Einstein: Milliyetçilik bir hastalıktır

Einstein'ın bu sözüne katılıyormusunuz?

0|0
6|8

En İyi Kız Görüşü

• kesinlikle katılmıyorum. bu gün bir yahudi gittiği şehirdeki yahudi dükkanlarını bilip onlardan başka kimseyle alış veriş yapmıyosa bu gün bir ingiliz bir ingilizi bir fransız bir fransızı br ermeni bir ermeniyi kayırıyorsa tüm dünya hasta demektir. yabancı bir yere gittiğimizde hemşerimizi görünce bile ne denli seviniiz aynı şehirde yaşadığımız insanlara selam bile vermezken sıla da can ciğer kuzu sarması oluruz hemşerimizi kayırırız .. bu bir hastalık değil bu bir kültürel, geleneksel bir bağ olduğu içindir.

1|0
    0|1
    • en çok hemşerinin hemşeriye kazığı olur ticari ilişlilerde ayrıca çoğu ticaret ile uğraşan ya da esnaf da biri hemşerisi çıkınca tedirgin olur şimdi buna ucuza satmak durumunda kalırım ya da benden bir beklentisi olur diye bunları da unutma.

• şimdi milliyetçilikle bunun ne alakası var.. bencillik..

Kızlar Ne Diyor 5

• Öyle bir sözü olduğunu duymadım, bilmiyorum ancak, böyle bir söz varsa da katılmıyorum.

0|0
    0|0
  • Evett katlyrm

0|0
    0|0
  • Miliyetçilik hoştur olması lazım ama dozunu kaçırıp Faşist olursan işte o hastalıktır.

0|0
    0|0
  • Katılmıyorum

0|0
    0|0
  • milliyetçilik değil faşizm hastalık olabilir. yani her şeyin fazlası zarar

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 8

• (Rabbiniz bir olduğu gibi, babalarınız, dininiz ve Peygamberiniz de birdir. Arabın Aceme, [Arap olmayana] Acemin Araba üstünlüğü olmadığı gibi, kırmızının karaya, karanın kırmızıya üstünlüğü yoktur. Hiçbir milletin diğerine üstünlüğü yoktur. Üstünlük ancak takva iledir.) hadis ve o söze de katılıyorum...

1|3
    0|0
  • Sözün aslı öyle değil. Milliyetçilik kızamık gibi bir çocukluk hastalığıdır bla bla bla devam eden bir söz. Nazi Almanyasında ırkçı katliamların, savaşların ve faşizmin yaşandığı bir zamanda zorlukla mücadele vermiş bir kişinin doğal olarak söyleyeceği bir söz.

Şimdi solcular liboşlar sözde aydınlar bir olup bu sözü yere göğe sığdıramıyorlar nedense. Halbuki Milliyetçilik tam tersine Fransız devrimiyle hararetlenmiş zincirleme olarak mazlum halkları ateşlemiş. Faşist ve Monarşik Dikta sistemlerinin yıkılmasına vesile olmuştur. Sosyalist geçinen liboşlar solcuların aksine Milliyetçilik gücünü doğrudan halktan milletten alır ve ona hizmet eder.

Milliyetçilik ile Irkçılığı bilerek ve isteyerek karıştıran kurnazların dört elle sarıldığı sözlerden biriside budur işte.

Milliyetçilik kendilerini birleştiren dil, tarih, kültür bağlarından üstyapı oluşturabilmiş bir milletin yaşama ve ilerleme ülkülerinin toplamıdır. Bu kadar basit.

0|0
    0|1
  • Katılıyorum Peygamberimiz daha güzelini söylemiş ''Kavmiyetçilik şeytandandır'' diye bir hadis-i şerifinde.

0|0
    0|0
  • Einstein bu sözü söylemiş mi bilmiyorum ama Einstein' ın yaşadığı Avrupada milliyetçilikten kastettiği ırkçılık paradigması olsa gerek..

Buna ek olarak Milliyetçilik 0suruk gibidir herkesin 0suruğu kendine güzel..Başkası bana osurma diyemez 0surma hakkımı refleksimi elimden alamaz o da 0sursun koklasın..Benim osuruğum en güzel osuruktur olay bu bitti..

0|1
    1|0
  • katılmıyorum milliyetçi olmayan biri ne vatanını nede kendi milletini sevebilir ot gibi yaşar ve yok olur kendisiyle birlikte kendinden sonra gelecek kuşaklarıda yok eder ...milliyetçi olmayan adamdan hayır gelmez

0|0
    0|1
  • Emin misin bu sözün Einstein'a ait olduğundan ? Ben bu sözü Türk milliyetçiliğinin babası denilen Ziya Gökalpın olduğunu duymuştum

0|0
    0|0
  • Hipotezi çürütene kadar doğru...

0|0
    0|0
  • faşizm noktasındaysa evet.

0|0
    0|1
Yükleniyor...