Şarkı sözleri ve müzik türleri size ne anlam ifade ediyor?

Şarkı sözleri ve müzik türleri...

Bu o kategorizasyona o kadar meyilli bir konu ki, ben işin içinden çıkamıyorum. Rock dediğimiz müziğin bile zilyon tane çeşidi çıktı. Ama bu müzik türlerinin kendi teması, işlediği konusu var...

Öncelikle her türlü müzik dinlerim farketmez diyen "müziksel kişiliksizliği" bulunan teba sorumdan uzak dursun. Çünkü onlara göre bir soru değil!

Müzik türleri farklı akımlar olarak, farklı şeyleri işleyerek çıkmışlardır. Mesela Blues 1920'lerde ki siyahi afrika kökenli demiryolu işçileri tarafından çıkarılmıştır. Zencilere yapılan haksızlıklara, kötü muameleye karşı bir yakarıştır, özgürlük özlemidir...

Heavy Metal ise Blues'tan etkilenerek 1960 sonları 1970 başlarında İngiliz işçi sınıfı, fakir çocuklardan doğan bir müzik türüdür. Blues'un Rock ile evrimleşmiş halidir kısaca.

Ve Heavy Metal'in bile on bin çeşit türü var. Tanrıya söven çeşidi var, mitolojiden bahsedeni var, ceset parçalama arzusunu anlatanı var, karanlık güçlere meraklı olan türü var. Binlerce çeşit liriksel teması var.

Şarkı sözleri birşeyler ifade ediyor. Peki biz bu şarkı sözlerini anlıyor muyuz? Mesela örnek vereyim. Pink Floyd'dan Fletcher Memorial Home dinledin. Anlamını biliyor musun? Veya açıpta bir siteden anlamına baktın mı, yoksa boş boş dinliyor musun farklı dilde ki hatta türkçe şarkıları?

Yani liriklerin sizin için bir anlamı var mı? Tanrı'ya ana avrat giden gruplar var zira. Şarkı sözleri ve müzik türleri benim için önemlidir diyebilir misin?

0|0
12|5

En İyi Erkek Görüşü

• Sadece müziğin güzel olması, dinlemem için yeterli değil. Sözler önemli. Bu yüzden arabeski kesinlikle dinlemiyorum mesela. Pop çok nadir. Genellikle blues, rock, metal ve enstrümental dinlerim. Bunlarda da seçiciyimdir. Bir grubu sevmem tüm şarkılarını dinlemem için yeterli değil. Hiç tanımadığım bir underground grubu da denk gelir dinlerim, takip ederim. Kişi de olabilir. Misal ; Hope Waits, Kimbra vb.

Ayrıca hazır yeri açılmışken, şarkı adı altında ergen duygusal sorunları olan genç kızlar için yazılmış, Sen beni sevmedin, başkasına gittin, ayrıldık, terk ediyorum-edildim, senin allah belanı versin ve türevlerini şarkı sayan zihniyeti kınıyorum. Siz müzik dinlemiyorsunuz, sayın demetçiler handeciler ismailciler bengücüler vb.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 12

• Müzik evrenseldir ama benim kültürüme mizacıma uyuyorsa bugun ki parcalarda hep bir anlamsızlık bir ticari cıkar yada oylesine sesimi duysunlar diye yazılmış süre gelen parca diyemeyeceğim birşeyler var bugune kadar Sanat müziği cercevesinde ki ince ruhu yakalayabilmiş bir tane parca yok öyle ki kişi sevdiğine "Sen" diyemiyor bunu edepsizlik sayıyor "Siz" diye hitap ediyor aşkını o kadar somut ortaya koyuyor ki dinleyen Yaşadığı aşk karşısında gözlerine engel olamıyor

0|0
    0|0
  • Eğer ki müziğini dinlemeye doyamıyorsam sözlerinde de ne demek istediğini anlamıyorsam, özellikle öğrenmeye çalışırım. Ama müzik öylesine hoş geliyorsa kulağıma,sadece dinler geçerim.

Öğrendiklerimden şaşırdıklarım oldu. Sakin bir şarkının sözleriyle müthiş çelişki içinde oluşunu keşfetmek gibi.

