İlkokullardaki Andımız Kaldırılmalı mı ?

Okullardan andımız adlı marşın kaldırılması daha öncede gündeme gelmişti kaldırılacağı için sevinmiştim ve kaldırıldığını zannediyordum ama bugün sosyal medyada AndımızKaldırılsın hashtagi ile yapılan gönderileri gördüm demmek ki kaldırılmamış neden o zaman kaldırılmadı ?

Güncellemeler:
Neden belirterek cevap verin lütfen
Güncelleme ile nedenlerimi yazıyım birincisi hepimizin bildiği bir Irk meselesi var herkese zorla "Türküm" dedirtmenin Türk olmayan birisinden varlığını "Türk varlığına armağan etmesini" beklemenin en basit ifade ile anlamsız olduğu ortada.

İkinicisi bir Türk olarak bile oradaki ifadelerden rahatsızım ben her gün Atatürk'ün açtığı yolda gösterdiği hedefe ilerleyeceğime and içmek istemiyorum zira Atatürk'ün ideolojisini paylaşmıyorum
Son olarak marşın içeriğini bir kenara bırakalım her gün çocukları sabahın o saatinde asker gibi dizip bu marşı okutmak içeriği ne olursa olsun ne kadar mantıklı ? Zaten haftada iki kez İstiklal Marşı okunuyor her sabah hizaya çekip bu anlamsız sözcüklerle and içirmek faşist yönetimlerin askeri bir zihniyetin yapacağı bir uygulama
Evet nihayet demokratikleşme paketi ile kaldırılması gündeme geldi hayırlı olsun

0|0
14|13

En İyi Kız Görüşü

• Tuhaf bir bakış açısı herkesin böyle düşündüğünü pek sanmıyorum. Ne zarari var ki doğruyum çalışkanım demenin zaten küçük bir çocuk o andın içinde bir bu sözleri hatrına koyabilirim her gün atatürk dese de bunu ne kadar algılayabilir kı o andı hepimiz okuduk bak o kadar gencin haline herkes istediği yolda kimi atatürk yolunda kimi başka bir şey halbuki herkes zamanında o andı okudu.

1|3
    0|0
    • Sadece doğruyum çalışkanım demiyoruz ki "Ey büyük Atatürk açıtğın yolda durmadan ilerleyeceğime and içerim" demek istemiyorum açıkcası çünkü Atatürkün fikirlerine katılmıyorum onun açtığı yolda da ilerlemek istemiyorum

• Sekiz sene boyunca söylemek zorunda kaldım ama ayrıca herkese Türküm dedirtmek onlardan varlığını Türk varlığına armağan etmesini istemek ne kadar mantıklı ?

• Orası doğru ama kısmen de abartmamak lazım.

Kızlar Ne Diyor 13

• Kaldırılmasın tabi. Hergün okuyan çocuklar için bir manası yok belki; fakat düzeltilmesi gereken bir yanlış olduğunu düşünmüyorum.

0|1
    1|0
    • üüfff elalemin çoluğunu çocuğunu düşünmek sana mı kaldı? ben çocuğumun soğukta karda dikilip okumasını istiyorum bu kadar. güncelleyip durma.

• Bizde bu marşı okuduk yıllarca farkındaysan

• bende okudum; kaldırılmasını istemiyorum.

• bence bir araştırma yapılmalı her gün bunu okuyan çocuklar daha mı başarılı oluyor veya daha mı vatansever oluyor diye. sonucuna göre karar verilmeli ama söylediğin gibi içindeki bazı ibareler yanlış. tıpkı tarih müfredatı gibi... belki değiştirme yoluna gidilebilir

0|1
    0|0
    • Evet katılyorum bence bu marş çocuklara milli değerleri sevidirmek bir yana nefret ettiriyor hele ki Türk olmayan birisini düşününce bu sözleri söylemek zorunda kalan birisi bu ülkeyi sever mi

• Ben orada kullanılan cumlerlerı ayrı ayrı sevıyorum her bırını

ayrıca okula gıden uykulu gozlerın acılmasına buyuk katkısı var :)

o da egıtım hayatının bır gelenegı; kaldırılmasını ıstemem.

1|1
    1|0
  • Turkiyenin lideri ataturk olabilir buna saygim sonsuz ama okullarda gerek istiklal marsi, gerek andimiz ve ataturk resimlerinin bulunmasi yanlis bence.

Fransaya bakin "liberte, egalite, fraternite" yazar okullarda, yani insanlara birseyleri empoze edilmesini dogru bulmuyorum, zaten seven ve lider olarak goren normal yasantisinda bunu yasatabilir gayet.

1|1
    2|1
  • Her ne kadar biz okumasak da kaldırılmaması gerektiğini düşünüyorum.

1|1
    0|0
    • Nedenlerinide yazar mısın lütfen ?

• Açıkcası o marşda vatan sevigisini aşılayan insanlara ülkesini sevdiren bir yön göremiyorum aksine çocukları daha da nefret ettiriyor

• Bir de bunu öğrencilere sormak lazım.

