Kamuda başörtüsü serbestliği hakkında yorumlarınız neler?

Kamuda başörtüsü serbestliğini nasıl buluyorsunuz, yorumlarınız neler?

• Doğru Bir Karar
    70% (65)72% (73)71% (138)Oy Ver
  • Yanlış Bir Karar
    30% (28)28% (28)29% (56)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim
Güncellemeler:
İslamın kurallarında kapatılacak bölgeler bellidir zaten çarşaf abartıdır.
Nisa Suresi 61, Ahzap Suresi 59, Nur Suresi 31. ayetlerde örtünmeden bahseder ama açıkça tesettür kelimesi geçmez fakat Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed s.a.v'in bize yani ümmetine buyrduğu üzere kadınlar örtünür bunu inkar eden Peygambere yalancı demiş olur ve büyük günahtır.Eğer inanmıyosa ve inkar ediyosa kafirdir ve cehennem azabı onların üzerinedir. Siz kimsiniz ki Allah c.c ayetlerini ikar edersiniz ? Dediğim gibi inanmıyosa kimse zorla islamiyette tutmuyo

0|0
71|70

En İyi Kız Görüşü

• Akp li değilim ama kadınların ne giyiceğine devletin karar vermesi kadın hakları açısından eksik bir yanımızdı, kamuda veya sosyal hayatta giyim tarzı bir tercihtir ve bu tercih hakkının kadınlara iade edilmesi çok olumlu bir gelişim

3|5
    1|1

Kızlar Ne Diyor 70

• Çok doğru bir karar olmuş geç bile kalınmıştı. Nasıl biz birilerinin açık giyinmesine karışmıyorsak birileri de bizim başörtümüze karışmamalı. Açıklık mı demokrasidir veya kapalı birinin zorla açtırılmasımı? Yoksa kapalının kapalı şekilde açığın açık şekilde gelmesi mi?

7|6
    2|4
  • Tv lerde bikinili bayanlar özgürce gösteri yapabiliyor, açılmak bu kadar hoş karşılanabiliyor ve onun adına özgürlük denilebiliyor.. Kapanmanın bu derece sorun olması neden? Kapanan bayanlar hiçbir yerini göstermiyor diye mi bu kadar ilginç karsılanıyor.. Müslümanım diyen kapanmayı bu derece sorun haline getirmemeli. Müslümanım diyen ayete inanmak zorundadır. Ayet her yerde geçerlidir.. Bu sözleri başı açık bir bayan olarak söylüyorum.. Umarım anlaşılmıştır..

9|1
    1|1
    • hangi ayetmiş o yazabilirmisin lütfen

• Nisa Suresi 61, Ahzap Suresi 59, Nur Suresi 31. ayetlerde örtünmeden bahseder ama açıkça tesettür kelimesi geçmez fakat Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed s.a.v'in bize yani ümmetine buyrduğu üzere kadınlar örtünür bunu inkar eden Peygambere yalancı demiş olur ve büyük günahtır.

• Doğru tabikide. İnsanlar teşhir edici yahut aşırıya kaçmadığı sürece toplumda istediği kişiliği sergiler.

6|5
    3|2
  • aleviyim kemalistim ama başörtüsüne düşman değilim. bizler gerçekten özgürlük istiyorsak, başörtü bence serbest olmalı. bırakın isteyen istediğini taksın kafasına ya millet uzaya uydu gönderiyor bizim hala devlet olarak çözemediğimiz bir kılık kıyafet var

8|7
    2|2
    • Keşke bütün aleviler senin gibi olsa.

• sen nutugu gecte, ataturkun su gizli videolarının bazıları yayınlandı, kendi sesi kendi goruntusuyle kursude gokten indigi sanılan kitaplara inanmayız. Ahlaklı toplumlar biyere ulasamazlar diyo adam. Biraz arastır bence sen kendin, bu ataturkun diye eline verilen herseyi kabul etme.

• hahah bence sen bu atatürkün denen herşeye inanmasan bu şekilde gülünç bir şekilde konuşmazsn :D kaldı ki Atatürk böyle bir şey demedi ama her kim demişse doğru demiş yaratan varlığına inanırım, geri kalan dini hiç birşeye tapmıyorum Müslümanlık kadar gerici bir din yok

• Burda "doğru bulmuyorum" tırı vırısını sayıklayanların birçoğunun annesi veya ablası diyeyim,kapalı.