0|0
    0|0
  • Tabikide önemlidir mesela arabesk insanları bunalıma sürüklüyormuş gibi geliyor bana . Dinlemiyorum . Rock mesela bu tarz ne kadar hoşuma gitmesede dediğin gibi kendi içinde çeşitleri var Ama Alternatif rock müzisyeni olan Samu Haber çok hoşuma gidiyor Sunrise Avenue gurubunda yer alıyor ve severek dinliyorum.

0|0
    0|0
  • Bir şarkıdan etkilenmem için ilk başta müziğini beğenmem lazım.Daha sonra söz ve ses.Sözler çok önemli.Gerçi bu devirdeki şarkılar daha çok söylenmek için söyleniyor.Ne söz var ne ses..Öyle anlamsız şarkıları direk kapatıyorum.

Ve evet dinlediğim çoğu şarkının sözlerine ve anlamlarına bakarım.

0|0
    0|0
  • Pink Floyd'un şarkılarının zaman zaman isyankar zaman zaman eleştiri dolu sözleri veya Jethro Tull'un buram buram doğa kokan beni ormanlara yeşilliklere götüren doğayla içiçe progressive şarkılarının sözleri beni çok etkiliyor.

0|0
    0|0
  • kurt cobain'in rape me parcasi mesela, her nekadar farkliymis gibi duyulsada aslen tecavüz olaylarina bir tepki olarak yapilmistir, tecavüz karsiti bir sarkidir.

aslinda pek ilgilenmem sarki sözlerinin anlami nedir ne anlatmaya calisiyor, kulagima hos gelirse dinlerim icerigiyle ilgilenmem, ama arada merak edip baktigim da oluyor anlamlarina (cok nadir)

0|0
    0|0
  • http://www.youtube.com/watch?v=fcz6OGp3LUM

boş boş dinlemiyoruz sonuçta

0|0
    0|0
  • beni alıp götürmesi lazım bi şarkının.rap hariç her türlü müzik tarzından sevdiklerim var. bence böyle bişey yazman çok saçma olmuş. her türlü müziğin kişiye sunduğu duygu farklıdır. insanlar farklı sevdikleri müziklerde farklıdır tabi .

0|0
    0|0
    • Bazı müzikler duygudan çok düşünceye odaklanır. Mesela Heavy Metal... Bu türü dinleyen bir insan, bu düşünceyi benimsemiş insan kolay kolay. Yelpazesini genişletemez. Bu sadece bir örnekti. Haa eğer ben bu müzikleri dinliyorum ama felsefeleri beni ırgalamıyor denirse işte bunun adı "müziksel kişiliksizlik" tir. Kim nederse desin bu budur yani.

• heavy metali iyi araştırıcam sanırım ki ahmet kayanın bi şarkısında bunu algıladım jilet yiyen kızda buydu sanırım alakası. teşekkürler ceapladığın için :)

• Rica ederim... Temaları aynı yani. Ahmet Kaya'da birşeyleri eleştirir, Heavy Metal ve alt kategorileride. :)

• çoğunun sözlerine bakarım. bi de tuhaf bi yanım var müziği beğenmemişsem şarkının anlamına bakarım anlamı hoşuma gitmişse dinlemeye devam ederim.

0|0
    0|0
  • Müzik türlerinden cok sarkinin sözleri benim icin önemlidir..

0|1
    0|0
  • Önemlidir, bakarım

0|0
    0|0
  • Diyebilirim.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 4

• bazen melodiye takılıp gitsemde ne diyo bu adamlar diyip şarkı sözlerine bakarım genelde.çoğu kez hayranlığımı bir kez daha kazanırlar şarkı sözleriyle.mesela wasp-the idol,metallica until it sleeps,whitelion-when children cry,serj tankian-unthinking majority gibi.

0|0
    0|0
  • boş boş dinliyorum, sözlerine felan bakmıyorum..çok mutluyum :((

0|0
    0|0
  • Tür pek önemli değil fakat mutlaka sözleri araştırırım, benimserim... Artık benim dilimdendir o parça... (Pink Floyd parçalarının neredeyse hepsi, ve sevdiğim çoğu parçalarlar bu şekilde ilgilenirim)

0|0
    0|0
  • Benim favori grubum Dark Tranquility'dir ve sembolizmin babasını yaparak beni her parçasıyla mest ederler. Bakıç açısına göre farklı yorumlar getirmek de mümkündür.

0|0
    0|0
Yükleniyor...