Zaman makinesi fikrini anlayabilen var mı ?

Şimdi gittim ben 10 yıl geriye bir tane daha ben var, onu öldürürsem aynı anda ben de evrenden siliniyor muyum ?

Ayrıca zaman böyle her birinde ayrı ayrı seyahat edebileceğin bölümler halinde ise bunlar sonsuz sayıda paralel evrenler mi oluyor ?

Başka bildiğiniz bilgiler varsa paylaşın lütfen.

0|0
4|37

En İyi Erkek Görüşü

• Dostum bildiklerimi nacizane kısaca paylaşayım.Aslında konu derin ve güzel ben ayrıntılara da girerim ama siz kız milleti bilimi milimi pek sallamazsınız konu biraz uzayınca sanki annenize sövmüşüz gibi canınız sıkılır kızarsınız bir de ''Kısa kes'' ukalalık yaparsınız.O yüzden hep söylerim bir kızdan önemli bir bilim adamı çıktıgı gün itten de mühendis çıkar.bilmen gerkenleri maddeler halinde yazıyorum.

1 *Zaman diye bir şey yoktur , zaman soyut bir kavramdır.Biz sadece var oldugunu kabul edıp yaptıgımız ışlerı kronolojik bir sıraya koyar önceyi sonradan dünü bu günden ayırırız.

2 *Zaman bizim ışık algımızla ilgili bir olaydır.Işık bir nesneye kadar ulaşıp o nesneye çarpıp bize ne kadar sürede geri yansırsa biz o nesnenin o kadar süre önceki halinin görürüz.Örnegin güneş ışınları dünyaya 18 dakikada ulaşır dolayısıyla biz güneşin 18 dakika önceki halini goruruz.

3 *2. maddeden ötürü eger becerebilirsen ışıktan çok daha hızlı hareket edebilirsen bir anda güneşin yanına gidip aynı anda hemen dünyaya geri dönebilirsen güneşin 18 dakika önceki halini görebilirsin dolayısıyla 18 dakika sonra güneşe ne olacagını da bilirsin kısaca gelecegı gorme şansın olur.

4 *Zaman , öyle makinasını yapıp kafana göre gezebilecegin kafana göre degişiklikler yapabilecegin bir tatil köyü degildir.Bir sürü sabitlerden ve degışkenlerden oluşan bir denklemdir.Örnegin bir zaman makinası yapıp cocukluguna donup anne ben senın kızının 20 yıl sonraki haliyim lütfen erkek arkadaşlarıma karışma diyemezsin.Bunu yaparsan annen çıldırır aklını kaybeder sen annesiz büyümüş olursun psikolojin bozulur unı. okuyamazsın bılge bırı olup zaman makinasını hiç yapmamış olursun yapmadıgın ıcınde aslında annenı gecmışte hıc gormemış olursun başladıgın noktaya donersın ve annen erkek arkadaşlarına karışımaya devam eder bu kadar

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 36

• Bah datlum,

Burada iki farklı yaklaşım söz konusu aslında.

Birincisi zaman yolculuğunu var sayan teorem. Eskiden senin anlattığın gibi bir olayın paradoksa yol açacağı ön görülürdü ve sen de silinirdin. Fakat sonradan paradoksa yol açacak bu hareketin "paralel evren" oluşturacağı fikri benimsendi. Yani sen evrenden silinmiyorsun. (İzin vermiyorum). Bunun yerine başka bir evren oluşuyor ve o evrende sen olmuyorsun. Sen de yeni oluşan evrende başka bir paralel evrenden gelen kişi oluyorsun.

