Hırsızların elleri kesilmeli mi?

Şeriat ülkelerinde, hırsızların elleri kesiliyor. Sizce bu uygulama doğru mu, hırsızların elleri kesilmeli mi?

• Kesilsin
    50% (10)50% (20)50% (30)Oy Ver
  • Kesilmesin
    50% (10)50% (20)50% (30)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim
Güncellemeler:
Maide suresi, ayet 38:

Hırsızlık eden erkek ve kadının, yaptıklarına karşılık bir ceza ve Allah'tan bir ibret olmak üzere ellerini kesin. Allah izzet ve hikmet sahibidir.

___

Bu ayetin hükmü üzerine yapılıyor arkadaşlar

0|0
20|41

En İyi Kız Görüşü

Erkekler Ne Diyor 41

• şeriat ta hırsızın elinin kesilmesi için şartlar vardır..

devletin o insanı hırsızlığa yönelmek zorunda kalmaması için gerekli desteği vermesi, namusuyla alın teriyle çalışabileceği bir iş bulabilme imkanı gibi şartlar karşılanmadığı sürece, hırsızın eli kesilemez..

ancak bu şartlar sağlandığı halde, çalışmak yerine milletin alın terine el uzatan insanların elleri kesilmelidir, fakat bunu intikam duygusuyla yapmak doğru değil, ibreti alem olsun bu işe yönelecekler korkusun diye kesilmelidir.. tüm suçlara karşı cezalar en az bunun kadar caydırıcı olmalıdır bence..

3|1
    1|0
  • Oha oha oha, nasıl bir yer la burası.

Referandum yapılsa demek ki hırsızların ellerini kesmeye başlayacağız. Zina yapanı da taşlayalım mı? Madem ki Allah kanunları felan çok mantıklı değil mi?

Bakın memleketimin kompleks düşünceden yoksun insanları. Tespitler bize gösteriyor ki herkes kendi iyiliğine inanır. Bugün Charles Manson bile dünyanın ne vahim durumda olduğuna, nasıl kurtarılması gerektiğine dair açıklamalarda bulunmakta. O bile kendi iyiliğine umarsızca inanmaktadır.

Sizler de şu anda kendi iyiliğinize öyle inanmışsınız ki, biraz da din iman gazıyla saçmalıyorsunuz.

Sizlere şu sitede ahkam kesebilecek rahatlığı sağlayan şartlarda değil de çok daha kötü şartlarda yetiştiğinizi düşünün. Sokaklarda yatıp kalkan, okuma imkanı bulamamış, çok daha sert bir çevrede büyüdüğünüzü hayal edin. Sırf sizden şanslı doğduğu için çok daha iyi imkanlarla yaşayan insanları seyrettiğinizi düşünün. Sonra günün birinde yeter dediğinizi, belki karnınızı doyurmak için belki de o insanların seviyesine biraz yaklaşabilmek için çalmaya karar verdiğinizi düşünün.

Sonra da ömrünüz boyunca gıptayla baktığınız bu insanların "ellerini keselim ellerini keselim" diye tezahürat yaptığını hayal edin.

Eşitliği sağlamak adına düşünme, mülkiyeti canhıraş savun, kapitalizmin dibine vur ses çıkarma. Sonra da el keselim kol koparalım diye naralar at, adalet ne güzel.

Lan olum deli misiniz siz.

3|1
    2|3
  • Allah ve Peygamber'i bir şeye hükmettiği zaman, inanan erkek ve kadına artık işlerinde başka yolu seçmek yaraşmaz. Allah'a ve Peygamber'e baş kaldıran şüphesiz apaçık bir şekilde sapmış olur.

siz mi iyi bilirsiniz yoksa yaradan allah mı

bu tıpkı bir arabayı bir maknayı bir robotu yapana yapanlara kalkıp kardeşim bunun tamiri bakımı öyle yapılmaz böyle yapılır demek gibidir bunu dersen adama gülerler bu kalkıp da onu yapan mühendise ustaya hakaret etmek demektir ya da onu tanımamak cahilce davranmaktır insan ne zaman haddini bilecek

3|3
    2|1
  • Hırsızların elleri kesilinceye kadar önce toplumda ki küçük çocuklardan başlayarak kadınlara dek uzanan sklada ki tecavüzcülerin kellerinin kesilmesi daha ideal bence?

