Özgürlüğümü Kaybedeceğim korkusuyla evlilikten Kaçan var mı ?

Özgürlüğümü Kaybedeceğim korkusuyla evlilikten Kaçan var mı ?

Evliliğin kişinin özgürlüğünü sınırlandıran bir durum olduğu algısı bir salgın gibi yayıldı. “Özgür olmak istiyorum, onun için evlenmek istemiyorum!” diyenlerin sayısı hiçte az değil. Bunun sebebinin; toplumsal zihinlerimize yanlış kodladığımız “özgürlük” algısı olduğu kanaatindeyim.

0|0
11|7

En İyi Kız Görüşü

• Bunu diyen insanların özgürlükten anladıklarını merak ediyorum gerçekten..Ortada her gün aynı kadınla olunur mu özgürlüğümden vazgeçemem diye geziyorlar..Sanki her sabah başka kadının koynunda uyanıyor..

Zaten yalnız başına yaptığın keyif aldığın şeyleri, onunla yaparken de keyif alacağın biriyle evlenmelisin..Nedir yani kafandaki özgürlük tatil mi yapmak istiyorsun al karını git tatile işte..Ha beraber tatil yapmaktan keyif almadığın biriyle evlenme zaten sorun orda..Veya arada bir seni rahat bırakacak arkadaşlarınla da vakit geçirmene dırdır yapmayacak biriyle evlen..vs

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 10

• Evliligin degil de cocugun ozgurlugu ciddi anlamda kisitladigini biliyorum. Bir bucuk senedir nisanlimla yasiyorum. Hala gece yalniz cikar dolasirim, sabaha karsi donerim. Arayip bik bik sormaz. Ev isi yapmami beklemez. Her daim dort cesit yemek olsun demez. Kendi utusunu kendi yapar. Ben kendiminkini yaparim.

Herkes nisanlim gibi degil. Cogu erkek sofra bile hazirlamaz. Hizmet bekler. Kadinlar artik calisiyor. Hem es sorumlulugu, hem cocuk, hem de butun ev isini kaldiramiyor. Erkeklere de artik calisan kadina yardim etmenin kodlanmasi lazim.

2|0
    0|0
    • Dediklerin doğru çünkü kadının toplumdaki rolü değişmiş bu yüzden erkeğe çok iş düşüyor ama kadında fedakar olmalı...

• Kadinlar zaten fedakar. Fedakarlar ancak usanip bosandiklarinda olduruluyorlar eski esleri tarafindan. Kadinkar korkusundan sikayetci bile olamiyor. Hos sikayetci olanlari da kahraman turk polisi koruyamiyor. Biz kac kere gorduk karakolluk olan ciftleri baristirip eve yolladiklarini, kadinin gene dayak yedigini. Eskiden kadin ve aileden sorumlu baskanlik vardi. Sahi ne oldu ona? Kadin ismini cikarttilar. Cocuk gelinde avrupa 2.siyiz utanmamiz lazim. Koruyamiyoruz kadinlari.

• Evlilikten kaçarım benim için çok erken ama özgürlükle alakası yoktur olmazda.

2|0
    0|0
  • evli değilken bile çoğu zaman anne baba yüzünden kısıtlanıyorsun bence biraz saçma hayatında bir kişi olcak ki kaliteli hayat denilsin ona

1|0
    0|0
  • Evet bu yüzden evlilikten kaçan çok kişi var.

Ama Bence evliliği doğru kişiyle yani seninle zevkleri uyuşan biriyle yaparsan bırakın özgürlüğü kısıtlamayı daha da keyifli hal alır ve hayatı paylaşırsın.

Yani Tamamen karşındakine bağlı bir olgu :)

0|0
    0|0
  • bu bende de var. özgürlüğümü kısıtlamak olarak düşünmüyorum da sorumluluktan kaçıyorum ben. birine karşı sorumluluklarım olsun istemiyorum sadece kendim için yaşıyorum. bu da iyi değil tabi :/

1|0
    0|0
    • O sorumlulugun sana ait olması toplumun dayatması. Sen hem calısıp hem de her işi yapmak zorunda degilsin.

• Evlilikte biz olmak bu dediklerimden geciyor topluma göre.

İlginç...Bu dediklerim dısında biz olabileceegin biriyle karsılasmadın ya da tercihlerin degisik.

