Eşşek Hoşaftan Ne Anlar mı ?? Eşşek Hoş Laftan Ne Anlar mı ??

Ben bu yaşıma kadar hep "Eşşek hoşaftan ne anlar" diye bildiğim sözün aslında "Eşşek hoş laftan ne anlar" olduğunu söyledi arkadaşımın biri, benim dışımda da böyle bilen var mıydı, doğrusu hangisi sizce ?

0|0
10|5

En İyi Kız Görüşü

• uydurmuşlar. ata sözünün tümü şöyledir: eşek hoşaftan ne anlar suyunu içer tanesi kalır. aksini iddia eden sözün ya ikinci cümlesini bilmiyor ya da kale almıyordur.

eşek yani mecaz anlamda eşek ama aslında insan bazı şeyleri doğru ve yerinde yapmadığında, kuralları bozduğunda söylenir.

atasözleri sözlüğünde de bu haliyle geçer. not: Türk dil bilimciyim aksini iddia edenle kapışırım :)) eşek hoş laftan anlamaz o da ayrı bir konu tabii

0|1
    0|0
    • Türk Dil Bilimci olduğuna göre sana inanmayı seçiyorum o zaman :D Teşekkür Ederim :)

Kızlar Ne Diyor 9

• hoş laf mıymış o ? vay anasını .. hoşaf derdım ben hep :D

0|1
    0|0
    • Anlaşılan hoşafmış çoğu kişi öyle söylüyo, diğer kişiler yanlış biliyor demek ki :)

• hoşaftır doğrusu. bir hikayeden ötürü

0|0
    0|0
  • Hoş laf o.

(:

Bir de şu var; " Azimle sıçan duvarı deler" diye biliyor milletin cogu.

Azimle değil 'azimli sıçan'.

Yani azimli fare duvarı deler demek isteniyor.

Sıçmak eylemi degil. :)

0|1
    0|0
    • valla şimdi bu tartışılabilir bence azimle sıçan da duvarı delebilir, bana göre ikiside doğru :D

• eşek hoş laftan ne anlar

0|0
    0|0
  • 2.si doğrusu ama ben 1.sini kullanıyorum:))

0|0
    0|0
  • Hoşaftan tabiiki .

0|0
    0|0
  • eşek hoş laftan ne anlar

0|0
    1|0
  • Eşek hoş laftan ne anlar. doğru olan bu. ama yıllardır ikinciyi kullanırız.:D

0|0
    0|0
  • babannem daha çok eşşek hurmadan ne anlar derdi :D

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 5

• ikiside dogrudur,essek hos laftan anlamadigi gibi hosafinda suyunu icer tanelerini biraktigindan hosaftanda anlamaz aslinda kompostadanda anlamaz:)

0|0
    0|0
  • eşek hoş laftan ne onlar..

0|0
    0|0
  • Ben de ilk defa duydum ''hoş laftan ne anlar''ı. benim bildiğim de hoşaftan ne anlar galiba doğrusu da bu.

0|0
    0|0
  • Bırısı çıkıp demıyorkı eşşek hoşaf ıcermi.

0|0
    0|0
  • biz hep hoşaf diye kullanırız valla hoşaf diye biliyom ben.

0|0
    0|0
Yükleniyor...