Fatiha Suresinin anlamı nedir?

Ben inançsız Biriyim ve Tasvirini, indiği dönemi, anlamını falan bilmiyorum Açıklayabilecek olanlar var mı ? Her yönüyle.

Cevabın Var mı?

0/2000

En İyi Cevap

• 1-Rahman ve Rahim olan ALLAH'IN ADINA,2-Allah evreni, kainatı (Yeryüzünü, gökyüzünü, gezegenleri, yıldızları, hayvanları, bitkileri,taşları…) yoktan var etmiş, yaratmış sonrada eğitip-düzene koymuştur.İnsan var olan tahta-kum-çimento ile belli bir düzenleme de bir ev yapabilirken, yüce Yaratıcı hiç bir örnek yokken, yoktan var ettiği evreni belli bir düzenle eğitmiş,(Tabiat kuralları : Sünnetullah) Hâlık (Yaratıcı), Rab,(Eğitip, düzenleyen) olduğunu ispat etmiştir.Hiçbir yaratılan Allah’ın emrinden (eğitimi sonucu üzerine aldığı görevinden: Bitki;meyve-sebze yapar, arı; bal yapar…) - sözünden dışarı çıkmazlar: Allah dünya'mıza dönme emri vermiştir, dünyamız, pilotsuz, benzinsiz, motorsuz… milyonlarca senedir döner ve uçar.Tohum eğitilmiştir; içine bilgi yüklenmiş, ufacık tohum, toprağa düşer düşmez, kök salmakla, çiçek-meyve-yaprak vermekte, renkli, kokulu, tatlı meyve-sebze vermekte, kendisi gibi binlerce tohum yaymaktadır(Allah’ın direk eğitmediği, yaratıp, sonrada eğitimini ; öğretmen(Peygamber) ve(kutsal) kitap göndermekle dolaylı yollardan yaptığı insan ve cinler ilahi eğitim kurallarına uyarlarsa cennete, uymazlarsa cehenneme gidecektir.Bitki ve hayvanlar için cennet-cehennem yoktur. Çünkü onlar serbest ve eğitilmemiş değillerdir, onlar(Yüce Yaratıcı tarafından kurulmuş, yönlendirilmiş, direk eğitilmişlerdir, aldıkları emir dışında bir şey yapamazlar.)Evrendeki her canlı birbiri ile uyum-ahenk içindedir: su göğe çıkar, iner, toprakça emilir, topraktan suyu, minareli bitki, bitkiden hayvan, hayvandan insan alır, insan ölünce onu toprak yer… Kışın insanın ihtiyaç duyduğu C vitamini topraktan portakal-mandalina olarak fışkırır…)Böyle bir Allah övülmeye layıktır ve ayrıca bize verdiği uyumlu el-ayak-göz… sağlık,anne-baba…gibi rızıklar için ise teşekküre (Şükür) fazlasıyla layıktır: El-Hamdü lillah.3-Bu dünyada hem Mü’minlere, hem kafirlere acıyan, rızkı veren -Çünkü hepsi O’nun yarattığıdır- (Rahman) olan Allah’u Teala, Ahiret'te sadece Mü’minlere acıyacak (Rahim), günahlarını af edip onları cennete koyacaktır.4-Kıyamet gününü tek yöneticisi, idarecisi, hakimi (Malik) Allah’u Teala’dır. Bu dünyada kral, padişah, başbakan, komutan, vali, müdür, patron… olanlar, o gün sadece sevap ve günahlarını ile imtihan sonucunu bekleyen kullar olacak(Dünyada İslam'ın amaçladığı ve belli dönemlerde uygulama safhasına geçen ) sınıfsız, üstünlüğün sadece takvada (Kur’an’a uymada) olduğu bir ortam var olacak ve tek idarecide Yüce Allah ( C.C. ) hazretleri olacaktır.5-Ey Allah’ım, sadece sana ibadet ederiz; Kur’an’a zıt bir kural-kanunu kabul eden, Allah’ın kuralını rededen, dolayısıyla Allah’ın Kuralını beğenmeyen, Allah’ın kuralına ortak koşan-şirke düşen - Allah’a ibadet (itaat) etmemiş olur, böyle kişilerin sonu ise hüsrandır.Ve sadece senden yardım dileriz;Bir insan bize yardım yapsa bile biliriz ki ey Allah’ım asıl yardım eden sensin, o kulun sadece bir vasıtadır, vasıtaya takılıp seni gömemezlikten gelmeyiz : Bize " çek " getiren postacı 'ya t

Kızlar Ne Diyor 5

• googlede arat oradan bula bilirsin

• saolasın

• rica ederim

• İnternetten bakmaya bile üşendiğine göre okuyacağından bile şüphe ettiğim için yazmaya gerek duymadım

• sen bir yaz sorduğum soruların içinden bir çık :) Yazmayacaksan neden cevap yazma gereksiniminde bulundun Buda ayrı bir zeka şaibesi

• Öncekileri Göster
    • Biz sana dini anlatmak zorunda değiliz senin içinde varsa zaten gider öğrenirsin Kuran-ı Kerim var camiler var içinde biraz inanç varsa inanç da yoksa hiç bizi suçlama yok anlatmadı öğretmedi diye

• :)

• anlamı şöyledir;Esirgeyen ve bağışlayan Allah'ın adıyla... O, Esirgeyen ve bağışlayandır. Hesap gününün hakimidir. Ey Rabbimiz! Ancak sana kulluk eder, yalnız senden yardım dileriz. Bizi doğru yola ilet; nimet verdiğin kimselerin yoluna... Gazaba uğramışların ve sapmışların yoluna değil...

• Sade teşekkürler

• önemli diğil

• 1-Rahman ve Rahim olan Allah’ın ADINA;2-Bütün evreni yoktan var edip, sonrada onu eğitip, ona düzen veren, Allah’u Teala övülmeye ve teşekküre layıktır3-Bu dünyada hem mü’minlere hem kafirlere acıyan, rızkı veren (Rahman) Allah, ahirette sadece mü’minlere acıyarak (Rahim), günahlarını affedip cennete koyacaktır,kafirlere yaptıkları kötülüklerin karşılığını gösterecektir.4-Kıyamet gününün tek yöneticisi, hakimi (Malik) Allah’u Teala’dır.5-Ey Allah'ım sadece sana ibadet eder ve sadece senden yardım dileriz.6,7-Ey Allah’ım, bizi Kur’an yolunda yürüt, kızdığın ve sapıtmış olanların yolundan, izinden yürütme.Onları bize önder, rehber kılma.

• 2.Ayette Allah müminlere neden acır ki ? adı üstünde Mümin hak yolunda gidenler ? birde evreni eğitmesi bu nasıl olmuş ? birde Kızdıklarından bahsetmiş en çok kime kime kızmış ve neden ?

Erkekler Ne Diyor 3

• kuranikerim.com/m_elmalili_index.htm

• eyv.. Elmalılı dan başka tasvir yapan yokmu ki ?

• bilgilenmek istiyorsan eski ulemaların tefsirlerine bak yeni dönem alim geçinen adamlara rağbet etme googledan bulabilirsin ibn kesir, fahreddin razi gibi alimler olabilir faydalanırsın inşallah

• fahreddin razi nin ününü duydum senden duymak tasdik oldu Eyv dostum, okuycam

• inançsız biriyim , dedin ya , şimdi saldırırlar merak etme :)

• :)

• ben ne dedim ;)

Yükleniyor...