Pavlov'un köpeğiyle tanıştınız mı? Kendileri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir Rus kimyager ve fizyolog olan Ivan Pavlov'un adını duymuş muydunuz? Pavlov, köpeklerin sindirim sistemi üzerinde araştırmalara başladığı sırada, deneyi bambaşka bir yönde gelişti ve bugün bildiğimiz, klasik koşullanma kavramının keşfiyle sonuçlandı.
Pavlov, deneyine başladığı dönemde köpeklerin tükürük bezleri ve sindirim sistemi arasındaki ilişkiyi inceliyordu. Pavlov'un ilk bulguları midenin, sindirim işlemine başlamadan önce tükürük bezlerinin harekete geçmesi gerektiği yönünde oldu. Yani otonom sinir sistemi, iki işlemi birbiriyle ilişkilendirmişti.
Daha sonra, çeşitli uyarıcıların sindirim sistemini nasıl etkileyeceğini gözlemlemeyi deneyen Pavlov, köpeğine yiyecek vermeye başladığı anda; yanıp sönen bir ışığı, tıklayan bir metronomu ve bir zili harekete geçirmeye başladı. Bu uyarıcılardan önce, sadece yiyeceği gördüğünde salya akıtmaya başlayan köpek, bir süre sonra sesli ve ışıklı uyarıcılara maruz kaldığında da yiyeceği görmeksizin salya akıtmaya başladı.
Neticesinde bu deneyle 2. Dünya savaşının seyrini değiştirdi bu adam. Nasıl mı?
Bunu kendiniz araştırın.
Pavlov'un köpeğiyle tanıştınız mı? Kendileri hakkında ne düşünüyorsunuz?Peki ya bu deneyde şartlı reflekslendirilen, her zil çaldığında salyası akan köpek mi yoksa her zil çaldığında köpeğine yemek veren Pavlov mu?
#DüşünüyorumOHaldeVarım
#BilimKategorisiİstiyoruz

1|1

En İyi Erkek Görüşü

• Merhabalar, İvan Pavlov 1936 yılında öldü. 2. Dünya Savaşı ise bu tarihten çok çok sonra oldu savaşa bir katkısı olduğunu düşünmüyorum. Ayrıca son soruyu sorarak paradoks havası katmışsın. Bu deneyin 2. aşaması olan ' öğrenilmiş çağresizlik' bölümünü'de araştırmak gerekir. Bence şartlanan köpek, Pavlov sadece amaca kitlenmiştir :)

1|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• hic bir yarari ve faydasi olmadan şartli refleksi insanlara endeks etmiş gereksiz zaat.
    sirf refleks mekanizmasini ölçüp yemek yiyeceğini sanan, sara krizlerine sokulan zavalli köpek.
    ivan pavlovu pavlov yapan köpektir.

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 27

• habire köpekten bahsediyorlar köpek olmasa pavlovun kedisi mi olurdu kediden mi bahsederlerdi sürekli onu düşünmeden edemiyorum :D.

1|1
    0|0
  • Biri köpekten köşeyi döner
    Diğeri ayıdan ötürü oskarı kapar..
    Hayvanları küçümsememek lazım

1|1
    0|0
  • birebir değil ama okumuştum bunun hakkında

1|1
    0|0
  • Bunun günümüzdeki versiyonu sürekli telefonda bildirim olup olmadığını kontrol etmek ve bildirim geldiğinde hunharca merak edip bakmak :D

1|1
    0|0
  • Pavlov elbette bu adamdan sonra Sovyet tarihinde yapay kan dolaşımı gibi yeniliklerede imza atmışlardır.

1|0
    0|0
  • Kendisiyle oldukça haşır neşir olduk. :)

Bilim ve Felsefe kategorisi istiyoruz, katılıyorum hashtag'e. Küçük bir ekleme ile. :)

1|0
    0|0
  • Biliyorum.

1|0
    0|0
  • Klasik koşullanma kuramına hakim olan biri olarak şunu söyleyeyim zilin ne zaman çalacağına hep İvan Petroviç Pavlov karar verdi.

1|0
    0|0
  • 1|0
    0|0
  • 2. dünya savaşı sırasında sayısız deney yapıldı ben nazilerin gizli deneylerini merak ediyorum

1|0
    0|0
  • Aç olduğumda benim de salya akıttığım doğrudur :)

1|0
    0|0
  • tebrikler böyle bir yazıyı hazırladığın için emeğine sağlık :) bence pavlov şartlı reflekslenmiş

1|1
    0|0
  • Bu bir paradox degil...

