12 bin yıllık geçmişe sahip olan Hasankeyf'in dinamitlerle patlatılması hakkında ne düşünüyorsunuz?

12 bin yıllık tarihe sahip olan Hasankeyf'in bazı bölümleri dinamitle patlatılıyor. Binlerce yıllık kayaların 'tehlike arz ettiği' gerekçesiyle gerçekleştirilen patlama, antik kale ve çevresine zarar veriyor.

Binlerce yıllık bir geçmişe sahip, onlarca kültüre ev sahipliği yapan; sellere, savaşlara, istilalara boyun eğmeyip hala ayakta duran bu güzide mekanı yıkmak ne demek?

Soruyorum size bir devlet kültürüne böyle mi sahip çıkmalı?
Tarihi mekanları onarıp daha da güzelleştirmek yerine onu sular altında bırakmak da nedir?
Hadi bıraktın bari suyun altında rahat bırak. Ne gerek var dinamitle patlatmaya.

Herhangi saçma sapan bir magazin sorusu kadar ilginizi çekmez belki ama paylaşmak istedim.
12 bin yıllık geçmişe sahip olan Hasankeyf'in dinamitlerle patlatılması hakkında ne düşünüyorsunuz?#hasankeyfesahipçık
#AylakAdam

5|1

En İyi Kız Görüşü

• Ne yazık ki ne milli değerlerimize ne de kültürel değerlerimize sahip çıkamıyoruz.
    Bölgeyi kalkındıracak bir değer dinamitle patlatılıyor..
    Peki, sunulan gerekçeye tek çözüm bu mu?
    Restorasyon-onarım denilen bir çalışmanın varlığından haberdar değiller mi?
    Yazık, gerçekten yazık.
    Bize onca bedelle sunulmuş olan miraslarımıza sahip çıkmadığımız için yazık.

0|1
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

• Keşke insanlarımız doğal güzelliklerimiz hakkında biraz sorumluluk sahibi olsa. Avrupa 'da böyle kültürel yerler turistik çeker halk gözü gibi bakar ama biz varsa yoksa yok etme peşindeyiz. Mesela bak Avustralya ya adamlar Sidney Opera binasını görmek için gidiyorlar. Şehrin ikonik yapıları turistleri çekiyor. Bizde de böyle kültürel yerler olan : Nemrut, Göbeklitepe, Hasankeyf gibi yerler ise kaderine terk ediliyor. Düşün alman arkeolog gelip Göbeklitepe yi keşfediyor veya Numrut'u bir turist dünyaya tanıtıyor. Bu utanılacak bir şeydir.

2|1
    0|0
    • Kendi düşüncesinde olan her şeye inanan insanlar kendi düşüncesine ters olunca hemen haber yalan derler. İnsanların bu objektifliğine hayranım. Tek bildikleri şey yalan haber. Yahu yalansa ispat edin delillerle. Haberlerde var, internette videosu var hemen sırf karalamak için yalan haber derler her şeye.

• Mantık çerçevesinde bir açıklama yapmaktan aciz insanlar sürekli muhalefet çabası içine girerler boş konuşmakla

Kızlar Ne Diyor 16

• Anadolu topraklarından daha zengin bir kültür taşıyan toprak var mı şu dünyada? Hissiyatımızı tetikleyen tek şey din olmamalı.
    Paylaşıp insanların bilinçlenmesinde yardımcı olduğunuz için Teşekkürler.

1|1
    0|0
  • Ben gittikten tam bir gün sonra dinamitlerle patlatıldı.. sırf 50 yıllık bir baraş için oysa ki; orası 12 bin yıllık tarihimizin bir parçasıydı.. içler acısı bir durum, yeni hasakeyf yapıldı ama tarihin yerini tutmaz..😣😣

1|1
    0|0
  • Turkiye'nin en onemli ozelligi binlerce yil farkli kulturleri kucaklamis olmasi ve tarihi yerleri. Tarihi yok ederlerse geriye ne kalacak?

0|1
    0|0
  • Ne beklion krdş bura türkiye. s

0|1
    0|0
  • Bu ne ya sonra ülke neden geri bu yüzden geri

1|2
    1|0
  • haber yalanmış bunu napcaz
    ne gerek var ortalığa sahte haberi yaymaya

1|1
    0|1
  • Yazık cok yazık bizi yok ediyorlar ve kimse sesini cıkarmıyorlar ya yokoluyoruzzzz!

