Camiler estetik olarak çirkin değil mi?

Camiler estetik olarak çirkin değil mi? Kiliselerin içleri çok güzel mesela. Ama camileri çirkin buluyorum.

Not: Soru provake amaçlı değildir

0|0
12|21

En İyi Erkek Görüşü

• Bazı camiler mimari olarak pek hoş değiller fakat mükemmelin ötesinde yapılmış camiler de var. Kimsenin akıl erdiremeyeceği ve düşünemeyeceği şekilde inşa edilmişler. Tabii bunların çoğunluğu Mimar Sinan sayesinde..

Gitme imkanı bulamadıysan verdiğim örnekleri inceleyebilirsin:

Selimiye Camii:

3D görüntüsü: link

Genel bilgi: link

Süleymaniye Camii:

Sultan Ahmet Camii:

3D görüntü sağdaki küçük ekrana tıkladığında tam ekran olur.

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 20

• Bence görsellikte takılıp kalıyorsun

BİR KERE CAMİNİN KOKUSU YETER BE!

2|5
    0|1
    • En son camiyi babasının damarlarında gören birini eleştiriyoruz bence..Orada cami kokusunu aşması da normal şartlar altında zor.. Bence gerek yok cevap için benzin yakmaya.. Ama +1 farz :)

• Bir kez daha oku yazdığımı ağzını bozmadan:

O cevap sana mı yazılmış yoksa o provokatif soruyu sorana mı? Senin cevabınla aynı fikirde olan birine böyle bir çıkış yapmanı anlayamadım gerçekten..

• Bence değiller. Sadelikten yanayım ve sadelik, aşırıya kaçmamak İslam'ın da emrettiği şeylerden. Kaldı ki enfes cami mimarileri de var yani yok değil.

2|3
    0|0
  • Sabahın 5'inde, Gizli Profil ve soru içeriği.. Artı "kiliseler cicidir, camiler kötüdür ama ben provokatr değilim, iyi aile kızıyım" tribi..

Çok belli oluyosun abi ya.. Harbiden çok bellisiniz.. Bi yerimize kaş göz çizsek sizden daha iyi "güzel bir dünya için soru soran masum kız" olur.. :)

Özetle: link

2|1
    0|1
    • Soru soruldu, askerlik deyimiyle "pim çek, bomba at" denildi ve çekip gidildi..

Soruyu soranın amacı da soruş şekli de belli oldu zaten.. O şimdi horul horul uyuyor veya sinirlenip agresif cevap yazanları şikayet etmekle meşgul..

Hep te gecenin bir vakti açılıyor bu tür başlıklar ne hikmetse.. :)

• Beni ne kadar tanıyorsunda böyle konuşuyorsun pzzbenimk ?

• Sırf insanların inanci düşüncelerini kausa sürüklemek amaçlı bir soru sormuşsun umarım şu an eyleniyorsundur !

0|2
    0|1
    • Eylenmek değil, eğlenmek.

• fazla ayrıntılı yaşamak insanı ancak delirtir bukadar takılma ayrıntılara sonuçta nedemek istediğimi anlamışsın asosyal biri olarak kendini ıspatlama çabası içerisinde olduğunu farketmemek mümkün değil ama böyle kısa cümleler kurarak ayrıntılarda bulamazsın kendini bir konu aç ve insanlarla tam randımanlı diyaloğa gir iyi günler...

• Aslında inanc varsa inancı yucelten mekanlar degildir ama muslumanlar içinde şu camilere yapılan yatırım ve şatafatlı tasarımları bende tasvip etmiyorum ve gereksiz buluyorum

0|1
    0|0
    • Aynı fikirdeyim.. Mahallede bir cami ve işsiz-aç onlarca aile varken 100 metre ilerisine "namım yürüsün" diye yapılan çok camiler var Anadolu'da..

Hatta genelin ibadetine yetecek bir cami varsa ikinci bir cami yerine okul yaptırmak daha da mantıklı bence..

• tesekkurler. din somurusu ve uzerinden saglanan rant oldugu surece asil hallerinin mutevazi oldugunda inanci zedelemeyecegini kimseye anlatamayiz. Allahin evi derler kapilari kilitli olur icerden birsey calinir denir genelde hristiyan ulkeler de egitim daha on plandadir bu yuzden ibadethanelere musluman ulkeler kadar yatirim yapilmaz bu ayni zamanda ekonomik ustunluk saglar aclik az oldugu icin bizdeki kadar hirsizlikta olmaz ve evsizler bu ibadethanelere siginabilirilerde ve yine geneli eski ha

• yazinin tamanini aktarmamis... eski hallerini koruduklari icin daha samimi gorunurler

• Katılmıyorum sana. Müslüman bir toplumda camiler benim dinimin sembolleridirler, Gayrimüslim bir toplumda ise kiliseler benim dinimin sembolleridir; ama son yıllarda devletin sırf iyi görünmek için yaptığı camiler değil; çünkü devletin, dili, dini, rengi, ırkı olamaz.

0|2
    0|0
  • Camiler daha güzel kliselere göre.Daha güzel sözler söylerdimde ortam müsait değl..

0|2
    0|1
  • Camiler mi ah o camiler. İnsanın orada yatıp kalkası geliyor...