• Sözleri ayri faşist puta tapar gbi okumak ayrı fasist.hala kaldırılmamış bırakın çoçuklar putperes olsun.Atanın yolundan giden sonu onun gibi olur.saygılar

0|2
    0|0
    • :)) Güldürdün beni ama merak etme o kadar da değil putperest olmadık çok şükür bunun farkında olanlarda var

• Komik evet bende güldüm yazarken:)))))küçükken bende putçuydum mecbur

• Benim sonum öyle olmaz ben içki içmiyorum siroz olmam diyeceğim ama gariptirki bizim komşumuz içki içmez iken siroz olmuştu.atatürkün cenaze namazı kılınmamıştı inşallah sonum onun gibi olmaz cenaze namazım kılınır.bence okullarda ey ulu atatürk yerine ey büyük Allahım diye dualar edilip okullar açılmalıki şeytan okullardan uzak olsun.

• Türk okuluna geliyorsa desin bir zahmet.

2|2
    1|1
    • Niye her gün varlığını Türk varlığına armağan etmek zorunda olsun Türk olmayan birisi

Ayrıca dediğim gibi mesele saece ırk ile ilgili değill ki bir Türk olarak da rahatsız olunacak yerler var

• türk okulu? öğrencilerin soyağacını mı inceledin?

• Türk okuluna Türk öğrenci gelmiyorsa o Türk okulu olmaktan çıkıyor mu?

• Kaldırılmasın

1|1
    0|0
  • kaldırılsıın

0|1
    1|0
    • Ne mutlu Türküm diyenenin Ne mutlu Türk olanadan hiç bir farkı yok bence..

• Bende Türk'üm.aynen çocukken and içmeyeceğim ya çok acı dermişim o yaşta bile bilinçsizce bunun yanlış olduğnu sezmişim demekki.d

• Gözün aydın. Duydum ben de kaldırılmış :)

0|1
    0|0
    • Sağol :) Hepimizin gözü Aydın başka güzel düzenlemelerde gelecek inş özellikle kamuda türban yasağı gibi yasakların kalkması çok olumlu

• İnşallah hadi bakalım. Hayırlı olur inşallah yeni düzenlemeler

• Kaldırılmamalı bence.

1|1
    0|0
  • sen söyle nedenini neden SEVİNDİN?

0|1
    0|0
  • Kaldırılmamalı tabii ki de.

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 13

• çocuklara her sabah türküm doğruyum çalışkanım dedirtirseni kürdüm daha çalışkanım daha doğruyum der andımız ırkçılıklık demiş rahmetli erbakan

0|2
    0|1
    • Benim bildigim orda Türküm dediginde bütün Türkiyede yasayan insalar üzer konusuluyor. Sadece türkler üzeri degil.

• türkiyede sadece kürtlermi var halen kürtler 2. plana atıldı diyorsun neden kürtüm doğruyum denmiyor diyorsun sen gezi eylemlerinede katılmamışsındır. çünkü kürt devleti istiyorsun.

• arkadaşım çevremde türk,kürt var askerliğimi laz çerkez türk kürt ayırmaksızın omuz omuza yaptık. gördüğüm ne zaman ki ortak kimliği bırakıp ben farklıyım neden türk diyecem dedik o zaman dış ülkeler bizi birbirimize kırdırdı. kan gölüne dönüyor güzel vatan orta doğudan beter olmakla başbaşayız çünkü türkiye o ülkelerden daha değerli bir toprağa sahip. unutma osmanlı bittiğinde türkiye paylaşamadıklarından halen bu topraklar bizim. yoksa kaçan osmanlıyı bile yaşatmazlardı. koz olarak yaşadılar..

• ben türk değilim ama türküm evet haklısın sabahın köründe çocukların okula gitmesinede karşıyım en azından ilkokul seviyesi öğlen gitsin ki böyle bir uygulama bazı okullarda yapılıyor ama bu söylediklerin yapılması için önce insanların eğitilmesi lazım ve böyle bir zamanda böyle bir uygulama yanlış hükümet sadece dış ülke menfaatlerini yaptığını apaçık belli ediyor. halk ayaklandı şuan onlara el altı zulümle diktatörlüğünü yaptı. 30 sene terörle mücadele ederken teslim olup onlara ülke kurmalarına yardımcı olmaya başladı. 2002 den daha kötü ekonomimizi basın organlarıyla iyi gösteriyor. birde eskiden kürt ayrı pkk ayrıydı ama şuan pkk bir kahraman kürt ordusu diye anılıyor katlettikleri kürtleri herkes unuttu. ya da bize devlet kuracaklar diye düşünmek bile istemiyorlar. aynı çocuklara sana oyuncak alacam diye kandırıp iş yaptırdığımız gibi...

