Peygamberimizin neden 4 karısı vardı_?

hz osmana 2 kızınıda vermis diye duydum...

bu kadına yapılan bir hakaret olmuyormu... nası bir is bu?

kadınlara değer verilir baş üstünde tutulur diye bilıyorum off kafam karıstı ya

Güncellemeler:
nye yaaa niye cok karısı varmıss acıklayınn... dindar kardaslar gelın bi
yaw nerde kaldı bu dindarlar yaw... baska zaman olsa üsüsürler.. bisi sorduk yoklar.. siz yanlış biliyonuz bence

0|0
4|20

En İyi Erkek Görüşü

• Bakın Rasullah efendimizin 11 hanımı olmuş hayatında ama bu ümmete yasak edilmiş biz müslümanlar için en fazla evlenebilme sayımız 4 tür. bunuda sakıncalı kılmıştır Rasullah efendimiz en efdali tek nikahlılıktır. Peygamber efendimizin ise evliliklerinin çoğu ya kendinden büyük yaşta olanlarla ya da düşkün kimselerle olmuştur, yolda kalmış eğer bir geçimi bir kaynağı olmazsa kötü yollara düşülcek kişileri korumak içiin nikahına almıştır çocuklarıyla beraber

5|2
    0|2
    • helal be kardes simdi anladım ha saolasın

• ayrıca şunuda hatırlatmak gerekir sayıya takılanlara, efendimizin 4 kız 3 erkek evladı var idi bunlardan ibrahim efendimiz hariç diğer 6 çocuğuda hazreti Hatice validemizden dünyaya gelmiştir

• Ben de tam böyle bir yorum yazacaktim kafan karışmasın arkadaşım aynen olay bu

Erkekler Ne Diyor 19

• Şu ana göre tabii ki korkunç ve akıl almaz bir olay ve evet kadına değer verilmediğini gösteriri şimdi. Ancak her şeyi zamanın şartlarına göre değerlendirmek lazım. O zamanlarda bu olağan bir şey olarak görülüyordu ve bu yüzden kmseye yanlış gelmiuordu.

0|0
    0|0
  • Peygamberimizin kendinden küçük hatırladığım kadarıyla ya 1 ya da 2 eşi var.Diğer eşleri hep yaşlı kadınlar.Allah kimle evlenilir,lkmle evlenilmez diye ayet bildiriyor ve Peygamberimizin evliliklerinin çoğunuda Allah istiyor.

link

Kuranda Allah 4 eşe kadar izin veriyor.Peygamberide bunun şartlarını bildiriyor.Bakabileceksen,adaleti sağlıyabileceksen ve eşinin izniyle olacak bişey.

Ayrıca Peygamberimiz 20 sene tek eşle yaşamıştır o bölgede sınırsız sayıda kadınla evlilik olmasına rağmen.Ve tavsiyesi tek kişidir...

0|1
    0|0
    • Bide şunu unutmamak lazım 4 eş sınır.

Savaşlar erkeklere farz ve dünyada erkek nüfusu zaman zaman azalıyor.Böyle olunca 4 eşe kadar evlilik doğru bişey, en azından ahlaksızlıktan,namussuzluktan korunmak için...

• saolasın saolasın ba kızan::::::D

• diğer eşlerininde rızasını alırsan hiçbirini diğerinden ayırmadan eşit şekilde bakabiliyosan buna gücün varsa haram değil haksızlıkta değil peygamber efendimiz yapmış sence yanlış olma ihtimali var mı?

0|3
    2|1
  • maalesef bizim de başımıza geldi.birinci dünya savaşında 3 milyon askerimizi(yanlış hatırlamıyorsam) kaybettik.erkeklerin nüfusu feci şekilde azaldı.nüfusu arttırmak için bir erkeğin bir kaç kadınla evlenmesi gerekiyordu.yapılması bu yüzdendir.ayrıca kabile kızlarını alarak o kabileleri bir nevi müslümanlığa davet ediyordu ve bir çok insanın müslüman olması sağlanıyordu ve ayrıca akrabalık bağları böylece daha sıkı oluyordu.daha az huzursuzluk oluyordu ve şöyle ki 52 yaşına kadar tek eşliydi.ayrıca bütün hanımlarına aynı değeri gösterirdi.umarım açıklayıcı olmuştur,saygılarımla...

0|0
    0|0
  • Benim bildiğim kadarıyla savaş sonrası çok kayıplar verilmişti, erkeklerden daha çok kadınlar vardı, dinimizdede böyle birşey var zaten, eğer hepsine eşit davranabileceksen, durumun varsa olabilir(zevk için keyfi değil tabi), maksat zinayı önlemekti bu durumda benim bildiğim, Zira savaş sonrası toparlanma çok güçtü...

0|0
    0|0
  • Allah hepinize yardımcı olsun daha peygamberinizi tanımıyorsunuz yazıklar olsun hepinize sizin bu yazdıklarınızı okuyanda peygamberimizin nefsi için kendine harem kurduğunu filan zanneder.

