Istanbulun hangi köyündensin?

Nerelisin sorusunun devamı hep şu şekilde gelişir

istanbulluyum

aslın nere

istanbul

annan baban nere

istanbul

hııım deden nere

erzurum

hah işte erzurumlusun

sen nerelisin

kayserili babam ben 5 yaşındayken ıspartadan göçmüş kayseriye onun için kayseriliyim

ya sen 5 yaşındayken göçünce kayserili oluyorsunda ben niye anam babam dahil istanbul da doğup büyümemize rağmen istanbullu olamıyoruz

Güncellemeler:
istanbul harici yazılan iller misali dir herhangi bir il le yer değiştirilebilir

0|0
3|8

En İyi Erkek Görüşü

Erkekler Ne Diyor 7

• Bu görüşün tarihi sebepleri var. Günümüzden değil, yüzyıllar öncesine dayanıyor. Şöyle açıklamaya çalışayım; Her ne kadar başkentimiz Ankara olsa da, İstanbul'un Türkiye için ayrı bir önemi olmuştur. Bunda yüzyıllarca Osmanlı'nın başkentliğini yapmış olması, sarayın etkisiyle her daim gelişmişliğin, nezaketin, sanatın, kültürün, modernliğin ileri medeniyetin vs. öncülüğünü yapmış olmasının etkisi vardır. Evet Türk kültüründe İstanbul'un hep ayrı bir yeri olmuştur.

Düşünsenize Türkçe'nin bile İstanbullusu farklı; İstanbul Türkçesi. Bu yüzden İstanbul özel bir yere sahip. Gerçek İstanbullu olmak bu yüzden insanlara verilen üstün bir rütbe olarak beyinlere işlenmiş. İstanbul her dönemde diğer yerlerden göç almış. Osmanlı zamanında, İstanbul'a sonradan göçle gelen fakat yaptığı iş sayesinde zengin olan ve İstanbul sosyetesine giren taşralıların küçük görülmesi amacıyla bu insanlar hep İstanbullu olarak görülmek yerine taşralı olarak görülmüş.

Uzun lafın kısası; İstanbul tarihi boyunca bir metropol statüsünde olmuş, diğer yerlerin tamamı taşra olarak kabul edilmiştir. İstanbul'un özelliği buradan gelir ve tarihten beri böyledir. Beyinlerimize sonradan işlenmiş bir şey değildir :))))

1|0
    0|0
    • evet insanlara gerçek istanbullu yok gibi geliyor dedenin dedesinin dedesinin dedesinin dedesinin...yani adem babamız cennet ten kovulmuş demek hepiniz cennetliyiz :)

• Büyük şehirlerlede aynı sıkıntı var. Bir tek Ankara hariç. Yani biri ankaralıyım dedi mi gerçekten ankaralıdır. Cunku ne bileyim Rize'li birinin Ankaralıyım demesi için bir sebep yoktur. Ankarada doğsa bile rize kokenliyse rizeliyim der. Ankara merkez bir cografyada oldugu icin insanların kendi memleketleriyla bağı pek kopmuyor ayrıca.

Ama izmirde kime sorsanız izmiriyim der. Ama Muş Varto'lu da vardır, Uşaklı'da vardır. Cunku izmirli olmak kulaga hos mu geliyor nedir bilmiyorum.

İstanbulluluk ayrı. Ciddi dünyanın en büyük metropollerinden biri. New Yorkluyum demek gibi birsey. Yani herkesin calısmak icin yasamak icin ülkenin dort bir yanından kosup geldigi bir kazan, bir otel , bir çarşı bir işyeri gibi şehirler bunlar. Newyork, istanbul falan...

O yüzden newyorkluyum ya da istanbulluyum gibi ifadeler bana o kişiye dair bilgi vermiyor. Kentli biri olduğuna dair bilgi veriyor sadece.

Ben kokenlerle sadece kültürel olarak ortak nokta bulup sohbet etmek icin ilgilenirim.tanıstıgım birine nerelisin sorusunu sorduysam "Ispartalıyım" derse göller, halı sarayı, eğirdir gölü üzerine sohbet etmek icindir. Ya da Mardinliyim diyorsa hasankeyfe gittin mi hic falan derim. Ya da Kırım kokenli tatarım derse tatar yemekleri sohbet açarım.

Ama istanbulluyum dediginde . Hmm iyi derim:))))) İstanbulluyum demesindense 2 kuşaktır istanbuldayız aslen artvinliyiz dedidigni duymayı daha cok seviyorum. cünkü üzerine konusacak iletisim kurulacak bir nokta cikiyor. Artvin kafkasor'e cıktın mı falan filan.

neyse onemi yok yani bunların özetle:)

2|0
    0|0
    • erzurumluyum dediğim zaman vay hasankale ye yakınmısın diyolar mel mel bakıyorum çifte minareleri medreseyi saat kalesini bilirim nesi meşhurdur nene hatun kimdir bilirimde erzurumluyum demek için yeterli değilim orda yaşanmışlığım yok eşim üniversiteyi orda okudu 4 yıl kaldı benden daha erzurumlu new york luyum dediğimde hemen kabulleniyorlar ama (denendi) :))) bu durumda bizim memleketimiz yok gibi

• Kaç yıldır Ankara'dayım. Senin dediğin hadiseye hiç şahit olmadım.

