Müslümanlıkta en tutucu gruplar?

arkadaşlar bir çok grup duyuyorum. süleymancılar ahmetçiler hasancılar oncular buncular falan. bunlar mezheplerdn farklı sanırım? nedir bunlar? peki ne kdr var bunlardan? en tutucuları hangileri? farkları neler? bilen varmı?

0|0
414

En İyi Kız Görüşü

• 4 mezhep vardır hanefi, şafi, hanbeli, maliki mezhebine göre yaşarsın.. ama senin söylediğin cemaat gruplarının çoğu dini farklı boyuta taşıyorlar onlardan uzak durmak her zaman iyidir ben cemaatçilerden pek hoşlanmıyorum söyledikleri ile yaptıkları tutmuyor

1|0
    0|0

Senin görüşün var mı?

Erkekler Ne Diyor 14

• Onlarda mezhep kendilerince tabi. Mezhebe tabi olmak gibi bişey sözkonusu da değil. Mezhep aslında görüş demek. Falanca kişi kuranı okuyor diyor ki ben böyle anladım diyor. Filanca ben böyle anladım diyor. Kimi çok katı kurallar koyuyor kimi daha az katı kurallar. Birinde günah olan diğerinde günah olmuyor :))

Gereksiz bir oluşum. SAyılar saymakla bitmez. O kadar fazlalar ki her araya gelen 10-100 kişi bir mezhep gibi davranmaya başladı. Ve malesef her mezhebe tabi olan, kendilerien tabi olmayanların hepsini günahkar sayıyor. Onların cennete girmeyeceğini sanıyor. Tuhaf birşey yani.

Sen kendin oku kuranı ne anlıyorsan onu yap Bu tür mezheplere de hiç takılma derim. Ama okuarak en doğru kararını yine sen kendin vereceksin.

1|0
    0|1
    • yok dinle işim benim. sadece çevremdeki insanları tanımak adına... :) biri geliyo şucuyum diyo bende öyle aval aval bakıyom. bilgi açlığı diyek :)) ne cemaatleri var? süleymancılarla nurcuları duyuyorum en çok başka neyler var..

• Kardeş bilmiyorsun daha mezhep nedir cemaat nedir bilmiyorsun hala vaaz veriyorsun 10 dakikanı ayır google dan bak öğren diyorum Mezhep ile cemaatin farkını öğren sonra tartışmaya devam edelim

• Biri kökleşmişdir diğer kökleşmemiş henüz kökleşmeye başlamış olanıdır arasındaki fark sadece sayıdır başkada bir farkı yok. Asıl sen oku öğren. Mezhep cemeat farkını. Mezhep daha çok kişiye hitap eder ve yine bu görüşün içinden biraz daha farklılaşarak ayrılan küçük guruplara cemaat denir. Aradan zaman geçince büyüyünce onlarda mezhep olurlar.

• olmaması gereken bir guruplaşma. mezhepten farklı bir olay. aslında mezhep olayı da doğru değil. peygamber efendimiz çok mücadele etmiştir. mezhepleşmeye hoş bakmamış herkesin bütün olmasını istemiştir. bir gurubun bir gurup liderinin peşinden değil allahın yolundan gitmek gerek. allah hiç bir zaman kul ile kendi arasına aracı koymamıştır. kul ile direk muhataptır.

1|0
    0|1
  • çarşı grubu

tektir

diğerleri teferruat

2|1
    0|0
  • en tutucularını felan bilmem ama en gerçek ve ciddi olanlar yani işi paraya pula dölmeyenler başlarını CÜBELİ AHMET HOCA diye bildiğimiz hoca tarafından idare edilen ismailağa cemaatidir!

2|1
    0|0
  • Bunlar cemaat mezhep değil bu gruplarda ki amaç Allah yolunda ibadet etmek beraber olmak

1|0
    0|0
  • Mezhep değil.Kimileri cemaat der, kimileride tarikat.

1|0
    0|0
    • hah evet aklıma gelmediydi, bnde grup dedim. ne cemaatleri var? süleymancılarla nurcuları duyuyorum en çok başka neyler var...

• gülen ve nurcular aynı değilmiydi :D tamam cevabın için teşekkürkürler :)

• ahahah :D ben demiştim zaten pek bir bilgim yok diye :D

• aklınız varsa müslüman birisiyle evlenmeyin net sölüyoru...

