Şu şiirleri değerlendirir misiniz?

Ben şiir yazıyorum... Arkadaşlarım güzel yazdığımı söylüyor, ama daha fazla insanın fikrini almak istedim:) Birkaç kısa şiirimi yazacağım (genelde akrostiş şeklinde, isteyen arkadaşlara yazdıklarımdan) fikirleriniz için şimdiden teşekkürler ve kötü de olsa eleştirilerinizi bekliyorum... Bir de uzun şiirlerimde var ama kısalardan yazmayı tercih ettim..)

-Sâkinin sunduğu kadehte,

İçtiğim meydedir aksin.

Nâ-beca bildiğim her güne,

Aldığım nefes kadar aşkın.

Neylersin ki suçlu yok, aşk için bile bile yandım...

-Fikr-i beşerin tümü yalan söyler,

Uykuları bana bu dert haram eyler.

Ram olmayan gülüşüne, bilirim kizb eyler.

Kelamımı yalnızca adına heceledim,

Azabımı bir sevap gibi bekledim...

Nacizane aşk-ı bâkiyi senin için besledim...

-Hal-i harabı sorma hal-i aşktandır,

İz'af isem bil ki sarhoş olmaktandır...

Levaic'e sorma aşkı bilmez, telaştandır.

Azabını tatma lâkin,

Lâ' sını da bilme aşkın, çok yakanlardandır.

-Bir şişe şarap,

Bir kırık bardak...

Bir sen gerek bu gece,

Bir de dudaklarında iki hece...

-Yokluğun varlığından evladır akıl için,

Lakin kalp,

Sen, sen diye tutturmakta...

0|0
3|3

En İyi Erkek Görüşü

• Şiirde kendini bulman, bu üslubu aşman gerek. Ben lise yıllarımda Servet-i Fünun'a özenip yazardım böyle şeyler, edebiyat hocamdan başka hiçkimse birşey anlamazdı. Tabii şiire başlamak da birilerine özenmekle başlıyor aslında, doğal birşey. Yazmaya ve okumaya devam edersen, zamanla kendi tarzını ve üslubunu bulacaksın. Sen bu şiirle bu çağa ve geleceğe değil, geçmişe hitap ediyor gibisin, bu ancak bir nostalji öykünmesi olmaktan öteye geçemez. Bir de yüz yıl önceki şiirlerde defalarca kez kullanılıp klişeleşmiş tasvirleri (şarap, aşk, mey, saki) tekrarlamaktan ziyade daha önce yapılmamış yeni tasvirler, ifade tarzları ortaya koymaya çalışmanı öneririm.

1|0
    0|0
    • Haklısınız sanırım, teşekkür ederim :)

Erkekler Ne Diyor 2

• çok güzel

0|0
    0|0
  • güzel

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 3

• eskiye özenmiş gibisin. güzel ama arapça sözleri sevmiyorum şiirlerde yapma geliyor bengüzelim türkçe varken aşka arpçayı karıştırma bence.bir duygu var elbet ama bu tür kelimelerle soğutuyor kendinden bu benm düşüncem saygılar.

0|0
    0|0
    • Tercihen divan şiirlerini daha çok seviyorum, teşekkürler... :)

• çok güzelmiş yorum yok :D

0|0
    0|0
  • begenmedim. türkceyi katletmissin.

0|0
    0|0
Yükleniyor...