Kimler gerçekten özgür?

özgür müsünüz?değilseniz nedeni nedir?özgür olmak istermisiniz?

0|0
3|9

En İyi Erkek Görüşü

• tutkularımızın esiriyiz.

gibi karizmatik bir yanıt vermek isterdim ama aslında herşeyin esiriyiz. yapmak istediğimiz şeylere neden gösterdiğimiz anda o nedenin esiri oluyoruz. herkes bunu sorarak anlayabilir neyin esiri olduğunu.

kısaca: paranın eseriyiz (isteklerimiz için paraya ihtiyacımız var). para için okullara gidiyoruz, sınavlara giriyoruz (kimse öğrenmek için gitmiyor itiraf edelim). ailemizin esiriyiz (gerçekten sevdiğimiz için sevmiyoruz, sevmek zorunda olduğumuz için seviyoruz). siyasetin, ekonominin, dinlerin esiriyiz (bunu genel olarak söylüyorum, toplumsal olarak bize sorulmadan yanısıtılan her duygunun ve ünvanın esiriyiz. doğduğumuzda bunların hiçbiri yoktur. insan çıplak doğar. görüşsüz doğar. dayatmasız doğar. zorunluluksuz doğar. "bir şey olmadan" doğar. yani özgürdür. sonra acıktığının farkına varılır. sonra altı değişir. bunların hepsi bizim esirliğimizdir, bize dayatılır ve devam ettirili büyüdükçe. sonra bizler dayatırız, unutarak bunları.). tutkularının ve tutku sandıklarının esiridir insan. bedenin esiridir insan. sevip sevmediğini bilmeden, sevdiğini sanıp bir bedenin veya bedenlerin esiri olur insan.

sadece insan olduğunu hatırlamadan insan ve ötekini ünvanlardan sıyrılıp sadece insan olduğu için kabul etmeden, özgür olamaz insan.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 8

• Ruhum özgür ya.

0|0
    0|0
  • Özgür olduğuna inanan insandan daha iyi bir köle yoktur diye bir laf duymuştum

0|0
    0|0
  • değilim, banka ile aramda kısıtlayıcı etkenler var :D

0|0
    0|0
  • bazı konular hariç özgürümm..

0|0
    0|0
  • 12 ye kada değilim.sonra kabak oluyorum :(

0|0
    0|0
  • özgürüm evin tek erkek cocugu olarak :D

0|0
    0|0
  • çok özgrm sktğm önmde skmdm arkmda süper.

0|0
    1|0
  • özgürüm :-)

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 3

• özgürüm çünkü müslümanım

0|0
    0|0
    • hem özgür hem müslüma olunmaz ya özgür olacaksın ya müslüman puhahhha :D

• Kimse degil..

0|0