Müzik zevkine/kalitesine göre insanları değerlendirir misiniz?

Müzik zevkine/kalitesine göre insanları değerlendirir misiniz?

Müziksiz yaşayamam diyenlerdenim. Hatta bir melodiye aşık olup, yıllarca mırıldanabilirim.

Yeni tanıştığım insanları daha iyi tanımak için müzikten konu açarım. Zira bu bana göre o insanın hayatını da yansıtıyor.

Siz de müzik zevkine göre insanları değerlendirir misiniz? Örneğin, siz jazz dinliyorken, yakın bir arkadaşınızın ya da hoşlandığınız insanın Arabesk/Fantazi dinlediğini öğrendiğinizde o kişiyi tekrar değerlendirmeye alır mıydınız?

Ya da tam tersi, müzik zevkinin kalite olduğunu öğrendiğiniz birine daha da farklı davranıp, gözünüzde büyütür müydünüz?

Hanımlar Beyler, cevabınız? :)

• Müzik uyumu demek, ruh uyumu demek. Elbette Önemlidir.
    45% (25)50% (21)47% (46)Oy Ver
  • Müzik konusunda uyuşmuyorsak bunu fazla önemsemem.
    18% (10)24% (10)20% (20)Oy Ver
  • Bilemiyorum, kişisine ve dinlediği tarza göre değişir.
    36% (20)24% (10)31% (30)Oy Ver
  • Müzik mi? O nedir dostum !?
    1% (1)2% (1)2% (2)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim
Güncellemeler:
Basit örnekle ifade etmek, bana göre en güzel anlatım biçimidir.

Örnek olarak ; İSMAİL YK dinleyen ve bunu gerçekten özümseyen kişi ile FAZIL SAY dinleyen kişinin birbirine önyargısız anlaşma ihtimali var mıdır?

0|0
11|23

En İyi Erkek Görüşü

• Teoriyi, mantığı falan boşverin de şimdi;

Bilinçaltında, insanları tanıyabilmenin en iyi yoludur müzik zevki.. En azından detayları beliginleştirir..

Fakat, şunu da ayırd edebiliyor olmak gereklidir. Bazı insanlar, popüler kültürün önüne koyduğu müzik ürünlerine sorgusuz sualsiz riayet ederler ve bu bir müzik zevki sayılmaz... ''2011 full mp3 hit'' tadında cdleri, klasörleri vardır hepsinin..

Bazıları ise, kulağının istediği şeyleri ararlar, bulur ve dinlerler.. Bu bağlamda kaliteli müzik dinleyen her insan, illa ki üç-beş arabesk klasiğini dinlemekten keyif alır..

Bahsetmek istediğim, ikinci paragrafta anlatılan insanlar arasında geçerlidir müzik zevkinden karakter tahlili ve de iyi sonuç verir. İlk paragraftakini ise bir yere oturtmaya çalışmak anlamsızdır..

Gökhan - 26 - Soul dinleyicisi - İstanbul...

6|1
    0|0
    • Bu cevabı çok sevdim :)

• bu gökhan soul dinleyicisi keşke üyeliğini sildirmeseymiş.

burda olmasa da artı veremeden geçemedim :)

Erkekler Ne Diyor 22

• Değerlendiririm. Mesela "jazz kaliteli müziktir, arabesk kalitesiz müziktir" gibi kalıplaşmış hazır fikirlere sarılanların müzik zevkleri çok basit gelir gözüme. :))

Bir müzik türü hakkında olumlu-olumsuz bir yargıda bulunmak için, o türü iyi bilmek gerektiğini savunanlardanım. Yoksa yargımız eksik verilere dayanıyor demektir. Bu ilke hayattaki her alan için geçerli. Zira bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak insanların en başta gelen sorunu. Piyasanın ve popüler kültürün bize pombaladığı, TV'lerde radyolarda 7/24 dönen şarkıları dinleyip, "Hmmm pop buymuş, arabesk buymuş, rock buymuş..." diyoruz. Halbuki buzdağının görünen yüzeyinden haberdarız sadece.

