Vahdettin neden Anadolu'ya geçip de milli mücadeleye katılmadı?

Vahdettin neden Anadolu'ya geçip de milli mücadeleye katılmadı? İstanbul'da eli kolu bağlı birşey yapamadı. neden böyle çekimser davrandı ? Anadolu'dakiler mi onu kabul etmedi yoksa kendisi korkak mıydı?

0|0
2|10

En İyi Kız Görüşü

• korkak mı değil mi bilemeyiz bildgn üzre Mustafa Kemal Paşa ile aralrnda gecen 2 saatlk bir konşma var kmsenın bilmedgi ve bilmeyecegi.. herkes bu konuda yorum yapıyor nedense ama bunun için sadece çok köklü tarh ktaplarndan bilgi edineblrsin

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 1

• Ben değil de Atatürk nutuk'ta vahdettin konusunda şu sözleri söylemiştir: "Saltanat ve hilafet makamında oturan vahdettin soysuzlaşmış, şahsını ve bir de tahtını koruyabileceğini hayal ettiği alçakça tedbirler araştırmakta.Damat ferit paşa’nın başkanlığındaki hükûmet aciz, haysiyetsiz ve korkak." Sonuç olarak osmanlıyı o hale getırdıkten sonra gıtmesınde de bı fayda dokunmazdı ingilizler ile işbirliği içindeyken. Üzerine söz söylemem Atamın.

0|2
    1|0

Erkekler Ne Diyor 10

• Osmanlı başkenti Tamamen düşmemesi için Orada kalmak zorundaydı. Milli mücadelenin istanbul ayagını oluşturdu. Tabi tarih kitaplarında yıllarca kötülenmesinin sebeplerini anlayamaıyorum. Tarih hocaları bile kötü ledi. Bazıları hariç. ama gercekler su yüzüne cıktıgında neler oldugu belli.

1|1
    1|0
  • İstanbul kuşatılmışdı.Vahdettin özgürmüydüki kafasına göre hareket edebilsin.

Milli mücadeleyi el altından destekledi.Mustafa Kemal'i ordu müfettişi sıfatıyla samsun'a gönderen ta kendisiydi yoksa orada kazım karabekir gibi paşalar milli mücadeleye başlamıştı ve Atatürk öyle okul kitaplarında yazdığı gibi ben geldim hadi liderliğimde bütünleşin diye bişey dedi de hepsi de onun emrine girdi diye bişey yok.orada Atatürk'den çok çok daha üst rütbeli subaylar niye Mustafa Kemal'in emrine girsin padişahın iradesi olmasa ha sonra İngilizlerin baskısıyla görevden aldığı söyenir Atatürkü yalnız el altından gönderdiği mektupta herkese Atatürkün emrini dinlemeri gerektiğini yazmıştı.

atatürk de milli mücadele boyunca her gittiği yerde halifeyi övüyordu.halife efendimiz düşman işgali altında onun için savaşmalıyız diyordu.denilecekki sonradan nutukta vahdettin için böyle şöyle dedi.o işin siyaset kısmı Mustafa Kemal'de bi yönüyle siyaset adamıydı sonuçta. milli mücadeleden önceki ve sonraki vahdettin ile ilgili açıklamaları arasında dağlar kadar fark var.Kemalisler kızacak belki bana ama resmi tarihe göre değil gerçek tarihe göre konuşuyorum

0|1
    0|0
    • halife efendimizi övmek zorundaydı.hilafeti kurtarmak için yola çıktık dedi.ey halkım cumhuriyeti ilan etcez dese bir allahın kulu gelmezdi arkasından.adam siyaset yaptı,yapmak zorundaydı.

• Halife efendimiz işgal altında hilafeti kurtarmamız lazım demese bir Allah'ın kulunun arkasından gelmeyeceği çok doğru.aksini idda etmedim zaten

• vahdettinin sarayına gir düyanın topu çevirilmişken o oradan ayrılamazdı. Kendisi yerine mücadeleyi yönetecek birisi lazımdı. Kendisine on sekiz kişilik bir liste getirildi ve O Mustafa Kemal`i seçti. Ne dersem tersini yapacak ve asla teslim olmayacaksın. Gerekirse maddiyat dahi sağlamaya çalışırım dedi.

