Sizce Türkçede en çok hangi yabancı dilden kelime var?

Hüzün_Kovan_Kuşu
Türkçede 14.981 tane yabancı kelime bulunuyor. 6467 kelime ile #Arapça birinci sırada.

Arapça çekimli bir dildir ve bir kelime köküyle birçok kelime elde edilebilir. Meselâ ''veli'' kelimesi tam 25 anlama denk gelmekte.

Arapçada ''ikrah'' kelimesi, tiksinç, iğrenç anlamlarına gelir. Bazen ''ikrah oldum'' denir. Kökeni ''kerih''tir. ''Kerhane'' kelimesi de bu kökten gelir. ''İğrenç, tiksinç yer'' anlamına gelir. Aslı: ''Kerihhane'' fakat bazı insan müsveddeleri ''Kârhane'' olarak yorumluyor, sanki kâr getiriyormuş gibi.

Ayrıca bakınız: #Trabzon'daki Çömlekçi Mahallesi'nin ıslah olması gerekir. Trabzon için ''huzur getiren'' değil de ''fuhuş getiren'' olarak adlandırılmasına neden oluyor.

Arapçadan sonra 5253 kelime ile #Fransızca gelir. Aslında birçoğu #Farsça biliyor fakat Fransızcadan gelen kelime sayısı, Farsçanın neredeyse üç katı.

#Tanzimat Dönemi'nde #Fransız edebiyatı örnek alındığı için bu dönemden sonra Türkçeye çok sayıda Fransızca kelime girmiştir.

Not: Bir dile başka bir dilden ne kadar çok kelime girerse o dil o kadar zengin olur. #Türkçe, kelime sayısı bakımından zengin bir dil değil.
Sizce Türkçede en çok hangi yabancı dilden kelime var ?
Sizce Türkçede en çok hangi yabancı dilden kelime var?