Örneğin "arabeskçi" diye küçümsenen (ama müziğine konulan arabesk ismini kabul etmeyen) Orhan Gencebay'ın bugün müzik konusundaki bilgisiyle yaşayan bir tarih olduğunu; Türk halk müziğini ve Türk sanat müziğini çok iyi bildiğini, bunların yanında klasik batı müziği, rock, jazzla ilgilendiğini, Hint, Arap, Yunan, İspanyol etnik müziklerini araştırdığını ve müziğinde bu unsurları harmanladığını; dinlediği isimlerin Mozart'tan Beethoven'a, Jimi Hendrix'e Led Zeppelin'e, Ravi Shankar'dan, Abdelhalim Hafez'e, Yorgo Bacanos'tan, Jose Feliciano'ya kadar geniş bir yelpazede olduğunu; aralarında bağlama, ud, gitar, tambur, hint sitarı, dombra, keman, piyano, ney, saksafonun yer aldığı bir düzine enstrümanı çalabildiğini biliyor muydunuz?

link

link

Neyse... Konuya döneyim. Şahsen, dinlemediğim müzik türü yok gibidir. Fakat en çok Hint, Yunan, Arap, İrlanda, Japon vb. halk etnik müzikleri, herhangi bir enstrümandaki (keman, gitar, piyano vs.) solo virtüözite performansları, senfonik metal, world fusion türü müziklere ilgi duyuyorum; Türk müziğininse her türünü dinlerim. En az dinlediğim türler rap, trash, techno vs... Yine de, insanların müzik zevki hakkındaki değerlendirmem, kişilikleri hakkındaki toplam değerlendirmemde çok önemli bir yer kaplamaz. Çünkü çoğu insan müzikten anlayacak kadar müzik dinlemiyor.

2|0
    0|0
    • Güncellediğim örnek bu yorum üzerinedir. :))

• Müzik müziktir; Afrika'daki kabilelerin yaptığı tamtam da müziktir, x Flarmoni orkestrasının yaptığı da müziktir, bana göre boşa nefes kaybı olan rap da müziktir; tartışılabilecek şey kalite değil, yalnızca zevkler ve renklerdir.

• Anlıyorum. Farklı bir görüş , teşekkür :)

• Elbette arkadaşlarının arasında senin pek haz etmediğin genre'ları tercih edenler de vardır. Bahsettiğimiz kişi sevgilin, en yakın arkadaşın ya da kardeşin falan olmadıktan sonra pek bir sorun yoktur aslında. Bu kişilerin bazıları sarı saçlı, bazıları siyah saçlıdır. Müzik ve sinemaya biraz zevk ve renk gibi bakmak gerek. Bir insan ne kadar belli bir türü dinlerse dinlesin beğenmiyorsa bunun üstüne gidip sorun çıkarmak yersizdir.

Ancak unutulmaması gereken bir detay da var ki müzik kültürü başka bir şeydir, müzikal zevk bambaşka. Müzik kültürü iyi olsun tüm türleri bilsin, grupları/sanatçıları bilsin, bazen dinlemediği farklı tarzda müzik yapan kişilerin konserlerine de gitsin. Durmadan artsın müzik kültürü. Bu son derece güzel bir şey. Ama biri nu-jazz, lounge, electronica falan dinlerken ondan metal, hardcore ya da arabesk gibi şeyler dinlemesini beklemek gerçek dışıdır. Ya da benim için öyle en azından.

Sonuç olarak şayet normal bir arkadaşınsa ne dinlediğinin pek önemi yoktur ama aynı müzikal zevkte olmanız fazladan bir artı katar dostluğunuza.

Sevgiliz ise bu kişi biraz daha önem taşır. Müzik hayatınızın her anında oluyor sevgilinizleyken ve mutlaka ortak zevkleriniz olmalı. En azından pop müzik şemsiyesi altında buluşmalısınız.

2|0
    0|0
    • pop müziği şemsiye gibi görmen gülümsetti beni :)

Tamamen hemfikirim, teşekkürler

• müzik ruhun sesidir. bir endüstrinin sistemi içinde, dayatılanı kabul edip kendinin addeden bir insanın ruhu ne anlatabilir ki... markette, "senin dilini ısırırım" şarkısında havaya giriyorsa zaten pırasaların orada bırakmalı öyle insanı.

Ben dinlediği şeyin dilini anlayıp anlamadığına bakıyorum.

arif sağ'ın şekeroğlan'ını jimi hendrix doğaçlaması dinliyormuş gibi önyargılarından sıyrılmışsa,

pink floyd'un pompei konserinde kendinden geçip erkan oğur'la dinleniyorsa,

izzet altınmeşe'nin "de get bayburt" söyleyişi ile ibo'nunki arasındaki farkı ayırt edebiliyorsa hatta,

evet, bunlar değerlendirmeye alınması gereken şeyler.

1|0
    0|0
  • kişinin belli bi müzik zevkinin,müzik kültürünün olması o kişi için bi artıdır.sadece müzik olarak dinlemeyip ondan bişiler çıkarması önemlidir.bu arabeskte olsa,rockta olsa,klasik müzikte olsa ne olursa olsun kişinin ondan bişiy çıkarmasıdır önemli olan bence.bu noktadada kişinin ne dinlediği değil ne anladığı daha önemlidir benim için.müzik tarzına o kadar takılmam ama dinlediği müzikten bişi anlıyo mu işte ona takılırım

1|0
    0|0
  • B.