0|1
    0|1
    • kardes aydınlat bizi ozaman yaaaaaaaaaaaaa bilmemek ayıp değil oğrenmemek ayıp

• bende inanclıyım kardees:( bende kılarım namazmı yaa ne kızıyon bana

• önce peygamberini tanısan daha güzel olur. yobazlar böyle sorular sorabilir onları anlarım bilmezler öğrenmek istemezler çünkü işlerine gelmez bu fani dünyanın pisliğinde boğulmakla meşguldür onlar ama ben inançlıyım diyen birinin böyle sorular sorması beni üzüyor sadece her neyse bilmemek ayıp değil öğrenmemek ayıp benim haddim değil sana birşey söylemek o yüzden susuyorum herkes kendince doğru yolu bulabilir eğer gerçekten öğrenmek isterse.

• durumu kötü olan ülkelerde ve insanlarda zenginler fakir kızları kocası şehit düşmüş kızları en fazla 4 tane olmak üzere alabilir. Ha senin bu konuda kafanın karışması gayet normal şeytan seni rahat bırakmıyor kardeşim. Kendini Allah'a Emanet et ondan kork onu sev gerçeği bulacaksın

0|0
    0|0
  • eğer bütün kadınlarına eşit sevgi verebiliyorsan ve onlara bakma gücüne sahipsen dini nikah ile birden fazla eş alabilir bir erkek. dinen bu böyle.

0|0
    0|0
  • savaş sonrası diyedir, bunun kandına değerle ilgisi yok, bir ara bulgaristanda da nufus azlığından dolayı çok eşlikik konuşuluyordu, tamamen toplumsal yaklaşım, okadar insan ölünce yenilerini yapmak lazım, bknz. Dr. Strangelove

0|0
    0|0
  • Toplam 12 tane eşi vardır. Hz. Hatice (r); Hz. Sevde binti Zem’a (r); Hz. Aişe (r); Hz. Hafsa binti Ömer (r); Hz. Zeynep binti Huzeyme (r); Hz. Zeyneb binti Cahş (r); Hz. Ümmü Seleme (r); Hz. Ümmü Habîbe (Remle binti Ebî Süfyan) (r); Hz. Cüveyriye binti Hâris (r); Hz. Safiyye binti Huyey (r); Hz. Mâriyetü’l-Kıbtiyye (Ümmü İbrahim) (r); Meymûne binti Hâris (r)

0|0
    0|0
  • 4 tane değil toplam 11 karısı var. Kadınlara hakaret olup olmadığına bir kadın olarak sen karar ver artık.

0|1
    0|3
  • Neden hakaret olsun. Kızlar zorla evlendirilmiyor ki. Onların da ona karşı gönlü oluyor. Çok etkileyici biriydi.

0|0
    0|0
  • aslnda dort degl daha fazla sebebı ıse soyle kı bazılarının ıffet ve namusunu korumak bazılarnı ıse kabileler arasında kı kan davası sogukluk tartısma vb. seylerın kalkması ıcın onlarla evlenmıstır

0|0
    0|0
  • Sen kadına hoşgörü olduğunumu zannediyordun.

Birileri 4 kadınla evlenirken bir başka yerde 3 kişi bekar geziyordu çünkü kadın erkek sayıları eşite yakındır dört kadını bağlamak etik değil bence

0|0
    0|1
  • TheLandoFire'ye sor.

0|0
    1|0
  • Hocam diyanette sor.

0|0
    0|0
  • Git bir imama sor. Şüphen varsa eyvah eyvah..

0|0
    0|0
  • Offf hikayelerini okusaydın şuan kafan karışmazdı

0|0
    0|0
  • 4 mü?

toplam eş variye sayısı 69 :)

hem kendisinde de 40 erkek gücü varmış :)

0|1
    1|3

Kızlar Ne Diyor 4

• senin amacın öğrenmek değil tatlım başka bir ayaksın sen . link attık oku öğrenmek isteyen herşekil öğrenir .. ayrıca yargılamak hiçbirinizn üzerine düşmez .

Rabbül Aleminin görevlendirdiği peygamber bütün bir ümmetinde sorumludur . o dönemde sahipsiz yetim veya dul kadınları namuslarına , can ve mallarına zarar gelmesin diye nikahı altına almıştır . korumak amaçlıdır .

0|2
    0|0
  • link

gerçekten merak ettiğin için soruyosan yeterince açıklayıcı bir sayfa tıkla oku

0|2
    0|0
    • kızma kardes bunu okumadan güncelledim ben anladım simdi saolasın

• Yardımcı olduysam ne mutlu . kulaktan dolma bilgilerle kafanı karıştırma islamiyette her sorunun bir cevabı vardır

• sadece 4 mü :D

0|3
    1|1
  • ben de istiyorum 4 karı .

0|0
    0|1
Yükleniyor...