Mitoloji hakkında farklı şeyler bilenler var mı?

Ünlü Yunan mitlerinde tanrıların isimler vs bildiğiniz ne varsa tam da buraya paylaşır msıınız? Mitoloji hakkında değişik bilgiler yani ilginç olanlarında bir şeyler biliyorsanız da. Şimdiden teşekkürler canlar ; )

0|0
413

En İyi Erkek Görüşü

• Ares (Çok iyi bir müzik indirme programı ve bianchi bisiklet modeli), Herkül (Şakirtlerin vaaz sitesi), Afrodit (Banu alkan), Nike (ayakkabı), Eos ( Cannon fotograf makinası modeli), Penelope (Cruz), Morpheus (Matrixten tanıdığımız bir abimiz), Apollon ( Uzay gemisi)

0|0
    1|2

Senin görüşün var mı?

0/2000

Gönder

Erkekler Ne Diyor 12

• Mitoloji geniş bir alan. Türk, Arap, Mısır, Babil, Yunan, İskandinav, Kelt, İbrani mitolojileri var bildiğim kadarıyla.

Yunan mitolojisinden, İkarus, metaforik olarak çeşitli yerlerde kullanılır, biri bu mesela...

link

Türk mitolojisinden de Şahmaran ilgimi çeker.

link ikinci bölümdeki hikaye, Binbir Gece Masalları'nda link uzun uzun anlatılır.

Linkte tükendi diyor, Tüyaptan almıştım, 2 yıl önce.

İskandinav mitolojisiyle ilgili olarak, bu iki kitabı almıştım, ama daha okuyamadım.

link

link

2|0
    0|0
    • hım oldukça keyifli görünüyorlar ben de bu konuda bilgi daarcığımı genişletmek isterim kitaplardan faydalansam iyi olacak

• o zmana zorlamıyoruz istiklale gidiyoruz :D

• Aynen.

Kitap, müzik ve cafe konusunda, Mephisto candır. :D

• kahinler priam'a truva'nın yıkılışının oğlu paris yüzünden olacağını söyler. priam da oğlunu şehirden uzaklaştırır ve bir çobana evlat verirler. aradan uzunca zaman geçer. bir gün hera, athena ve afrodit kimin en güzel olduğu konusunda karar veremezler ve bir şekilde bunu paris'e danışırlar. üçü de paris'e kendisini seçmesi için tekliflerde bulunur. athena bilgelik ve savaş yeteneği vadeder. hera ona politik güç vereceğini söyler. afrodit ise dünyaynın en güzel kızını vadeder (ki o da zeus'un kızı, aynı zamanda agamemnon'u kardeşi olan menelaus'un karısı helen'dir). paris afrodit'i seçer, afrodit helen ile paris'i birleştirir. helen kocasını terkedip truva'ya kaçar ve büyük truva savaşı başlar.

2|0
    0|0
    • hikayenin devamı için "ilyada"ya, onun devamı için ise "odesa"ya bakılabilir.

• ingilizcen varsa telif hakkı olmadığı için iki kitabı da ücretsiz olarak link 'den indirip okuyabilirsin. türkçe metinlerde sanıyorum ki telif hakkı devam etmekte.

• ingilizcem var da sadece terimleri bilemem belki onlarıda çeviri yaparım

• link

Yeterlidir sanırım :))

1|0
    0|0
  • Phantaso yunan mitolojisinde fantazi tanrısı demek bunu biliyom bitek :D

1|0
    0|0
  • Bence araştırmaya önce bize ait olan mitolojiden başla. Mesela Kayra Han ı araştırarak başlayabilirsin. Yunan daki Zeus un bir benzeridir Hatta daha iyisi

1|0
    0|0
  • çok severim.en sevdiğim hikaye ise Hades ve Persephone arasında geçendir.En sevdiğim ise Athena ve günahkarlık tanrıçası Ate dir.

1|0
    0|0
  • Ne mitolojisi diye bir soru yöneteyim. Bunun İskandinavya'sı var, Mısır'ı var, Hint'i var, Çin'i var, Japon'u var. Say say bitmez :)

1|0
    0|0
    • yunan mesela en meşhuru dilden düşmeyeni değil midir

• Ünlü olmasının sebebi kültürel aslında, Yunan ve ardından Roma bildiğimiz anlamda Avrupa kültürünün temellerini attı. Onun dışında Hint ve Çin mitolojilerini de ilginç buluyorum. Mısır da ayrı bir dünya zaten. Her eski medeniyetin kültürü bir ayrı güzel.

• keisnlikle ya köklü uluslar sonuçta bunlar

• link işte mitoloji bu

1|0
    0|0
  • mitolojide ne merak ettiğini sor, bildiğim kadarını söyleyeyim sana.

1|0
    0|0
    • mesela tnarıçaları merak ediyorum bunların birbirleriyle girdiği sidik yarışı var mı?

• :) neyse ben yatıyorum seni ekliyim oradan tartışmaya devam ederiz kabul edersen tabi

• tamam nasıl istersen.. :)

• dede korkut hikayeleri var istermisin kardeş?

1|0
    0|0
    • onlara baktım kardeş

• dünyanın merkezi Nasreddin hocanın eşşeğinin ayağını bastığı yerdir. İnanmayan yunan ölçüp bakabilir :)

• kesinlikle alayı gelsin baksın :D

• AFRODİT <3

cart

1|0
    0|0
  • Ben mayk :D atlas vardı dünyayı taşıyordu harita kitaplarının üzerinde resmi var o kadar :D

1|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 4

Yükleniyor...