Annesi veya Babası Vefat Etmiş Birine Soru Sormak Doğru mu?

Mesela bir arkadaşım oluyor, annesi yahut babası vefat etmiş; ben merak ediyorum sebebini ancak acısını deşmemek için asla sormuyorum.

Sizce sormak ayıp mı? Veya diyelim sorduk, anlattı. Karşısında üzgün ifadeler takınmak v.s. ne kadar doğru? Siz olsanız sorar mısınız?

0|0
19|16

En İyi Kız Görüşü

• Ayrıntıya takılmamak gerek. O an zoraki anlatır, sonra o anları tekrar tekrar yaşar.

Gerek yok, merakını kendinle yaşa.

Bi' zaman sonra kendi gelip anlatır belki.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 16

• Böyle durumlarda, ''başın sağolsun'' demeye bile çekinirim ben.

Ama adetten olduğu için, öyle söylerim, bunu söylemek bile, karşı tarafın yarasını deşmek gibi geliyor bana.

Fazla mı ince düşünüyorum sence?

0|1
    0|0
  • ben başın sağ olsun demeye bile çekiniyorum...

derler ya, "ağlarsa anam ağlar gerisi yalan ağlar" diye...

onun çektiği acıya karşılık çok yüzeysel bir şey oluyor başın sağ olsun çok üzüldüm vs. demek...

sevmiyorum...

1|0
    0|0
  • üzerinden belli bir zaman geçtikten sonra sormakta sakınca olmamalı ama çok fazla da kurcalamamak gerekir

0|0
    0|0
  • yav sorma bir ev arkdaşım vardı adamın annesi vefat etmiş...aramız pek iyi değildi ..annelr günü çocuğa tutup demem mi annenin doğum gününü kutladın mı diye...ulan sonra aklım başıma geldi nasıl utadım nasıl utandım bilemezsin...affettirmek için baya uğraştım...

0|0
    0|0
  • Sormanda bir sakınca yok aklına gelmesi yarasını falan desmez belki ilk 2-3 gün yas döneminde sorulmayabilir ama sonra sormanda bir sakınca yok diye düşünüyorum.

0|0
    0|0
  • eğer öldüklerini biliyorsam asla onlarla ilgili soru sormam. bilmeden sormuşsam vah vah demem, hemen konuyu değiştiririm. insanlar kendilerine acınmasından hoşlanmasa gerek.

0|0
    0|0
  • kaldırabilcek kadar kendilerini alıştırdıklarına inanıyorum

0|0
    0|0
  • Sormamanı tavsiye ediyorum. Zayıf bir anında kendisi anlatır zaten.

0|0
    0|0
  • Ayıp değil ama sormak belki canını yakabilir. Çok samimi olduğum bir ikisine sordum üzgün ifade takınmadım açıkcası. Bu tarz adamlar zaten pişerek hayata düşüyor pek oralı olmazlar. Bayanlar için durum nasıl bilemem.

0|0
    0|0
    • ben düşününce bile ağlayacak gibi oluyorum; gerçekten pişmişler. güzel yorum teşekkürler.

• Eğer mümkünse sormamak lazım diye düşünüyorum ...

Birde tabi arkadaşla olan samimiyetine ve konuştuğunuz ortamada bağlı ...

0|0
    0|0
  • Ben olsam sormam , sonuç olarak ister istemez üzülecek karşındaki. Ne gerek var değil mi :)

0|0
    0|0
  • fazla merak iyi değildir

0|0
    0|0
  • k.bakma dersin kardeşim hatırladın mı beni ?

0|0
    0|0
  • sormamak daha iyidir kanımca.

0|0
    0|0
  • güzelce sorarsan sorun çıkmaz. ama merak etmemek en iyisi tabi.

0|0
    0|0
    • yani merak edip etmemek elimde değil ediyorum ancak asla sormuyorum.

• Ayip degil, gereksiz. Ben sormam.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 18

• Basima gelmeden önce bilmiyordum, utaniyordum, cekiniyordum sormaya, uzmeye korkuyordum.

Simdi tam tersini dusunuyorum cunki acilar paylasilarak azalir, bence birinin bana bunu sormasi beni biraz uzer ama gercekten acimi paylasmak istedigini görursem soran kisi daha degerli olur benim icin. ustelik bunu konusup rahatladigimi hissederim. Ruhun sad, mekanin cennet olsun babacigim!

0|0
    0|0
    • Amin. Yorumun benim için çok değerliydi çünkü asıl cevap istediğim kişilerden birisin. Teşekkür ederim.