Bir hırsızlık insanda önlem almasına yönelik etki bırakır. Ama bir tecavüz mağdurun ölünceye dek zihnine ve kalbine kazınan bir iğrençlik zehrini taşır. Yoğun travma,çevrenın bakış açısı ailesinin ona sırtını çevirmesi ve en sonunda kurtulma amaçlı olarak kendini öldürmek..

Bırakın bu şeriatçi oyunlarını ve hırsız el kesme konularını. Çocuklarımız,kızlarımız ve kadınlarımız tehlike altında buna çözüm bulunmalı önce...

1|0
    0|0
  • Kesilsin.

1|1
    1|1
  • Osmanlı 600 senelik ömründe üç kere bilek kesmiştir hırsızlıktan dolayı. Şer'i hükümlerde evet bilek kesmek vardır. ama onun da çok ağır şartları vardır. buraya yazmaya kalksam okumaya tenezzül edilmez. öyle hemen hırsızlık yaptığında ağaç budar gibi el kesin demiyor Allah'ın kanunu. Eğer bişeyi öğrenmek istiyorsanız uygulayanına değil kitabı yazanına bakacaksınız...

1|2
    0|0
  • Senin üzerine yapmadığın bir iş için suç atılsa ve iki yalancı şahit huzurunda yargıya çıksan ve o yalancı şahitler de hırsızlık işini senin yaptığını söyleseler ve sonuçta sen suçlu bulunup hırsız damgası yesen ve elinin kesileceğini söyleseler ne hissedersin.

1|0
    1|0
  • Sapık ve tecavüzcülerin de şeylerini kesecek miyiz? :)))

1|0
    1|0
  • Hırsızların elleri kesinlikle kesilmeli. Caydırıcı olan, hırsızlığın önünü kapatacak müthiş bir uygulamadır bence.

Adam hırsızlığı yapıyor hafif bir ceza yiyor, çıkıyor tekrar Hırsızlık.. Şuanki sistemde Hırsızlığın caydırcılığı 0.

1|3
    2|0
  • sistemden kaynaklanıyor. onlara da hak veriyorum %80i açlıktan zorunluluktan yapıyordur. daha fazlasını isteyeni bankaya gider normal kişilerle uğraşmaz.

1|0
    1|0
  • Elinin kesilmesi ağır bir karar tamam adam senin hakkını gasp ediyor o ayrıda sistem adamı bu hale getirmiş iş yok aş yok tasvip etmiyorum tekrar vurgulamak isterim,bence bu yakalanan hırsızlara taş ocağında 3 5 aylığına çalıştırıcaksın sadece yemek vericeksin hem memlekete faydası olacak hem aklı başına gelicek bir daha yaparsa 6 7 ay taş kırsın şerefsiz.

1|0
    1|0
  • Ne kadar gerici bir zihniyete sahipsiniz. Açlık ve sefalet yüzünden hırsızlık yapmak zorunda kalanlar ne olacak ? Sizin bu kapitalist ülkenizde ekmek çalan adamlar var. Başka hangi ülkede ekmek çalınıyo bir araştırın bakalım.

1|3
    3|2
  • Peki halkın emeklerini hiçe sayıp verdiğimiz vergilerle oğullarına gemicikler alan şirketler kurdurtan devlet başındakilere ne yapmak gerekir asıl hırsız onlar

1|2
    0|0
  • Eğer hırsızlığı meslek haline getirmiş. Ve milletin alın teriyle kazandığı şeyi kolay yoldan karın doyurmak veya para kazanmak için yapıyorsa kesilsin.

Ama binlerce aç cocuk var onlar zorla hırsızlık yaptırlıyor.Onların günahı ne ?

1|0
    1|0
  • Tabi ki kesilmemeli. Şeriat ülkelerine bakarsan kadınları toprağa gömüp taşlayıp öldürüyorlar. Çok barbar insanlar.