Ama konu devlete,kamu kuruluşuna gelince birden herkes bülbül kesiliyor sanki kapalıların sokağa çıkma yasağı varmış gibi. Açık olana nasıl karışılmıyorsa,kapalı olandan da kamu kuruluşuna girerken açılması istenemez. Empati kurmak gerek.

Bunun ilerisinde daha kötü ne olabilir ben onu çözemedim,hani demişler ya ileride ne olur bilemiyorum falan. Başörtüsü serbest oldu diye orta yere seccade serip namaz kılacak değiller insanlar. Siz olayları gözünüzde fazla büyütüyorsunuz. Kimse kusura bakmasın.

Kısacası,gayet yerinde bir karar olmuş,geç bile kalındı.

9|6
    4|5
  • yerinde bir karar. ayrıca din insanlara aittir devlete değil. istediği gibi giyinmek herkesin hakkı

6|5
    2|1
  • başı açık olanlara kimse karışmıyorken neden kapalı olanlara karışılıyor ki çok saçmaydı zaten. Herkes dininin gereklerini yerine getirmek ister hristiyanlar museviler dinlerini özgürce yaşarken neden müslümanlara böyle yaklaşırlar ki. bence çok doğru bir karar eğer burası özgür bir ülkeyse herkes istediğini giymeli toplum düzenini bozmadan.

10|6
    6|2
  • Herkes özgürce düşüncesini dile getirebilmeli, başörtüsü de dini düşüncesini dile getiren bir işarettir.Serbest olması güzel bence.

3|4
    1|1
  • açık olana kimse karışmıyorken neden başrtüsüne karışılması yanlıştı zaten kanımca.. en doğru karar olmuş..

8|4
    2|0
  • nasıl ki başı acık olmak yadırganıcak bır durum degılse baş örtüsünü de kımse yargılayamaz.cok dogru bır karar.demokratık ulkede olması gerekn budur.

6|5
    3|0
  • herkes inandığı gibi yaşamalı bu engelleniyordu doğru bir karar olmuş. açığa yasak yokta kapalıya neden olsun

6|6
    3|0
  • dediğin gibi sanki çarşafla giriyorlar derse. bahane bunların hepsi ! çekemiyorlar örtümüzü!

11|6
    3|3
    • ne cekemeyecegim senin ortunu. ortulu vardir normal dikkat cekmez ortulu vardir kafalarina tas koyar dikkat cekici yerlerini sikan kiyafetler giyerler. ben sizin goguslerinizi poponuzu o ortunun altinda gormek zorunda miyim. adapli olana canim feda ama sizin gibi geri kafalilari anlamakta zorluk cekiyorum.. merak etmeyin ortilu de tanidigim var ici seni disi beni yakan.. sizde kendinizi cok iyi biliyorsunuz. hadi eyvallah

• nası ki bu görüşte olanları bu şekilde ilk bilgilerin doğruluğu yanlışlıığıyla sınayabiliyorsun adam derler ki seni senin bilgilerini neye dayanrak bu kadar doğru gördüm yaşadım der gibi savunabiliyorsun..sonuçta yüzlerce alimin görüşünü elinin tersiyle iten biri, yazdıklarına şahit olmuş olmalı keza edindğin okuduğun bilgiler hep sonradan ortaya çıkan,çıkarılan ,yada kendine göre her insanın yorumlamış olduğu ,yada algılamış olduğu şeyler olmadığnı nasıl açıklıycan ki her konuda bu geçrli

• konuşmak için konuşuyorlar boşversene artık cevap yazmıyorum. İnadına anlamıyorlar anlamak istemiyorlar kendi ürettikleri bir takım inançlara sığınıp yaşıyorlar..

• nasıl açık bir bayan kurallar için kapatılamıyorsa

kapalı bir bayanda kurallar için açılamazdı geç bile kalındı doğru bir karar.

herkes özgür.

