Türk kültüründe nelerei beğeniyorsunuz neleri beğenmiyorsunuz?

Türk kültüründe nelerei beğeniyorsunuz neleri beğenmiyorsunuz?

Güncellemeler:
İletişim yönünden güçsüz bir toplum olmamız ve sessiz insanları ezen bir toplum olmamız benim eleştireceğim başlıca şeyler
Sanırım en önemlisini unutmuşsunuz. Erkeğin her zaman sapık,kadının her zaman gül konumunda gösterilmesi. Abartmıyorum. Bi 50 yıl sonra Türkiyede kadın egemenliği başlayacak

0|0
5|3

En İyi Kız Görüşü

• 1. Kendi ırk ve milleti haricindekileri aşağı millet/ ırk diye nitelendirmelerini

2.Bütün gelenek ve göreneklerini

3.Kendi inancı dışında kalanları horlamalarını

4.Kapalı bir toplum olmalarını

5.Yasakçı olmalarını

6.Olaylara at gözlüğü ile bakmalarını

7.Erkeklerinin kadın düşkünü, kadınlarının fazlaca meraklı ve dedikoducu olmalarını

8.Kural tanımazlığını

9.Tembelliğini

10.Bilmedikleri konularda bile ahkam kesmelerini

11.Folklorik oyun ve müziklerini

12.Misafirperverliğini ve bu konudaki israrcılığını

13.Aşırıya kaçan kıskançlığını

14.Toplumsal baskısını

15.Adam sendeciliğini, boşvermişliğini

16.Kadınları aşağılayan atasözlerini ve bununla gurur duymalarını

17.Gelin-kaynana çatışmasını ve kadınların oğullarına hiç kimseyi yakıştıramamasını

18.Erkeklerinin gönlüne uygun değil anneye benzeyen eş aramalarını

19.Kadınlarının kapı gıcırtısında bile oynamalarını

20.Cinsiyet ayrımcılığını...

21.At, avrat,silah üçlemesini

22.Ataerkil olmalarını...SEVMİYORUM!

Daha çok var da ilk aklıma gelenler ancak bunlar..

Sevdiğim tek özelliği : Türk Mutfağı

0|1
    2|0
    • 4. kapalı bir toplum olmalarını. Açık seviyorsun demek güzel götüne başına bakanlara " Ellemek de ister misin diye sormayı ihmal etme olur mu ?" Biz dinimizin gereği olanları biliyoruz. Uygularsan ne ala uygulamazsan sen bilirsin. Elbette bende bir erkek olarak açık seviyorum şöyle ağzımın suyu aksın her şey meydanda. Ama dinimiz buna izin vermiyor. Kafay bastı .?

• kapalı toplum neye denir açık toplum neye denir , önce onu bir öğren istersen..allahın cahili! internet kullanıyorsun ama hala öğrenecek çok şeyin var..bir de bilmeden ahkam kesiyorsun burada..( madde 10)

Kızlar Ne Diyor 4

• Büyüğe gereken saygının verilmesini ve yemekleri çok beğeniyorum. Beğenmediğim ise bazı babaların kız çocuklarıyla aralarına mesafe koyması. Nedir o babaymış. Benim babam İranlı ben 24 yaşındayım hala dizlerinde oturtur beni. Bazı babaların kızlarına soğuk yaklaşımlarını sevmiyorum çok saçma ve antipatik geliyor bana .

0|1
    0|0
  • Hoşgörü, misafirperverlik, sahiplenme, düşene yardım eli uzatma, bizi kaynaştıran özel zamanlar ve taşıdığı anlamları seviyorum. Sevmediklerim ise; yargılama merakımız daha ziyade merakımız, bazı durumlarda her şeye karışıp saygı duymayı unutmamız ve sonra da insanlardan anlayış ve saygı beklememiz.

0|1
    0|0
  • folklorik özelliklerinin çoğunu sevmiyorum. öncelikle inançlarını ve yasaklarını sevmiyorum.

sonra oyunlarını, müziklerini kısacası sanatsal faliyetlerini sevmiyorum.

gelenekçilikten pek hoşlanmıyorum fakat bir toplum için bu önemliyse ona saygı duyabilirim.

1|1
    0|1
  • hiç bir şeyi beğenmiyorum

0|1
    2|0

Erkekler Ne Diyor 3

• Asıl Türk kültüründe dürüstlük denen bir müessese vardır örneğin.. "Dürüst satıcı" Beğenir ya da beğenmezsin ama ticari hayatına dahi katılan bir ahilik müessesesi işletebilmiş bir kültürdür..

Şimdiki kültür tam bir memleket kültürü değildir ki eleştiriyoruz.

- Dürüst bir adam varmış elindeki mal ne kadarsa o kadara satıyor >> "vay hıyar vay hehe"

- Bir kıza talibim niyetim temiz.. >> "paradan haber ver" "yazlık - kışlık" "sigorta - para cart curt" evladım..

Bunlar senin repliklerin değil ki yaldızlı ambalaj kapitalist kültür yapıştırması.. Dışarıdan ithal entegre boktan avrupa adetlerinin bu topraklara ekmeksiz yedirilmesidir.. Hee sonuç başarılı oldu mu? Malesef..

0|1
    0|0
  • Evladını okutmak için adam vuracak kadar fedakar anne babalarımız var. Ama cep telefonu nasıl kullanılır, televizyon kanalları nasıl ayarlanır öğrenmek için çaba sarf etmezler. En gıcık olduğum huyumuz asla kendimizi geliştirmek için çaba sarf etmiyoruz. Okuma yazma bilmesek bile çevremizdeki en zeki insan her şeyi bilen kişi bizizdir. 2. üniversitemi okuyorum babama sorsan benden daha akıllıdır am.k ama paso televizyon kanallarını bozuyor ve ben yapmadım kendi kendine oldu diyor.

0|1
    0|0
  • yav beğendiklerimiz kolay, beğenmediğim yönleri sayayım birşeyi suyunu çıkarana kadar savunup sonra diğer düşünceyi savunanı dışlayıp kutuplaşmamız, bana mesela kemalist, ırkçı, yobaz, ümmetçi gibi şeyler söylediler çünkü bazılarına göre müslüman olmak bile yobaz olmaya yetiyor, bazılarına göre Atatürkü sevmek kemalist olmaya yetiyor, bunların acil düzeltilmesi lazım

0|1
    0|0
Yükleniyor...