Benim düşünceme göre ise, zaman zaten yoktur. İnsanların uydurdukları bir şeydir. Einstaine sormuşlar, zaman nedir diye. Saat ile ölçtüğün şeydir demiş. Yani aslında zaman hareketin ta kendisidir. Hareket de geri alınmaz, alınamaz. Tek yönlü bir vektördür... Ters yönde hareket etsen bile bu da aslında - hareket değil, - yönde harekettir, nokta

0|0
    0|0
  • Moleküler transfer şu an mantık olarak çoğumuzun algısını aşıyor fakat ben geçmişe gidilemiyeceğini düşünsemde geçmişi izleyip görebileceğimizin mantık çerçevesinde mümkün olduğunu düşünüyorum. Yanılmıyorsam 50 li yıllarda bilim adamlarını en çok şaşırtan olaylardan biri, bu adamların izledikleri bazı yıldızların aslında çokdan ölmüş yıldızlar olmasıymış. Bu da aslında basit bir mantıkla biz o çok dan ölmüş yok olmuş o yıldızların geçmişlerini görüyormuşuz yani bir bakıma o yıldızların geçmişine gitmiş oluyoruz. Bu mantıkla şöyle bir durum akla yatıyor fakat teknik durumlar yüzünden yapılamıyor. Elimizde ışıkdan katkat hızlı harareket edebilme imkanı olsaydı, dünyadan yansıyan ışınları takip edebilir ve çok çok uzak biryerlerde dünyanın bilmem kaç binyıl öncesinden yansımış bir görüntüsünü yakalayabilir ve bunu analiz edip dünyanın o dönemde nasıl bir şeye benzediğini de görebilirmişiz. Bu da şayet bazı teknik durumlar elverirse dünyanın geçmişine gidilemse bile geçmişi görebilmeyi mantıklı kılıyor benim için.

0|0
    0|0
  • Klasik zaman kavrami zaman yolculugunu imkansiz kiliyor.Soruda belirttigin gibi bir cok paradoks olusturulabilir.Kuantuma gore gecmis ve gelecek durmaksizin hareket eden (biri ilerleyen digeri buna ters)iki mekanizma ve bunlarin kesistigi noktayi yasiyoruz.10 yil oncesine donduk diyelim ve hemen bir kolumuzu kestik burada yasanilacak olan 10 yil once kolumuzun olmadigi halin gelecegidir bu hali de 1 yil yasadik diyelim ve tekrar gelecege donecegiz karsimiza kollu (geldigimiz)ve kolsuz (vardigimiz gecmisin gelecegi) olmak uzere iki altarnatif cikar olaylar arttikca altarnetiflerin sayisi da sonsuza iraksanir.

Bunlar nir insana cok sacma gelebilir ama durumun metafizikligini goz ardi etmemek lazim kuantum kendi icinde kurallari olan bir masala ya da bir dine benzetilebilir.Dogrulugu ya da yanlisligi pratikte ispatlanamaz

0|0
    0|0
  • Paralel evren başka bir konu sanırım.

Ayrıca hız arttıkça zaman yavaşla ve bir müddet sonra geriye doğru gider. Ancak bunun için ışık hızını geçmek gerekiyor. Ne var ki ışık hızı evrenin bir kilididir. Çünkü hiçbir madde ışık hızını aşamaz. Işık hızını aşan bir maddenin kütlesi sonsuza ulaşır. :) Zamanda yolculuk hesaplar üzerinde mümkün ama uygulaması mümkün değil.

Bunun dışında şöyle bir varsayım da var. Diyelimki dünyadan 100 ışık yılı uzaklıkta bir gezegen var. Işık bu gezegene 100 yıl sonra ulaşabiliyor. Biz oraya 1 yılda gidebilecek teknologiye sahip olabilseydin ve gidip oradan dünyaya bakabilseydik 99 yıl öncesini görebilecektik. Bunun da anlamı şu oluyor evren dev bir kayıt cihazı gibi (evrenin genişlediğini de düşünürsek!). Ani inançsızlar diyor ya Allah bize yaptıklarımızı nasıl gösterecek. Yaşanıyor bitiyor. İşte böyle gösterecek. Hiçbirşey yaşanıp son bulmuyor. Aynen kaydediliyor. :)

0|0
    0|0
  • Fizikte buna "" Dede paradoksu"" deniyor...

fizikçiler ""Zaman yolcusu geçmişe giderek büyükbabasını öldürür. Bu durumda doğması imkânsızlaşır, o halde cinayeti nasıl işleyebilir?"""