12|10
    7|1
  • doğru ve geç verilmiş bir karar

9|4
    5|0
  • musluman ulkede olması gereken bu

8|6
    3|2
  • Yanlış Bir Karar. Kimsenin başörtü takmasına karşı değilim herkesin dini inancına da saygım var fakat kamu alanında herkes inancına ve giyim tarzına göre serbest olursa ortaya saçma görüntüler çıkar. Kısaca örnekler veriyim : Başörtü konusunda dini inancı olan bir bayan başörtüsüyle gelir, bazıları kara çarşafla gelir. Erkekler sarık giyerek gelir. Bazı erkekler sakal bırakır, bazıları faullerini uzatır, bazıları ise saçlarını uzatır veya yukarıya doğru jöleleyip diker. Bazı bayanlar ise mini etek giyer, göğüs dekolteli bir kıyafet giyer. Herkes istediği tarzda giyinir. Kamu alanında herkes düzgün giyinmeli, temiz olmalı ve kılık kıyafetine özen göstermeli işte bu yüzden karşıyım. Yoksa işten çıktıktan sonra istediği gibi giyinsin bu beni ırgalamaz. Ben böyle düşünüyorum. Ama herkesin fikrine de saygım var.

3|7
    8|14
    • temiz olduktan sonra saç, sakal uzatmanın ne sakıncası olabilir ki?

• ben ateist değilim ama sen dini inancı olan bir müslüman olsaydın eğer Allahın kuluna karşı ateist demezdin çünkü dinimizce bir insanın hakkına ve dinine laf söyleyen kişinin de günahkar olduğunu bilirdin..

• "Kamu alanında herkes düzgün giyinmeli, temiz olmalı ve kılık kıyafetine özen göstermeli"

bu ne demek yaa? başı örtülü olanlar pis mi ya da düzgün giyinmiyor mu, özensiz mi? ayrıca bırak insanlar inançlarını istedikleri gibi yaşasınlar. ne var yani başörtüsüyle çalışıyorsa? bir diğerine kimse demiyor "neden frikik veriyorsun" diye, ama tutturmuşsunuz bir olmasın olmasın. bence gayet de güzel oldu.. dini inancını özgürce yaşamaya herkesin hakkı vardır.

• bu laiklık ılkesıne uygun bır yenılık.bazı kıyafet sınırlamaları tabı olabılır.mesela lısede ogretmensın, mını etek gıymemek ıyı olur, carsaf gıymemek de ıyı olur tabı.basortusu abartı degıl, gıyımıne karısılmamalı.bu sadece bır gıyım degıl, hayat tarzıdır aynı zamanda.mesela cok ıyı bır kadın ogretmen var, ama kapalı, ılkelerınden tavız vermemek ıcın calısmamayı mı secmelı? Bence devlet calısanlarına o kadar mudahale etmemelı.ozel sektorde de buyuk sırketlerde kapalı kadın gormedım.ozel sırketler de calısanlara o kadar mudahale etmemelı.bız köle degıl, ınsanız.ınsanca yasamak ıcın calısıyorsak prensıplerımızden tavız vermek zorunda kalmamalıyız.

0|1
    0|1
  • Kesinlikle dogru bir karar. Başörtüsü neden bir yön göstersin ki ? Dini seçimler,kararlar neden yön göstermiş olsun.siyasi bir sembol mü bu arkadaşım?

8|3
    5|2
    • evet aynen öyle siyasi bir semboldür bana kurandan başörtüsü ayetini bul getir sözümü geri alayım

• Nisa Suresi 61, Ahzap Suresi 59, Nur Suresi 31. ayetlerde örtünmeden bahseder ama açıkça tesettür kelimesi geçmez fakat Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed s.a.v'in bize yani ümmetine buyrduğu üzere kadınlar örtünür bunu inkar eden Peygambere yalancı demiş olur ve büyük günahtır.

• olması gereken buydu ve oldu.

