Alevilik nedir? nerden başlamıştır?

Alevilik nerden başlamıştır nedir uzun yazı istiyorum.

0|0
5|2

En İyi Kız Görüşü

• Alevilik mezhep değil farklı bir inanç,yoldur..İslamiyetle uzaKtan yakından alakası yoktur. İslamiyet 1400 küsür yıldır vardır ama Alevilik 5000 yıldır vardır.Alevilerin ibadet şekilleri Zerdüştlükk ve Şamanizme benzer.Yani güneşe karşı dua edilir,ateşin kutsallığı vardır vs vs..İslamiyet yayılmaya başladıktan sonra Aleviler de Müslümanlığı kabul etmiş fakat hiçbirzaman bir Müslüman gibi olamamışlardır.bu arada belirteyim Alevilik Alicilik bunu bazı din alimleri Hz Aliye bağlar bazıları ise Ali(ışık anlamındadır) ışık yolu olarak kabul eder.Alevi kelimesi 100 yıldır var binlerce yıl önce farklı isimlerde vardı..Nusayriler ve Şiilik var onlar da ayrı bir konu..

Not=Aleviyim.

2|1
    0|0
    • Bende kendimi musluman gibi hissetmiyodum iyi oldu :D

• Evet haklı :) Bu arada tesekkürler en iyi cevap için..

• reca ederim.

Kızlar Ne Diyor 4

• Aleviler hz. alinin tarafları yani hz. aliyi hz. muhammet öldürdü diyorlar düşmanlar yani. Oysa peygamberimizin damadı hz. ali.

0|0
    0|0
  • Gerçek hoşgörülü, iyilik yapan insanların dini.. Inanclarini heryerde zorla anlatmadiklari icin hakkinda pek bir bilgim yok

0|0
    0|0
  • Okulda öğretmediler mi

0|0
    0|0
    • Okulda herşeyi öğretiyorlar mı?

• Altta yazılanlara bir baksana bilmeyen çok.

• 0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 2

• 1|0
    0|0
  • Alevilik bir dini inançtır ayrı benim bildiğim ama pek bilgi sahibi değilim ayrı bir ibadethaneleri var ..

0|0
    0|0
    • Alevilik dini inanc degil mezheptir yani onlar kendilerine musluman diyorlar o halde muslumanlar

• Aleviler Müslüman değildir.Ben Aleviyim ve Müslüman değilim sadece Aleviyim nokta.Namaz kılmayız,oruç tutmayız,hac vs bizde yoktur nasıl Müslüman oluyoruz merak ettim ?

Yükleniyor...