şeklinde bir soru sorarlar...

bu nedenle fizik bilimciler , teorik olarak geleceğe yolculuğun çok daha olası olduğunu ama geçmişe yolculuğun daha olanaksız olduğunu ileri sürerler...

1|0
    0|0
  • ASLINA BAKARSANIZ, gelecek diye birşey yoktur. Rüyalardan örnek vereyim. Niye daha önce hiç bulumadığımız yerde bulunuruz, ya da daha önce hiç görmediğimiz insanları rüyamızda görürüz, beyin bu görüntüleri nasıl oluşturuyor ? Aslında herşey yaşanmış ve bitmiş oldğu için tabiki :) o yüzden gelecek diye bişey yok.. geçmişimizin hepside beymizin bir köşesinde saklı, oraya ulaşırsak, bizim gelecek dediğimiz şeyi öğrenebiliriz...

1|1
    0|0
  • sadece senin yaaşadıgın evren yok sonsuz sayıda evren var zamanın her birinde şuan yaşadıgımız gecelek ve geçmiş hepi bir arada yaşanıyor ama bunu anlamaya bizim algımız yetmiyor.soruna cevaben bir fikir vereyim .sen evrenden silinmiyorsun senin başka bir versiyonun oluyor.bu tür konulara ilgin varsa fringe dizisini şiddetle tavsiye ederim.

0|0
    0|0
  • Geçmişe gidemezsin ama geleceğe gidebilirsin zamanı yavaşlatabilirsn ben misal bir ara denemiştim bu saniye ile ilgili olan değişik bir metot var ve galiba çok az işe yaramıştı saatin tik tak sesleri gittikçe yavaşladı falan sonra dedim noluyor :D Zamanı yavaşlatırsan zaten geleceğe gitmiş olursun

0|0
    0|0
  • bilim insanları kendileri içinde 2ye ayrılmış bir şekilde var olduğunu söylüyorlar yansımanın uzay boşluğunda kişinin yansımasının zamandaki aldığu yolun izlediği süre ile bağlantılı olduğu ile ilgili ve bir diğer gerçeklik ise uzay köprüsü bilim içerisindeki diğer adı solucan deliği olarakta bilinir bu köprünün 2 ucunun açılması ve büyük enerji kütlesi ile birleştirilmesi doğrultusunda zamanda yolculugun yapılabilmesi...

daha tedaylı bilgi : National Geographic belgeselleri arasında morgan freeman anlatımıyla sorduğun sorunun tüm detaylarına ulaşabilirsin akıcı sıkılmadan izleyebileceğin bir belgesel seri halindedir

0|0
    0|0
  • şimdi ben bir açıklık getireyim konuya.

geçmişe yolculuk mümkün değildir.Ama John Titor u araştırırsanız biraz daha ilginiz artacaktır bu konuya.

neyse geçmişe gitmek mümkün değil ama geleceğe gitmek mümkün.Aslında size göre zamanı yavaşlatmak diyelim buna.

bir kapsüle bindiniz, bu kapsül dünyanın çevresini dolaşacak, siz ışık hızına yaklaştıkça zaman yavaşlayacaktır.yani sizin için o kapsülde 2 saat geçerken, Dünyada atıyorum 50 yıl geçecektir.

ama ışık hızına ulaşırsanız enerjiye dönüşürsünüz.

ve ışık hızına ulaşınca zaman durur.

0|0
    0|0
    • Işık hızına ulaşınca zamanın durduğunu bilmiyordum.

Nasıl oluyor ki bu? Bilimsel bir açıklamasını yapabilir misin bana?

• şöyle diyelim, cisimlerden gelen yansıma bize ışık hızında ulaşıyor, eğer bizde ışık hızına ulaşırsak görüntü alamayız.

ışın hızına ulaşırsan bedenin evrene dağılır.Yani ölürsün.Zamanın durmasından kasıt budur.

• 10 yl geriye gittiğinde bir tane sen daha olmuyor, sen "eski sen"in yerine geçip devam ediyorsun. Solucan deliğinden paralel evrene açılıyorsun. Alternatif bir zaman çizgisi oluşturuyorsun ve şimdiki hayatınla bağlantın kalmıyor.

