Mezhepsiz olan varmi? 2 gündür kafam cok karisik

Kuranda ne peygamberin sunnetinden, nede hadislerden sozediyor. Ayrica kuranin apacik olduğunu, kurandan baska birseye inanilmamasini soyluyor. O zaman hadislere dayali olarak mezheplerin uydurma, dinde yeri olmayan birsey oldugu ortaya cikiyor. Ben 5 yildir dinimde imanimda bir insandim, ama dun bu konu hakkinda bunlari okudum ve bana cok mantikli geldi, kuranda mezhep diye birsey gecmiyor bile. Hanefiyim ama belki mezhepsiz olabilirim. Aranizda gercekten bu konu hakkinda bilgisi olan varmı?

Ayrica kuranda hersey yazmaz demeyin, hersey yaziyor. Kuranda hangi sureleri okuyacagimiz falan yazmiyor diyecekler olacaktir, iste zaten oyle birsey olmadigini söylüyorum. Kuranda kolayiniza geleni okuyun diyor, yani sureler ve siralari bize birakilmis

0|0
6|5

En İyi Kız Görüşü

• Mezhepler var oldugu surece. Ummetcilik olmayacaktir. Su an ortadoguyu kan goturmesini mezhepcilikle sagliyorlar. Neden her iki taraf ta muslumanken biz sunnilerin tarafindayiz hic dusunen var mi? Sunniler musluman da, digerleri armut mu? Neden barisi saglamak icin ugrasmiyoruz?

Ummetcilik hicbir zaman oturmayacak muslumanlar arasinda. Mezhepler varoldugu surece birileri muslumanlari kasiyip, kasiyip silahlandirarak birbirini vurduracak.

Mezhepler bu yuzden cikmistir demiyorum. Bunun icin baskalari kullaniyor diyorum.

0|1
    0|1
    • Başkaları kullanıyor evet, ama daha peygamberin vefatı ardından bile İslam'da bölünmeler çıktı. Yani bunu dış mihraplara bağlamak her zaman doğru değil. Sorun farklı olana tahammül ededemede bence.

• Mezhepler kotu niyetle cikti demedim.

Vaadedilmis topraklardan bahsediyoruz. Onlar icin o topraklar onlarin. En basit yontemle mezhepleri kullanarak birbirlerine kirdiriyorlar. Kim silah satiyor. Kim destekliyor catismalari?

Kızlar Ne Diyor 5

• 0|1
    0|1
    • Bana kendisine vahiy geldigini iddia eden cubbeliyi mi gosteriyosun

• sana burdaki hiç kimsenin yardımı dokunmayacak dedimya senin doğrun sana doğru fikrin sabit değişmez

• Soruyu soran arkadaş cüppeli nin bana vahiy geldi dediğini nerede duydun sallama

Eğer biraz bilgi sahibi olmak istiyorsan bu video yu izle bence

+1

• Kur'an'da Efendimizin s.a.v sözünü dinlememiz gerektigi yaziyor (sözü yani sünneti).. Hadisler Kur'an'i daha kolay anlamamiza vesiledirler.. Efendimiz ise bir ögretmen hükmünde..

Mezhepler cok sonradan cikti ortaya, bir insan Hanefi veya safii, hanbeli, maliki olmadanda gayet tabii yasayabilir..

1|0
    0|1
    • - Ayrica bir arkadasim mezhepten ciktigini söylemisti bana..

• Hmm evet gordum. Teşekkür ederim. Yoruma acik bir ayet, arastiricam

• İnsan bu hak mezheplere uymadan yaşamamaz nasıl yaşayabilir bilmeden yorum yapmayalım rn basitinden bir mezhebe uymadan nasıl abdest alacaksın

Mezhepler peygamberin sünnetinden yola çıkar zaten peygamberin sünnetini sen mi daha iyi bilirsin yoksa İmam şafi İmam Hanefi mi ?

• ben mezhepsizim peygamber efendımızın mezhebi mi vardı ? mezhebin çıkışını h. peygamber öldükten sonra çıktı tabı yazmaz kitapta asdfagsdas

0|1
    2|1
  • deist ol kanka ben deistim

1|1
    1|2
  • ben mesela ateistm :) din çelişkidir. önüne gelen birşey katar nesilden nesile yeni yeni şeyler türetilir. bir söz okumuştum.. burası dini bir bölge akıl ve mantıkla girilmez. eğer inancından olmak istemiyorsan girme akılla mantıkla :D

0|1
    1|1
    • Valla ne diyim, az arastirmissin. Fikrinin degismeyecegini biliyorum ama yine Google'a michael sikkofield yaz arat. Ve 'insan kuran din' adli makalesini bir oku

• yavaştanda olsa baslamıssın sen sorgulamaya.. belkide senin fikrin değişir. değişmezsede sorun değil herkesin inancı kendine. insan olalım yeter boşver mezhebi dini zaten bizi bunlar bölüyor.

Erkekler Ne Diyor 5

• Suni mezhepleri arasında çok fark yok (hambeli, hanefi, şafi, maliki vs.), bu mezhepleri uygulayan halkların dine başıkları arasında da fark var, örneğin Afganistan'da da çoğunluk Hanefi ama dine bakışları Türkiye'dekinden çok farklı. Hatta camiler ülkeden ülkeye farklı mimaride yapılıyor, örneğin Türk camileri (Osmanlı döneminden sonra yapılanlar) Aya Sofya'nın kopyasıdır. Yani İslam'da mezhepler arası farklılıklardan çok ülkelere ve kültürlere göre bir fark söz konusu.

Bir de Sufi tarikatlar var, Alevilik, Yesevilik, Bektaşilik, Mevlevilik vs. gibi. Örneğin Aleviler namaz kılmaz diye bilinir, ama aslında Sema'yı onlar namaz olarak görür, kaldı ki Kuran'da nasıl namaz kılınacağı söylenmez bile.

Şiiler ise mesala günde 3 vakit namaz kılar.

Hangisi doğru hangisi yanlış, bu olaya ne gözle bakılır bu sizin takdiriniz. Keza benim herhangi bir dini inanışım yok.

0|0
    0|1
  • Peygamber efendimizin mezhebi yoktu çünkü onun zamanında bir konuda ihtilafa düşüldüğün de ona danışılırdı mezhepler ondan sonra ortaya çıktı haliyle zaten mezheplerde peygamberin sünnetini temel alır onun yaptıklarını temel alır Müslümanlık ile ibadet ile ilgili meselelere ilgili olsan zaten bu soruyu sormazsın örnek vermek gerekirse abdest alacaksın herhangi bir mezhebe uymadan nasıl alacaksın? Mezhepler gereklidir ve peygamberin sünnetini temel alır bu konuda biraz daha iyi araştır

0|0
    0|0
  • mezhepçilik zaten kendi arasında bir çelişki doğuruyor ama bana sorarsan din bile olmayabilir :)

0|0
    0|1
  • Zaten kıyamete yakın bütün mezhepler ortadan kalkacak

0|0
    0|0
  • Herkes Hz. Adem ve Havva soyundan geldigi icin sorun yok.

0|0
    0|1
Yükleniyor...