1|1
    0|0
  • Esra Eroldan nasıl geldim ben buraya ya

1|0
    0|0
  • 5 yaşındayken evdeki ansiklopedilerden tanımıştım bu kuçuyu.

1|0
    0|0
  • İyi biliriz severiz

1|0
    0|0
  • Yahu ne diyor bu yahu. Züppelik yapmadan aciklasana kendini. Ne gicigim lan böyle tiplere. Sanki pavlov değilde o deneyi yapmış

0|1
    1|1
  • düşünüyorum öyleyse varım üşeniyorum öyleyse yarın şaka bir yana birşeyi daha farkettim

1|0
    0|0
  • Pavlov adam mıdır?

1|0
    0|0
  • Senin soru tarzın çok iyi meslek tahmini yapsam ya da ilgi alanını 😑😕😊

1|0
    0|0
    • Arkadaşlar
      Üst boyut muhabbetlere ne dersiniz 😊
      Fizik
      Felsefe
      Sanat
      Bilim
      Teknoloji
      ...

• Erkekler Devam
    7

Kızlar Ne Diyor 13

• Pavlovun kendisi hakkinda ne dusundugumuzun cevabiysa soru ozellikle ortacag idealizminin yakin tarihteki yansimalarini gordugum bir bilim insani. her zaman kosturarak bir yerlere gider yururkende kafasinda yaptigi deneyleri ve gozlemleri sesli tartisir notlar alir toplu tasimada dahi kapi onunde durur durmadan atlar ve hep deneylerine yetisme aski ile tutusur. olum anini dahi bir arkadasina semptomlari not ettirerek idealizmini tum insanliga gostermis ve kisisel olarak benim hayranligimi kazanmistir.

1|0
    0|0
  • Pavlov her zil çaldığında yemek vermiyordu. Zil çaldığında salya miktarını ölçüyordu. Bu yönden şartlanmıştı. Ama hangimiz kabullenebiliriz ki böyle bir durumu? Tartışılır. Her yeni bilgi beraberinde yeni bir şartlanmayı mı getirir?
    #BilimKategorisiİstiyoruz

1|0
    0|0
  • Ahaha evet her zil caldiginda kopegine yemek veren pavlov :):):).. hatta bunun karikaturleri de vardi bildigim kadariyla :) bir de edimsel kosullanmaya ait skinner deneyi var :d hani farelerin yemek yemek icin prdala basma istekleri falan .. psikoloji cok ilginc ve hayvanlar sayesinde bir cok sey de tespit edilebiliyor

1|0
    0|0
  • Köpekle de İvan beyle de daha önceden tanışmıştım. Paradoks haline gelmiş bir mesele, köpeği şartlandırırken kendini de aynı etkiye maruz bıraktığı varsayılır Pavlov'un.
    bu arada #BilimKategorisiİstiyoruz destek destek.

1|0
    0|0
  • yeni tanıştım. Araştırmacı bir bilim adamı görüyorum ve su an çok mantıklı ayrıca güzel bir soru gördüm, aglayabilirim.👏👏👏👏👏

1|0
    0|0
  • Son cümle içersindeki sorun paradoksal görünüyor.

1|0
    0|0
  • Pavlov ve köpeği, köpekleri. Şartlan babam şartlan. Önü arkası gelmezdi şartlanmalarının...

1|0
    0|0
  • evet duymstm

1|0
    0|0
  • Super :)

1|0
    0|0
  • Ögrenilmiş caresizliktir. Benzer deneyler pirelerin ve köpek balığinın cam tavan ve duvarıdır..
    Lisedeyken biyoloji dersinde zil çalar çalmaz ayağa kalkan arkadaşlarıma "Pavlov un köpekleri!" diye hakaret ederdi hocam 😄

1|0
    0|0
  • Bu adam değil miydi köpeklerine Osmanlı padişahlarının ismini veren soysuz

1|0
    0|0
  • Okulda yetmemiş gibi burdada karşıma çıkıyor lanet ola. 😐

1|0
    0|0
  • Enteresan

1|0
    0|0
Yükleniyor...