0|0
    0|1
    • Bahsettiğin konular ap ayrı meseleler hepsini ayrı ayrı tartışırım ama andımızla ile bir ilgisi yok

• Türkiyede farklı etnik kökenden gelen ve evinde kendi dilini kullanan 32 farklı boy var...Bunların hiç biri rahatsız değil içlerinden biri rahatsız ise canı cehenneme... İranda , Irakta .İstediği okullar var..hemede beleş...Üste para veriyorlar...Bu 32 farklı boy Türkçe konuşuyor, yazıyor, T.C. vatandaşı mutlu yaşıyorlar..İstedikleri her işi her şehirde yapıyorlar...geriye ne kaldı ?...Başka TÜRKİYE yok...Son sığınağımız vatanımız ANADOLU...Orayada göz dikenlerin gözlerini almak boynumuzun borcu...

0|0
    0|0
  • yobazlık paketi ayrımcılık paketi bölücülük paketi dincilik paketi gericilik paketi vs... açıldı geçmiş olsun.

0|1
    0|1
  • çok şükür akp kurmayları son noktayı koydu.kürt kardeşlerimizi inciten ve atatürkü yücelten ululatan bu ayıp paketle birlikte şutlandı hayırlısı olsun.

0|1
    1|0
    • Çok şükür gerçekten bu ve diğer uygulamalar için hayırlı olur inşallah

• Soran birsey sormak istiyorum.

Zorunlu Din dersini son defa nezaman protesto ettin daha dogrusu karsi ciktin ?

Birseye karsi cikildimi, bir tarafli olmamak gerek.

Evet dogrudur, herkes Andımız sevmeye bilir, o ideolejiyi paylasmaya bilir.

Hic kimsede onu okularda söylemeye zorlanmamasi gerekir. Tabiki.

Ama hakk ariyorsan baskalarin hakkinada taraftar olacaksin. Ezanla basla.

Ben Ateist olarak günde 5 kere Allahin ve muhammedin nekadar süper oldugunu duymak istemiyorum.

Din dersinlen baslayin. Bilmem ne, herkes kendi ilgilerinin pesinde ...

0|0
    1|1
    • Din dersi adı üstünde Dinler dersi İslamiyet değil bir çocuk nasıl Matematik Fizik gibi dersleri öğreniyorsa içinde bulunduğu toplumun dinamiklerini öğrenmek zorunda ileride sosyal hayatta ona Matematik vb derslerden daha faydalı olacak din dersinin içeriği bu bahsettiğim ilkelere uygun olarak düzenlendi zaten İslamiyetin öğretildiği dersler seçmeli ders olarak duruyor

• Evet Hristiyanlıkta 4 tane incil vardır Matta Markos Luka Yuhanna bu verdiğin örnek bile din dersinin gerekli olduğunun ispatı

• Sen o Hristiyanlik kitaplarini bir pedere sor diyerim ;)

• Kaldırılmalı.

0|2
    1|1
  • yemezzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz

0|0
    0|1
  • Hayır ve hayır ve yine hayır...rahatsız olan defolup gitsin istediği okulda okusun..Burası Türkiye...

1|1
    1|2
    • hasta mısın sen?

• Türkün ırkı kaldımı@

• Türk demek kökü kökeni aynı ya da farklı 32 farklı etnik toplumun bir bayrak ve bir vatanda bir arada mutlu huzurlu yaşadıkları bir büyük toplum demek..DÜNYADA TÜRKÇENİN DEĞİŞİK VERSİYONLARINI konuşan 500 milyon insan yaşıyor..haberiniz var mı? Türklük bölücü değil birleştirici üst kimlik..bir büyük çınarın ana gövdesi Türkler...Bir çok dalı var...Onlarda farklı boylar, aşiretler, ...Hepsine birden TÜRK deniliyor...Kaç bin yıllık Dünya tarihinde 16 büyük devlet kurmuş bir başka ulus yok..

• kaldırılmalı

0|0
    1|1
  • Hayir.

Neden mi ?: Neden kaldirilsin ? Kime zarari var ? Zorunlu din dersini kaldirsinlar.

Sana bir sorum var. Neden kaldirilsin ?

0|0
    2|1
    • :)) bizim din fırından yeni çıkmış ekmek gibi :)

• Din konusunda saçma sapan gerekçelerele gelip özgürlük nerede diye soran birisinin bu cevabı komik çok özgürlükçüydün hani ? Gerekçelerimi bir güncelleme ile yazıyım herkese tek tek yazmak zor olucak

• O idiolojiyi sevmeye bilirsin dinleme söyleme tamam. Sanirim hic kimseye söylemeye zorlamiyorlar.

Not: Irkciliga ve ayrima karsisan bunu okumani tavsiye ederim.

link

• Bir çok sorunumuz varken buna takılmamak lazım diye düşünüyorum ...

0|1
    0|1
  • hala andımız var mı yaa :s çok şaşırdım hangi çağda yaşıyoruz :S

1|1
    3|2
    • Hala dindar misin ya hangi cagda yasiyorsun :P

• Evet gecen haftaki bayat cürük ekmegi gene isitip yeni cikardilar :P

Yükleniyor...