Hoşunuza Giden Bir Fiziksel Gerçek...

Gece gece yapacak iş bulamadım, merak ettim. Size ilginç gelen & sevdiğiniz fizikle alakalı bir gerçek & sorun var mı? Varsa nedir?

Bana sorarsanız cevabım şu: İvmeli hareket eden yüklü bir parçacık ışıma yapar, yani enerji kaybeder. Buradan yola çıkarak bir atomun çevresinde bir elektron sonsuza kadar yörüngede kalamaz, çekirdek ile birleşir. Atomlar denge halinde bulunamaz.

0|0
4|6

En İyi Erkek Görüşü

• Hoşuma gidenleri geçiyorum astronomiyle ilgili bazı eserleri okurken atomun yapı yaşlarından biri olan protonun yarı çapının yakın zamanda yapılan ölçümlerde şimdiki yarı çapından daha küçük çapta olduğunu öğrenmiştim..Gök bilimcilerin spektroskopiyle inceledikleri uzak galaksilerden elde ettikleri kimyasal analizlerin bu sebepten değişebileceği belirtiliyordu..

Kuantum mekaniğinde proton yarı çapının değeri belirleyici olduğundan proton yarı çapının gerçekte daha düşük olması durumunda fiziksel bir çok yasanın değişebileceği tartışmalarıda var..Çünkü bilinen yarı çapla yeni iddia edilen yarı çap arasında rakamsal büyük fark var..Yakın gelecekte fiziksel gerçekler ters yüz olabilir..

0|1
    0|0
    • Sadece protondan değil, genel olarak atomdan kaynaklı sebeplerden tüm fiziğin değişme ihtimali var. Ayrıntılarını henüz bilmesem de, atomaltı parçacıklar daha yeni yeni keşfediliyor ve özellikleri bulunuyor. Senin bahsettiğin proton yarıçapı hakkındaki durumu ayrıntılı bilmiyordum. Bir kaynak gösterebilir misin? Merak ettim.

• Sağ ol, uygun bir vaktimde inceleyeceğim.

• Reca sen sağ ol..

Senin görüşün var mı?

0/2000

Gönder

Kızlar Ne Diyor 4

• En büyük fiziksel gerçek bana göre, engellenemeyecek olan sarkma problemi. Yani oluru olsa sporu bırakıp, amuda yürüyeceğim. Spor yapmak zor ya. E sposuz da olmuyor. Öyle yani. :) paylaşmak istedim. :))

0|1
    0|0
    • Senin sorununu tıpçılara yönlendiriyorum :)

• Onlarla ben de görüştüm. Baya ilerlemiş. Hallettik. ;) ama işte kadınlık. Hep daha iyisi, bir üstü. :))

• fizik hocam kafayı kırmış biriydi.Hoşuma kaççak bişey bırakmadı sağolsun.

0|1
    0|0
  • Fizik candir yahu hepsi de hosuma gider<3

0|1
    0|0
  • potansiyel fizikci (fizik ogretmeni) detected.:D

0|1
    0|0
    • Fizik öğretmeni olmam ama fiziği ikinci bölüm olarak okuduğum doğru :)

• belli zaten :)

Erkekler Ne Diyor 5

• Bence fizikde ilginç olan konu kuantum fiziğidir.`Kuantum` kelimesi almanca olup , bu sözü ileri süren alman fizikçisi Max Planck enerjinin bölünemez en küçük parçası olarak tanımlamış...Konunun ilginçliği ise bunun felsefi bakış açılı konu olarak görünmesi ile birlikte gerçek hayatta olan bazı yapılamayacak hareketlerin olasılık kabiliyetinin hangi şartlarda yüze çıkabilme yani, gerçekleşme olasılığı söz konusudur. Meselâ zamanda yolculuk yapma , geçmişe dönüp geleceği değiştirme , insanların el sıkışmasında ellerinin bir-birine değmemesi gibi vs.

İlgilenen arkadaşlara araştırmasını mutlaka tavsiye ederim :)

0|1
    0|0
    • Haklısın ilginç bir konu ama tüm kuantumu Planck'a mal etmek biraz bencillik olur. Bir de zamanda yolculuk tartışmalı bir konu, geriye yolculuk edebileceğimizi gösteren bir bulgu yok henüz.

• Fiziksel gerçekleşen her hareket herhangi teori ve açıklamaya dahil olsa bile beni çok fazla etkiler.En basiti bir kıvılcım bile hayran kalınası

0|1
    0|0
  • özel görelilik.örnegin bir tren düşün.başına ve sonuna yıldırım düşsün.trenin içinde bir gözlemci olsun ve dısındada.trende v hızıyla saga dogru gitsin.yıldırımın hızı c(ışık hızı).dışartaki gözlemci trenin tam orta hizasında ve iki ucunada aynı anda yıldırım düştüğünü görür.ama içindeki gözlemci dışardaki sisteme göre hareketli ve sağa doğru v hızıyla gittiği için sağ tarafa daha önce düştüğünü görür ve buda zamanın özel göreliliğini kanıtlar.zaman mekan ayrılmaz ikilidir.bu beni etkiler...

0|1
    0|0
    • Gayet hoş bir şey, aslında senin dediğinle benim yazdığım aynı kapıya çıkıyor. İkisi de klasik fiziğin çöktüğü noktalar. Bahsettiğin olay Einstein'ın 1905'teki makalesinde değinilmiş. Benim bahsettiğim problem ise 1906 ve 1912 yıllarında Rutherford ve Bohr tarafından hidrojen atomu modellenirken açığa çıkmış. Zaten gelecekte kuantum fiziğinin temellerini atacak bunlar :) Gece gece başının etini yedim...

• Kolay gelsin...

• hoşuma giden fiziksel bir gerçek. scarlett jhoansenın fiziği çok hoşuma gidiyor gerçekten

0|1
    0|0
    • Hacım konsept yanlış :D Neyse seninki de kabul...

• abi bence çok üsteleme ders derste kalsın. sosyal hayatın etkileniyor. ne yapacaksın fizik zaten fiziktir. çok zorlama derim sağlık açısından

• Yeterince eğleniyorum zaten orada bir sıkıntı yok. Aslında fiziği çok önemsediğim de yok şimdi aklıma geldi öylesine. Asıl sevdiğim elektronik :) Neyse uzatmayayım gece gece. Sağ ol tavsiye için.

• Sibiryada -60 larda havaya atılan bir bardak sıcak suyun buhar olarak havaya karışması...

0|1
    0|0
Yükleniyor...