Marx: "İşçinin vatanı yoktur" sözüne katılıyor musunuz?

Karl Marx'ın bu cümlesine katılıyor musunuz?

Ben ''katılmıyorum'' diyerek tavrımı baştan koyayım.

• Evet Katılıyorum
    67% (2)58% (7)60% (9)Oy Ver
  • Hayır Katılmıyorum
    33% (1)42% (5)40% (6)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim
Güncellemeler:
Soruma, Marx'dan cevap geldi: link

0|0
5|14

En İyi Erkek Görüşü

• Komünizm;

Eşitlikten bahsedip herkesi işçi yapmak,

Barıştan bahsedip soykırım yapmak,

Demokrasiden bahsedip 1 kişinin diktatörlüğünü kurmak,

İnsan sevgisinden bahsedip milleti açlıktan sürünürken füzeye milyarlar yatırmak,

Özgürlükten bahsedip herkesi köle yapmak,

Ve barıştan bahsedip vatana ihanet etmektir...

2|4
    2|1
    • helall bee .ne güzel dedin.

• Siyasi akimdan cok ...oha oha bu kadar sikma bari az ac da diyalektik sosyalizm, materyalist sosyalizm falan oku.

• zaten kim bugüne kadar "kardeşliiik!barııış!sevgiiii!birlik!beraberliiik!Tek devleeet tek dil!tek bayraaak!"dediyse hep ihanet etmiştir.

Erkekler Ne Diyor 13

• Kızım yine mi siyaset seni en sonunda başbakan yapcam :DD hem de chp ile :)

milliyetçi sosyalist isen marxla leninle fazla ilgilenme derim :) bu arada alınmıyosun diy mi şakasına diyorum yoksa biliyosun aynı görüşteniz :) ikimizde ulusalcıyız :)

1|0
    0|0
    • Chp'li değilim ya :)

Milliyetçi sosyalistim. Ve hem marx'dan hemde lenin'den nefret ederim. Ama anti-tezi okumadan, tez savunulmaz.

• Aasdasdadsadasdasasdads. eee boşuna ak partili değil :)

• :)))))))

• Sen neye katılıyon kız uyuzzz :)))

1|0
    0|0
  • Komünizmin kurucusunun laflarına inanmak gibi bir niyetim yok. Zaten saçmalamış bu cümlesiyle.

1|0
    0|0
  • hangi ülkenin "İşçisi" olduğun önemli !

1|0
    1|0
  • yoktur katılıyorum fakır bır adamın vatanı nerde ekmek yıyorsa orası oluyor malesef tabı kalbı yıne vatanı ıcın atar ama ordan fayda yoksa napıcak mesut ozıl super yeteneklı turkıye bu cocuktan bı halt olmaz dedı adam sımdı madrıdde oynuyo unlu kadın bır genetıkcı hocasının cope attıgı tezle odul aldı yurt dısında bunları asarsak bu sozden kurtuluruz

0|0
    0|0
  • Buradaki işçi kavramı o dönemdeki sanayi işçisi anlamında ve o işçinin iş bulma amacı ile göç edeceğini söylüyor. Yani katılıyorum. Örnekler: Almanya'ya göç, İstanbul'a göç ...

0|0
    0|0
  • tamamen global ideoloji üzerine çalışıldığı için böyle bir söz söylenmiş yoksa sosyal kültürel vs farklılıklar mevcuttur bu sadece onun istediği dünya başka bişey değil .

0|0
    0|0
  • evet katılıyorum ben bir devlet memuruyum sağlıkçıyım develetin işçisiyim develt beni nereye gönderirise orda çalışırım vatanım yoktur yani diğerleri içinde aynı ekmek parasını nerde kazanıyorsa oraya gider

0|0
    0|0
  • yaw he marx D:

0|0
    0|0
  • bilmiyorum ama bir söz duydum nerden ekmeğini kazanıyosan orası vatanındır diye

0|0
    0|0
  • Bireysel değerlendirmek lazım.

0|0
    0|1
  • katılıyorum doğduğun yer değil doyduğun yerdır derler bızde de :))

0|0
    0|1
  • marx zengin olsaydı işçi mi düşünürdü

2|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 5

• Şimdi işçi sınıfında milliyetçilik yaygındır. Hatta koşullardan ötürü, sermaye sahiplerinden, nitelikli çalışanlardan vs. daha yaygındır. Türkiyeden, İngiltere, Suriye'den Türkiye'ye akan ucuz işgücü sebebiyle çalışma koşulları, iş imkanları azalan, emeğinin değeri düşen bir işçinin milliyetçi reaksiyonlar göstermesi anormal bir durum değil.

Ama Marx'ın manifestonun devamında söylediği gibi, sınıf bilincinin artması, bu milliyetçiliği ortadan kaldıracaktır. Hatta direk alıntıyla devam edersek ' İnsanın insan tarafından sömürülmesine son verildiği ölçüde, bir ulusun bir başka ulus tarafından sömürülmesine

de son verilmiş olacaktır. ulus içindeki sınıfların birbiriyle karşıtlığı ortadan kalktığı ölçüde, bir ulusun bir başkasına düşmanlığı da ortadan kalkacaktır. '

0|0
    0|0
  • beni hiç şeylemez :D

0|0
    0|0
  • Hem evet hem hayır.

0|0
    0|0
  • özel sektördeki işçi için bunu duşunebılırım.ama devlettekı işçi için hayır duşunmem.fazlasıyla alıyolar çalıştıkları parayı.ünıversıte mezunundan daha fazla maaş ve kıdem tazmınatı alıyolar.mesaı yapınca parada alıyolar.özel sektörun işçisi sürünüyo asıl vatansız onlar

0|0
    0|0
  • neresi seni doyuruyorsa orası sana kucak açmıştır vatanın orasıdır

0|0
    0|0
Yükleniyor...