Ermeni ve rumlara yönelik şiddetten söz edilebilir mi?

türklerin zamanında ermeni ve rumlara yönelik şiddet uyguladıklarından söz edilebilir mi?

eğer cevabınız evet ise bunu hangi olaylara dayandırıyorsunuz?

yok eğer cevabınız hayır ise bu konu hakkındaki mevcut iddiaları çürütebilir misiniz?

0|0
3|9

En İyi Erkek Görüşü

• Ermenilere göre ilk soykırım 1895-1896 yılları arasında II. Abdulhamid İslam düşmanlığını gerekçe göstererek 200 bin civarında ermeninin katledilmesiyle başlamıştır. Oysa ki, bağımsız tarihçilere göre Osmanlı topraklarında yaşayan toplam ermeni nüfusu o tarihlerde ancak 150 bin civarındaydı ki, bu nüfusun tamamından daha fazlasını katletmek anlamına gelir...

Bu gerçek, ermenilerin iddialarını çürütmeye yetmektedir ancak sadece bu gerçekle yetinmeyelim;

Ermenilerin de yoğunlukla yaşadıkları Anadolu'nın Van ili ve çevresi M.Ö 38 yılında İslâm orduları tarafından fethedilmiş, ancak esas hâkimiyetin IX.'uncu asrın son çeyreğinden sonra Abbasiler tarafından temin edildiği bilinmektedir.

Eyyûbîler, Harzemşahlar, Selçuklular, Karakoyunlular, Moğollar, Akkoyunlular, Osmanlılar, Sefevîler ve tekrar Osmanlıların hâkimiyetine giren şehirde Ermeni nüfus, Birinci Dünya Savaşı'na kadar varlığını hep sürdürmüştür. 1653 yılında Van'a gelen Evliya Çelebi'ye göre, şehirde gayrimüslim tebaa olarak sadece Ermeniler mevcuttur.

Ermenilerin en çok önem verdikleri üç merkezden biri Van'da bulunan Ahtamara (Akdamar) adasıdır. Ondokuzuncu asrın neredeyse son çeyreğine kadar Ermeniler. bazı ferdî çıkışların dışında. Osmanlı Devleti'ne sadık kaldılar. Ermeni Patriği Nerses Varjabendanyar’ın 1877 -1878 Osrnanlı-Rus Savaşı'nın galibi olarak Yeşilköy'e kadar gelen Rus ordusunun başkomutanlık karargâhına gidip Grandük Nikola'dan. Doğu'da Rusların himayesinde bir Ermeni devleti kurulmasını talep etmesi bir dönüm noktası olmuştur.

Bağımsız bir Ermenistan kurma çabası. 93 harbi’nden (1877-1878) sonra ivme kazanmıştır. Van vilâyeti Osmanlı Devleti'nde Ermeni nüfusun en yoğun olarak bulunduğu iki vilâvetten biriydi. Ermeni nüfusu yoğluğu itibarıyla birinci sırada Bitlis, ikinci sırada Van geliyordu. 1914 yılında tamamlanan resmî nüfus istatistiklerine göre Van'da yaşayan 179.380 Müslüman nüfusuna karşılık 67.792 Ermeni bulunuyordu. O zaman Hakkâri Van'a bağlı sancak olduğu, bugün Bitlis'e bağlı olan Adilcevaz kazasının da Van'a bağlı olduğu göz önünde bulundurulmalıdır. Söz konusu istatistiğe göre Van'ın merkezinde Ermenilerin Müslümanlara oranı üçte biridir,

Ermenilerin Van'da çıkardıkları ilk isyan 1895 yılındadır. Rus Generali Mayewski'nin bildirdiğine göre. Ermeni komiteleri, Ermenileri ayaklanmaya teşvik etmiş, hatta anarşi ve teröre karşı çıkan bazı Ermenileri şiddetle cezalandırnıışlardır. Bunların en tipik olanı 6 Ocak 1895’te kilisede ayın icra etmeye giden papaz Boghos'un (Bogos) öldürülmesidir. Van'daki olaylarda Van Ermenilerinden çok, dışarıdan, özellikle Rusya'dan gelen Ermeniler ön ayak olmuşlardır.

İkinci Meşrutivet'ten önce Sultan İkinci Abdülhamit’in yönetimini bahane ederek her vesileyle sorun çıkaran Ermenileri, İkinci Meşrutiyetin ilânı da tatmin etmemiştir.

