Peygamberlerin mucize gösterdiğine ve alimlerin keramet gösterdiğine inanıyor musunuz?

Kuran mealinde bende sizin gibi bir beşerim diyor fakat ayı ikiye böldüğü ve daha bir çok mucize gösterdiği söyleniyor çok tezat bir durum, inancımızı çok çarpıklaştırıyorlar. Ve bakıldığında çoğunluk inanıyor bunlara, yazık.

Güncellemeler:
Anlamadınız Müslümanım sadece kör inançlı değilim peygamberimize inanıyorum tabi ki sadece mucize gösterdiklerine inanmıyorum çarpıtıldığını düşünüyorum.

0|0
7|25

En İyi Erkek Görüşü

• Dinlerin iddialarını ve inançların kökenini araştıran bilinçli ve araştırmacı bireyler, eğer çocukluklarında maruz kaldıkları dinsel şartlanmaları aiabilirlerse dinlerin insan yapısı olduğunu, Tanrı fikrinin ise diğer pek çok efsaneden ve hayali varlıktan farklı olmadığını görecektir. Burada en önemli faktör işin fikirsel yönünün değil, psikolojik ve toplumsal baskıların sebep olduğu duygusal yönünün aşılmasıdır. Bu aydınlanma sürecini başarabilen bireyler Tanrı iddiasını reddetmeye başlarlar. "Ateist" sıfatını kendine yakıştırmaya psikolojik olarak hazır hale geldiklerinde ise kendilerine "ateist" demeye başlarlar.

Yani kendilerini ateist olarak nitelendiren insanlar genellikle bu konuda kafa yorup araştırma yapmış ve bilinçli bir şekilde Tanrı kavramına inanmamayı seçmiş kişilerdir.

Dünyaya kızgın olduğu için veya Tanrı'dan nefret ettiıi için ateist olmak ise sanılanın aksine çoğu ateist için geçerli değildir. Bu tür sebepler Tanrı konusunda kafa yorup araştırma yapmak için birer motivasyon kaynağı olabilirken, iddia edilenin aksine, Tanrı kavramının reddi için kullanılan sebepler değillerdir. Nitekim bir ateist dinin dünyaya zarar verdiüini düşündüğü için çevresindeki din figürlerinden ve dinsel düşünceyi temsil eden kavram ve kişilerden hoşlanmıyor olabilir. Fakat bir insan varlığına inanmadığı bir şeyden nefret edemez.

Not: Bu görüşümü tamamen özgür irademi kullanarak sundum ve hiç bir dini ve inanışı aşağılamamak niyetinde yazdım.

Güncelleme: Unutmadan eklemek isterim. Hala günümüzde baskın bir düşünce ve duyguyla fikirlerini benim kadar sadece paylaşamayan bir çok insan var. Ben de öyleydim bir zamanlar. Fikirlerim ile yadırganacağımı düşündüğüm için sürekli içime atıp yaşardım fakat bunun bir saçmalıktan ibaret olduğunu anlamam fazla uzun sürmedi.

Tamamen kendi yazımdır.

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 24

• Yaşanmış ve anlam verilememiş bazı olayların, zamanla efsaneye ve masala dönmesi durumları.

Musa'nın Kızıldeniz'den geçişi mesela. Büyük olasılık yaşanmış med-cezir olaylarının etkisi. Tabii o zamanlar kimse bunun bilimsel nedenlerini bilemiyor. İnsanlar medceziri "Allah'ın hikmeti" gibi görüyor, Yahudilerde de Mısır'dan çıkışı süslemek kaygısı var, böyle bir efsane oluşuyor.

"Ay'ın ikiye bölünmesi" de Güneş ve Ay tutulması ile ilgili olsa gerek. Ay ikiye bölünüp düşse, muhtemelen bundan Bizans ve İranlıların da haberi olurdu. Sadece Arabistan'dan görülmezdi.

Kolomb mesela, Amerika'ya ayak bastığında yerlileri "yiyecek ve altın getirmezlerse Güneş'i örtmek"le tehdit etmiş, ne de olsa yaklaşan Güneş tutulmasının tarihini biliyormuş. Tutulma olduğunda, yerliler ona ilah gibi tapmış. Bir örnek diye belirtmek istedim.