1|1
    1|0
  • Kesinlikle karşıyım tarih yok edilir mi hiç

0|1
    0|0
  • Tarihimize sahip çıkmak varken, böyle olması üzücü gerçekten.. 😐

0|1
    0|0
  • fazla merak iyi değildir

0|0
    0|3
  • Aynen. Baraj yapılacakmış o yüzden orayı yıkıyorlar.

1|0
    0|0
  • haklisin.

0|0
    0|0
  • Yavaş yavaş Türklüğe ait tüm izleri silme çalışması.. Daha sıra diğerlerine de gelecek

1|0
    1|1
  • Tehlike bahane otel mi dikeceklermis 😏

0|0
    0|0
  • Güzel

0|0
    0|0
  • Rant!

1|2
    1|0

Erkekler Ne Diyor 27

• onaralım yok zaten..
    direk yenisini yapalım..
    çevremize rant sağlayalım..

0|1
    0|0
  • Amerikada bir sene kalmıştım. Gezilecek yerleri araştırırken Hearst Castle diye tarihi bir yere denk geldik. Katıldık geziye. Kişi başı 60 dolar verdik. Bildiğin villa kale falan değil. Bir tane kılıç gosteriyorlar 300 yıllıkmış. Ve insanlar hayran hayran bakıyor. 300 yıllık altını çiziyorum.
    Sen gel 12 bin yıllık tarih ve kültür kokan Hasankeyfi patlat. Ne güzel. Düzgün bir emekle orası kurtarılabilirdi. Ama kimin umrunda? Yıkmak çok daha kolay. Peki ne kadar para harcarsan harca onun gibi tarihi bir doku oluşturabilecek misin? Hayır.

1|3
    0|0
  • Ben Hasankeyf e etrafında baraj yapılacağını duyduğum an üzüldüm. Çünkü orası artık gözden çıkarılmış demekti bu. Bu da pek farklı olmadı

1|1
    1|0
  • bence tuhaf olmuş
    onları restore yapıp ayakta tutmak lazımken
    Avrupa bu konuda daha hassas
    biz daha duyarsızız maalesef

0|1
    0|0
  • Öyle bırsey yapamazlar beş yıldır sureklı bu haber gündeme gelıyor açıklamada yapıldı kımsenın gtı yemez gercı herkes bırının yalalası olmus durumda ne olacağı bellı olmayan pes para etmezlerın sahıp olduğunu guzel bır ulkeyız.

0|1
    0|0
  • Tebrik ediyorum. Başarılarının devamını diliyorum. "Yapamıyorsak yıkalım " sloganımız olmalı. Geçen aylarda Falanca camiinin tarihi yeşil çinilerini yerle bir etmelerinin ardından bu haber ilaç gibi geldi. Acaip keyiflendim. Dur bir kendime kahve yapayım.

0|1
    0|0
  • Yazık

0|1
    0|0
  • Beton dikerler artık ne paralar dönüyor bu işte orman yangını başlatıp imara açmak gibi veya tarihi eserleri yakmak gibi niceleri..

1|1
    1|0
  • Ne yazık ki ne milli değerlerimize ne de kültürel değerlerimize sahip çıkamıyoruz.

0|1
    0|0
  • Bu ülkede tarihimizin hangi boyutuna sahip çıktık ki Hasan Keyf'e sahip çıkılmasını umuyoruz.

Yazık bu ülkedeki tarihi değerlere.

1|1
    1|0
  • Başka ne beklenilir ki mk..

1|1
    1|0
  • Kültür hiçbir şeydir inşaat herşey

0|1
    1|0
  • kısacası yazık, içler acısı.

0|1
    0|0
  • Devletin dini ırkı, imanı yoktur. Bugün kim devletin bütün kötülüklerini savunuyorsa ondan adisi yoktur. İnsanız ulan biz!

0|1
    0|0
  • o kadar badire atlatmış ama bu hükümetin zamanında yenik düşecek ne yazık...

0|1
    0|0
  • Sit alanı lazım paşam. AVM lazım

0|1
    1|0
  • aynen

1|1
    1|0
  • Yapanların taaaaa.

1|1
    1|0
  • yazık ediyorlar

0|1
    0|0
  • Gecmisine sahip cikamayanlar gelecekten bahsetmesin!

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    7
Yükleniyor...