0|0
    0|0
    • Van'daki İngiliz Konsolos Yardımcısı Teğmen Bertram Dickson; İstanbul'daki İngiliz Büyükelçisi Sir Gerard Lowther'e gönderdiği 30 Eylül 1908 tarihli raporda, Ermenilerin o günlerde Van'daki faaliyetleri hakkında ayrıntılı bilgi verilmiştir. Dickson'a göre, Van'da Ermenilerin Taşnaklar (Daşnaglar) ve Armenistler olmak üzere iki partisi vardır. Taşnaklar aynı zamanda Hınçaklarla sıkı ilişkiler içersindedirler.

• Ermeniler ise osmanlı Türk halkından farksız ve eşit yaşadılar , 2ci Abdulhamit devrinde, balkanlrdaki kayıplar ve orduyu zayıflatması , Rusya ve diğer devletlerin içimizde yaşayan ermenileri silahlandırması ve kışkırtması yüzünden , trabzon giresun sinop artvin havalilerinde bulunanların milis kurup isyan cıkarması üzerine , bu tebaa yı yoketmek yerine yerlerinin degistirilmesi oldu. Bu her iki taraftan da binlerce olum getirdi. Ortada bir ermeni soykırımı yok , oyle dayatma var.

• Geçersiz ayrıntılarla ugrasma, yazdıgın belli okundugunda anlasılan belli ... Ha bir de bilmiyorsan önyargısını da sevimsiz gönderiyorsun , asla bilemezsin kimin ne bildiğini .

Zaten , soranın sayfasında uzun uzun tartısıp , ona ayıp etmenin anlamı yok . Gerek duyarsan sen de bir soru açarsan direk bilen de bilmeyen de konusur.

Erkekler Ne Diyor 8

• tabikide rumlara veya ermenilere yönelik dürduk yere bir şiddetten söz edilemez zaten ermeniler ve rumlar bizim torpraklarımızda yaşadıkları halde bize baş kaldırmışlardır ve biz bu başları kestik ama bize karşı savaşan rumlara ve ermenilerin boyunlarını kestik durduk yere bizle savaşmayan birisine biz bir zulüm uygulamadık

0|0
    0|0
  • Ermeni ve rumlar bize çok zarar verdi zamanında.kimse bazıları gibi mağdur edebiyatı yapmaya kalkmasın.

0|0
    0|0
  • Bu soruyu not olarak ekledim... Uygun bir zamanda mutlaka cevaplayacağım...

0|0
    0|0
    • merakla bekliyorum yorumunu o halde

• 500 sene 1 valiyle yönetmiş benim ecdadım rumu..Ermeniye de millet-i saduka demiş sadık millet..

Yok sen kestin öldürdün diye inatla zırvalayan varsa aynen kestim öldürdüm itirazı olan 1 adım öne çıksın..

0|1
    0|0
    • açıkçası kimsenin fikri umrumda değil. benim asıl merak ettiğim rumlara ve ermenilere olan zulmü neye dayandırıyolar?

• Bişeye dayandırdıkları yok kuru sıkı balon şişirme yaygara işte..Türkiyenin ömrü bunların masallarını dinlemekle geçti ne var elde hiç ..İt ürür kervan yürür takılacak bişey yok..

• Ermeni ve rumlar Osmanlıya zamanında daha çok zarar verdi,şiddet olmuştur ama tarihte kaybolup gitmiştir,zamanla.

0|0
    0|0
  • Yaptıysak yaptık ben atalarımın her yaptığının arkasındayım

0|0
    0|0
    • Arkadaşım cidden sövmek istemiyorum yaptık demedim eğer yapmışsak yapmışızdır hakedenin hakkı kötekttir

• görmemişiz. kaldırılmış.

• emperyalizmin yalanları.

0|0
    0|0
  • Tamamen palavra...

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 3

• Taraflı bakarsak evet; şiddet uygulamışız. Resmin bütününe bakarsak, düşmanlarla savaşırken adamlar bize baş kaldırmış; onlar da bir yandan saldırılar düzenlemiş ve hak etmişler.

Bir hocam vardı şey derdi; bizimkiler onları fırınlara sokup yaktı, onlar bizimkileri camilerde yaktı.

0|0
    0|1
    • Modlar göreve lütfen ananzaaaa2 arkadaşın küfürünü görmüyormusunuz ?

• Rumlar, Ermeniler, Türkler komşu olarak sorunsuz şekilde yaşarlarken siyasi ihtiyaçlara göre birbirlerine düşürüldüler. Gösterdiğimiz şiddet yok mu ? Var. 6-7 Eylül Olayları. Yaptıkları yok mu? Var. Hocalı Katliamı

0|1
    0|1
    • Modlar göreve lütfen ananzaaaa2 arkadaşın küfürünü görmüyormusunuz ?

• şikayet edebilirsin. Biz görmesek bile yönetim görür

• Hakettikleri bir uygulamaydı çok adilik yaptılar bize ...

0|0
    0|0
Yükleniyor...