Malina'yı okudunuz mu?

link

Okumadıysanız tavsiye ederim çok güçlü bir kitap biraz bir zor anlatım taşıyor ama hayata ve de ilişkilere dair sert tespitleri var.

"Faşizm, atılan ilk bombalarla başlamaz, her gazetede üzerine bir şeyler yazılabilecek olan terörle de başlamaz. Faşizm, insanlar arasındaki ilişkilerde başlar, iki insan arasındaki ilişkide başlar...

"Yaşayacak bir niçini bulunan, hemen hemen tüm nasıllara dayanabilir."

Ingeborg Bachmann erkeklerin dünyasına meydan okumuş desek yeridir yani, okumayanlar bu meydan okuyuşu okusunlar derim. :/

0|0
1|2

En İyi Erkek Görüşü

• Merhaba... Romanı net hatırlayamadığım için kaçak güreşeceğim :)

Werner Schroeter (Maria Malibran adlı "tuhaf" filmin yönetmeni) 1991'de sinemaya uyarlamıştı Malina'yı. Arıza rollerin aranan oyuncusu Isabelle Huppert'in başrolde olması da cabasıydı. Erbabı, Barton Fink'in son kısımlarını aratmayan o ünlü yangın sahnesi ile anımsayacaktır filmi.

Tabii böyle kompleks romanları perdeye uyarlamak kolay iş değil. Öncelikle yönetmene çok iş düşüyor. Mesela; Raoul Ruiz. Simgesel sinemanın Şilili üstadı, 1999'da Proust'un "Kayıp Zamanın İzinde"sini uyarlamak gibi çılgınca bir işe kalkışmıştı. Doğrusu, dev oyuncu kadrosu da zevahiri kurtarmaya yetmeyecekti :)

Malina (1991), umarım bir gün Türkçe altyazıya kavuşur.

Romanı ise Ahmet Cemal çevirisinden, Beyazıt Kütüphanesi'nde okumuştum yıllar önce. Net hatırımda değil. Ama dediğiniz gibi içine girilmesi kolay olmayan bir eserdi.

Hatırlattığınız için teşekkürler...

1|0
    0|0
    • Asıl ben teşekkür ederim filmin varlığından haberdar oldum, hayranı olduğum romanın filmini de mutlaka izleyeceğim. Yazılarınızı tekrar görmek de güzel ayrıca. :)

• Geç olsun güç olmasın derler. :) Hocam özlettiniz, afiyettesinizdir umuyorum.

Erkekler Ne Diyor 1

• Edebiyatı seviyorum, okuyacağım kitap beni zorlasın diyorsanız aranılan kitapların başında gelir :)

"şehir nabız gibi atıyordu" diye bir cümle vardı yanlış hatırlamıyorsam. o anki durumu betimlemek için daha iyi bir kelime grubu olamaz bence :) kısacası güzel bir kitaptı

1|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 1

• Teşekkürler güzel bir kitaba benziyor listeme ekledim :)

0|0
    0|0
Yükleniyor...