0|0
    0|0
  • peygamber efendimiz beyaz evi müslüman bir çetecik fethedecektir demiştir yani bu beyaz ev neresi oluyor tahminen neresi olabilir beyaz saray demi evet beyaz saray ve ben inanıyorum peygamber efendimizin bu sözüne beyaz saray illa savaşla fethedilecek diye bir kaide yok islamiyetin amerikada üstün duruma gelmesiylede olabilir

0|0
    1|1
  • Peygamberlerin ya da diğer insanların mucizeleri olmaz, Ayı 2 ye bölen Allahtır, peygamber dua eder. Tıpkı diğer insanlar gibi...

0|0
    0|0
  • Pygamberlerin mucize göstermesi ya da alimlerin keramet göstermesi elbette Yüce Allah (cc) ın dilemesi ile olur...

Kur'an da bile geçiyor bazı mucizeler nasıl inanmıyorsun anlamadım !...

0|0
    0|0
    • kuranın neresinde geçiyor? Ben görmedim

• bu gelecekten bahsediyor, kıyamet kopunca ikiye ayrılacağından, tefsirlere bak

• Ben 40 yıldır bakıyorum üstadım sen de bak !

• Ve bakıldığında çoğunluk inanıyor bunlara, yazık.

Şu lafın bütün saygını yitirmiş oldu.. Her neyse

Evet mucizelerinede, kendisine de inanıyorum. İsteyen inansın, isteyen inanmasın, isteyen peynir ekmeğe inansın banane.

cut.

0|0
    0|0
  • bilim geldi, mucize gitti. din tacirleri bilimin ve özgür düşüncenin gelişmeye başladığını gördükten sonra kutsal kitaplara "bu son kitap ve son peygamber. bundan sonra din göndermeyeceğim" tarzı açıklamalar eklemişler ki foyaları ortaya çıkmasın.

0|0
    0|0
  • mucizeler birer delildir musanin denizi yarmasi isanin oluleri diriltmesi elbette allah c c araciligi ile olan bir durum dusunsene yoktan kemikten bir insan oluyorsun akil veriyor sana allah buda br mucize degilmidir sence yalniz iman sahibi insanlar gorebilir ve anlayabilir kafani yorma bole seylerle mazallah dinden cikabilirsin

0|0
    0|0
    • ben kafama göre değil kurana göre konuşuyorum hem kafamızı yormazsak nasıl anlayacağız, ölü diriltmek :/

• haklısın elbette kör körüne inanmak iyi değil ben çok araştırmalar yaptım bu din hakkında içini ferah tutabilirsin

• ALLAH CELLECELAHU NUN ini ile mucize gösterirler tabıkıde kesındır inanmamak ınkar olur miraç gecesi bır mucizedir ayıın parmakla ıkıye ayrılması bır mucizedir hz isa nın ölülerı dirilmesi körlerı ıyı oltması bır mucizedir ama bunları hepsi ALLAH CELLECELAHU NUN izni ile olur ol der olur

0|0
    0|0
  • sen o olayların insan eliyle yapıldığını düşünürsen tabiki çok saçma olur

hepsi Allah'ın izni ile oluyor sonuçta böyle baktığın zaman tezat bir durum yok

1|0
    0|0
  • Sen kuran-ı kerim'in 1400 yıldır ilk yazıldığı saf hali olduğunu mu zannediyorsun ki ? . Her gelen kavim kendine uyarlamıştır.

1|0
    0|0
    • kuran son ve bozulmayan kitaptır ona göre bu yorumumu yapıyorum zaten

• körü körüne bağnazlık dersen haksızlık yapmış olursun bana, herşeyi düşünerek sorgulayarak inanırım, bu da kafama yatıyor

• Madem her şeyi sorgulayarak haraket ediyorsun. Peki neden 1400 yıldır bir peygamber olmadığını , ayın neden hala tam bir parça olduğunu , Afrika'da ki masum insanların yeni doğmuş bebeklerin olaydan hiç bir haberi olmadığı halde açlıktan ve hastalıkta öldüğünü sorgulamıyorsun?

• Ne inanıyorum Ne de inanmıyorum. Mitoloji,efsane gibi benim için

0|0
    0|1
  • Peygamberler mucize göstermiştir, bu zaruriyeti diniyedendir. Yani bunu inkâr eden kâfir olur, Kur'anla sabittir. Keza Velilerde keramet gösterebilirler.