Müzikte kalite kriteri olarak alabileceğimiz hiçbir şey yok bence. Benim nefret ettiğim bir müzik türü dünyada milyonları mest edebilir. Aynı zamanda benim baygın olduğum müzik türünden milyonlarca insan nefret edebilir. Dolayısıyla müzik zevklerimizin aynı olmasına gerek yor ve insanlar buna göre kategorize edilmemeli. Hatta müzik bile kaliteli-kalitesiz olarak kategorize edilmemeli.

Bakalım karşımızdaki insan bizim müzik zevkimizi nasıl değerlendiriyor.

0|0
    0|1
    • Benim kişilere yaklaşımımda müzik zevklerine göre bir önyargım olmaz. Fazıl SAY veya İsmail YK ya da Müslüm GÜRSES dinlemesi benim için önemli değildir.

• Müslüm GÜRSES dinleyen 1'inci sınıf ağır ceza hakimi ve klasik müzik dinleyen taksi şoförü arkadaşım var benim. İkisinide ortaokuldan beri tanırım. Şimdi müzik zevkine göre hakimin kalitesiz, taksi şoförünün süper kalite insan olduğunu nasıl iddia edebiliriz ki ilk görüşte?

• mesleklerine göre demedim ki, sadece sizin tavrınız ne olur maksatlı bir sualdi.

• Ben takılmam. Şahsen bazan arabesk bile dinlerim. Bazan tekno, bazan da klasik... Ama ne dinlersem "en güzeli" olacak.

1|0
    0|0
  • Her zaman olmasa da birbirimize uyum saglarız sanrıım. Pek de önemi yok asşında muzigin ben onunkini seve seve dinlerim mesela her ne dinliyorsa ya da kimse

0|0
    0|0
  • Müzik konusunda uyuşmuyorsak bunu fazla önemsemem. herkes istediği müziği dinleyebilr ben bunu zorla dinle diyemem...

0|0
    0|0
  • Güncellemeye göre yanıt: Bunlar baba oğul da olabilir... Dolayısı ile anlaşılma bir şekil olur...

1|0
    0|0
  • Harmonisi önemli müziğin. Çünkü müzik ruhun bir parçasıdır. Çin'de simya müzik üzerinden yapılmaktadır. Pisagor'un müzik teorisi üzerine kurulu bir Batı müziği vardır. Dinler müzik yoluyla da insanların kalplerine erişmektedir. Aynı müzikleri dinlemek aynı sosyal düşünceyi paylaşmaktır. Maddeler için bile geçerlidir: Youtube watch?v=EQPMhwuYMy4

0|0
    0|1
  • Değerlendirmem

Mesela bir psikopat klasik müzik dinleyebilir

0|0
    0|0
  • muzik zevki kulagina ve tercihine bagli kisinin. o insanin dinledigine saygi duyarim:) zaten insanlari kategorize etmeye kil birisiyim :D misal ben arabesk-rap dedikleri garip tarz ve house/trance disinda cok kanalli olmadigi surece her parcayi dinleyebilirim. ee bu durumda benim karakterim ne oluyor? ortaya bir karisik mi?

0|0
    0|0
  • bence dinlediği muzik yaşa tarzını ve kişiliğini bi nebze olsun öğrenmemize yardımcı olur. ama dinlediği muzik bana uymuor diede ondan vazgecmem...

0|0
    0|0
  • Müzik zevki kişinin karakterini huyunu ele vermez.Sadece kulak zevkini gösterir

0|0
    0|0
  • benim de en sevmediğim şey. bir kız beni tanımak için böyle yollara başvurursa hemen sepetlerim valla kimse kusura bakmasın.

0|0
    0|0
  • Benim icin muzigin pek onemi yok. Anlasa biliyosak zaten sorunda yok.

0|0
    0|0
  • Senin erkek versiyonunu düşün işte o benim. Soruya gelirsek A şıkkı.

