Milliyetçileri ''ayrımcı'' olmakla suçlayanlar

Milliyetçileri ''ayrımcı'' olmakla suçlayanlar; milliyetçileri ''ırkçı'', ''dar kafalı'', ''faşist'' gibi laflarla yaftalayarak, küçük görerek ve ötekileştirerek asıl ayrımı kendileri yapmış olmuyor mu?

0|0
5|22

En İyi Kız Görüşü

Erkekler Ne Diyor 22

• bir insanın milletiyle gurur duyması kadar doğal bir şey yok.

1|5
    0|0
  • bu ülkede ortak paydada türküm diyemiyen züktürüp gitsin.stop!

3|4
    1|4
  • Kıçımla gülüyorum başbakan çıkmış 36 etnik köken sayıyor sonra başkalarını ırkçılıkla itham ediyor;) Milliyetçiliğin gayesi oldukça nettir Bir çatı altında birleşmiş bir milletin kalkınmak ve ilerlemek için milleti/halkı ön plana koyarak hedeflediği ülkülerin toplamıdır..

2|4
    0|4
    • Ben de senin yazdigindan farklı birşey yazmadım ;)

• Ilkel toplumların komün hayatı yaşadığı bilimsel bir gerçek, senin dediğin gibi yontma taş devrinde milliyetcilge kaydilarsa neden savaşmaya kan dokmeye başladıkları netleşiyor. Öyle degil mi?

Alt kimlik üst kimlik bildiğin irkciliktir tartışmaya gerek yok.

Ben başka bir dil onermedim, atatürk ırkçı milliyetçi olmasaşu ankullandığımız dilde kürtçe isimler.de olurdu öyle degil mi?

• 1- kullandığımız dilde zaten kürtçe isimler var

2- kimsenin dilini kültürünü kullanması icin bir engel yok

3- hic kimse alt kimlik değil hepimiz türk milletinin ferdleriyiz

4- milliyetcilik fransız devrimiyle basladı ilkel toplumlarla degil

• Gerçi bize milliyetçi derler. Ama, biz öyle milliyetçileriz ki, işbirliği eden bütün milletlere hürmet ve riayet ederiz. Onların milliyetlerinin bütün icaplarını tanırız. Bizim milliyetçiliğimiz herhalde hodbince ve mağrurca bir milliyetçilik değildir.

M. Kemal ATATURK

1|5
    0|0
  • Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK der ki:

link

Milliyetcilik baska milletleri asagiladam hor gormeden kendi milletini sevme olgusudur ve bu bir millete ait olan her ferdin yapmasi gereken bir seydir. Sen milliyetciligi nazizm, fasizm gibi ideolojilerle kiyaslarsan ya milliyetin bozuktur ya da zihniyetin.

1|3
    0|0
  • Türkiye'de milliyetçiliğin ırkçılığı reddeden bir milliyetçilik olduğunu aslında herkes biliyor. Çünkü ırkçılık İslama göre suçtur ve bu millet bin yıldan fazla zamandır islamla yoğrulmuştur, ırkçılığa sapması asla mümkün değildir. Düşünün ki Türk Milliyetçilerinin arasında yüz binlerce Kürt, yüz binlerce Zaza, yüz binlerce Arnavut, yüz binlerce Çerkes, Yüzbinlerce Arap var. Hepsi de Türk milleti için canlarını feda etmeye her an hazırdırlar. Türk Milliyetçileri kafatasçı ve ırkçı olsa böyle bir şey olabilir mi? Türk Milliyetçilerine kafatasçı diyen insanlar ya beyinsizdir, ya art niyetlidir, ya da daha ırkçılığın, kafatasçılığın ne demek olduğunu dahi bilmiyordur.

Türk Milliyetçiliğini ayaklarımın altına alıyorum diyenler ise milli devleti yıkma yolunda karşılarındaki en büyük fikrin Türk Milliyetçiliği olduğunu çok iyi biliyorlar. Türk Milliyetçilerine ırkçı diyenler her fırsatta bir Türk Milliyetçisi olduğunu söyleyen Mustafa Kemal Atatürk'e ırkçı diyenlerdir. Milli devleti kuran milliyetçi Mustafa Kemal Atatürk'e direk olarak saldıramayanlar üstü kapalı olarak ilkelerine saldırmaktır. Milli devleti Irkçılık olarak lanse edenlerin hedefi Atatürk'ün ilkeleri ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin kuruluş felsefesidir...

0|2
    0|2
  • Temel taşı azınlıkları asimile etmek olan bir ideoloji nasil faşist olmuyor.

Ama evet haklısın ayrimdan çok bütünleştirici etkisi var.insanlara.nefret pompalamak için harika bir ortam hazırlar milliyetçilik.kapitalizmin en etkili silahlarindan biridir.