Bu teori tabii ki. Geçmişe gitmek mümkün gözükmüyor, geleceğe gitmek mümkün. Işık hızına yakın hıza ulaşacak bir araç yapsınlar bir de.

2015'e az kaldı hani nerede uçan kaykaylar asdff

0|0
    0|0
  • zaman parça parça değil tek bir parça halindedir ne ileri ne geri sarılabilir. göreceli olarak zamanı hızlandırabilirsin sadece. ama geri almak hç bir şekilde mümkün değil. solcan delikleri uzay zaman büklmesi falan hepsi boş çıktı. sadece ileriye doğru gitmek mümkün oda göreceli olarak tabi. bir anda sıçrayamazsın ama zamanı kendinde yavaşlatıp dışardaki zamanı normal akışına bırakarak geleceğe gitmiş olursun kısmen

0|0
    0|0
  • zaman makinesi diye bir şey olamaz,imkansızdır,insan anını yaşar ne öncesi vardır nede sonrası geçmiş dediğimiz şey sadece anıdır hiçbir hükmü yoktur...

1|0
    0|0
  • Eğer böyle bir olgu varsa, yani zamanda geriye gidebiliyorsan muhtemelen bu paralel bir evrende nükseden bir olgudur. Paralel evrende sen hala yaşıyor vaziyette olursun. Yani sen öldüğünde öldüğünde zamansız bir ortama taşınıyorsun. Bu yüzden evrenden siliniyorsun.

ama seni tanıyan ve yaşayan birisi geriye giderse senin geçmişteki halini görür.

0|0
    0|0
    • paralel evren dediğiniz nedir ya,filimlerden görüpte böyle şeyler söylemeyin hikayeden ibaret hepsi

• Lan zaten zaman makinası diye bişey de yok o da film uydurması :D Böyle bişey gerçek olsaydı paralel evren de gerçek olurdu.

• zaman makinesini bırak holoband ı araştır istersen zaman makinesi uçuk bir fikir holobanda bak istersen bir daha zaman makinesi demezsin gibime geliyor.

0|0
    0|0
  • zamanda geriye gitmenin mümkün olduuna inanmıyorum.paralel evren olayıda evrenin cok katmanlıyapından ibarettir.sadece boyut değiştirebiliriz.boyut değiştirirken zaman algımızda değişebilr.ama bu hızla alakalı.çünkü en son verilere göre paralel evren seyahatleri için ışığın cok üzerinde hareket etmek lazım.aynştayna göre ise ışığın üzerinde hareket eden cisimler enerjiye dönüşürler.iki ucu boklu değnek ortasınada it zıcmış :Dboşver benim bile kafam bulandı D:

0|0
    0|0
  • ışık hızında giden araba yaptın yolda giderken farları yaktığında ne olur

senin sorun buna benzemiş :D

zaten fizikte böyle saçma paradokslar olduğundan beri 1930 yılından bu yana fizik dalında hiç bir gelişme olmadı farkındaysanız gerçek hayata geri dönün :D

0|0
    0|0
  • Bildiğim şey şu ki zaman makinesi icat edilirse bir gun ki bence imkansiz hayal ettiğim tek şeyb bir ruya gibi olur bence sen 10 gerisini gorursun ama 10 yil gerisini yasayamazsin bana mantiksiz geliyor nedense.

0|0
    0|0
  • Işınlanmaya eyvallah derim de zaman makinesini yapmak imkansız. Zamanı durduramazsın da, ileri geri alamazsın da

0|0
    0|0
    • ışınlanmayı nasıl aklın aldı senin:)

• Yapılır, tabi bunun için kaç yıl daha gerekir bilemem. İnsanoğlu elektriği bulmuş, interneti bulmuş, uzaya çıkıyorlar; ışınlanmayı da bulurlar

• öyle bir şey olsaydı hayat yaşam diye birşey kalmazdı herşey planlı programlı YARATILMIŞ ALLAH tarafından ne eksik ne fazla

0|1
    0|1
  • Soyut olan bir kavramı saçma sağan bilimsel terimlerle mümkünmüş gibi gösterilmesi saçmalığın daniskasıdır.