0|0
    0|0
  • Deist biri olarak gülüp geçiyorum .

0|1
    0|0
  • 0|0
    0|0
  • ben inanıyorum ya

0|1
    0|0
  • ayı ikiye bölmenin amacı nedir. aa ikiye böldü inanalım diye mi. bence de çarpıtılmış

0|0
    0|0
  • bn inanmıyorum yalan bnce

0|0
    0|0
  • ee bu sana ne kazandırıyor peki

0|0
    0|0
  • Şimdi sana bir çarpıcam, ne heyecana getiriyon milleti :)

0|0
    0|0
  • Azrail son noktayı koyana denk inanıyorum var mıgerisi efenim?

0|0
    1|0
  • Sen islamın imanın şartlarını oku güzelce orada yazıyor peygambere inanmak diye.Peygambere inanmak demek herşeyine inanmak demek.Senin müslümanlığından şüphe ettim.gerçi kendin bilirsin ama bir inanmayanı müslümanlığa sevk etmek güzeldir bunun için uğraşıyorum yoksa bana ne istersen boka tap

0|0
    0|0
    • De ki: 'Şüphesiz ben, ancak sizin benzeriniz olan bir beşerim; yalnızca bana sizin ilahınızın tek bir ilah olduğu vahyolunuyor, ayet bu. Yani sizden ayrı doğaüstü güçler verilmedi anlamı çıkıyor. benim imanımdan değilde kendi taklidi imanından süphe et

• tefsir okumalısın

• çok biliyorsun hadi güle güle

• Bunların doğru olup olmaması pekte umrumda değil, çünkü benim Allah'a inanmam için mucize görmeye ihtiyacım yok

0|0
    0|0
  • Senin inancın sana bizim inancımız bize.cennet ile cehennem deki o ince nur duvarından cehennem kısmında bize bakarsın yani inananlara... Sevgilerle...

0|0
    0|0
  • bunu kım dıyorr

0|0
    0|0
    • ona göre mi katılıcaksın?

• bende kurana göre konuşuyorum zaten

• ben nıye görmedım kı ben 5 sene bunun okulunu da okudum

Kızlar Ne Diyor 7

• Mucizeler vardır bütün peygamberlerde hem de, çarpıklaştırılan bir durum yok büyücü ya da başka bir şey değil onlar

1|0
    0|1
    • Madem öyle neden şu an peygamber yok ? Dünyanın en çok ihtiyacı olduğu bir zamanda..

• gözünüz doysun hala yeni bir peygambere ihtiyaç duyuyorsanız o sizin artık düzelmeyeceğiniz anlamına geliyor

• kesinlikle inanıyorum

2|0
    0|0
  • İnanıyorum. Mucize göstermiş olmaları bence çok mantıklı. Özellikle peygamberimiz bir çok mucize gösterdi. Cennetin kapısında ismi yazılı olan bir resulun mucize göstermesi saçma değil, aksine çok inandırıcı bir durum.

0|0
    0|0
  • Bunlar hurafe hep inanma bacım.

0|1
    0|1
  • vahiy geldiğine inanıyormusun...

0|0
    0|0
    • ona inanmamak herşeyi yok saymak zaten

• işte vahiy geldiğine inanmayanlar peygamberimizden mucize istemişler ki sana iman etmemizi sağla diye ,bunun üzerine ayı ikiye bölüyor kendi yaptığı birşey mi tabiki değil,yaratanın emriyle bölünüyor,peki bu olay üzerine inanmışlar ve iman etmişler mi peygamberimize hayır etmemişler...

• İnanmıyorum peygamberlere

0|1
    1|1
  • Tanrı bize Peygamber gönderdi, mucizelerini gösterdi de biz mi inanmadık.Önceki dönemlerde yaşayanlara torpil var.

0|1
    0|0
    • yanlış konuşuyorsun bilsen ki yaşadığın bu zor dönemde Allah diyebilmenin kıymetini degerini daha iyi bilirsin

• Sana göre yalnış ona göre doğru. Ben de aynı şekilde düşünüyorum madem yolladı neden şu an yok ?

Yükleniyor...