2|0
    0|2
  • tecavüz edenin biyeri yan bakanın gözleri oyulsun alkol içenin midesi sökülsün

1|1
    0|1
  • Hırsızlık çok kötü bişey olmasına rağmen kulun kula acı çektirmesi kötü birşey bence.Zaten Allah cezasını verir onun buna şüphemiz yok.Bence caydırıcı cezalar uygulanmalı ama el kesilmesi saçma

2|0
    0|2
  • ben şahsen yapmazdım. bana göre hırsızın yaptığından çok neden yaptığı önemlidir. belki de paraya ihtiyacı vardır, hasta yakını falan vardır, borcu vardır falan.

1|0
    0|0
  • kasıtlı olarak yapıldıysa keseceksin bikaçının elini bidaha kimse yapamaz ama gerçekten ihtiyacı varsa da onu o hale getirenlerin ceplerini keseceksin ki onların halini anlasınlar

1|1
    1|0
  • Bizim siyaset cilerinde ellerini keselim .

1|2
    1|0
  • hayır tabii ki ne gerek var...

1|0
    0|1
  • kesilsin.teavüzcülerinde çükü kesilsin.

1|0
    1|0
  • Dişe diş kana kan.

1|0
    1|0
  • Bana kimse şeriattan bahsemesin. Ona bakılırsa şeriatta siz kadınların evden çıkması yasak. Kocanız isterse sizi dövebilir. Size istediğinizi yaptırır, kara çarşaf geçirtir. Gerekirse siz kadınları toprağa diri diri gömebilir. Sen bu kuralları ne kadar kabul ediyorsan bende elleri kesilmesi olayını o kadar kabul ediyorum. Hem belki adam aç devlet yardım etmiyo o da ekmek çalıyo. Napsın açlıktan ölsün mü?

1|0
    2|1
  • Başka ayettlerde ceza yerine affetmenin daha faziletli bir davranış oldugu ortaya konmakta . Yani af once gelır her zaman sonra kısasa kısas uygulanır

0|0
    0|0
  • şeriat kurallarını peygamber efendimiz (s.a.v) uyguluyordu . onun yaptığı bişey nasıl yanlış olur.hırsızlık yapan , hangi eliyle yaptıysa o eli kesilmeli

0|2
    1|0
  • en azından hırsızlık normal suç olmaktan çıkar,caydırıcılığı yüksek olduğundan hırsızlık minimuma iner

0|1
    1|0
  • kimsenin böyle bir hakkı yok ! insan haklarına aykırı. hapis cezası zaten yeterince güzel bir ceza

0|1
    1|0
  • bazıları derler Osmanlı'da 3 kişi yakalandı ama yakalanmayan bir kesim var çoğu yakalanmamistir bence ve hem o zamanın en iyi devleti olmamızada bağlı

0|0
    1|0
  • kesilmeli hemde kökünden

0|0
    1|0
  • Erkekler Devam
    11

Kızlar Ne Diyor 19

• Burada dikkat edilmesi gereken husus; tövbedir.

Maide suresi 39. ayet; Kim yaptığı haksızlıktan sonra tevbe eder, uslanırsa, şüphesiz Allâh, onun tevbesini kabul eder. Çünkü Allâh bağışlayan, acıyandır.

Hırsızlığı tamamen önlenmek için hırsızın elinin kesilmesi emrediliyor. hırsızlık bir ahlak hastalığıdır. buna bir kez alışanlar, öyle 3-5 ay hapis yatmakla uslanmazlar.

ancak 39.ayetten anlıyoruz ki, bu işten tamamen vazgeçip dönenlere bu ağır ceza uygulanmayabilir. nitekim müslümanlarla savaşanlar tövbe edilince affedilirlerdi, öldürülmezlerdi. burada hırsızlıktan tövbe edeni Allah bağışlar diyor.Allahın bağışadığını bizde bağışlamalıyız.

saygılar.

1|4
    0|0
    • ''ancak 39.ayetten anlıyoruz ki, bu işten tamamen vazgeçip dönenlere bu ağır ceza uygulanmayabilir. nitekim müslümanlarla savaşanlar tövbe edilince affedilirlerdi, öldürülmezlerdi'' Bu Yazdığın Cümleden Kimler Müslümanlarla Savaştıda aff edildi Bundan Kastın Hz.Hamza'yı Öldüren Vahşi mi?

• evet vahşi de affedıldı ve müslüman oldu. Ama kastettıgım vahsı degıldı.

