VİCDANİ RET HAKKINDA NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ

Vicdani ret sizce ülkemizde de anayasal bir hak olmalı mı

0|0
8|28

En İyi Erkek Görüşü

• Askerliğin zorunlu olduğu yerde şehitlikten bahsedilemez.

Vicdani ret haktır.

3|1
    0|1

Kızlar Ne Diyor 8

• Olmalı.

En doğal haklardan biri hatta.

1|3
    0|3
  • Devlet abuk sabuk işlere paraları akıtıyor zaten. Vicdani ret anayasal hak olmalı. 20 yaşında 6 aylık eğitimle gençlerimiz doğuya gönderilip baştakilerin kavgası yüzünden şehit olmamalı. Ordumuz eğitimini almış iş olarak benimsemiş insanlardan oluşmalı.

Bu olmuyorsa da Boşbakanımızın ve milletvekillerimizin oğulları da halkın diğer kesimiyle eşit şartlarda askerlik yapmalı. Neyse bu ilkinden daha imkansız...

0|2
    0|1
  • Düne kadar olmalı diyen Solcular Ergenekon'dan sonra olmaz der.

Hükümeti, Suriye müdahelesini destekleyen muhafazakarlar, saldırı destekçisi oldukları için olmaz der.

Türkiye'de işler ne kadar da vicdan-sızca, politik işliyor.

0|1
    0|3
    • Öyle mi diyormuşuz? Sağol be kendin konuştun bizim adımıza?

Başka neler diyor muşuz?

• Walla hangisi olduğunu bilmiyorum da, çoğunluğa göre çıkarım yaptım.

• olmalı kesinlikle...siyasilerin çekişmeleri ihtirasları uğruna ülkenin gençleri akbabalara peşkeş çekilmemeli...

0|1
    0|1
  • Olmalı ama o zaman da kimsenin askere gideceğini sanmıyorum ben. Herkes banane der gitmez ozaman.

0|1
    0|2
  • kesinlikle olmalı. geç bile kalındı.

0|1
    0|1
  • olabilir

0|2
    0|2
  • SSCB zamanında da kaç sene zorunluydu. Hala o zihniyet devam ediyor...

1|0
    0|3

Erkekler Ne Diyor 27

• başbakan çocuklarının askere gitmediği bir ülkede kimse isteyerek askere gitmez zaten.

3|6
    0|1
  • Bir insanı kendi rızası olmadan 15 ay süreyle bir yere kapatıp ona kendi rızası olmadan her istenileni yaptırmayı normal görebiliyorsanız olmasın.

Yok, bu dediklerim tam bir kölelikse, vicdani ret hakkının hala tartışılması bile acınası bu ülke için.

Hele ki bu kölelikte ölüm riski de mevcutsa. Hele ki bu ölüm riskini getiren sözde terör örgütleri, devletin yarattığı ve beslediği örgütlerse.

Vicdani retti eleştiren erkekler var bir de. Erkek olmayı belli bir süre asker olmakla ölçüyorlar.

Dostum kusura bakmayın ama benim erkek olmak için askere gitmeye hiç mi hiç ihtiyacım yok.

Bedelliyi eleştiriyorlar. 30 yaşında 30 bin lira verip askerlikten muaf olabilmek onlara göre erkeklik değil. Dostum, kusura bakmayın ama demek ki sizin erkekliğiniz 30 bin lira ediyormuş.

Ne bu devlet, ne başka bir devlet için hayatımın tek bir gününü bile köle olmayı istemiyorum.

Köle olacaksam, gider bir kadının kölesi olurum daha mantıklı.

0|1
    0|0
  • ben destekliyorum niye derseniz elin garibi orada üst rütbelilerden küfür hakaret yiyecek bütün zahmetleri çekecek ve canını verecek zenginin veleti barlarda diskolarda gezip tozacak bedel vermeden...geçecekler o işi...

1|2
    0|0
  • Allah Allah, herkes vicdani retçi olmuş, düne kadar vicdani retçilere etmediği küfürü bırakmıyordu millet. Kimse bence silah altına alınmak zorunda değil. Gerekirse sivil servis yapsın gençler. Duvar boyasın, yolları süpürsün, hastanelerde yaşlılara yardım etsin, yeteneği ne ise onunla ilgili bir hizmet versin. Bu memleket için çok daha hayırlı olur.

0|2
    0|0
  • Bence vicdani ret yasal olmalı. Hem insanları öldürmek istemiyorum. Hemde askerlik insanların hayatında psikolojik bir travma etkisi yaratıyor. Ayrıca bu ülkede uğruna öleceğim bir değer yok(şu an için). Askere gidip 2 tane g*t kılı için ölmek saçma geliyor. Yada bir asker şehit olursa vatan mı kurtuluyor. Bence maaşlı asker sistemine geçilmeli. Böylece orduda daha kaliteli askerler yetişir.