0|0
    0|0
  • o zaman gelecekten gelen sen 10 yıl önceki halini öldürseydin gelecekten gelemezdın

gelecekten gelebiliyosan 10 yıl önceki kendını oldurup bitmezdın çünkü gelecekte yasıyosun

paradox gibi /:

0|0
    0|0
  • ılerı gerı konusmak gıbı olmasın ama

bence gerıye de ılerıye de gıtmek mumkundur...

ve sayısız sayıda evren dolayısıyla sayısız sayıda biz var olabılırız...

0|0
    0|0
  • zaman makinası olsaydı geçmişimi silerdim.Geçmişini silmeyenin geleceği olmaz! buda olmayacagına göre imkansız.

0|0
    0|0
  • su dunyada yaptgmz hersey kaderimizde vardr ve zaman makinesi diye yoktur

0|0
    0|0
  • 100 -150 yıl önce uçaklar 50-60 km den hızli giden taşitlar yoktu

uzaya gitmek imkansizdı.atmosferin dışına yani

teknoloji sürekli hızlanarak arttığına göre 1000 yıl sonra zaman makinesi yapılabilir mi?

0|0
    0|0
  • Bi an zaman makinasi ciktida benim.mi haberim yok diye dusundum

1|0
    0|0
  • HAyırlısı be gülüm =)

0|0
    0|0
  • heh bu da oldu sonunda zaman makinesi yapıldı bir kendimizi öldürmediğimiz kaldı..

0|0
    0|0
  • senin gibi düşünenler yüzünden o makine icat edilmiyor :(

0|0
    0|0
    • ehehühüheheheü evet ben dedim profesöre yapmayın etmeyin diye onlar da tamam dedi

• bırak yapmasınlar ıyy düşünsene ergelnikte yaptığın saçmlaıkları yapmaya devam ediyosun:))

• Erkekler Devam
    6

Kızlar Ne Diyor 4

• Bu dediğin şeye bilmem ne çıkmazı veya "Bilmem neyin kedili kutusu" mu ne deniliyor. :))

Mantık esasında şöyle aslında: Bir kutu düsün. Varsayalım ki, icinde bir kedi olsun.

Bu kediyi 10 yıl sonra hala o kutu icinde yasayıp yasamadığını nasıl bilebilirsin?

Kutuyu acarak degil mi?

Pekala.

O kutuyu hic acmasan, o kedinin yasayıp yasamama olasılığı ikiye ayrılır degil mi?

Bir dakika ya..

Anlattığım şeyin senin söyledigin şeyle yakından uzaktan alakası yok. :)

Şu dediğin zamanda geriye gitme mantığı da cok dogru.

Bu yüzden bilim adamları tarafından pek kabul görülmüyor bu tez. Tez midir artık hipotez midir bilemem.

Diyelim sen 50 yıl geriye ışınlanıp yaşayan babanı öldürdün.

Ee?

Spermlern babadan geliyor. Sen bir 50 yıl sonra nasıl doğacaktın baban ölseydi?

Madem o zaman doğamayacaktın, simdi nasıl yaşıyorsun? ..gibi bir soru cıkıyor karsımıza.

Bu da, bu zamanda yolculuk fikrini cürütüyor.

0|0
    0|0
  • zaman geri işlemez , ama ilerisi için bir şeyler yapılmakta hala

0|0
    0|0
  • Geçmişe değil, yalnızca geleceğe gidilebilir diyor fizikçiler

0|0
    0|0
  • Bana da imkansız geliyor, yani geçmiş ve gelecek soyut bir şey sonuçta, göremiyoruz. Sadece hafızamızda yaşıyor, anılarla filan. Ama uçaktan önce uçabileceğimizi söyleyen biri çıksa ona deliymiş gibi bakardık, imkansız derdik. Bu yüzden imkansızın gerçekleşebileceğine de inanıyorum bir açıdan.

0|0
    0|0
Yükleniyor...