Bu aralar hangi kitaplari okuyorsunuz?

Bu aralar okuduğunuz kitaplar neler?

Ben bu aralar dedektif romanlarına taktım. Ordan oraya delil peşinde koşturan serseri bir adamın laflarına gülüyorum.

Şu anda Yüksek Pencere ışımlı bir Raymond Chandler kitabı okuyorum.

Dedektif Marlowe'un maceraları.

0|0
8|7

En İyi Erkek Görüşü

• Şu sıralar Erich Fromm'un Sevme Sanatı'nı okuyorum.

Kitaptan bir alıntı paylaşayım sizlerle:

"Çağımızda kapitalizm, bir arada kolayca çalışabilecek çok sayıda insan ister; bunlardan gittikçe daha tüketici olmalarını bekler; beğenileri kalıplaşmış, kolayca etkilenebilen, sayıları artırılabilen kişiler olmalıdır bunlar. Çağdaş kapitalizm, kendini özgür, bağımsız sanan, herhangi bir yetke, ilke veya vicdana boyun eğmeyen kişiler ister. Gene de bu insanlar buyruk almaya, kendilerinden bekleneni yapmaya, toplum çarkına sürtünme yaratmadan uymaya hazır olmalıdırlar. Zor kullanmadan güdülebilmeli, öndersiz yönetilebilmeli, yalnızca hareket etmekten, çalışmaktan başka bir amaçları olmadan harekete geçirilebilmelidirler.

Bunun sonucu ne olmuştur? Çağdaş insan, öbür insanlara ve doğaya yabancılaşmıştır. İnsan bir mal durumuna girmiştir; yaşam güçlerini, bulunduğu pazarın koşullarına göre en yüksek kârı getirecek bir yatırım olarak kullanır. İnsanlararası ilişkiler birbirinden kopmuş otomatların ilişkileridir; bu otomatların her biri güvenliğini sürüye bağlı kalmakta, düşünce, duygu ve eylem bakımından ötekilerden ayrılmamakta bulur. Herkes öbür insanlara olabileceği ölçüde yakın olmaya çalışırken, her insan umutsuz bir yalnızlık içindedir; yalnızlığı giderilmedikçe kurtulamayacağı yoğun bir güvensizlik, huzursuzluk ve suçluluk duygusuna gömülür. Uygarlığımızda insanı bu yalnızlığın bilincinde olmaktan alıkoyacak sayısız oyalayıcı şey vardır; her şeyden önce sıkı sıkıya yönetilen mekanik iş düzeni bu insanların en temel insanca isteklerinin, kendini aşma, birleşme isteklerinin bilincine varmaktan alıkoyar.

Kişiliğimiz almak, değiş tokuş etmek, tüketmek üzerine kurulmuştur; ruhsal olsun, nesnel olsun herşey değiş tokuş edilecek birer nesnedir. Otomatlar sevemezler; olsa olsa kişilik paketlerini değiş tokuş edebilirler."

Diye gidiyor... Devam etmeyeyim, alışık olmayanların devreleri yanmasın.

Haydi bakalım, "mutlu" aşk "oyun"ları herkese!...

3|1
    0|0
    • Harika bir kitap. Okuduktan sonra aileme ve arkadaşlarıma bakışım değişti, eksikliklerim olduğunu fark ettim. Sevmek için diyor ki kısaca: Karşındakini tanıyacak, kimliğine saygı duyacak, onun sorumluluğunu alacak ve ilgileneceksin. Karşındaki marketten aldığın oyuncak değil, sen de öyle değilsin.

• Erich Fromm, aklını özgürleştirmek isteyenler için yol gösterici olan önemli isimlerden biri. Diğer kitaplarını da okumanı öneririm. Okullarda kağıt israfının yerine bu gibi adamları okutsalar toplum daha gelişmiş ve özgür olurdu, buna eminim.

• iyiymiş..teşekkürler tavsiye için

Erkekler Ne Diyor 6

• Ben roman falan okumam. Şu ara "Dincilik - Yaşar Nuri Öztürk" okumaktayım, bitmek üzere...

0|0
    0|0
    • bunu yeni kitabunu okumanı tavsiye ederim : Allah ile aldatmak.

• Yeni mi o 3 senelik kitap değil mi ya? Ohooo. Çoktan bitti o. :)

• fazla ilgimi çekmiyor açıkçası kitaplar

0|0
    0|1
  • Dragonlance, Kaos Savaşı serisi, ikinci kitaba başladım şimdi... O seri bititkten sonra bir seri daha var hazırda bekleyen... Sonra da Taht Oyunları'na başlayabilirim.

0|0
    0|0
  • eskiden ben de bayılırdım böyle dedektif romanlarına. mesela; mayk hammer, shell scott, san antonio, dany budy, simon templar, agatha christie, 2-3 tane daha vardı. bütün kitaplarını okudum. bulabilirsen bunları okumanı tavsiye ederim.

0|0
    0|0
  • the lincoln lawyer adli kitabi aldim ama daha 2. sayfaya gecmedim bile... evde pek kitap okuyamiyorum ben, ya kafam esecek bir yerde disarida otururken okurum ya da yolculuk esnasinda... demek ki en az 1 ay bekleyecek bu romanda :D

0|0
    0|0
  • Ahmet Ümit - İstanbul Hatırası. 385. sayfasındayım çoğu gitti azı kaldı :)

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 8

• En son "S*ktir et" isimli bir kitap okudum hatta iki gunde bitirdim. Hos bir kitap aslinda "bosverme sanatindan" bahsediyor. Insani rahatlatan ve hayati biraz daha ti'ye almasina yardimci olacak bir kitap oneririm.

0|0
    0|0
  • Ben bu aralar Elif romanını okuyorum Paulo Coelho'nun. Ama sevgilim de senin gibi bir Marlowe hastası, hatta filmlerini bile izliyorum onun sayesinde. The Long Goodbye'ı çok beğenmiştim. Ama o İngilizce okuyup izlediğinden bazen kaçırıyorum ben :(

0|0
    0|0
  • Sadizm ve mazoşizm üzerine kitaplara sardım.

Şuan eski bir kitap(Venüs im Pelz)ın 2001 basım tarihli çevirisini bulmuş olmanın verdiği sevinçle 3. kitabımı okuyorum.:)

Ve bu tür kitap tavsiyesi olanlara minnettar olucam.:)

0|0
    0|0
  • bir kaç tane var elimde. ( böyle olunca da sinir bozuyor. hepsi yarım yarım. ) ama en çok elimde olan son kitap eflatun-şölen.

0|0
    0|0
    • son zamanda, kitaplar arasında en çok vakit ayırdığım şölen diyecektim, karışık yazmışım.

• Stefan Zweig haftası yaptım,

Amok Koşucusu dün gece bitti.

0|0
    0|0
  • kitap okumayi cook seviyorum benn ;))) ozellikle polisiye ve gerilim romanlari favorim. ama suan elimde "water for elephants" var. neden daha once okumadim bu kitabi bilmiyorum.filmini gorunce aklima dustu ama once kitabini okumaya karar verdim ;))

0|0
    0|0
  • Fodor - The Modularity of Mind (tekrar)

0|0
    0|0
  • tezimle ilgili kaynakları okumam gerekirken edebiyata sardım ben... şu günlerde oğuz atay'ın tehlikeli oyunlar'ı var elimde, ikinci defa üzerinden geçeyim dedim. bundan önce ise salman rushdie'nin öfke ve marquez'in aşk ve öteki cinler kitaplarını okudum.

0|0
    0|0
Yükleniyor...