Ekonomik kriz gostere gostere geldi mi?

Mayis ortalarindan beri FED gerim gerim germeye basladi insanlari. Once tahvil alisini kesecegiz demesiyle dolar firladi. Yazi cosmus degerlerle gecirdik. Eylul geldi catti.

Dolar uzerinden borclananlar, ticaret yapmanlar ne yapmayi planliyor?

Bildigimiz uzere pek bir uretim yaptigimiz soylenemez. Toplu igneye kadar ithal ediyoruz. FEDin tek lafiyla altust olduk. Dolar aldi basini gitti tutamadik. Repolar kar etmedi. 16-17 eylulde FEDin karari aciklanacak? Merkez bankasi atesi bu sefer alabilecek mi? Yoksa dolar daha da cosar mi?

Güncellemeler:
Fanatiklik yapmadan cosar mi, cosmaz mi diye cevap verilemiyormus sitede.

Yav he he. Diyorum fanatiklere.

0|0
4|16

En İyi Erkek Görüşü

• ithalatcıların canı cehenneme, ihracatcı bayram etmiştir :D dolar kendi kendini bitiriyor, değerli dolar amerikanın ihracatını zorlar, ve petrol ülkelerini başka para birimlerinde satış yapmaya zorlar. mesela biz irandan altınla, rusyadan ruble ile alım yapıyoruz. abd bitti yani dolar artık çok etkilemez dünyayı. sadece abd yi etkiler. 20-30 yıl içerisinde oraya buraya saldırıp(son demleri), 50 yıl sonra eyaletlere bölüneceklerini düşünüyorum. brezilya-çin-hindistan-rusya bunlarla mücadele etmesi mümkün değil hem ekonomik hem siyasi olarak. bikere çin hindistan tarih var olduğundan beri en üretken ülkeler, ve artık kovboya karşı hareket edebilecek askeri güçleri var.

1|0
    0|1
    • En iyi cevabi verdim gitti :).

Negsel ezbere konusmayan insanlar da var.

Erkekler Ne Diyor 15

• Al iste! Bir tane de ekonomiyi siyasetsiz tartisacak bir tip ciksin.Ideolojik saplatili tipler her zaman faydasizdir bana gore.

FED'in aciklamalari gelismekte olan her ulkenin parasina deger kaybettirdi. En fazla deger kaybeden TL olsada 2008 deki pozitif ayrismayida mevcut ekonomik yapi saglamisti. Durum abarttigin kadar kotu degil, sadece olumlu hava geriledi ama hala olumlu. Ihrac edilen arac benim degil diye elestiri yapacaksan, hic girme ekonomiye.

0|1
    1|0
    • aynen öyle gelişmekte olan bütüm ülkeleri etkiledi bende o görüşteyim yani ABD merkez bankasından gelen rüzgar herkesi etkiledi bize özel bir durum yok ama gelde bu zihniyete anlat ! ..

• 31 Ağustostaki verilere göre TL en fazla değer kaybeden 8. para birimiydi Brezilya Hindistan gibi ülkelerde bile %30 lara yakın değer kaybı vardı

• Tamam siz faydali olun dolar insin.

• ben ilk önce cebimdeki paraya bakarım ve gelir ve gider dengeme eğer gelirden fazla giderim varsa bu durumda ekonomiden bahsedilemez o yüzden şöyle bir kıyaslama yapmak gerek gecen sene ben ne kadar para kazandım ve dönem sonunda elim de kalan para ne kadardı be bu seneye bakarım ilk çeyrekte bir şey anlaşılmaz ikinci çeyrekte anlaşılır eğer gecen sene ben 1000 tl para kazanmış ve dönem sonunda elimde 10 ya da 100 lira kalmışsa tamam ama yok elimde -100 ya da daha fazla para düşmüşse işte burada bir sıkıntı vardır ve bu seneye de bakarım 6 aylık dönemde cebimden 1000 tl çıkmış ve aynı dönemde elimde kalan 100 tl kalmışsa bir şeyler rayında derim ama yok yine -100 ya da daha fazla eksiye düşmüşsem işte burada sorgulamam lazım hem kendimi hem de gelir giderimi yani bu doların 2 tl çıkması ya da borsadaki dalgalanma etkileri dolar üzerinde yükselmenin sadece % 10 bir etkisi vardır işin asıl etkisi vergi yükü şirketlerin piyasalardaki gücü ve ülkenin içindeki ihracatın ithalatı dengelemesi gibi değerlerdir o yüzden gecen sene ile bu sene elinde ne kadar para kaldı ise o kadarda ekonomi iyi ya da kötü demektir

0|0
    0|0
  • Yaw he he

Ulan sanayici bir babanın çocuğu olmasam yiyicem dediklerini de kendimden biliyorum sanayi bölgelerinin halini görüyorum fabrika arsası kalmamış millet sanayi bölgelerinde yer arama telaşında hala kalkmış pek bir üretim yaptığımız söylenemez diyor :))

0|0
    2|0
    • Bir senin baban sanayici :'(. Bizim hic yok tanidigimiz, akrabamiz felam.

