Sizce hangisine inanmalıyız? bu çelişki kafamı kurcaladı

"şüphesiz, inananlar (müslümanlar) ile, yahudiler, hıristiyanlar ve sâbiîlerden (her bir grubun kendi şeriatında) "allah'a ve ahiret gününe inanan ve salih ameller işleyenler için rableri katında mükafat vardır; onlar korkuya uğramayacaklar, mahzun da olmayacaklardır" (diye hükmedilmiştir)." bakara 62

"kim islam'dan başka bir din ararsa, (bilsin ki o din) ondan kabul edilmeyecek ve o ahirette hüsrana uğrayanlardan olacaktır." al-i imran 85

0|0
6|10

En İyi Erkek Görüşü

• birinci ayette islam gelmeden önceki hristiyanlardan ve yahudilerden bahsediyor. o yıllarda incil'e ve daha öncesinde de tevrat'a adam gibi inanmış olanların adil yargılanacağını söylüyor. ikinci ayette islam geldikten sonrasını belirtmiş. islam gelince hristiyanlığın ve yahudiliğin geçerliliği kalktığı için 7.yy'dan itibaren sadece islam geçerli din haline gelmiştir. bu ayetler arasında çelişki yok.

3|3
    0|0

Erkekler Ne Diyor 9

• Çelişki yok. Ne diyor Bakara da ? Her bir grubun kendi şeriatında. Yani Yahudilik hak din iken Yahudi yaşayan ve ölenlerle, Hristiyanlık hak din iken Hristiyan yaşayıp ölenler, ve en son da Müslümanlar. Biliyorsun Tevrat'ın hükmü İncil gelince, İncil'in hükmü Kur'an gelince kalktı. Al-i İmran 85'te de artık İslam üzere olmamız emrediliyor.

1|1
    0|0
    • bende iyi okuyamadım bir an dedm bu ne ya biri Kuran-ı Kerime el mi attı naptı .s.s. saçma sapan şyler geçti hemen aklmdan :D senn yorumunu okudum sonra bakarayı tekrar okudumm çok iyi okumak lazımmm :S

• allah razı olsun her iki kardeşimdende

• Ecmain :)

• kuranda çelişki yoktur ancak anlamamız için ilmihal kitaplaruna ihtiyaç vardır

islamdan önce gelen dinleri hakkıyla yaşayıp o hal üzerinde ölen insanlar inşallah cennetle mükafatlanacaklar çünki onlarda tek olan allah a ve peygamberine inanıyordu

ancak islam geldikten sonra islamın dışında din arayanların yeri ebedi hayatta cehennemdir

yine bizim gibi tek olan allah a inanan ama son peygamberi (hz.muhammed) alemlerin ve tüm insanlığın peygamberi olarak kabul etmeyenler iman etmiş olmuyor

lakin onlada hayırlı işlerde bulunup yardım yapabilirler onların dünyada iken yaptığı iyiliklerde karşılıksız kalmayacak onların cehennem azabını hafifletecektir

0|0
    0|0
  • İlk ayette parantez içerisinde ki her grubun kendi şeriatında açıklamasına bakarsan orada bahsedilenin İslam gelmeden ve bu dinler insanlar tarafından tahrif edilmeden önceki haliyle bu dinlere inanlar olduğu anlaşılır

Birde ayetleri böyle tek tek almak yerine o sureyi bütünüyle okumakta fayda var tek bir ayeti alıp mealine bakarsan yanlış anlaman normaldir her ayeti kendi bağlamı içinde okumak gerekli yani önceki ve sonrakı ayetlerinde okumak gerekli

0|0
    0|0
  • ya ben anlamıyorum yok hristiyanlar yahudiler cennete girmeyecek müslümanlar girecek.tamam KURANDA öyle yazıyor olabilir ama sonuçta herşey Allaha bağlı...belki onların arasında sevdiği birilerini cennete sokar...bunlara kafa yormak gereksiz..biz kendi amelimize bakalım.sanki biz cennetliğiz de hristiyanların yahudilerin cennete girip girmeyeceklerini dert edicem bide!