5|7
    4|2
  • doğru bir karar

6|5
    3|1
  • Doğru bir karar

6|4
    3|2
  • İsteyen istedıgi gibi giyinir ne var bunda

7|5
    3|0
  • Doğru bir karar, tanınamayacak şekilde olmadığı sürece, kimin ne kadar kapandığının devletin herhangi bir kurumunu ya da kamuyu ilgilendiren bir yanı yok. Ama kamuda kadınların topuk biçiminden,giyeceği çorapa, erkeklerin saç boyundan, bıyık biçimine kadar bir düzenleme varsa, tek türbanı kaldırmak demokratikleşme değildir.

4|2
    3|2
  • çarşaf giysinler .işe gelmezlerse yerlerine annelerini yollarlar nasılsa gözlerden tanınmaz :P

8|3
    10|8
    • Kişiye hakaret anca cahilliğin göstergesidir bana göre.burda islamiyeti sorgulamıyoruz.badit karakterdesin

• Tabi canım sen ömrü hayatında herkes hoşgörüyle yaklaştın biz insanlara hakaret ettik sende haklısın senin gibi masum birine laf söylemek ne haddimize

• Doğru bir karar

4|7
    3|3
  • İnsanın giyimine kuşamına hiçbir türlü karışılmamalı bna göre. İnsan nasıl rahat ediyorsa öyle olmalı. :D

6|3
    4|3
    • insan nasıl olmalıysa öyle olmalı hiçbir türlü karışılmamalı demişsin ben iplikli badilerle mini etekle rahatım bana neden karışılıyor devlet dairelerinde?

• evet yerinde bir tespit çokta abaratmadıkları sürece ve bana göre türban başörtüse her ne ise bir abartıdan ibarettir.

• O snn görüşün...!

• doğru bulmuyorum çünkü ; kamusal alanlarda hizmet eden bir insanın herhangi bir taraf , yön göstermemesi gerekir. eşit durması şarttır.

çünkü kamusal alanın tam olarak tanımı; Kamusal alanlar hangi kültürden, dilden ve sosyal statüden olursa olsun, her bireye sunulmuş veya açılmış alanlardır.

6|4
    3|7
    • kesinlikle haklısın..

• başörtüsüyle işe gitti diye eşit olmuyor mu yani ?

• olmuyor evet insanları yaftalamaya çok musait bir halkız gruplaşmayada.. çalışanda bu durumdan zarar görür, halkın bir kısmı mağdur, diğer bir kısımı öncelikli hisseder. buna izin verilecek herhangi bir uygulama olamamalı..

• Basbakanin 35 etnik grubunu mutlu eden ama Türklerin unutuldugu paketten işe yarar çıkan tek şeydir ve mesele malesef türban konusu değildir dini kesime bundan sonra her türlü b.ku gönül rahatlığıyla yedirebileceklerinin teminatıdır. Yargı ve askeriyeye başörtülü çalışma biraz sıkar.

5|1
    5|5
  • kesinlikle cok dogru karar

4|6
    4|4
  • olması gerekendir zaten bu ülke artık bazı şeyleri aşmalı

3|5
    3|2
  • Kızlar Devam
    40

Erkekler Ne Diyor 70

• Bacılarımız dinen daha özgür oldukları zannıyla sevinecekler ama sakallı kocaları onlar üzerinden devlet işlerine burunlarını sokmaya çalışacak. Yobaz tayfası devlet işlerinde daha söz sahibi olacak. Ayrıca cemaatçi tayfasının garip alışkanlıkları yüzünden bir çok devlet işi sekteye uğrayacak. Zaten kamuda işler ağır yürür yobaz tayfası yüzünden daha da ağırlaşacak. Niye mi? Gideceksin kamu dairesine artık hangi daireye işin düştüyse. Çok önemli bir evrakın olacak acil imzalanması gereken. Karşında türbanlı bir ablamız uzatacaksın abla senin imzan lazımmış diye ama o imzalamayacak o kağıda erkek eli değdi ben değemem haramdır diye. Mecbur erkek memur arayacaksın bulamazsan da ayvayı yiyeceksin. Veya gecenin bir vakti çok fena bir kaza gecirdin söylemesi ayıp kasıgından yaralandın ve çok kan kaybediyorsun. Gideceksin acile nöbetçi operator doktor turbanlı bır bayan. Bu hasta erkek ben mahrem yerıne dokunamam deyıp senı başka hastaneye sevk edecek o arada sen yolda kan kaybından gebereceksın. Daha da neler neler.