2|1
    0|2
  • tabiki olmalı şimdi ölenler gerçekten şehit mi sanıyorsunuz birkaç serefsiz daha çok silah satsın die milleti kendi içinde birbirlerine kırdırıolar

2|1
    0|1
    • zaten Sırrı Süreyya Önder meclis konuşmasında askerliğin mecburi olduğu yerde şehitlikten söz edilemez demişti

• o konu başka bişey vatan borcuyduuu ama şimdi değil

• savaşı zenginler çıkarıyor fakirler ölüyor kimse asker olmazsa kimse savaşmaz . bence olmalı

2|4
    0|1
  • bence herkes askeri eğitim almalı. ancak operasyonel olarak belli bir miktar profesyonel asker sürekli bulundurulmalı. zorunlu askerlik, işgal durumunda yapılması gerekenlere yönelik olmalı ve kadınlar da gitmeli. Eğitim sadece askeri olmalı en kısa sürede bitmeli, tuvalet temizleme yemek vs yi memurlar yapmalı. böyle olursa %99 gider zaten, onun dışında vicdani red de olmalı.

0|1
    0|0
  • Baskı rejimi var ülkede şu an 10 senedir hani çapulçular öyle diyor, 1 Mayıs dediler yırtındalar bundan önce kimsenin vermediği hakkı verdiler, Üniv harç parasını kaldırdılar, İ.Ö.O ve Ortaöğretimde kitaplar beleş, Akıllı tahtalar var bundan önce böyle bir dalga yokttu ve daha yüzlercesi var bunları sindirememiş ve yapanın hakkını teslim etmemiş bir güruh için vicdani ret tabii olsun nerede yaşıyoruz nerede avrupa normları diye kıçlarını yırtarlar, sonra bu hükümet eyvallah der vicdani retti getirir yavşak sürüsü yine ortalığı karıştırmaya devam eder sonra yapılmasını istedikleri konuyu taşlamaya başlar, hiçbir konuda iyilik yapmayacaksın, rezil rezil yaşasınlar malaklar.

0|0
    0|2
    • Lay lay lom, Norveç'ten sonra insani gelişmişlik endeksinde ikinci sıradayız. Hatta 10 sene önce 10 kilo olan bilgisayarların özelliklerini cep telefonuna sığdırmayı, akıllı tahtaları falan da ak parti icat etti. 1 mayıs da zaten lükstü, o kadar özgürlük fazla. Ya ya ya ya...

• Askerlik tamamen paralı ve profesyonel olmalı,herkesin ödeyebeileceği belli bir mebla belirlenmeli isteyen onu ödeyerek askerlik yapmamalı ama ödeyemeyip askere gidecekse veya gönüllü olarak gidecekse de çok iyi bir ücret öenerek bu kişiler iyi bir eğitimden geçirilerek profesyonel hale getirilmeli.Bir sürü genci meslek erbebını alıp orada 10 15 gün ellerine silah vermekle bu çağda hiçbirşey elde edilmez.Elin adamı oturduğu yerden onbinlerce kilometre uzaktan bir tuşa dokunarak savaşacak sen 10 15 günde eğittiğin doktorla,öğretmenle,elektrikçiyle,çiftçiyle,ameleyle ona karşı koyacaksın akıl mantık işimi bu?

0|1
    0|0
  • herkes olsaydı vicdan-ı redci olmazdı hiçbi savaş insani tepkim bro :D

0|1
    0|0
  • Olmalı. Zorla olacak iş değil...

0|1
    0|1
  • Vicdani ret ve bedelli askerlikte bana göre olmamalı profesyonel ordu kursunlar bunu yapabilecek bir sürü vasıflı insan vardır hükümetin yanlış politikalatindan biridir buda...siyonizmi emellerini araştırıp okursanız şimdiki hükümeti ülkenin başına neleri gelecegini çok iyi anlarsınız

0|1
    0|0
  • askere herkes gitmeli ama 2 ay kafi.maksat eli silah tutsun

0|1
    0|0
    • eline silah almak istemiyorsa

• yine gitsin sonuçta askerlik sadece eline silah almak değil.geri hizmettede işe yarar.ona göre bölümler oluşturulmalı.

• Askerlik süresinin çok uzun olduğunu düşünmekle birlikte her vatandaşın, özellikle erkek olduğunu düşünen her vatandaşın yeri ve zamanı geldiğinde ülkesinin menfaati için, kendi can ve mal güvenliğini sağlamak için , ailesinin can ve mal güvenliğini sağlamak için gerçek bir manada Askerlik eğitimi alması gerektiğini düşünüyorum...