0|0
    0|0
    • dostum allah sözünde sadıktır ne diyor hz peygamber:

siz iman etmedikçe cennete giremezsiniz

imanın şartlarıda belli zaten

• Maide

(116) Allah kıyamet günü şöyle diyecek: "Ey Meryem oğlu İsa! Sen mi insanlara Allah'ı bırakarak beni ve anamı iki ilah edinin dedin?" İsa da şöyle diyecek: "Seni bütün eksikliklerden uzak tutarım. Hakkım olmayan bir şeyi söylemem benim için söz konusu olamaz. Eğer ben onu söylemiş olsaydım elbette sen bunu bilirdin. Sen benim içimde olanı bilirsin, ama ben sende olanı bilemem. Şüphesiz ki yalnızca sen gaybları hakkıyla bilensin." Onlar şirk koştukları için cehenneme girecekler.

• hiçbirine inanma devrime inan

1|1
    1|0
    • Devrim nedir hacı bana öğretsene ben 4 senedir Türkiyenin yakın tarihini okumuş bir cail olarak senin gibi koskoca Deniz gezmiş'i profil resmi yaparak devrimci olan birine soruyorum devrim nedir ? neden yapılır ne zaman gerekir...

• rabia resmi yaparak akp yalakası olmadığım için gururluyum öncelikle.. İlk soruna geleyim Allah katında tek din İslamdır sen buna inan sadece. Oradaki yahudiler şimdiki siyonistler gibi değildi incil tevrat herkesin kafasına göre yazılmamıştı ..Aşağıya gelince; Ülke'min yakın tarihini taraflı okumuşsun

• Dinlere inanmam.

1|0
    1|0
  • Orada çelişki Yok Iyı Anlamak Lazım

0|0
    0|0
  • her din geldiği dönemi yansıtır zaman sırasına göre değerlendirmek gerekiyor...

0|0
    0|0
  • islam sözcüğü Arapça "se-le-me" kökünden türemiştir ve anlamı "barış"tır. Bununla birlikte kökün etken ortaç şekli eslemedir ve "teslimiyet" anlamına gelir. Sonuçta İslam, "teslimiyet" anlamına gelirken, Müslüman da "teslim olan" anlamına gelir; burada teslim olunan tek Tanrı olduğu kabul edilen Allah'tır

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 6

• Ne yani adamin sucu gunahi yok sirf cografi farkliliktan dolayi hristiyan yahudi ne biliyim muslumanliktan baska bir dine mensup direk cehennemlik mi yani.. sonrada islam hoshoru dini derler. Sanki diger dinleri gonderen tanri degilmis gibi. Kitap kendi icinde celisiyor bir de...

1|0
    1|1
    • anlaman için (sanmıyorum ama) evet ilk bakışta çelişiyor gibi lakin benim yaptığım açıklamayı okursan en azından bir fikir edinebilirsin gibime geliyor evet allah 4 büyük kitap gönderdi sırasıyla

ama insanlar 3 tanesini tahrib edip kendi istedikleri gibi düzenledi 4.sü bu yüzden gönderildi

oda son ve hak olanı kuran-ı kerimdir

günümüzde coğrafi farklılık denen bir olay kalmadığına göre diğer tezinde çürümüş oluyor

• Seninle bu konuyu tartisamam dusuncelerinden sonra.

• Din bile kendi içinde çelişiyor şu hale baksana. Herkesi, kainatı Allah yarattı derler ama müslüman olmayanlar cehennemde yanacak da derler garip bir ironi!

1|0
    1|2
  • 1. ayet İslamdan öncekiler için inen bir ayet.

şartta belirttikleri kişiler için korku yok.

2. ayet ise İslam geldikten sonrakiler için geçerli.

Kuran da anlaşılmazlık vardır mealinde ama çelişki yoktur, gönlünü ferah tut.

1|1
    0|0
  • bana .

1|0
    0|0
  • Hiçbirine inanma, hiçbir şeye inanma. En iyisi.

1|0
    1|1
  • iyiii okuuu iyiiii

0|0
    0|0
    • okumuşum ki soruyorum değil mi

• saf ya bende bir an pankledimm boşu boşuna paniğe soktun benii .s

Yükleniyor...