3|1
    0|3
  • Peki şimdi kamuda olup müslüman olmayanlar ne giyip ne takacak ? Ya da ne giymeyip ne takmayacak ?

Onlar da haç işareti boyunlarında veya kulaklarında sallanır dolaşabilirler dairede, ya da kafasında kippa ile bu ülke vatandaşına hizmet edebilirler ...Ya da kökeni hintli ise , kavuniçi sarığını evde bırakması gerekmiyor, zira onlarda da erişkin bir erkeğin sarıksız dolaşması kendilerince uygun değil ya da bizdeki tabirle günah. Bu adam neden artık dolabın üstüne bir shiva heykeli koyup her sabah ve akşam doğu-batı-kuzey-güney'e selam veremesin ki ?

Bu kadar karışıklık , devlet makamlarına veya dairelerine yakışır mı ? Yedi düvel'den soy ırk veya inanış var bizim topraklarda. Sadece müslümanlara hak vermek diye bir şey de olamayacağına göre , bunun mantığı ne ?

5|0
    2|3
    • Diger dine mensup olanlarinda pekala devlet dairelerinde inanclarini yasamaya haklari var. Sonucta burasi" laik" bir ulke.

Cems34 oyle bir yorum yazmissin ki, kamusal alana inanclari yansitmak acaba ne kadar yanlismis, dedirtiyorsun.

Sence, devlet nizaminda aslonan kilik kiyafet midir?

• Senin nickin konun ile çelişiyor en başta. Baştaki kardeş lafına eyvallah da devmındaki ima ve sondaki " lan " ekini de kendi çevrende baskı altına alabileceğin kişilere sakla . Bunlarla dava dediğin konuya zerre faydan olmaz. Konuda anlattığım herşey birer insan hakkı , herkesin bir inanışı var bunun da sembolleri var. O sarık hintli sarığı , hiç duymadığına eminim. İslamda değil osmanlıda sarık vardır, aslında kefenini başında taşır, görenektir farz değil. Ya nickini ya fikrini düzeltmelisin.

• Bir anlatılanı eğer anlayamıyorsan ya da doğru anlayamıyorsan , anlayana kadar sabretmelisin. Çünki yorumumda bahsettiğim hiç birşeyi doğru yerine yerleştirememişsin , zira dünya konularından haberin buna yetmiyor. Ayrıca , islamda farz olan , ülke farkı gözetmiyorsa neden endonezya'da malezya'da bangadeş'te görmedim ama suudi arabistan katar bayreyn iran da görüyorum , daha az daha çok iman mı var? Bunun ölçütü hani kulun eline verildi , Hz Muhammed'e bile verilmezken ?

• Dini bunu gerektiriyorsa müdahele etmek ayrımcılığa neden olur. Mantıklı.

Lakin bu durum ülke içinde ayrımcılığa neden olmaması gerekir. Baş örtülüler ve başı açıklar diye sıfatlar kullanılırsa bu Amerika'nın yaşadığı siyah-beyaz ayrımına benzer. Ve biri de gelip benim dinimde bunu gerekitiyor derse ona da aynı imtiyazı vermek gerekir.

4|2
    3|1
  • karar doğru fakat uygulamanın yapıldığı ülke yanlış..

bu ülke insanı her zaman ideolojisine yakın hissetiği kişilere kıyak çeker..karşıt görüşede eziyet olur..benden demesi..

5|2
    2|5
  • Olay gerçekten başörtüsü takan bayan arkadaşlarımızın özgürlüğü olsaydıl Evet kesinlikle katılıyorum derdim. Ama mesele o değil kardeş...

Asıl meseleeeee, bu ülkeye şeriat kanunlarının getirilmek ve Cumhuriyetin yıkılmak istenmesi olayıdır. Eğer mesele özgürlükse, sonuna kadar.. Ama mesele özgürlük değil...

4|1
    1|0
    • Allah'a bağlanmak en büyük özgürlüktür

• Allah' a bağlanmak için kelepçe kullanılmıyor, evinde oturup dua ederek, ibadet ederekte bağlanırsın.

