Çiçekler kokularıyla tatlarıyla faydalarıyla hayvanları ve insanları çağırırlarmı?

Şimdi, çiçeklere, meyvelere bak. Bunların gülümsemeleri ve tatları ve güzellikleri ve nakışları ve koku vermeleri bir Sâni-i Kerîmin,(kerem sahibi sanatkar olan Allah) bir Mün'im-i Rahîmin (

rahmet sahibi allahın)sofrasında birer tarife, birer dâvetnâme hükmünde olarak muhtelif(çeşit çeşit) renk ve koku ve tatlarla her neve ayrı ayrı tarife ve dâvetnâme (davetçi ve çağırıcı)olarak verilmiştir.

RNK

0|0
4|5

En İyi Erkek Görüşü

• Bu nasıl bir egodur...

"Her şey benim için yaratıldı"... He abi senin için yaratıldı... Sen sömür diye...

0|2
    0|0
    • bu nasıl inattır bre brader, inananların dünyalarına girip onların güzelliklerle iç içe olmalarını hazmedemek.madem inkarcısın inanmıyorsun inananlarla nedene

uğraşıyorsun.ahmakça sorulara verilecek tek cevap susmaktır .ama sorunun sahibi ahmak değil bu yüzden cevap verdim sana.

• Anlaştık:) ben biyolojiden takıldığım yerleri sana sorarım sende Rnk dan takıldığın yerleri bana sor beraber araştıralım bilmediklerimi eminim sen benden daha iyi anlarsın.

• Olur...

Sayenizde okuma alışkanlığımı pekiştiririm...

Yalnız bana kitap önerin ve mümkünse, dili en Türkçe biçimde olsun...

Kızlar Ne Diyor 4

• değişik bir bilgi :)

0|1
    0|0
  • Çok güzel yazıyorsunuz da burda biraz zor düşüncelerinize saygı duyanları gormek

0|1
    0|0
  • benım ıcın hersey bos ve anlamsız

0|1
    0|0
  • çiçekler nasıl güler

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 4

• Çiçeklere ve meyvelere bak ki;kemal-i nizam ve mizan ve rahmet ve hikmetle bir Dest-i Gaybi tarafından emr-i "KUNFEYEKUN" tezgahından gelen ayrı ayrı anahtarlarla açıyor; bir dirhem kadar bir kutucuktan bir batman, belki bazan yüz batman taamları kemal-i intizam ile çıkarıyor, zihayatlara ziyafet veriyor.(On Beşinci Şuâ)

Evet yaprakların yeşilliği, çiçeklerin taravet ve güzelliği ve semerelerin tazeliği; ağacın canlı, hayatlı, hayy olduğuna sadık şahiddirler. (Mesnevi-nuriye)

Havadaki her bir zerre, her bir çiçeği, her bir meyveyi ziyâret edebilir, hem her çiçeğe, her meyveye girer, işleyebilir. Eğer her şeyi görür ve bilir bir Kadîr-i Mutlakın memur-u musahharı olmasa, o serseri zerre, bütün meyvelerin, çiçeklerin cihazâtını ve yapılmasını ve ayrı ayrı sanatlarını ve onlara giydirilen sûretlerin terziliğini ve hıyâtât-ı kâmile-i muhîta-i sanatını bilmek lâzım gelir.

*

Her bir çiçek, her bir semere, her bir hayvan, o Sâniin birer sikkesidir, birer hâtemidir, birer turrasıdır. Her nerede bulunsa, lisân-ı haliyle her birisi der ki: "Ben kimin sikkesiyim, bu yer dahi onun masnuudur. Ben kimin hâtemiyim, bu mekân dahi onun mektubudur. Ben kimin turrasıyım, bu vatanım dahi onun mensucudur." | Yirmi İkinci Söz|

0|1
    0|0
  • benim için anlamsız

0|1
    0|0
  • benim içinde cok anlamlı kardeşim.

0|1
    0|0
  • bunları yazan kişiler , ne içiyorsa , aynısından istiyorum :))

0|1
    0|0
Yükleniyor...