• Üstüme her şeyin sorumlulugu yüklenecegi ve bu cok normal görülecegi için kacıyorum. Annem calıstıgı için yüzyıllardır yemek , ev temizligi yapıyorum. Aynı zamanda calısıyorum, okulum bitti. Milletin ogluna köle görmesinden habire birilerinin senin kızı benim oglana demesinden sıkıldım. Biliyorum evlenince gündüz calısacagım, aksam yemek temizlik cocukla ugrasacagım. Gece de esimin üstüme cullanmasına katlanacagım. (Birbirine dokunmak güzeldir deme, bütün gün uyuyana kadar saydıklarımı yapınca o iş bana cok da cekici gelmiyor) 7/24 köle yasamı. Sıcarım öyle evlilige ben cok afedersin. Erkekler degisin. Böyle iticisiniz.

0|0
    0|0
    • benim bahsettiğim sorumluluk iş değil. manevi sorumluluk, ben değil biz olmak... falan

• her şey ev işi kadar basit olsaydı keşke. ayrıca topluma göre yazmıyorum ben

• bende kaçıyorum bıraz evlılıkten ama ozgür olma gıbı bı düşünceden dolayı degıl.o sorumluluğu kaldıramam dıye.zaten evlılıgı düşündürecekde karşındaki insandır.karşındakı ınsandan yana gönlün aklın rahatsa düşünmemek içinde bı sebep yok

0|0
    0|0
  • öyle düşünen çok kişi var

1|0
    0|0
  • O yokta dogru kisi bulamama korkusu var..

0|0
    0|0
  • evlilikten kaçıyorum evet ama özgür olmakla ilgisi yok

1|0
    0|0
    • Merak ettim bir insan hele de bir bayan neden evlilikten kaçar ki?

• Özgürlüğünüzün aslında çok daha kısıtlı olduğu, özelinizin çok daha az olduğu bir hayattır evlilik hayatı. Doğru insanla yapılmadığı müddetçe de kesinlikle baba evini aratır. Hem siz ekmeğinizi elinize bir alın bakalım; ayakları yere sağlam basan bir genç kız, belki de kendi evinde bir süre yaşayıp hayatla baş etmek istemesini babasına açıklayabilir. Hiç belli olmaz.

• Evlilik herkes icin mutluluk degildir soran. Kimse köle olmak istemez haklılar da.

Erkekler Ne Diyor 7

• Normal bir ilişkide dahi karşımdaki kadının benden verebileceğimden fazlasını beklediği anlara çok şahit olmuşluğum var. İş bu halde evleneceğim kişi çok daha zor bir baraj ile karşılaşacak orası gerçek. Ama evliliğin özgürlükle değil de bana göre daha çok bireyin kendisini aşan ve kendisinden başka ve daha fazla önemseyeceği kişilere karşı sorumlulukla alakası var. En nihayetinde iş çocukta biter. Çocuk yetiştirecek arzu-istek-sorumluluk-aidiyet ve imkan yaratıldığında evlilik cazip hale gelebilir, o da karşında bu riske girilebilecek bir kadın çıktığında...ancak.

0|0
    0|0
  • Özgürlükten ne anladığınıza bağlı, örneğin ben eskiden (evliyken) kendimi çok özgür hissederdim ancak bunun eşimle de ilgisi vardı, birbirimize çok güvenir her şeyimizi paylaşırdık, onunla çok güzel ve eğlenceli, sevgi dolu günler geçirdim, onunla iyi ki evlenmişim. Son ayrıldığım bayan ise tüm özgürlüklerimin içine etti, onunla evlenmeyi bir tarafa koydum, sevgili olmak bile oldukça sıkıcı ve kısıtlayıcı idi. Böyle kişiler çıkıyorsa karşınıza sık sık, otomatiğe bağlayıp hepsinin arıza çıkaracağını düşünmeye başlıyorsunuz dolayısıyla özgürlük anlayışınızı değiştirmek farz oluyor. Artık evlenmek istemiyorum mesela (çok kafa biri çıkmadığı sürece).

0|0
    0|0
  • ben evlıyım bı erkek olarak bakınca evet kışının özgurluğu bekarlıktakı gıbı olmuyor buda sorumluluğu getırıyor özzgurlukten kasıt eğer gezip dolaşmaksa eşim bırlıkte cıkıyorum ve ınan yersız bı korku ''sevdığınle'' bırlıkte yasamaya başlamak sadece onunla olmak dunyanın en guzel olayıdır evlenmden bu olgu değişemez herkesın fıkrınde vardır mutlaka ama yersiz bı durum

0|0
    0|0
  • evlilikten korkuyorum ama özgürlükle alakalı değil.

0|0
    0|0
  • Yok kaçmazdım.

0|0
    0|0

• kaçarsa akıllılık etmiş olur

0|0
    0|0
  • sonucta esınle beraber bı yere gıt gıdeceksen ozgur olmak ıstıyorsan esınle beraber ozgur ol

0|0
    0|0
Yükleniyor...