• kesinlikle katılıyorum, gündeme bir bakın. Pkk partisi Bdp meclise sokuldu, Tc ibaresi kaldırıldı, andımız kaldırıldı... Ben kıyafete karışmam, isteyen nası çalışıcaksa çalışsın, ister bikiniyle çalışsın ister çarçafla. Fakat olay çok başka, dinle devleti birbirine karıştırmaya başladılar, ülke şeriata doğru meğillendi, ülkenin adı -Türk ama Arap fanatikleri cumhuriyeti- olarak değiştirilir, ayak bileği görünen kadınlara kezzap atılmaya başlanırsa hiç şaşırmam...

• bence doğru bir karar.

3|6
    4|0
  • Özgürlük her alanda olmalı. Doğru bir karar.

5|5
    5|0
  • bana göre ünv kapısında baş örtüsü yüzünden ağlayan kıza baktığında adalet duygusu rencide olmayan kişi nasıl kendisini sosyal ve demokrat olarak tanımlayamayacaksa, son 50 yılda son derece güçlü bir şekilde tek parti olarak iktidara gelmiş üç hükümet de (d.p, anap ve akp) bu sorunu kökünden çözmek yerine hala mağduriyet olarak kullanmaya çalıştığı için muhafazakarlıktan bahsedemez. temeldeki sorun da aslında politikacıların (her iki taraftan da) sorunu çözmekten ziyade varlığından faydalanmayı seçmeleridir. ve insanlar aslında kendisi gibi yaşamayana karşı değildir. farklılıklarıyla bir arada yaşayabilen bir toplum olduğunu yüzlerce yıl ıspat edebilmiş insanların topraklarıdır buralar. insanlar sadece kendisine benzemeyenin kendi yaşam anlayışına tehdit görmektedir. çünkü poli,tikacılar ellerini ceplerimize sokarken birbirimize karşı korku ve öfkemizi kullanırlar

0|0
    0|0
  • Başörtüsü serbest ama mini etek veya yırtmaç halen yasak... Demokrasi sadece başı kapalıya mı?

3|2
    2|5
  • nisa 61 Münafıklara, “Allah’ın indirdiğine (Kur’an’a) ve Peygambere gelin” dendiği zaman, onların senden büsbütün uzaklaştıklarını görürsün.

nisa 61 in neresinde yazıyor kardeşim işkembeyi kübradan sallıyorsun

ahzap 59

1. yâ eyyuhâ : ey

2. en nebiyyu : nebî, peygamber

3. kul : de, söyle

4. li ezvâci-ke : (senin) zevcelerine, eşlerine

5. ve benâti-ke : ve (senin) kızların

6. ve nisâi : ve kadınlar

7. el mu'minîne : mü'min

8. yudnîne : sarınsınlar, örtünsünler

9. aleyhinne : onların üzerine

10. min celâbîbi-hinne : cilbablarından, dış giysilerinden

11. zâlike : işte bu

12. ednâ : en yakın, daha uygun

13. en yu'refne : tanınmaları

14. fe : böylece

15. lâ yu'zeyne : eziyet görmezler, eziyet görmemeleri

16. ve kânallâhu (kâne allâhu) : ve Allah ... oldu, olandır

17. gafûren : mağfiret eden, günahları sevaba çeviren

18. rahîmen : rahmet eden, rahmet nuru gönderen, Rahîm esması ile tecelli eden

Ey Peygamber! Hanımlarına, kızlarına ve mü’minlerin kadınlarına söyle, bedenlerini örtecek elbiselerini giysinler. Bu, onların tanınıp incitilmemelerine de daha uygundur. Şüphesiz Allah çok bağışlayıcıdır, çok merhamet edicidir.