Vahdettin aslında büyük adamdı. Günümüzde tamamen bir Atatürk sevdirmecesi var. Eskiyi översen yeniyi kimse kabullenmez. Atatürk bile Vahdettin ölünce hakkı ödenmez büyük insandı dedi. Devletin parasına dokunmadı. Saray mücwvherleriyle işi olmadı. Esnafa dahi borçlu gitti.

Araştırmamak kötüdür. İnternet büyük nimet, kullanmasını bilene. Tarih bile artık bunu söylüyorken Vahdettin kötüdür demek kul hakkı yemekten farksızdır.

Saygılarımla.

0|1
    1|1
    • güzel bir rüya .. aslı olmayan trih yahu adam meclisi mebusanın kabul etmediği servi imzaladı. imzalamayan mebuslar basta malta olmak üzere ingilizler tarafından sürgün ve hapis edlldiler. vahtettin yiyorsa imzamalsaydı. ne olurdu. tahtan ındırılır yerıne bır baskası ımzalardı. ama kurtulus savası kazanılınca kendısı belkı tekrar tahhta bıle oturabılırdı. onun yerıne ne yaptı servı ımzaladı. ve kendı bındıgı dalı kestı..sunu kafanıza sokun trakyalı bu babayıgıt mustfa kemal ataturk kanunıden

• kan olarak bzoulmuş olan osman ogullarının yapamadıgını yaptı. ukeyı kurtardı ve yenı bır devlet kurdu. bunu yaparken de saraydan destek değil köstek aldı.son sultan vatan haınıdır. bu kesın.

• espri anlayışını çok beğendim dostum. Atatürk dahi büyük adamdı diyor,hakkı ödenmez diyor gizli kaynaklar ortaya dökülüyor ve bu sonuçlar ortaya çıkıyorken seninn daha böyle konuşmann vallahi komik. Telefondayım, yafın kaynaklarıyla beraber atarım. Ben boş konuşmam sözüm senettir ehehe.

• Osmanlı yönetimi fiilen milli mücadeleye katılsaydı kötü olurdu. Çünkü Atatürk'ün idealinde ki yönetim biçimi monarşi, saltanat değil cumhuriyetti. Kaldı ki Vahdettin İngilizler Konstantinniye'de iken kalkıp milli mücadeleye gidemezdi. Gitse de bir faydası dokunmazdı.

0|1
    0|0
  • vahdedtin katılamazdı çünki vahdettin gitseydi anadoluya istanbulda karışırdı o orda olduğu için atatürk başarılı oldu ama millet vahdettini hep vatan haini sanmıştır oysa oda gayet mükemmel bir padişahtır

1|1
    1|0
  • ATATÜRK e görewi werip kendisi çekildi sonuçda bir padişah cumhuriyeti destekliyor görünemez di.

we korkakmıydı kelimesi hiç hoş olmamıs biliniz

0|0
    0|0
  • Vahdettin önce kendi geçmek istedi, ingilizler niyetini anlayınca eğer anadouya geçmeğe kalkarsan, istanbulda taş üstünde taş bırakmayız dediler, bunun üzerine kendi olmaksızın en iyi ve en güvendiği kumandanlarını yolladı. Başlarında Mustafa Kemal vardı, daha sonra Şehzade Ömer Faruk Efendi milli mücadeleye katılmak için anadoluya geçti ise de mustafa kemal onun gelmesini istemedi. Ömer Faruk Efendi İnebolu'dan geri dönmek zorunda kaldı.

0|0
    0|0
  • resmi tarih yazmaz, ama atatürke para verip gönderdiği ayrıca 19 nisan 1919 kazım karabekiri gönderende odur. bizzat yapmadı çünkü ; işgalciler tarafından kullanılıyordu ! ya da elli kolu bağlıydı yapacağıda bir şey yoktu... ama kesinlikle hai değildi hain olsa ; parasını servetini bırakmaz kaçrdı bir sigara tablasını bile devletin diye götürmedi.. ayrıca emanetleri bile şu an sarayda ya da 3 5 kuruşa ermeni rumlara satıldı!

0|0
    0|0
  • sarayında misler gibi oturup yiyip içerken kukla olmaktansa neden gitsin ki?

0|0
    0|1
  • vatan haini olduğu için...

1|0
    0|1
Yükleniyor...