Evarkadaşım vardı Adana normal, ama yıllarca Ank yaşadığı için herkese Adana diyordu. Bir de Kütahyalı biri de öyle demişti, hafızamı zorlasam daha da bulurum ha :D

• floral ben tam senin ornegini soyledim zaten.

Ankarada bir adanalı varsa ankaralıyım demez, adanalıyım der dedim. okudugumuzu anlayalım sonra yorum yazalım..aynı seyi yazıyoruz:)

• Yahu "nerelisin" lafının anlamı, "nerenin kültürünü aldın, nerenin kültürü ile yetiştin" anlamındadır. İstanbulda doğup büyümüş insanın babasının/anasının köyünün kültürünü aldığını düşünmüyorum. Evet ataerkil ailerde büyüdüysen yine suyundan huyundan kaparsın ama ekseriyetin büyüdüğün şehirin kültürüdür. O yüzden ben istanbulluyum. Bir fiske batı karadenizliliğimde vardır, uşağum... :D

2|0
    0|0
  • Bence nerede dogduysan oralısındır. Cünkü Kökene indiginde kimi arap kimi mogolistan orta asya olacaktır. Benim orta asya. Sonucta oradan göç etti cogunun atası. Bir kısmının da başka yerlerdendir. Zamanla Türkiyeye gelene kadar karışım olmuştur.

1|0
    0|0
  • İstanbul'lu olabilmek için İstanbul'u hissetmek yeterli bence.

İstanbul'un çok kültürlülüğünü sindirebilmelisin öncelikle.

Senden başka gözükenleri anlamaya çalışmalısın, anlayamıyorsan kabul etmelisin.

Vapura binince gülümsemelisin, etrafında akıp giden güzelliğe yakışır olmak için kendine bir çeki düzen vermelisin.

Sabahları bu güzel şehre yakışır bir şekilde sokağa temiz çıkmaya özen göstermelisin.

İstanbul'luyum diyorsan, İstanbul'un güzelliğindendir İstanbullu olmak istemen. Kibar olmalısın, güzellik kibarlaştırır.

Ben İstanbul'da doğmadım. Baya da geç geldim istanbul'a. İstanbul'a ilk geldiğim günü hatırlamıyorum ama İstanbul'a vurulduğum günü hatırlıyorum. O günün hatırasıyla avunuyorum bazan kızdığımda İstanbul'a. İşte bir aşk gibi, hem kızıyorsun hem seviyorsun.

Sorunun cevabı olmaktan uzaklaştı galiba, kusura bakma.

1|0
    0|0
    • evet sorumun cevabı değil ama güzel anlatmışsın ben istanbul toprağından başka toprak bilmem ki onun için istanbulluyum ve aşığıyım o zaman çayımı istanbula karşı içiyorum gözlerim kapalı

• İstanbulun hangi köyünden diye sorcaksan evet ben istanbulun bi köyünde oturuyorum, Bakırköy'de oturuyorum :) :) :)))

1|0
    0|0
  • biz istanbullu değiliz...

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 3

• Annem suriye doğma büyüme.

Babam istanbul.

Dedem istanbul

Onun babası istanbul..

Ama onun babası işi bozuyor Çankırı :)

Ben nereliyim yuaa :d

1|0
    0|0
    • heeh işte çankırılısın :))) bu soruya hep bu tepki geliyor neden se :)

• yok bu tek torpil di o da yağlama yaptığı için :)) ama cevap güzel kabul et bundan sonra tanımam onu :))) evet orda velet daha küçüktü :)

• :))) evet cidden cevap güzel hanımköy :))

ama sende altta kalmamışsın yani cevabını vermişsin :)))

Neyse öpüyorum seni ablam mucuk:)

• Boşnağım. Bosnai Herzegovina :D

1|0
    0|0
  • Türkiyede zaten coğrafların karışımı resmen. Örneğin bizde balkan da var, çerkez de, arap dahi var. Ortaya karışık çıkıyorsun resmen :D Ama ben seviyorum bu çeşitliliği, ki bana göre Türk kadınları inanılmaz güzel hatunlar, özgün ve çekici.

0|1
    0|0
    • çeşitlilik güzel bende dahi ana tarafından araplık ve arnavutluk var babatarafından doğululuk var kızım fethiye doğumlu babası konyalı ama iskenderun doğumlu şimdi kızıma ilerde nerelisin dediklerinde ne diyecek ki yanında bi soy ağacı taşısa uygun düşermi acaba :)))))

• bizdensin :D

Yükleniyor...