Otranto'nun fethi anlamsız mıydı?

yani şöyle bir durum var Fatih orayı fethetmiş madem. neden kalıcı olarak elde tutulamadı ? veya elden çıkacaktı o halde neden fethettiler? bana kalırsa Osmanlı için prestij kaybı oldu bu .

Güncellemeler:
o kadar üzücü ki otranto nun adını bile bilmeyen milyonlarca kişi var ülkemizde

0|0
1|6

En İyi Erkek Görüşü

• Tarih soruları tam gaz devam ha :) güzel.Otranto olayı şöyle bildiğin gibi Fatih,peygamber efendimiz H.z Muhammed (S.A.S)'in ''İstanbul mutlaka fethedilecektir onu fetheden kumandan ne güzel kumandandır,onu fetheden ordu ne güzel ordudur''hadisindeki güzel kumandan ünvanına mazhar olmuş bir sultan yalnız peygamber'in bir hadisi daha var.''“Allah Teàlâ Hazretleri mü'min kullarına tesbihle, tekbirle; Sübhànallàh diyerek, Allàhu ekber diyerek, Roma'yı açmadıkça, fethini nasib etmedikçe kıyamet kopmaz.”(Kaynak:Firdevsi)

Fatih İstanbul'u aldıktan sonra bu hadis de geçen mümin kullardan biri de olmak için Roma'yı da almak istiyordu.Otranto'nun zaten Roma'nın fethi için stratejik bi önemi vardı.Esas amaçın Roma Otranto'nun araç olduğu söylenir.tabi Fatih bizzat söylemedi çünkü gereken herşey tamamlanmadıkça amaçlarını en yakınındaki paşalara bile söylememe gibi bi huyu vardı.şu söz Fatih'e aittir.''Benim ne düşündüğümü sakalım bile bilmez bilse sakalımı bile keserdim''ama Avrupa Otranto'nun fethinden sonra fatih'in amacını anlamış olacak ki çok telaşlanmıştı.Roma hristiyanlığın kalbiydi zira o zaman .Papa'da vatikan'da değil oradaydı yanlış hatırlamıyorsam.Roma'yı da ele geçirse zaten İstanbul'u alarak ortodoksluğun kalbine inmiş Fatih,katolikliğin de kalbine inecekti.Protestanlığın o zaman daha ortaya çıkmamış olduğunu da düşünürsek hristiyanlar için korkunç bişeydi tabi bu.Otranto'nun fethedilmesinden kısa bir süre sonra Fatih zaten zehirlenerek ölüyor ki o işin arkasında papalığın olduğu söylenir zaten Fatih'in hayatını anlatan bi kitap okumuştum orada da Fatih öldükten sonra Avrupa'da büyük kutlamalar yapıldığı yazıyordu.Bu da bazı ipuçları veriyordur sanırım.

Otranto'nun bırakılma meselesine gelince onunla ilgili bişey okuduğumu hatırlamadım ama Cem Sultan 2.Bayezid ile girdiği taht mücadelesini kaybedince enayilik yapıp Papa'dan tahtı ele geçirmek için yardım istemişti.Onlarda Cem Sultan'ı yıllarca koz olarak kullandılar.2 Bayezid batıya doğru dürüst sefer yapamadı bu yüzden saltanatı süresince.Otranto'nun bırakılmasının da onla bi alakası olabilir.

0|0
    0|0
    • Herşey doğru da düzeltilmesi gereken birşey var. Vatikan zaten Roma'nın içinde. Roma'yı oluşturan 7 tepeden birisi Mons Vaticanus. :) Yani günümüzde de Roma'da, o zamanda Roma'da. Birde Papalık devletinin elinde Benevento, Ravenna, Bologna gibi şehirler de var.

Cem ise yardımı hospitalier şövalyelerinden istemiştir. Onlarda Papa'ya teslim etmiştir Cem'i. Gerisine katılmaktayım.

• hey gidi hey. bilgili insan başka şey .. helal olsun... böyle bir sitede .. çok sevindim

• @Soran:Sağol kardeşim,eyvallah

@Caesar:Doğrudur.O kadar olsun :)

Kızlar Ne Diyor 1

• bak şöyle bir sey var, zamanında çin de türkler tarafndan fethedlmişti ancak türk asimilasyonunu önlemek adına aldnmadı ve elde tutulmadı vergye baglandı , otrantonun da bu veya buna benzer sebepleri olablr gecmiçte yasanmış olayları günümz koşullaryla degerlendrmek anlmasızdr tarhn tanımını yapan kaynaklarda da dikkat edersen günümz koşulları ayrı tutulmalıdr der.. sonçta osamnlı 600 ıyıllk bir imparatorlktu ancak smdi tc. var

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 5

• abi senin sorular dikkat çekici ya tam olarak bilmiyorum ama osmanlı hep hoşgörü politikasından kaybetti ama osmanlı gerçekden erkek gibi bi devletti

0|0
    0|0
  • otranto kalesini fethediyolar fakat kısa bi süre kalıyo orda osmanlı askeri.ayrıntıları tam hatırlamıyorum ama fatihin ölümünden sonra kaleyi geri alıyo sanırım italyanlar.gereken önemi vermiyolar otrantoya.yanlışım varsa düzeltin lütfen.

0|0
    0|0
  • Fatih ölmeseydi anlamsız olmayacaktı. Venedikten sonra İtalya'yıda alacaklardı büyük ihtimal .

0|0
    0|0
  • amacı italya'yı fethetmekti, ama ömrü vefa etmedi. otranto bu amaç için bir köprübaşıydı. ondan sonra gelen 2. bayezit, italyanın fethine gereken önemi vermedi ve ilerisi için atılan bu adım devamı gelmedi.

0|0
    0|0
  • Alakası yok basit bir kaleydi...

FSM ordusuyla Otranto'ya geçip İtalya'yı ele geçirecekti fakat esrarengiz bir şekilde öldü. II.Bayezid ile Cem arasında ki taht kavgaları yüzünden o kale verilmek zorunda kalındı.

0|0
    0|0
Yükleniyor...