2|3
    0|0
  • Camilerin içi güzeldir özellikle eski camilere bakmanı öneriyorum bir rehberle gezersen çok daha yararlı bir tur olur tabi

1|1
    0|0
  • Camiler gayet hoş.

0|3
    0|0
  • güzellik görecelidir.bana göre camilerin içi güzel.

1|2
    0|0
  • İbadet mekanının estetik olmasına gerek yok. Tanrı dualarını mekanın güzelliğine göre değerlendirmeyecek (eğer varsa).

0|0
    0|0
  • kaç cami gördünki isteyerek kafanı kaçkere secdeye koydun önce onu surgula

0|1
    0|0
  • taka taka kafaya bunumu taktın. bırak sade olsun camiler böylesi güzel.

0|2
    0|0
  • cami allahın evidir sen bu soruyu sorman yanlış bir kere sultan ahmet camisini görmedin galiba ?

0|2
    0|1
  • Aynen bir boka benzemiyorlar bana göre.

1|1
    1|4
  • dettt tipine tükürdüğüm seni yok estetik bulmamış da güzel değilmişte

0|1
    0|1
  • katedraller daha iyi

0|0
    0|0
  • böyle bir soru sordun ya ...şimdi senin kafirliğinden başlarlar ,o...pulğundan çıkarlar ;)

cevaplara baktım da zaten öyle olmuş :)

0|0
    0|0
  • katılıyorum çok daha güzel geleceğe dönük ciddi sanat eserleri yapıalbilir dıaşrıdan biri baktığında nutku tutulmalıydı,!

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 12

• Camının tavanındakı ıslemeler bıle yetıyor hayran olmam ıcın...

Mesela busa ulu camııye gıt derım; ıcınde havuz olan bır camıı. Cok buyuk ve guzel. 1300lu yıllardan bu camıı.

Veya da sultanahmet camıı ve eyüp camııye gıt. Icerıye gırmenle sasıp kalman bır olur zaten.

Ya da su an muze olarak kullanılsa da; ayasofya'ya gıt. Orasına da ayrı bır hayranlıgım vardır.

Sehrınde yapılan son camıılerden bırıne gıt; genıs butcesı olan bır camııye.

Gıttıgınde yıne cok begeneceksındır.

Sahsen ben cok begenırım camıılerın ıclerını. Muhtesem bır mımarlıkları var.

0|0
    0|0
  • eski mimariler zerafetiyle kattığı hisle başka , son zaman ki kubbe vs. mimamriler betonarme yığın gibi evet ,.. süleymaniye camiisiyle , Ankara kocatepe kıyaslaması gibi

0|0
    0|0
  • sen doğru düzgün camileri gezmemişsin bile yavrucuğum. bütün kültürlerdeki camileri araştır yapılışlarına bak her dmneimin her kültürün ayrı bir mimarisi var ve bir çoğu haranlık uyandırıyor

0|1
    0|0
  • kiliselerı araştırıcağına bıraz camılerı kendı ülkenın dını temelını araştırsaydın mimar sinanın vs ne güzel esrleırnın olduğunu görürdun özenti gençlik...

1|2
    1|1
  • Bende oldum olası hiç beğenmem camilerin mimari yapısını. Eski camilerin içindeki çini süslemeler bana aşırı abartı, karışık ve estetikten uzak geliyor.

Özellikle yeni yapılan camiler o kadar dengesiz ki.. Kocaman minareler, küçücük kubbeler falan denge, estetik sıfır.

Kiliseler mimari yapısıyla hep beni büyülemiştir. Özellikle gotik dönemdekiler bir estetik harikası.

Bunun inançla hiçbir alakası yok.

0|0
    0|0
  • nasıl çirkin ya bence çok güzel hatta huzur veren şekillere sahip

0|0
    0|0
  • Böyle düşünen müslüman olamaz..

Ona bakarsan bende kiliseleri çok beğeniyorum,sinagogları da.

Ama gidipte camiler kötü demiyorum,demem de ora müslümanların 2.evi sayılır.

0|0
    0|0
  • Kiliseye gitmişliğim var, pek yorum yapmayayım

0|0
    0|1
  • yooo neden ki?

0|0
    0|0
  • bence okullar ve camiler mimari harikalar olarak duzenlenmelilerdi taaa en bastan ama ani her mahalleye cami,okul yapiyoz bu sefer guzellikleri estetigi mimarisi onemsenmiyor. yabanci ulkelerdede her mahallede kilise var onlarda guzel.degil.

kisacasi sayica fazla ve ayakaltinda olan 2 gunde dikilen binalardan guzellik bekleme.

hakkiyla yapilan camilerde ise dis guzellik ozellikle onemsizdir ice onem verirler. ki aslinda dini yapilarin hepsi boyledir. budist tapinaklarindan tutta sapellere kadar.

0|0
    0|0
  • sen cami görmemısn sanırım ben cok begenıyorum sukurler olsun olması bıle yeterlı .zaten dınımız gösterıs dını degıl

0|0
    0|0
  • sen hiç camiye girdin mi oranın kokusu ve huzuru yeter...

1|2
    0|0
Yükleniyor...