2|3
    1|5
    • Milliyetçilik, soğuk savaş döneminde kapitalizm tarafından silah olarak kullanıldı. Ama şuan dengeler değişti. Ulus devletlerin parçalanıp, neo-liberalizm (kapitalizm) kontrolüne girmesi için milliyetçilik gibi düşüncelerin yıkılması lazım.

Yugoslavya'da da yapıldığı gibi.

• Turkiyede ideolojiler boka sarmış vaziyette zaten.

• faşizm en iyi ve insancıl yönetim şeklidir.

fakat bir gerçek var ki her devrim kendi çocuğunu yer !

bu yüzdendir bu tip yaftalamalar.

1|2
    1|2
  • Tabikide hayır

2|2
    0|1
  • İçerisinde farklı farklı azınlıkları barındıran bir ülkede,belirli bir milletin üstünlüğünü savunmak; o ülkenin insanlarını bölmekten başka birşey değildir.Kurtuluş Savaşı mücadelemizde ülkemizi kurtaran tüm azınlıklarıda içerisine alamayan bir düşünce,milliyetçilik değil,sadece faşizm olabilir ve ülkeyi böler.Doğu Cephesinde Ermenilere karşı savaşan Kürt halkını,Kuzey Anadolu da Laz halkının Kurtuluş Savaşındaki mücadelesi asla yok sayılamaz.Ve tabiki savaş sonrasında bu ülkenin gelişmesinde katkıda bulunan ve bu ülkenin geleceğini olumlu etkileyen her birey, kuracağınız milliyetçilik kavramının içinde olmalıdır.

Ama milliyetçilik yerine Türkçülük derseniz,işte o zaman faşist olursunuz ve bu ülkenin bölünmesine ve kardeş kavgalarına neden olursunuz.Mustafa Kemal Atatürk ün milliyetçilik anlayışı özetle şuydu: "Bu ülke sınırları içerisinde vatan için çalışan, emek veren ,savaşan her birey, nereden gelmiş olursa olsun eşit haklara sahiptir ve ülkenin sahibidir.Ve isimleri ne olursa olsun bayrakları bir milli isimleride tektir.Bayrağımız kırmızı üzerinde ay yıldız ve milletimizin ismide Türk vatandaşıdır.Oradaki Türk ismi bir ırkı değil,bu sınırlar içerisinde vatan için çalışan tüm halkların ortak ismini ifade eder"

0|1
    0|0
    • iyi hoşta türkiye cumhuriyetinde rum,ermeni ve yahudiler dışında hiç bir azınlık olmadığını anlayamadınız gitti..Milletimizin adı türk milletidir buna biz değil atalarımız dedelerimiz yıllar önce karar vermişlerdir.

• Orda azınlıktan kastettiğim şey Türk ırkı haricindeki ırklar.. Sonuçta bu ülke için canını feda etmeye hazır her kişi ırkı ne olursa olsun Türk vatandaşıdır ve benim Türk milliyetçiliğim budur. Kürtte olsa zazada olsa lazda olsa aynı..

Buradan Türkçü arkadaşlara soruyorum.

Vatanı için hiçbir bok yapmayan,yan gelip yatan ve ırkı Türk olan kişi mi, yoksa ,ataları bu ülke için savaşmış ve kendisi de canla başla çalışan bir Laz ya da Kürt mü daha iyi bir Türk vatandaşıdır?

• milletimizin adının türk olduğuna atalarımız dedelerimiz yıllar önce mi karar vermiş.600 yıl bu topraklarda hüküm süren Osmanlı devletinde türk diye bir kavramın t si mi geçiyordu.çok övdüğünüz Fatih Sultan Mehmet'ler yavuz sultan selim'ler ve nica padişahlar türk milliyetçiliği mi yaptı.Osmanlı zamanında kürdistan ve lazistan isimli eyaletler bile vardı.türk milliyetçiliği bu topraklardaki en yeni yetme ideolojidir

• Ne mutlu ki Türk Milliyetçisiyim.

1|2
    0|2
  • İyi bari ayrımcılık oluyor diye ırkçıları da baş tacı yapalım. Hoş, zaten bu millet baş tacı yapıyor.

1|2
    3|3
  • Ben takılmıyorum şahsen böyle konulara bu Vatan' ı çok seviyorum ve gerekirse bu Vatan için canımı seve seve veriririm. Onların gözünde ayrımcı,ırkçı,dar kafalı,faşist olsam ne olur olmasam ne olur...

