Mezarlara niçin çiçek bırakılır?

mezarlılara çiçek bırakılır ya da ekilir, peki niçin yapılır?

0|0
6|12

En İyi Erkek Görüşü

• -Hz. Peygamber (s.a.s) bir mezarlıktan geçerken, iki mezardaki ölünün bazı küçük şeylerden dolayı azap çekmekte olduklarını gördü. Bu iki mezardaki ölülerden biri hayatında koğuculuk yapıyor, diğeri ise idrardan sakınmıyordu. Bunun üzerine Resulullah (s.a.s) yaş bir dal almış, ortadan ikiye bölmüş ve her bir parçayı iki kabre de birer birer dikmiştir. Bunu gören ashap, niye böyle yaptığını sorduklarında: "Bu iki dal kurumadığı sürece, o ikisinin çekmekte olduğu azabın hafifletilmesi umulur" (Buhârî Cenâiz, 82; Müslim, İmân, 34; Ebû Dâvud, Tahâret, 26) buyurmuşlardır.

-mezara ağaç dikmeyle ilgili bir hadisi şerif var ama çiçek emeyle ilgili ben hadisi şerif görmedim. bu konuyu bir kaç yönden değerlendirmek mümkündür

1-çiçek dikme alışkanlığı batıdaki benzer örneklerini taklit etme anlayışından kaynaklanıyorsa çiçek ekmek helal olmaz

2-çiçek ekme meselesi diğer mezarlarla yarışma haline dönüşürse buda doğru olmaz

3-konuyla ilgili ayet veya hadis olmadığı için haramdır diyemeyiz

4-konu israf boyutuyla da ele alınabilir. mezarları gerek yapımıyla gerekse üzerini süslemek suretiyle büyük masraflar yapılıyorsa bunu israf kapsamına sokarız ki israfta haramdır.

ALINTIDIR..

3|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 11

• Fantezi

2|0
    1|2
  • sevgi göstergesidir bir insanın yakını öldügü zaman ona yiyecek içeçekmi götürsün yada giyecekmi götürsün en mantıklısı çiçektir aslında benim tercihim kuran okumak ta neyse

1|0
    0|0
    • ama kuran götürüp bırakırsak günah olabilir mi

• hiç görmedim bilmıyorum o amaçla mantıklı tabi

• ben hakakride asker iken günlügüme yazmıştım annecim eger bir çatışmada şehit düşersem mezarıma sevgilimin fotgrafını onun mendilini ve odamdaki çiçeklerimi getirim dedim vee bana her gelen kazan dibi getirsin demiştim :)) allaha şükür sag saglim burdayız

• Çicek sevgi göstergesidir. Ölen kişiyi unutmadığını ve hala çok sevdiğini anlatır benim düşüncem bu.

1|1
    0|0
  • insanlar içinden geldiği gibi davranıyor belki bunda huzur buluyorlar işte.

0|0
    0|0
  • değerini ve değerli olduğunu göstermek için.

0|0
    0|0
  • Şİmdi kişi dünyada imanlı biriyse başucunda acan cicekler Allaha güzel dualar edermiş onun için. eğer yatan imansız biriyse Allaha Beddua edermiş yine yatan için. Bunu duymuştum

0|0
    0|0
    • aa teşekkürler bilgi için bilmiyordum

• Daha neler...

• daha cok şey war sağındaki solundaki meleklerde sen öldükten sonra kabirinin başında beklyecekler. eğer imansızsan Allaha diyecekleri cok lanet kötü biriydi , Yarabbi sen ona merhamet etme diye. Eğer imanlı biriysende tam tersi senin icin dua edecekler. cok iyi cok güzel biriydi Allahım sen onu varsa günahları affet diye.. biraz araştır görürsün dediklerimi.

ALlah hepimizi imanlı olarak yanına gitmemizi Nasip eylesin

• anlaşıldı cenazeden geldin?

0|0
    0|0
  • sevgi ve saygı gösterir

0|0
    0|0
  • dinen iyi oldugunu biliyordum.

0|0
    0|0
  • Güzel bir görüntü olsun diye ot falan çıkacağına güzel güller durması daha iyi

0|0
    0|0
  • çiçekler arkadaşın olsun demek isteniyor

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 6

• Çiçekler yeri belli olsun temzi bakımlı olsun iç ferahlatsın hüznü azaltsın diye konur.Sevdikleri çoktur belli olsun diye.Bazende büyük ağaç benzeri fide yada çam dikerler mezar yanına.Sevabına.

1|1
    0|0
  • Benim bildiğim mezara aşırı olmamak kaydıyla çiçek ekilmesinin sebebi o çiçek ve bitkiler ölene kadar mezardaki kişinin azabı hafifler. Bana küçükken böyle söylenmişti. Mezarın üzerine çiçek bırakılmasındansa ekilmesinin daha iyi olduğunu biliyorum ben.

0|0
    0|0
  • Kibarlık.

0|0
    0|0
  • içleri açılsın diye gelen geçenin

0|0
    1|1
  • Ölümü sevimlilestirmek için belki

0|0
    0|0
  • Safi toprak olmasın diye.