Kim diyor bu ülkede etnik ve dinsel ayrımcılık yok diye?

Aslım doğulu. Ermeni bir anne ve babanın çocuğuyum. Daha ben küçükken Ankara'ya göç etmişiz. Üniversiteyi orada okudum. Akabinde Antalya'ya taşındık. Aileden zengin olmasaydık ve kariyer sahibi olmasaydım karşılaşacağımız zorlukların haddini hesabını edemiyorum.

Kimliğinizde Hıristiyan yazıyorsa, bütün devlet dairelerinde memurların mal mal bakışlarına maruz kalırsınız. Ayıp bir şey yapmışım gibi.

Din derslerinden muaf olursunuz ama öğretmeniniz dahil herkes islam davetleri yapar, bunalırsınız. Kimisi alay eder.

Arkadaş meclisinde Ermeni Soykırımı'nın konusu açıldığında bütün gözler size döner. Görüşüm önemli değil, Ermeniyim ya, ilk benim yalanlamam gerek.

Gözünüzün önünde "Ermeni tohumu" hakaret olarak kullanılır, "Ben Ermeniyim ulan ananı sikerim senin" diyemezsiniz. Çok zorunuza gider ama susarsınız.

Hrant Dink Amca öldürülür, üzülürsünüz ama "Hrant da çok abartmıştı" demek zorundasınızdır.

Babaannemin gözleri dolu dolu olur Ermenice türküler dinlerken. Siz de onunla ağlarsınız bazen.

Ben 7 göbek Anadoluluyum efendiler. Siz ne kadar öyleyseniz, ben de öyleyim. Çoğunuzdan fazla vergi ödüyorumdur belki. Ama sırf etnik kimliğim ve dinim yüzünden potansiyel "vatan haini"yim.

0|0
4|4

En İyi Erkek Görüşü

Kızlar Ne Diyor 4

• Takma dicem ama bir anlamı olmıycak.

Cahil toplumun baskısı her yerde.

Sen etnik kökeninden biz de düşüncelerimizden dolayı dışlanıyoruz.

0|1
    0|0
  • Türküm, kimliğimde müslüman yazıyor ve aleviyim.

Kimliğini sürekli gizlemek zorundasın. Ne olduğunu bilirlerse hayat çok zorlaşır bizler için.

Yanında küfürler edilir, iftiralar atılır; ağzını açıp tek kelime edemezsin.

Öğrenen arkadaşların uzaklaşır, ölümle tehdit edilirsin, ciddiye alınmazsın, abuk subuk sorulara maruz kalırsın ''mum söndü, kuyruk, alevi elinden yemek yenmez'' falan..

İnsan yerine konmuyorsun resmen :)

Anlıyorum o yüzden seni..

0|1
    0|1
  • Ne diyeyim ki haklısın hemde sonuna kadar ama toplulumuzda böyle işte biri farklı olunca hemen onu dışlarlar maalesef. Bu da cahillikten kaynaklanıyo sanırım yapman gereken tek şey duymuyomuş gibi yapmak, umursamamak. İnsan bu ağzı torba değil ki büzesin.

0|0
    0|0
  • Bu ülkede etnik ve dinsel ayrım var maalesef hem de fazlasıylaa.Din uğruna insanlar öldürülür bu ülkede.Düşüncelerini özgürce söyleyemezsin.. Kadınsan cinsel obje gözüyle bakarlar..Tabii herkes böyle degil ama ülkenin çoğunluğu böyle

0|1
    0|1

Erkekler Ne Diyor 3

• ben türk bir ailenin çocuğuyum doğuda okumaya gittim dışlandım üniversitenin kapısından içeriye girdim ilk sorulan soru adım değildi etnik kökenimdi türk müsün diiye sordular içimden biraz kaydım ama evet türküm dedim sonra bida konuşmadılar bu ülkede ayrımcılık var

0|0
    0|1
  • soruya gelmeye kimsenin yüzü tutmamış. e tabi canım ne oluyor ki ermenilere, rumlara,alevilere, yahudilere, kürtlere, süryanilere, ezidilere, lazlara falan... hepimiz eşitiz kardeşiz ehehe

1|2
    0|0
  • karaktersiz insanlara denk gelmişsin canım çok sevdiğim ermeni arkadaşım her ne kadar izmire taşınmış olsada görüşüyorum en azından telefonla senede bir kez falan görüşüyoruz makarasına ermeni falan diyorduk ama hiç bir zaman onu rencide edecek boyutlarda olmamıştır. evet ya bizim ülkede geri kafalı çok hatırlıyorumda ön yargılı insanlar çok vardı. Bakırköydeki ermeni ilkokulunun önünden geçtikce diyorumki ne güzel hoşuma gidiyor çünkü bu ayrıcalıklar yurtdışında bizim halkımızada sağlanıyor.

0|0
    0|0
Yükleniyor...