1|1
    0|1
  • açıkçası milliyetçi olmak şart bu illa mhpli ülkücü olmak anlamında değil... ama herşeyin bir dengesi vardır benim aralığıma x dersek, ( x : "türk ırkı bütün ırklardan üstündür" görüşü > x > milli maçlarda yabancı takımları desteklemek )

1|2
    0|0
  • Ülkemizde sözde milliyetçiler bunu üzerine alınma sakın. Mesela akpnin mitinglerinde 3 hilal bayrağı ile ortalıkta boy gösterdiler akp akp diye. Şimdi bir de işin öteki tarafı var. Bunu yapan insanlar milliyetçiyim diyor ve mhp başkanı bahçeli bunlar bizden değildir diyor. Bir de şu var. Başka ırktan, başka düşünce tarzından insanlara aşşağılayıcı şekilde yaklaşan milliyetçiler gördüm ben. Solcuyum diye aşşağılandım ayrıma maruz kaldım. Mesela kürtleri sürekli dışlayanlar da bu milliyetçiler. Onların en kötü tarafı ülkesinden başka ülke başka ırk ve başka din tanımamaları. Bu çok yanlış. Herkese saygı göstermek zorundasın. Bu ülke sadece sizin değil hepimizin! Umarım milliyetçi arkadaşlara bir şeyler anlatabildim. Teşekkür ederim. Bu arada alta saçma sapan yorumlar yazmayın engel yersiniz.

0|0
    0|0
    • Alperenler, Büyük Birlik Partisi bunlar AKP destekçisi sözde milliyetçi kesimden. Bunlar genelde AKP mitinglerinde boy gösteriyorlar.

''Bu ülke hepimizin'' diyoruzda, ''doğu anadolu bizim!'' diyenlere milliyetçilik yapmayacaksak şuraya da uzanalım çıplak (Cem yılmaz'ın deyişiyle)

• Ülkemizden başka ülke düşünmediğimiz doğru ancak ırk olarak kimseye karşı değiliz

• Sen olmayabilirsin ama olanlar çok var.

• Milliyetçiler genelde çelişkili insanlardır.milliyetçiliğin ne kadar güzel bir şeey olduğunu ballandıra ballandıra anlatırlar ama ne hikmetse hiçbir türk milliyetçisinin bir kürt milliyetçisini çok takdir ettiğini ya da tam tersi durumu görmedim :)

0|1
    0|1
    • O da birşey mi Türk milliyetçiliğinin fikir babası Tevfik fikretin milliyetçiliği bir mikrop olarak tanımladığı ve bu mikroba karşı bizimde kendi mikrobumuzu yani kendi Milliyetçiliğimizi üretmemiz gerektiğini söylediğini duymuştum daha büyük bir çelişki olmaz heral :)) Bunulada ilgili bir soru sormak istiyorum bakalım milliyetçiler ne derler ?

• Tevfik Fikret değil ziya gökalp olması lazım milliyetçiliği mikrop olarak niteleyen türk milliyetçiliğinin fikir babasının.çelişki çok milliyetçilerde milliyetçilik çok güzel bir ideoloji ise o zaman kürtlerin mücadelesini neden desteklemiyorsunuz değerli türk milliyetçileri.sizin de kürtler gibi devletiniz olmasaydı ve her sabah okullarda çocuklarınıza zorla ne mutlu kürdüm diyene dedirtselerdi bağımsızlık mücadelesini en doğal hakları olarak görmeyecek miydiniz

• aynen öyle. bu kişiler faşizm ile nasyonal sosyalizmi ayırt edemeyecek kadar cahil kişilerdir.

1|0
    0|1
  • sen bu soruyu sorupta burda link bizimle dalgamı geçiyosun

0|0
    1|2
    • Evet :) Ama neden gizlendin ki ? özgüvenin mi yok kıyamam

• Hadi ya vay be. Özgüvenli olursan ciddi ciddi konuşabilirim

• niye gizlendiğimi söylemiştim genelde bu tür şeylerin savunmasını çok yaptığım için benimkafayı yediğimi sanmalarından çekiniyorum, eğer dalga geçersen seni engelleyip ömründe duymadığın şeyler söylerim

• Milliyetçiler ayrımcı değil.

0|1
    0|0
  • Bak şimdi milliyetçi olayı çok farklı bir şeydir bazen ayrıma giriyor

0|0
    1|2
  • değerli olan herşey değersizleştirilmek ister o yüzden ne mutlu milliyetçi olabilene

0|2
    0|0
  • Ülkesini sevmek milliyetci olmak geri kafalılıksa evet geri kafalıyım ve böyle daha mutluyum

0|0
    0|1

Kızlar Ne Diyor 4

• Milletimi, vatanımı sevdiğim için kimsenin yorum yapmasına müsade etmem, ağzını yüzünü parçalarım. Herkes kendi işine baksın.

1|3
    0|3
  • milliyetçiyim . ne mutlu türküm diyorum çünkü kurtuluş savaşını saygıyla anıyorum.

2|6
    1|3
  • fak dı sistım. derlerse desinler ben atamı seviyormuyum evet o zaman hiçbirşey şeyimde değil

1|2
    0|3
  • Milletini sevebilirsin ama bunu kimseye empoze edemezsin, eger edersen fasist milliyetçi olursun dogal olarak. Senli konustum ama burda seni hedef almadim, boyle dusunen herkese benim cevabim.

0|2
    0|2
Yükleniyor...