Tdk yerine başka kelimeler bulmuş olmasına rağmen eski kelimeler kullanan var mı?

Tdk yerine başka kelimeler bulmuş olmasına rağmen eski kelimeler kullanan var mı? benim en sevdiğim kelime mamafih.

0|0
311

En İyi Kız Görüşü

• Bazı kelimelerin kaldırılması dili zenginleştirmiyor bence,yeni gelen kelimeler eskisinin yerini tutmuyor çoğunlukla.

Mütemadiyen,bilakis gibi kelimeleri oldukça çok kullanıyorum...

1|0
    0|0

Senin görüşün var mı?

0/2000

Gönder

Erkekler Ne Diyor 11

• na hak yere kendimizi helak eylemeyelim, binaenaleyh,bu mevzu hakkında mütemadiyen düşünüyorum bende. Mamafih şuan bir yargıya varmış değilim. Biraz daha beklemenizi istirham ediyorum :)

1|1
    0|0
  • Genel konuşma tarzımın büyük kısmını sık kullanılandan çok "yerine" kelimeler oluşturuyor bazen kendimi kaybedip diğer dillerden ödünç bile alabiliyorum...

1|0
    0|0
  • evet. Eski kelimeleri kullanmayı çok seviyorum, mesela:farzı muhal(farz edelim), mütevellit(dolayı, nedeniyle), bilhassa(özellikle) vesaire

1|0
    0|0
    • bilhassayı ben de çok severim =)

• işte benim kelimelerim. hepsi sizin haznenize kaçmış.

• TDK nın her bulduğu kelime tutmuyor...Bir çoğu saçma uydurukça olarak kalıyor..Çok oturgaçlı götürgeç ne ?.. Otobüs.. İlbay vali, ilçebay kaymakam...Peki kadın kaymakam ne olacak ? ilçebayan hemi ?.. Böyle yüzlerce saçma sapan havada kalan uydurukçaları var...

0|0
    0|0
  • üni hocalarında sıkça rastlarsın böyle kelimelere=) binaenaleyh vb...

1|0
    0|0
  • oturgaçlı götürgeç i kullanırsam millet bana dötünle güler

0|0
    0|0
  • Benimde mamakiri

0|0
    0|0
  • var mesela ben mevcut kelimesini çok kullanırım birde nav mevcut var.

0|0
    0|0
  • lakin ... ssss

0|0
    0|0
  • fil hakika hoşuma gidiyor beni ama yeni kelime değil bildiğim kadarıyla bir de bil mukabele

0|0
    0|0
  • TDK yı takan var mı acaba? :D

0|0
    0|1

Kızlar Ne Diyor 2

• Net bir karşılık olamayabiliyor. Diller arası farklılık, özgüllük bunun kaynağıdır.

Allah=Tanrı değildir örneğin. Merhamet=Acıma değildir örneğin...

Kasıtta aynı da görsek, etimolojik yönü ile incelediğimizde tamami ile paralel bir güzergah göremiyoruz.

2|0
    0|0
  • kafi ve ala ala(şapkası var anın)

1|0
    0|0
Yükleniyor...