Hızlanan cismin kütlesi artar mı ?

sorum çok basit. Bir yerde okumuştum diye hatırlıyorum ama emin değilim, hızlanan bir cismi kütlesi artar mı?

Hatırladığım E = mc2 'ye göre bir cismi hızlandırmak için uygulanan enerji o cismin kütlesini ışık hızının karesi ile ters orantılı olarak arttırır, ancak bu miktar öncemsenmeyecek kadar küçüktür diyordu.

Bilgisi olan birisi var mı?

0|0
8|6

En İyi Kız Görüşü

• İzafiyet teorisine bak bu konuda.

Enerjisi artarsa bu einstein'ın formulune gore kütlede artar ama bu ışık hızına yaklasırsa olur normal bir hızda çok küçüktür göz ardı edilemeyecek kadar.

1|0
    0|0
    • biraz araştırdım bunu buldum bana biraz inandırıcı geldi şöyle diyor

Hareket halindeki bir cismin kütlesi aşağıdaki formül doğrultusunda değişir.

m = m0 / karekök(1-(v2/c2))

benim bildğim kadarıyla evrendeki tek sabit değer ışık hızıdır bu hızın degişememesi icin göreli olarak zaman ve kütle degisir

• Dogru,kesinlikle.

• Desene bizim hoca salla başı al maaşı modunda :D neyse teşekkür ederim merak fazlasıyla giderildi :D

Kızlar Ne Diyor 7

• bana kalirsa azalir ama yine bilmiyom yaaaaa

0|0
    0|0
  • Burası zaten pirefesörler toplandık sitesi

0|0
    0|0
  • İzafiyetr göre enerjisi arttıkça kütle artar. Eger cisim ışık hızına yakın hareket ederse kütlesi artar.

0|0
    0|0
  • Yıllara kütle asla değişmez diye öğrettiler :D

0|0
    0|0
  • Artan şey kütle değil ki hızı ve bu hıza bağlı olarak bir yüzeye çarpma gücü, basıncı.

0|0
    0|0
  • kütle sabittir bence, bana saçma geldi.

0|0
    0|0
  • Mc2 ye göre de artmaz değişen şey ağıırlık olabilir ancak. Einsteinin göreliliği ışık hızına yakın hızlarda zaman ve uzunluktan bahseder . Einstein kütle sabittir der. O yüzden formülde bir sabit kullanılıyor

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 6

• bildiğim kadarıyla yer çekimine yaklaştıkça artar, yani yukardan bırakıldığında hızlanan bir cisimse artabilir:))

0|0
    0|0
  • yanlış hatırlamıyosam kütle değişmez sabittir ağırlık çevre koşullarına göre değişir ve ne kadar hızlanırsan ağırlığın o kadar artar. kaza yapan arabaları ve etki tepki kuvvetini düşün

0|0
    0|0
  • bknz: kuantum mekaniği

0|0
    0|0
  • e=mc2 ? enerji için bal falan yiyin

0|0
    0|0
  • Kütle artmaz. Ağırlık artar.

0|0
    0|0
  • yesssssssssss krsin artarr. :)