0|0
    1|0
    • nisa 31

1. ve kul : ve de

2. li el mu'min�ti : mü'min kadınlara

3. yagdudne : çeksinler, indirsinler

4. min ebs�ri-hinne : (onların) gözlerinden, bakışlarından, bakışlarını

5. ve yahfazne : ve korusunlar

6. fur�ce-hunne : (onların) ırzları

7. ve l� yubd�ne : ve açmasınlar

8. z�nete-hunne : (onların) ziynetleri

9. ill� : dışında, hariç

10. m� : şey

11. zahera : zahir oldu

12. min-h� : ondan

13. vel yadri*ne (ve li yadri*ne) : ve örtsünler

14. bi humuri-hinne : (onların) başörtüleri

15. al� :

• bile ikram edebiliyordu ..

bunu nur 33 de açıklaması var zaten Elmalılının meali

Evlenme imkanı bulamayanlar, Allah kendilerini lütfundan zenginleştirinceye kadar iffetli kalmaya çalışsınlar, sahibi bulunduğunuz köle ve cariyelerden, kendi bedellerini ödeyip azad edilmek için anlaşma yapmak isteyenlerle, eğer kendilerinde bir hayır biliyorsanız, hemen yazılı anlaşma yapın ve Allah'ın size verdiği maldan onlara verin. Dünya hayatının geçici varlığını kazanacaksınız diye, sakın namuslu kalmayı

• dileyen cariyelerinizi fuhuşa zorlamayın. Her kim de onları fuhuşa zorlarsa, şüphesiz ki Allah, onların zorla bu işe sürüklenmesinden sonra, onları bağışlar, merhamet eder.

Kalın sağlıcakla

• Er ya da geç olacaktı olması gerekende buydu ve oldu cumhuriyette elden falan gitmedi duruyor yerinde

1|3
    3|1
  • bir müslümanın en azından müslümanlıga saygı duyanın türbana(başörtü) karşı çıkmaması lazım . bu işin kamusu açık alanı olmaz . emir belli. ayet,hadis,diyanet fetvası açıktır. Allahın emri her herde her zaman geçerlidir. kamuda aç,açık alanda aç diyemezsınız.

en azından kefere tohumu olmayan diyemez.

inkar eden kafir olur karşı çıkan fasık olur.

1|3
    1|0
    • başörtüsü ile ilgli olan ayeti yaz buraya

• Bir kere adı başörtüsü değil, türbandır. Kamuda türban serbestisi, tarafsızlık ve laikliğe aykırı olduğundan karşıyım.

3|2
    0|1
  • tamam dini konuda serbest olmaları güzel ama kamuda kadınların kısa kollu bile giymesine izin vermeyen zihniyet bunu destekliyosa ben karşıyım.

4|2
    1|2
  • Hz.Muhammed cok sey soylemiste son zamanin sozde muslumanlari kendine gore usul adet kendilerini baskalarindan ayirmak icin farkli metodlar uyduruyor.

Yesili kesme denilmis odtu yu budadilar.kul hakki yeme denmis iscinin halkin hakki multecilere verildi kendi ceplerine girdi..

Kisaca sen osuruktan teyyare selam soyle o yare demissin.gec sen bu isleri.

2|1
    0|0
  • hacım bunu f tipi cemaatt istismar edecek bakın görün ben sırf bundan dolayı yanlış olduğu kanısınddayım

2|0
    2|1
  • İnancım ile fikirlerim arasında sıkıştığım anlar oluyor ki bunlardan birisidir bu konu.

Herkesin serbestçe yaşaması, giyinmesi, inanması gerektiğine inanıyorum fakat bunun siyasi bir malzeme haline getirilmesi bu fikrime engel oluyor.

O yüzden bu konuya karşı duruşum nötr...

0|0
    1|0
  • bencede doğru karar onların da hakkı var buna! oysa ki başka ülkeler çoktan yapmış bizim Türkiye geç kalmış bu durumda.

2|2
    3|1
  • Serbest osun bence de ama samimilerse mini etek giyene de karışmasınlar. Erkeğin sakalına da karışmasınlar. Türban özgürlük de sakal o.ospu çocukluğu mu.

3|2
    1|1
    • Dini gerekliliğin ne olduğundan bihabersin birader, azcık çalıştırın şu saksıyı boş boş taşımayın tepenizde

• Hükümetlerin dinimizi korumak gibi bir görevi yoktur birader. Sendeki saksı olarak nitelenebilir. Ama tek taraflı özgürlük sağlamak aslında istediğine teşvik istemediğine engeldir. Gerçi ben sana niye anlatıyorum ki bunları beyni saksı zanneden bir insana.