• en iyi cevap seçilmiş. ben sadece expere geldim.

1|0
    1|0
  • fiziksel cezalar kadar iğrenci yok. el kesme, kırbaç neyse. allah'ın kuralı diyip onu yapacaksak nerede kaldı vicdanımız? anlamadığım şeyse kuran'ın buna izin vermesi. hani merhametli olmalıydık fakirlere yardım etmeliydik? adam manyak mı ki hırsızlık yapsın -psikolojik sorunları olanlardan bahsetmiyorum elbette- durumu olmayana yardım etmemişiz ki bunu yapmak zorunda kalmış. durumu kötü olana yardım et hırsızlık yapanın elini kes. sizce fazla çelişkili değil mi? allah'ın özenerek yarattığı, sevdiği, koruduğu canlıyı kul nasıl böyle cezalandırır? çok dindar bir insan değilim ama allah'ın bu kadar merhametsiz olamayacağını az çok anlayabiliyorum. insanlar keşke sadece ayetlerle değil akıl ve vicdanlarıyla da düşünse.

3|0
    0|3
  • Kesilmesin.

1|1
    0|1
  • Hayırı seçtim.B yi.İnsanlar hayatlarında hatalar yapabilirler.Hatalarını anlayıp ceza almaları hukukla yargılanması en mantıklısı.Bir insan hayatında gençliğinde yaptığı hataların anlaması için elini kaybetmesi gerekmez.Hayırı seçtim.

0|1
    0|0
  • Norvecte cantani birakip elini kolunu sallaya sallaya gezer gelirsin. Dokunan olmaz.

El kesmeye gerek yok yani.

1|1
    0|2
    • Recm hadislerde var Kahloo :) Hemde sahih hadislerde. Bu yüzden İslam'da var

• Hadisler manyakça zaten. kertenkele öldürmeden tut, şeytanın osurarak kaçmasından vs

• Onlarin sahih dedigi hadislerdense muazzez ilmiye cigi tercih ederim.

• kesilmesin ama arap ülkelerinden insanlar iş yerlerinin kapısını açık bırakıp çıkıyorlar

hırsızlık oranı daha düşük sanırım

1|1
    1|0
  • Hırsız hırsızlık yapamaz dostum :D Düşünsene yani .s Bi yakalansa gitti el :D

1|0
    0|0
  • alar baskın çıkmış

0|0
    1|0
  • Kesilmeli. Çünkü cezalar caydırıcı olduğu zaman olaylar azalabilir.

1|0
    0|0
  • link

Kesilmesin. Zaten yanlışlık var biraz araştırma yapsalar...

0|0
    0|0
  • Hırsızlık yapıyorlar ama isteyerek mi yapıyorlar onu da düşünün, kim bile isteye yapar , hayat şartları buna zorladığı için yapıyorlar.

0|0
    0|0
  • kesilmemeli. yapılan kötü bir şeye karşı sert bir cezaya karşıyım

0|1
    0|0
    • ona bakılırsa adam öldüren asılsın , tecavüz eden hadım edilsin ,fuhuşlara karışan hücre hayatı yaşasın. uyuşturucu kullanan satanın elleri , dili kesilsin...vs. olur mu böyle şey. bu dünyada olmasa bile diğer tarafta onun kat kat cezasını çekecekler..

• onu bilmem de tecavüzcülerin pipisini ve acımasızların burnunu kesmeliyiz. bir de aç, hasta, bakımsız, çıplak ayak gezen küçücük çocuklar hırsızlık yaptı diye elini kesecek adamın neresini kesmeliyiz?

0|0
    0|0
  • Bize düşmez gibime geliyor ama bu ayet kafamı karıştırdı.

0|0
    0|0
  • ayrıca ayetler birbiriyle alakalıdır bir kısmını alıpta koymayın.. koyacaksanız tam koyun

0|0
    0|0
  • kesilmesin sonucta Allah cezasını verırı onların

0|0
    0|0
  • KESİLMESİN.YA BEN SÖYLEMEKTEN BIKTIM.KURANI MUHAMMED UYDURDU!

1|0
    0|0
  • doğru değil ama kesilen üleklerdede hırsızlık oranı hiç yok gibi

1|1
    0|0
Yükleniyor...