İyilik ve Kötülük hakkında ki düşünceleriniz nedir?

Bana göre iyilik ya da kötülük değil sadece fayda vardır buradan yola neyin kişisel çıkarlara iyi geleceğini buluruz. Ama bilinen üzere toplum için yapılan fayda iyilik olarak geçer.

0|0
2|4

En İyi Erkek Görüşü

• Ama burada iyiliğin mi fayda yarattığı, yoksa faydanın mı iyilik yarattığı ön plana çıkar ki bu noktada ben sana katılmıyorum. Çünkü fayda iyiliği değil, iyilik faydayı doğurur. Bir insanın ya da kesimin sana yaptığı bir iyilik sonucu bir kazanım, yani fayda elde edebilirsin. İyilik ve kötülüğe gelince de bunlar göreceli kavramlar. Toplum tarafından belirlenen normlara göre iyi olsa bilr bir şey, sana göre iyi olmak zorunda değildir. Kötülük için de aynı şey geçerlidir. Mesela sigara tiryakisi bir adama sigara vermek, içmeyen birine göre, tiryakiyi daha fazla teşvik ettiğin için kötü bir davranış iken, tiryaki açısından iyi bir davranıştır. Yani demek istediğim mutlak iyilik veya mutlak kötülük yoktur. Kişinin durumu ve prensiplerine göre bu tanımlar değişebilir.

1|1
    0|0
    • Tabiki goreceli bir kavramdir bu konuda sana katiliyorum eger yasami rastlantisal deger ooarak alirsan senin dedigin gibi cikiyor ama duz mantikla yani sadece 1 veya o verirsen olasilik olmadan benim dedigime geliyor. Degerli dusuncen icin saol bunu kafamda kayda gectim.

• Rica ederim. Teşekkürler.

• düşüncelerinize sağlık,güzel yazmışsınız:)

Kızlar Ne Diyor 2

• düşüncelere saygı duyarım fakat şahsi görüşümü sorarsanız düşüncelerinizde bencillik kokusu alıyorum sanki..

0|1
    0|0
    • Tesekkurler peki bencilligi tam olarak nereden cikarttiniz?

• Haha care mi :) o zaman alkol önersinler doktorlar, uyusturur,dusundurmez, hissettirmez. Hayatin zorluklariyla boyle mi basa cikilir? :)

• Çare olup olmadığını bilemem ama kişiyi biraz yatıştırdığı doğru alkol farklı bir şey o kişiyi uyuşturuken bilincin gitmesine kadar yok açabiliyor o yüzden sigara daha mantıklı alkolle tedavi olamaz zaten kişi bilincini kaybederse olduğundan farklı bir şeye dönüşür.

• zarar verince kötülük, fayda verince iyilik, hiçbirisininde adı tepkisizlik

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 3

• Bence faydada değil kişisel menfaatler vardır. Eğer bu kişinin veya toplumun menfaatineyse iyilik zararınaysa kötülük adını alır. Sonuçta Hitler Yahudileri katlederek iyilik yaptığını düşündü. İyilik ve kötülük düşünemeyen koyun kesimin anlaması için basite indirgenmiş kavramlar.

0|1
    0|0
  • İnsanlara iyilik yapınca kötüsündür.

Dediğin gibi topluma yaptığında değeri biliniyor.

0|1
    0|0
  • Iyilik ve kötülük görecelidir. Genel anlamda ise kötülük diye bir kavram yoktur, herkes kendince iyilik yapar.

0|1
    0|0
    • Ama bu sekilde kavramlardan birini savunmus olmazmisin?

• Soru için ben teşekkür ederim. Yüzyüze tartışma imkanımız olsa beyin fırtunası yapardıkta burdan bu kadar oluyor)

• Katılıyorum bide içerdik o zaman daha iyi dusunuyorum :)

Yükleniyor...