• Doğru Bir Karar

3|2
    5|0
  • Doğru buluyorum.

2|2
    5|0
  • geç kalınmış doğru bir karar.

3|2
    3|1
  • israilin oyunu. ben islamcı biriyim. ama başörtüsü çok müthiş bir oyundur bu ülke üzerinde. ayırntıya girmek uzun sürer. aklı başında müslümanlar bunu anlamıştır zaten.

2|0
    0|1
  • Bakın arkadaşım türban ayrımcılıktır. Bölücülüktür. Açık kadınların bulunduğu bir ortamda türban takmak onlara "siz namussuzsunuz" demektir. Onu bunu bırak, bunun bir sebebi varken daha sonralar bir "simge" haline geldi. Saygıdan öte gerçekten bence hepten yasaklanmalı. Ayrıca bakınız; 5 maymun deneyi. Aile baskısı. Sorsan ; "burada işler böyle yürüyor". Tamamen yanlış bir karar...

4|0
    2|8
    • Yok daha neler? Açıklar namussuz mu oluyor o durumda? Kafa iyi mi senin?

• Bu kadar büyütme sen olayları gözünde :D

• Arkadaşım açık bayan namussuz olmuyor. Kapalılar kapandklarında onlara namussuz demiş oluyor yanlış anlamışsın düzgün oku. Ayrıca ileride iyi şeyler olmayacak hatırlatayım büyütme diyenlere.

• Kamuda başörtüsü serbest ama link

4|1
    1|3
    • İşte böylede bir enteresanlık var :D

• Şahsın yanlışıyla devlet politikaısnı mı karşılaştırıyosun? Bravo

• Aslında olayın tam da devlet politikası olduğunu hepimiz biliyoruz ama yine de sana kıvıramayacağın soru soruyum; Neden zorunlu din dersi var ve anadil de eğitim sadece özel okulda?

• Ben Şunu anlmıyorum 100 sene içinde bu milleti nasıl bu hale getirdiler, bütün islam düşmanlarını tebrik ediyorum. HEepinize helal olsun.

Kendi insanımızı, Aynı dine sahip aynı ataya sahip insanımızı nasılda baş örtüdsüne ve dini temsil eden her şeye düşman hale getirdiniz.

Bir insan günah işler o ayrı bir mesele kendi vicdani kanatidir,bişey diyemem. Bu din düşmanları nasıl bizimle aynı ülke çatısı altında yaşıyorlar ben onu çözebilmiş degilim.

1|2
    3|2
    • seni suriye mısıra yollayalım göte parmak yaşarsın

• Bir tarfınıaçıyorsa ben neden sürekli taciz ediliyorum diye aglmasın.

Ayrıca egonuz tatmin olacak diye bizi tahrik etmeye hakkınız yok. hanım hanımcık giyininip gezin işte... Burası türkiye askeryede bile eşi mini etek giysen subaya soruşturma açarlar. ona göre hareket edin

• bana kuranda başörtüsü ile ilgili ayeti yazarmısın

düşman olmak değil olmayan birşeyi dinin içinde varmış gibi simge haline getirip taraftar toplamak diğerlerin ötekileştirmek dışlamak sizin anlayamadığınz nokta işte bu...

• İnsanları yaptıkları işten dolayı değilde kıyafetinden yargiladiklari sürece bu tartışma bitmez. İsteyen istediğini giysin inançlara karışmak diktatörlüktur. Keşke şu rüşvet ağır çalışma ve presedurdende kurtulsak.

1|0
    0|0
  • acık olanlara bu haklar varken tercıhı basını kapatmak olana neden garıpsenıyor anlamıyorum bnu. bence dgru bı karar. nasılkı acıklara kmse bse demıyosa hakkı yksa kapalılarada denmeemsı gerek..

1|1
    2|1
  • Din ve İnanç Kişiyi bağlar. Devleti değil. Yerinde karar ama geç oldu. Bu konu çünkü hep siyasi emellerde kullanıldı ki hiç hoş olmadı.

2|0
    0|0
  • Sadece türban değil; cemaat sakaları da serbest.

Amaç bunlar zaten.

3|1
    2|4
  • Erkekler Devam
    40
Yükleniyor...