0|0
    1|2
  • Vicdani ret ülkemizde de dünyada da tam olarak şekillendirilebilmiş değildir. En önemli eksiği vicdanım kabul etmiyor bahanesi ile reddedilen görevin sağladığı kazançlardan nasıl yararlanılabileceği konusudur. Örneğin askerliği reddeden bir vatandaşın devletin sağladığı güvenlik imkanlarından yararlanma hakkına sahip olup olmadığı tartışılmalıdır.

0|0
    0|0
  • zaten temel hak ve özgürlüklerdendir vicdani red... bu hakkı ne yazikki devlet gasp ediyor...

1|1
    0|1
  • aslında olmalı dünya da savaşta olmamalı ama malesef dünya da diğer milletlerin ordusu mevcutken sen yapmasan ben yapmasam kim yapacak bu askerliği? her sağlıklı birey vatani görevini yapmalıdır.

0|0
    0|1
  • Reddetse bile başka bir kamu alanında hizmet vermek zorunda zaten. Ordunun ve kamunun personele ihtiyacı var. Askerliğin kalkarak yerine profesyonel ordunun getirilmesi lazım az kaldı sistemin yerleşmesine. Bu durumda vicdani ret meselesini ortaya atmak kurnazlıktan başka bir şey değil. Yapacaksan askerlik sistemi üzerindeki reformları bir an önce toplu olarak gerçekleştir. Milletle oyun oynama.

0|0
    0|1
  • olmali tabiki en işim var askerlikle bilmem neyle askerlik askerin mesleği meslek edinenler yapmasi gerekiyor

oyle arkadaşlarim var askerden gelmiş sahildeki balonlara ateş etmeye çalişiyor nişan almayi bilmiyor adam gitmiş berberlik yapmiş saçmalik baştan sonra kadar

0|0
    0|0
  • Ordu paralı askerlerden oluşmalı. Zorunlu askerlik yerine zorunlu kamu hizmeti uygulansa ülkeye daha faydalı olur.

0|1
    0|0
  • Abi olur mu öyle şey. Ben karşıyım bu duruma. Biz Asker bir toplumuz. Her Türk erkeği gidip bu kutsal görevi yapmalı. Bu ülkeye borcudur.

0|0
    0|0
  • burası ortadoğu burada terör bitmez biri bitse başkası başlar

ülkede bir sürü örgüt var ajan var provakatör var burda sorun bitmez

0|0
    0|0
    • askerlik mecburi olunca bitiyor mu

• iyi askerleri terhis et ortalık onlara kalsın nasıl fikir

• senin vicdani retçilikten anladığın ortada asker kalmayacağı ise o ayrı tabi

• bence olmalı sonuçta herkesin fikir özgürlüğü var buna saygı gösterilmesi gerek

0|1
    0|0
  • Kabul etmiyorum

0|0
    0|0
  • bir bakalım;1-pkk,2-El Kaide,3-dhkp-c,4-hizbullah(2009'da tüm militanları akp tarafından bırakıldı),5- şimdi de El-Nusra...haaaa,bir de ne bok olduğu belli olmayan öso var etti 6,7-Suriye ile savaş kapıda...bakiiim bir düşüniiim...hmmm...cevap veriyorum;HAYIR!aklı olan zaten hayır demeli.olsun diyenlerin de çoğu kıç kılıdıriakplidir.şimdi formatlama zamanı,zira 1-2 gün içinde gene unutursunuz OÇLARI!

0|0
    0|1
    • bir küfürsüz konuşsan daha iyi olur iki kendi düşüncenden farklı düşünenleri akılsız olarak itham etmen yanlış belkide yanlış düşünen sensindir

• beyinlerini vermişler tayyip'e"al benim yerime sen düşün"...olur mu yaaa gör bak savaşa gidiyoruz daha şehir içindeki kcklılar var hepimize komşu!:S...kesin bir pislik var arkadaş...

• akp çıkardı ya.sen de mi unuttun?aboooo:)))

• bugünün şartlarında olmasın daha iyi

0|1
    0|0
    • bana sorarsan biz ülke olarak seçim yapmasını da oy vermesini de bilmeyen bir ülkeyiz ama bunun için halka kızamıyorum yeterince kültür birikimine sahip olmayan demokrasi içselleştirememiş bir ülkeyiz eğitim sitemi ortada okuyan insanların bile birikim olarak ne halde olduğu ortada bizim ülkemizde sadece karizmatik diye sadece dindar diye ya da bu adam temiz çalmaz ne yaparsa yapsın en azından dürüst diye ya da aile geleneğinden dolayı şu partiye veriyorum diyen milyonlarca insan var :)

• üşenmesem bir sürü şey yazardımda çıkmam lazım artık (:

Yükleniyor...