0|0
    0|0
  • ön yargılı yaklaşırım evet. Ama karakterini tam anlamıyla anlatmaz bence. Sonuçta bu bir zevk

0|0
    0|0
  • Bolu diyorum ARKADAŞ bolu :)))

0|0
    0|0
  • Kesin bir kanıya varılamaz bence,

0|0
    0|0
  • Müzik uyumu demek, ruh uyumu demek. Elbette Önemlidir

0|0
    0|0
  • bu biraz tarzla alakalı. mesela pop dinleyen insanın tarzı yoktur arayıştadır, karşısına ne çıkarsa onu dinler. müzik olsunda ne olursa olsun mantıgıyla... bunlar cogunlugu olusturur ne yazık kı. birde azınlıklar vardır rep-hıphop kulturu, dısko-tekno-elektronık kulturu, rock-metal kulturu diye bir sürü sınıfa ayrılır. işte bu sınıfa ayrılanlar yanı tarz sahıbı olanların karakterını ele verır muzık! mesela hep arabesk dınleyen bırı ne tam koylu olabilmiştir nede tam şehirli. ikisin arası, maço takılan agır abi tiplerdir yada klasık muzık dınleyıcısı entellektuel, iyi egitimli gibi. sınıflara ayrılabilir yani tamamen tarzla alakalı

1|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 11

• Bu konuda ben biraz önyargılı olduğumu biliyorum fakat bu önyargılarımdan kurtulamıyorum.

Yani illaki zevk/renk meselesidir. Ama ben de hemen insanları dinledikleri müziklerle sınıyorum Profesyonel anlamda olmasa da müzik arşivcisi diyebilirim kendime. Ve o beni uçuşturabilme yetisine sahip şarkılarımdan başka birisi de aynı keyfi yaşarsa o kişiyi ayrı bir yere koyuyorum nazarımda. Bu elimde değil. Aynı şekilde zıttı oluncada mesela İsmail Yk dinleyen bi ardakaşım oluncada sınıfta kalıyor benim için. Yani arkadaşlığımı devam ediyor ama gözümden düşüyor.

Ha ben kimim ki benim gözümden düşsün. Orası ayrı mesele. Yaptığım övünç kaynağı değil ama böyle.

1|0
    0|0
  • her tür ü her insan dinleyebilir müziğe göre değerlendiremezsin ben ney sesini çok severim hayko cepkin den sonra bülent ersoy dinleyebiliyorum cem adrian ve nejet ertaş favorilerim ama saçma sözleri olan öldüm bittim

aşkından dağları deldim deldiğim yere seni gerdim

gibi söyleri olan şarkılar ve damar olsun diye bağıra bağıra söylenen şarkılar dinleyemem es kaza bulunduğum ortamda çalarsa iç dünyam kararıyor çok sinirli oluyorum bence müziğe göre değilde müzisyene göre değerlendirilebilir arkadaşlarımı dinlediği miziğe göre ayırmam ama beraberken acılı arabesk dinlemeye kalkarsa kafasına sert bişey indirebilirim

0|0
    0|0
  • Evet, acımasızımdır hatta bu konuda.

Ismail YK - Fazıl Say güncellemesine gelirsek: hangi kafayla ve ne amaçla neyi ne zaman dinlediği önemli :)

1|0
    0|0
  • müzik insanın hayatına renk katıyor buna bende katılıyorum ama şunu es geçmemeliyiz insanlar yaşamlarından dile gelen mizk tercih eder derdi olan birisi arabesk dinleyebilir o gün mutlu olan pop dinler yani zevk meselesi. bu yüzden kimseyi müzik ile değerlendirmem

1|0
    0|0
  • Türk Halk Müziği dinleyen ve ensturman çalan bir ailede yetiştim, zamanla Rock, Metal, Jazz dinleyen çevrelere girdim. Ney üflememe rağmen genelde Klasik Müzik ve Ethnic Müzik dinliyorum (galiba zamanla duruldum), elbette müzik zevki benim için çok önemlidir (İsmail YK dinleyen hiç arkadasım yok örneğin), önemlidir lakin insanları bunun için de ayırdetmem ya da uaftalamam. Kaliteli ve bilinçli dinliyorsa bilakis ondan birşeyler öğrenmek için emek harcarım.

0|0
    0|0
  • Dinlediğin müzik ilgi anlamına girmiyor dediğinde ne kadar antipatik ve iticiydin arkadaş bile olamayız senle!

0|0
    0|0
  • arebesk dinleyen dışında herkezle takılırım :)

0|0
    0|0
  • muzik kisilikleri yansidir ama tabikide buna gore kimise terk edib ayrilamamam yani ben rok dinliyorum her kes dinlemeli diye bi durum yok

0|0
    0|0
  • kesinlikle önemsiyorum müzik insanın zevklerini öğrenmemize yardımcı oluyorr

0|0
    0|0
  • Müzik konusunda uyuşmuyorsak bunu fazla önemsemem

0|0
    0|0
  • Bilemiyorum, kişisine ve dinlediği tarza göre değişir.

0|0
    0|0
Yükleniyor...