• Neyse bu kabarma muhabbetini kapatalım kötü kötü espriler geliyor aklıma :)

• Gidip buzdolabinda sogutulmus kestane sekerlerimi gotureyim ben :D.

• dolar 2 tl nin altına zor düşer.yıllarca şişirilmiş ekonomik verilerle -özelleştirmelerle piyasa uyutuldu.satacak birşey kalmadı-üretim yok üstelik.ekonomisi sağlam bir ülkede dolar 2 tl olabilir mi?

kimi kandırıyoruz? siyasetçilerin -ülkeyi yönetenlerin halkı göz göre kandırdığı ortada.

0|0
    0|0
  • hep geziciler yüzünden onlar olmasa bu sene aya çıkacaktı hükümet,

1|0
    0|1
  • kimsenin umrunda değilki o dediklerin resmen devalasyon oldu ama herkes sırıtıyo kimsenin umrunda değil yani çünki yeni konumuz suriyeyle savaş

0|0
    0|0
    • Nereye kadar saklayabilecekler?

• işleri bitene kadar yani ülkeyi bölüp israilin ve amerikanın istediklerini yerine getirene kadar devam bizim halkta koyun olduğu için zaten umrunda değil var gerisini sen düşün

• Bu yeni bir şey değil ki zaten bu ülkede kriz akp hükümetinin 2. döneminden itibaren başladı. Sadece saklanıyordu. Sen enflasyon hesaplarına kapı kolunu dahil edersen elbetteki enflasyon düşük çıkar.

0|0
    0|0
  • Ne krizi ya milleti galeyana getirmeyin avrupa ülkeleri batmış haldeyken biz çok şülür hala dimdik ayaktayız..

2002 de memleket batarken biz ayakta kaldık o günden beride ayaktayız hükümete taş atmaya kalmışssın ama boşuna yırtınmayın siz ne kadar yırtınırsanız yırtının durmak yok yola devam ! ..

At gözlüklerini çıkarın bu kadar muhalefet olmayın fed rakamıymış falan filan ordan burdan okuyun gelin !

Piyasalardaki hareketlik sadece Türkiye’ye özel değil.

Brezilya’dan Hindistan’a Güney Afrika’dan Rusya’ya kadar pek çok gelişmekte olan ülkede bile piyasalar alt üst durumda.

Ayrıca en büyük etken ise piyasalardaki danlanmayı yapan ABD merkez bankası başkanı’nın para politikalarında değişiklik yapmasıdır burda olan değişikler ülkemizide etkiler her zaman ..

0|0
    1|3
  • Kapasitesi cevap vermeye yetmeyen birinin he he demesi çok normal zaten şaşırmadım ..

0|0
    1|0
    • Yazini okudum, cevap verilecek nitelikte bir sey yok uzgunum. Ezberlenmis laflar.

• bence o kadar da abartmamak lazım 1 hafta önceki gazetede 14 milyar dolarlık otomobil ihracatı yapmışız, halkı galeyana da getirme :)

çok iyi değil durum ama kötü de değil

not: akpli değilim nan

0|1
    0|0
    • O otomobillerden biri bana dusmuyor hocam. O niye o? Otomobil var diyelim benzin olmus 5 tl. Fred cakmaktas gibi mi sureyim otomobili :D.

• bence 5 değil 7-8 olmalı en az petrol fiyatları çünkü hala haddinden fazla trafik var tamam mı ;)

• arac ithal de etmeyelim bence bu durumda :D. Alir malir insanlar trafik olur. Uc bes doguruyoruz. Hepsine bir araba alsak off.

• Küresel krize bişey yapamayız dünyanın sorunları bunlar Türkiye yine idare ediyor

0|0
    0|0
    • Halkın alım gücü düşce cari açık bu kadar olur muydu satılan araç sayısına bak ithalat artışlarına bak sence düştü mü ?