1|2
    2|3
    • Bu ne biçim bir laf her müslümanı bir mi tutuyorsun !?

• aklınız varsa müslümanla evlenin dcektin sanırım tüm pislik batıda k.bakma arkadşım Sende ;;;;)

• yoo özellikle dedim aklınız varsa müslüman birisiyle evlenmeyin diyorum sürekli herkes diyoki batı pis batı öyle yok böle neresi pis miş sölede bilelim ben burda otosübe bindiğimde ter kokusundan şekilden şekile giriyorum avrupada neden böle birşey yok evet bekliyorum ?

• Hepsi palavere . TALİBAN . EL KAİDE . HİZBULLAH . ABU SAYYAF . Silahlı Aşırı dinci Terörist guruplar .

1|0
    0|1
  • hiçbirini de sevmiyorum bir müslüman olarak..mezheplere inanmıyorum..müslümanım o kadar..bunun şiisi sünnisi filan yoktur...zaten işim de olmaz böyle saçmalıklarla..hurafelerle milletin beynini yıkarlar.gerçi biizm millette saf ne yapsın.onlara takılanlara da zeka testi yapmaları lazım.

0|0
    0|0
    • ? bir ay önceki soruyu nerde gördünde cevapladın :)))

• swfcabin.com/swf-files/1285417902.swf

En güzel tarikat bu :D

1|1
    0|0
  • muslumanlık baslı basına tutuculk guruba gerek yok

1|0
    1|0
  • en serti furkancılar onun haricindekileri bilmemde işimde olmaz

1|0
    0|0
  • Tutucu nedir? Ne tutuyorlar?

1|0
    0|0
  • Özelden bir mesaj atsana Gizli ... ?

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 3

• Nurcular süleymancılar gibi değil. Suleymancılar dini kendilerine göre değiştiriyorlar cemaat kavramının ötesine bile geçiyor bazen. Mezheple alakası olmuyor dört mezhepdn başka mezhep yok. Nurcularn şimdiye kadar daha hiç bir şey duymadım dini kendilerine göre uyarladgnı aksine kuranın izinden asla çıkmazlar ve sürekli tefsir üstüne yoğunlaşırlar o hadis böyle şu ayet böyle demezler kurandakı neyse odur onlar için. Ama süleymancılarn ortunme şeklide dahil bir çok dini konuya yaklaşımları farklı örneğin diyanetçıleri sevmezler sürekli eleştirip söylediklerini hiç kabul etmezler ayrım yapıyorlar ışte. nurcularda böyle bir şey yoktur onlar sadece iman üstüne yoğunlaşrlar genelde iman hakikatleri tefsir sürekli açıklama getirirler her konuya

2|0
    0|0
    • peki başka ne cemaatler var?

• Suleymancıları biliyorum bir tek diyanetin görüşlerıne uymayan yani bir onları sevmiyorum. Başka tarikat adıyaman menzile bağlı olanlar var. cemaat olarak bunları biliyorum menzil,nurcular,süleymancı aklima gelenler. Bu soruyu ben de soracaktım benden önce sormuşsnz özellikle suleymanclr hakkındaki tutumu çok merak ediyordum acaba doğru muyum diye hatta araştırdım netten de benden çok daha fazla düşünenlr varmış hiç iyi diyene rastlamadım

• Mezhep farklı bir şeydir cemaat farklı.gülen cemaatinden uzak dur ben bı onları detaylı biliyorum diğerleri hakkında bilgim yok ama gülen cemaati kadar müslümanlığa,devlete,millete zarar veren bir cemaat daha görmedim

1|0
    0|0
    • peki başka ne cemaatler var?

• Gülen,nurcu,süleymancılar en bilinenleri: diğerleri hakkında dediğim gibi pek bilgim yok

• grup değil bunlar :) nurcular var sofiler var. mezhep farklılığıda değil. mesela ben hanefi mezhebindenim ama sofiyim ve sofilerin çoğu şafi. bu gidilen yol demektir.

1|0
    0|0
    • tamam anladım. peki ne cemaatleri var? süleymancılarla nurcuları duyuyorum en çok başka neyler var..

Yükleniyor...