Elektronlarin işlevi...

Hic dusundunuz mu elektronlar donmeseydi neler olurdu?

0|0
2|11

En İyi Kız Görüşü

• Çekirdegin etrafında dönmesini bahsediyorsan eger, öyle farzediyorum.

Atomlar arasındaki boşluk kalkardı.

0|0
    0|0
    • Karadelik mi oluşturur bu durum hocam?

• Nohut kadar dünya hmm.zaten o yogunluk karadelik olusturmaz mi?

Ikinci soru: tüm elektronlari yokettin diyelim, nohut kadar kalsak bile biz de aynı oranda kuculecegimizden farkında olmazdık öyle degil mi? Belki de suanda nohut kadardir dünya?

• Nohut kadar derken simdiki bildigimiz nohuttan bahsettim. Elektron olmasaydı atom düzeni bozulurdu. Elektronlar atomdaki itme kuvvetini dengeliyor dönerken.

Erkekler Ne Diyor 11

• Evren sürekli hareket halinde .Atomlarda evreni oluşturan yapılar olduğundan bu hareketin kilit taşı. Eğer elektronlar dönmeseydi ne ben bu yazıyı yazabilirdim ne de siz bunları okuyabilirdiniz.Gel gelelim sözün aslına dönmenin sebebi pozitif taneciklerin ters spin etkisinden kurtulurdu ve atom içerisinde kısmi çöküşlere neden olurdu. Bu da kuantum modeline göre evrenin yok oluşuna sebep olurdu kısaca :)

1|0
    0|0
  • Bu durumda en kücük ile en büyüğü bir analiz etmek gerekir. yani uzay ve atom. Özetle uzay var olurdu yine bükülebilir ve esnetilebilirdi ama. İçi boş olurdu. zira uzay zaman diye birşeyde olmazdı. kanaatimce.

0|0
    0|0
    • Elektronlarla zamani neden esdeger tuttugunu anlayamadim. Aciklar misin lutfen?

• ışığın mutlak hız oluşu her zaman sabit kalışı. temel yapı tası olan elektronların ışık hızı altındaki analizleri. Bir belgesel vardı linki bulursam yollayacağım. Konu yine izafiyete kadar gidecek.

• elektronların dönmediği örneklerde mevcut nötron yıldızları ve kara delikler gibi

1|0
    0|0
    • Yani canlilik biterdi diyorsun.

• hayır. her sistem belirli ön kabuller (postulat) üzerine kurulur. eğer ön kabullerin farklı olursa sistemde herşey mümkün olabilir. bir örnek vereyim bizim dünyamızda yaşayan canlılar (yani karbon bazlı organik yaşam formları) protein temelli bir yapıya sahiptirler. protein yapı 55 derece santigratta bozulmaya başlar buda bizim venüs gibi sıcak gezegenlerde yaşamamıza imkan vermez. ama protein yapının 1500 derecede bozulduğu bir sistemi düşün o halde daha sıcak ortamlarda yaşayabiliriz.

• fakat bu kezde yapımızda bulunan suyun kaynama sıcaklığı 100 derece olduğundan bu imkansızdır. o halde ön kabul şöyle olmalı (ki bu tamamen farazi sonuçları önceden kestirilemez) çekirdeğe daha yakın elektronlardan oluşan bir evren bu şekilde ısı etkisini eskiden olduğu gibi gösteremeyecek ve bize daha farklı ortamlarda (yüksek basınç ve sıcaklık) yaşama imkanı sunacak.

• manyetik alan yaşamın bilimsel ismidir :)

1|0
    0|0
    • Biraz daha aciklar misin?

:)

• manyetik alansız hiç birşey olmazdı yer çekimi hareket vs vs uzayı düşün yaşam var mı yok :)

insan oğlu nasıl yaşıyor dışarıda bir atmosfer basıncı sayesinde eğer bu olmasaydı hiç bişi olmazdı yaşam olanaksız kalırdı :)

• atomun hacmi sıfıra yaklaşacağından evrenin büyüklüğü senin vücudun kadar olabilirdi.

0|0
    0|0
  • Düşünemezdin.

0|0
    0|0
  • kaçıncı sınıf sorusu bu

0|0
    0|0
    • Sinif derken? Ogrenmek okul icin mi gecerlidir?

• Yazdiklarini dikkatle okuyorum.

Elektronun cekirdege dusmemesinin asil sebebinin merkezkac oldugunu yazmissin.

Vikipedi de, "merkezkac"in anlamli fakat Newton yasalarina gore gercek olmadigini okudum.

Burada celiski soz konusu degil mi?

• öncelikle ben burda öyle değil böle falan diye ahkam kesemem ben sadece biraz fazla meraklı belgesel seven biriyim. merkez kaç meselesini belgeselde duymuştum. ayriyetten newton fiziğinde çökmüş sayılan biçok şey var zaten. bunun newton fiziğinde neyle çeliştiğinide hiç anlamadım

• Bilgim yok ama garip bir düzen olurdu.

0|0
    0|0
  • senin derslerle aran nasıl?

0|0
    0|0
  • dünya delikanlı olsa dönmezdi elektron da neymiş

0|0
    0|0
  • okulda öğretmediler galiba

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 1