• Mayıs sonrası süreçten bahsediyoruz kriz derken

• eger savas cikmaz ise bence dolar dusecek fiye fudunuyorum yil donu 1 lira civarina

0|0
    0|0
  • Sanayi üretimi aylık bazda 0.9 yıllık 5.8 artmış "bildiğiniz gibi üretim yaptığımız söylenemez" ;))

0|0
    0|0
  • finans ve borsa mezunu olmama rağmen pek ilgilenmiyorum ama savaşlar ve tüketimin aç gözlülüğü ekonomiyi etkiliyor .

0|0
    0|0
  • Türkiye'ye birşey olmaz raad olun

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 4

• üretim yapamamk kadar doğal bişey olabilirmi,çin in 10 liraya sattığı pantolonun paçasını 4 liraya kısaltıyoruz..10 liraya satılan çantanın fermuarını 15 liraya değiştiryorlar..üzüm 3,incir 3,şeftali ha keza amaithal muz 2,5 lira.herkes köşe dönme peşinde fırsatçılar ülkesi türkiye..en iyi yapabileceğimiz şey tarım ve hayvancılık.tarımı kabımal-devlet çetesi çökertiyor üretenle tüketenin kazandığı birşey yokki,hayvancılık yapanada yem parasını ödeyemez hale getirdiler.geriye avrupaya taşöronluk yapmak düşüyor.avrupa malını yerli para babalarıyla üret biz sadece ameleliğini yapalım

1|1
    0|0
    • Kabzimal konusunu yakinen biliyorum. Adam 30 senede bir ilin tarlalarinin yarisini aldi. Abartmiyorum. Simdi de satin aldigi tarlalarin eski sahiplerini uc kurusa calistirir. Hukumet kimdeyse ona yaltaklanir. Kendi sosyalist oldugunu soyler. Sizofren sanirim :D. Bir yandan babasiyla kavga eder paso. Baba isci partisinden cunku. Oyle acayip bir tanidik var yani. Adami kimse durduramiyor.

• ford,mersedes,opel,man...bunların hepsi alman malı, italyan ya da başka bir ülkenin patentiyle üretim yapmıyor..mevzu çok derin dalarsak çıkamayız şimdi.o fabrikada bir işçi ortalama 1500 lira maaş aır ama bir direktör 100 bin civarı.bir günde bin araç üretiliyor diye biliyorum,yap hesabını,kim ne kadar kazanıyor.o aracı devlet üretse nasıl olur acaba..devletta ait kaç tane resmi araç var sayısını bile çıkartamayız,bu araçları kendi fabrikasında üretse kazancını düşünebiliyormusun.ama

• ama bunların yapılabilmesi için dürüst ve çalışkan toplum lazım bizdeki gibi hırsız değil,yoksa diğer kitler gibi araba fabrikasıda zarar ederdi

• teget geciyo bizi ekonomik kriz hamdolsun panpa.

1|1
    0|3
    • Dolar uzerinden is yapanlar seyi tuttu bacim. Digerlerine bise olmaz da.

• öncelikle akp li nede başka partili değilim.akp 12 yıllık bir geçmişe dayanıyor.ya öncekiler ne yaptı bu ülke için 90 yıldır ne üretildi.bize ait ne var,araba,uçak,tank,silah,elektronik..türkiyenin yaptığı birşey varmı,yoksa varda benim haberimmi yok

0|0
    0|0
    • Ya yok akple ne alakasi var fedin tahvili kesmesinin. Onlarin yapacagi sey onlem almak. Bi zahmet te isleri o yani. O bu su karsilastirmasi yapmiyorum.

• Babam sanayici dediysem Türk filmlerindeki zengin fabrikatör tiplemeleri gelmesin hemen aklına bu ülkesinin kaymağını yediğimiz falan yok ortalama üstü geliri olan normal insanlarız zengin bile sayılmayız :))

Dünyanın her tarafında bu dediğin şey var malesef vasıfsız bir işçinin kaç para almasını bekliyorsun ki ama çoğu işverende kendi işinde uzmanlaşmış eleman bulamamaktan sıkıntı çekiyor ilk okul mezunu bile olsa bir usta başının 4-5 bin gibi ücretler aldığını duyarsın

• Tam bu sitelik bir soru olmuş :D

Dolar, euro gibi değil. Kıçı başı ayrı oynar. Hiç belli olmaz.

0|0
    0|0
Yükleniyor...