• Rica ederim. Eminim kimse senin ince sorularin karsinda uzulmez, hatta onun derdine ortak olmak istedigin icin seni daha cok sever. Yine de böyle durumlarla karsilasmaman dilegi ile...

• normal bir ölüm üzerinden zaman geçmişse sormak çok incitmez belki. ama belki kötü bir ölüm yaşandı belki travması atlatılamadı. bunları bilemem ve sormam. babaannem 1966 da ölmüş babam 7 yaşındayken ve babam hala sıradan konu içinde bahsederken bile ağlayabiliyor. karşımızdaki insanın içinde neler yaşadığını bilemeyeceğimizden sormamak en iyisi. anlatmak isterse kendisi paylaşır zaten.

0|0
    0|0
    • baban cok ufakmis, annesiz buyumus:(. Basiniz sagolsun! Ruhu sad mekani cennet olsun!

• Bir insan yakınını kaybetmişse eğer,o anlatmadığı sürece bir şey sormam.Teselli etmeye çalışıyorum aslında pek bir şey söyleyemem sadece dinlerim yanımdaysa sarılırım.

0|0
    0|0
  • Anlatmak isterse anlatır yoksa sormam.

0|0
    0|0
  • Sorarım.

Hissetmediğim şekilde davranmam.

Büyük olasılıkla tepkisiz kalırım.

0|0
    0|0
  • ayıp değil ama bu soru kişiden kişiye degisir ben alıştım artık daha rahat söyleyebiliyorum sorulduğunda. ama bunu konuşunca çok kötü olanlar da var yani tabiki anlatırken boğazın düğümleniyor ama acıma ifadesi takınma o yeter

0|0
    0|0
    • Basin sagolsun! Ruhu sad mekani cennet olsun!

• başınız sağolsun. fazla kurcalamamak daha hayırlı gibi geldi bana.

• sağolun soran ve kizimicin.sormamak daha iyi tabi ama ben atlattım bana sorulduğunda ayıp etti falan demem

• Duygusal bir olay sonuçta hele ki anne baba, ben deşmemekten yanayımdır hep. Karşıda ki kişininin o anda neler yaşadığıda aklına gelebilir anlatırken. Ama ben ilk ne kadar oldu diye sorarım yeniyse hiç kurcalamam. Çok olduysa onun tavrına göre hareket ederim.

0|0
    0|0
  • deşmiş olmazsın. birini kaybedince bir zaman sonra alışıyo insan yani unutulmuyo sürekli anımsıyosun onu kimse sormasa bile aklına geliyo ama ilk günki gibi kalmıyo acı aglayamıyosun bile

0|0
    0|0
  • Sormaman daha iyi sanki.Sonuçta durduk yere yarasını tazelemek olur bu,gerçi anne baba ölümü hiçbir zaman unutulmaz ama insan biranda olsa kafasını dağıtmak ister.Eskileri tekrar hatırlatmak onu sadece üzer.

0|0
    0|0
  • sorarsın yalnız çok üstünde durmazsın. biraz acısını paylaşmakda iyi gelebilir biraz sıkıntısını anlatıp rahatlayabilir. sende üzgün durup derdini paylaşıp konuyu kapatabilirsin bir şey olmaz.

1|0
    0|0
  • sakincasi yok. üzgün tavir takinmak sacma.

0|0
    0|0
  • Sorduktan sonra 'ah canim yaa' diyip uzulmek cok yapmacik geliyor bana.Zaten bir insan sormamali boyle birseyi. nedenini ogrenip napicaksin yani?sadece karsindaki insanin yarasini desersin.Gereksiz ve kaba.

0|0
    0|0
  • Bence sorulmaz. Ben soramam, ayıp olur.

0|0
    0|0
  • bende soramıyorum ama merak ediyorum. bazıları derdini anlatmak istiyo bazılarıysa resmen çevresinden gizliyo. karşındaki kişiye bağlı sorup sormaman yani.

0|0
    0|0
  • ben oyle durumlarda sormuyorum. Zaten kısıyle arkadaslıgımız ılerlerse kendısı anlatıyor

0|0
    0|0
  • Yeni kaybetmişse üzülebilir ama uzun zaman geçmişse bişey olmaz. benimde babam yok.

0|0
    0|0
  • bende sormam kendimi kötü hissederim ona hatırlatınca o olayı

0|0
    0|0
  • ayıp değilde ben sormam onun üzüldüğünü görünce bende üzülüyorum

0|0
    0|0
Yükleniyor...