Alevilerin sevilmemesinin sebebi nedir?

Özellikle bu soruyu Sünni arkadaşlara soruyorum.Sadece bu ülkede değil bütün dünyada şu an en çok Suriye'de Aleviliğin potansiyel bir suç olarak görülmesinin mantıklı bir sebebi var mı?

0|0
6|15

En İyi Erkek Görüşü

• Insanlar lafa gelince yaratilani severim yaratandan oturu der AMA din dil irk mezhep farkliliklarinda adami keserler hani severdin yaratilani yaratandan oturu sor ona Sana milyonlarca bahane sunsun

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 6

• Ben bir aleviyim. Şükürler olsun ki günlük hayatımda böyle şeylerle karşılaşmadım. Herhangi bir dışlanma ya da sevilmeme durumu yaşamıyorum. Her yerde kötü insanlar var. Normal olarak alevilerde de var. Geçmişte onların yaptığı kötülüklerin tüm alevilere mal edilmesi çok yanlış. Adam benden yüzyıllar önce yaşamış suçu bana mı kaldı ? İnsanı insan olarak sevmek lazım.

0|4
    0|0
    • O suç işleyen adamın ismini bana söyler misin? Ben pek tanıyamadım.Bu

• Suçu işleyen adam derken tek bir adamdan bahsetmedim. Örnek verdim. Söylediklerimin ana düşüncesini anlayacağına neden öylesine söylenmiş tek bir kelimeyi seçerek olayı daha da karışık hale getiriyorsun ?

• Madem tek bir kişiden bahsetmedin o topluluğu bana hatırlatır mısın?

• sünniyim alevilerle herhangi bir sorunum yok gayette severim kendilerini. insanlar arasında ırkçılık yapmam.

0|1
    0|0
  • Ailece görüştüğümüz en yakın arkadaşım alevi.

0|2
    0|0
  • Herhangi bir bahanesi olamaz

0|1
    0|0
  • alavi kürt türk çerkez vs. ayrımı yapmdn her insan sevilmldr

0|1
    0|0
  • Mantık ne arar la suriyede?!

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 14

• onu sevmeyenlere sormak gerek alevi değilim alevilerlede hiiç bir problemim yok. Bir çok alevi can ciğer dostum var bir çokda alevi kız arkadaşım oldu.

0|1
    0|0
  • Kürtlere yıllardır ne yapılıyorsa alevilerde aynı şekilde bir kürt olarak benim öz kardeşim benim için neyse alevilerde benim için odur kardeşimdir çok alevi arkadaşım oldu türk arkadaşlarım sayısız oldu herkes benim kardeşimdir inancı düşüncesi onun kişiliğini değiştirmez önce herkesin İNSAN Olması lazım insan..

0|3
    0|1
  • alevileri çok severim,adam gıbı adamdır cogu,insanlıkları bambaskadır,cogu duygu ınsanıdır,kendı mezhebımden bır okuz dostum olacagına bahsettıgım gibi alevı olmasını tercıh ederım,ki karsımdakıne not vermekte mezhep diye bir ders yoktur...

0|1
    0|0
  • Kürtlere ne yapılıyorsa, alevilere de aynısı yapılmaya çalışılıyor. Lütfen ırkçı yaklaşımlarınızı bırakın bir kenara ve sırf ınsan oldujları için iyice araştıın öyle konuşun

0|2
    0|0
  • ABD, aynı dinden olup, farklı mezhepten olanları birbirine düşman etmeyi sever.

İslamda, en az üyesi olan mezhep alevilik olduğu için, şiilik olmasa da, sünniliği ona karşı kışkırtıyor.

0|2
    0|0
  • Böyle tuhaf soruları nerden buluyorsun anlamıyorum. Amaç sadece Xper kasmak mı?

Hiç bir sünni'nin alevilerle sorunu olacağını sanmıyorum.

Suriyedeki olayların mezhep ile bir ilgisi yok. Orda olay tamamen dünyanın farklı güçlerinin karşılıklı çıkar çatışması. Kısacası siyaset ve yönetim kavgası, mezhep kavgası falan değil..

Maalesef Suriye burnumuzun dibinde olduğu için olaylar bizi çok ciddi etkiliyor.

0|0
    0|2
    • Level 4 olsaydım sana link atardım.Ama sen google'den araştır.3 tır şoförü sadece Alevi olduğundan kurşuna dizildi.Aleviler müslümandan sayılmıyor.Bu bir gerçek.

• Kimse sadece alevi olduğu için kurşuna dizilmez. O şoförler yeni mi alevi oldular? Veya yeni mi şoförlüğe başladılar? tabiki hayır.

Suriyede bir kargaşa ortamı var, bu kargaşa ortamında çok farklı ve tehlikeli silahlı gruplar var. Muhtemelen sırf terör acımasızlığı yüzünden vuruldular. Eskaza o sırada oradan geçen şoför sünni de olsa vurulacaktı, başka bir mezheb-ırkda olsa gene vurulacaktı. Bu sadece terörün acımasız yüzüdür.

Olaylara mezhep eksenli değil, insan eksenli bakmaya çalışalım.

• Sünniyim en iyi arkadaşlarım alevi. Bence sorun aleviliği ayrı bir dinmiş gibi göstermeye çalışanlarda. Dinde mehzepleşmeye karşıyım. Neden sünniyim dedin derseniz yetiştirilme tarzı olarak. Din dediğimiz şey birleştirmeye çalışırken mehzepler insanları ötekileştiriyor.

0|1
    0|0
  • Sunniyim alevilerle bir sorunum hiç olmadı, hatta gayette severim şarkıları çok hoşuma gidiyor :)

Alevi, Kürt, Laz, Türk, Alman v.s bunlarda benim gözümde aynı, bütün insanlar eşit.Kimse doğarken dinini, ırkını seçemiyor evrensel olmalıyız :)

0|1
    0|0
  • İnsan olarak bakmak lazım, alevi çok arkadaşım var :S

0|1
    0|0
  • Yooo ben çok seviyorum şahsım adına alevileri çoğu adam gibi adam aslında Sünnilerle aleviler madolyonun iki yarısı gibiler ama nedense bazıları insanları madolyonun sende olmayan yarısını bahane ederek kışkırtmaya çalışıyorlar ...

0|0
    0|0
  • insanları mezhebinden dolayı ayırt etmem ırkından dolayıda ayırt etmem ama kürtler sopalık

0|0
    0|2
  • zamanında yapılan darbelerin ve zulümlerin sebebi oldukları için

0|0
    0|4
  • sünniyim ama ben severim kenks

0|0
    0|0
  • Bu yalnızca Suriye'de değil Türkiye'de de aynı. Türkiye' de el altından yapılıyor. Türkiye'de ki Müslümanlar cemaatler yüzünden bağnazlaştıkça bağnazlazlaştı. Artık Türkiye'de diğer dinlere ateist gözüyle bakılıyor. Ayrıca bir insanın inancının suç olarak görülmesinin mantıklı bir sebebi olamaz.

0|1
    0|0
Yükleniyor...