Alevilerin inancı, gelenek ve görenekleri nasıl oluyor ?

Alevilerin inancı gelenek ve görenekleri nasıl oluyor ? Bilgisi olan ?

0|0
2|11

En İyi Erkek Görüşü

• şimdi alevi deyince aslında birçok değişik tür var. bizim ülkede olanlar biri nusayri, diğeri anadolu alevileri. nusayri ler normal müslüman, arap alevileri kuran da yazan herşeyi yapıyorlar , yazmayanlar biraz farklı ama ben de detayını bilmiyorum. anadolu alevilileri aslında eski türk inancını taşıyan türkmenler, ama 500-600 yıl önce yavuz sultan dan korktukları için kuran ı da içlerine almaya çalışmışlar ve ortaya karışık birşey olmuş. Ama şu var, anadolu alevileri kültür ve insanlık açısından daha gelişmiştir. benim tanıdıklarım öyleydi en azından. Ve acı olan şu, hiçbiri eski türk geleneklerini sürdürdüğünü bilmez, çünkü bu unutturulmuştur baskıyla.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 10

• Aleviler şöyledir sunniler böyledir, aleviler şunu yapar sunniler bunu yapar... ne kadar boş safsata şeyler allah aşkına sen ne yapıyorsan onlarda onu yapıyor, tabi bazılarına göre yemeğe tükürüyor, din ile alakaları olmuyor.vs..Hani bilmek istersiniz diye söylüyorum, onlarda insan merak etmeyin... Ha şunu da açığa kavuşturayım, alevilerin yemeğini yiyebilrsin içinde farklı bir şey yok

0|1
    0|0
    • ben sadece öğrenmek istedim soruda alevilere hakaret var mı sence bak bakıyım yargıladığımdan değil merak ediyorum sadece

• kesinlikle katılıyorum hepimiz kardesiz iyi insan kötü insan vardır her sey insanda bitiyor manevi şeyler olduğu için toplumda bazı sabit fikirler olusmuş araştırıp soruşturmuyolar bende ordan burdan fikir alıp araştırıyorum

• Yani belki sert çıkışmış olabilirim ama artık çok sıkıldım böyle şeylerden.Şu hayat ta başka derdimiz yokmuş gibi...

• inançlı değilim ama aleviler bence müslümanlara 10 basarlar. medeniler yobaz değiller, gelişime açıklar. gelenek göreneğini bilmem merakta etmem ama iyi adamlardır.

0|2
    1|4
  • bunu sana kımse dogru duzgun anlatamaz genelde ınsanlar onları yalan yanlıs seyler ıle bıldıklerı ıcın sacma sapan seyler duyarsın gene

0|0
    0|0
  • alevileri severim inançları daha çok hoşgörü sevgi üzerine kurulu cihadist bir anlayışta değiller.çok alevi arkadaşım var gelenek göreneklerini bilmem ama iyi insanlar

1|2
    1|2
  • biz camiye gidiyoruz onlar cem evine gidiyolar Hz Aliyi diger sahabeden ve 3 halifeden üstün tutuyolar bildigim bildigim bu kadar

0|1
    0|0
  • Alevi oldugum için gurur duyuyorum

0|1
    0|0
  • olum bazı aleviler var.. kendini islam dışı bir oluşum kefesine sokuyolar..gerisini sen düşün..bozukluğun kaynağı fanatizm e dönüşmesinde

0|0
    0|0
  • bir parmak atma olayı var ya o doğru mu bir alevi anlatsın bakalım

0|0
    0|1
  • alevilere göre insan sevgisi en büyük ibadettir.gerisini sen düşün

0|0
    0|0
  • alevilerin birtek mumsöndü olayını biliyorum dahada birsey bilmiyorum onuda alevi olan bir arkadasım anlatmıstı ;)

0|0
    0|0
    • varmıymış gerçekten öyle bir sey ben inanmıyodum

• Göz görmeden biliyorum deme

• ne kadar dogru bilemem dememden nasıl ( Göz görmeden biliyorum deme ) deme kararına vardın sasırdım

Kızlar Ne Diyor 2

• alevilerde kendi aralarında çok ayrılıyor canımcım. istersen hanefiliğe en yakın olanını anlatayım...bildiğim kadarıyla tabii..

hepimiz allah'ın ruhundan üflemesiyle dünyaya geldik. özümüz bu yüzden bir.ancak bu özellikleri açığa çıkartmak için nefs terbiye gerekiyor. bu nefs terbiyesi 4 kapı 10 makamda tamamlanıyor. bundan sonra özündeki allaha ulaşmış oluyorsun. dünyaya gelme amacımızda allaha ulaşmaktır zaten.

hz. ali allaha ulaşan, yani dünyaya gelme amacını yerine getiren insandır. o yüzden ali'den hareket eden allahtır, arınmış özüdür. bu yüzden ona uymak zorundayız. hz muhammet ise sadece tebliğle görevlidir.

hz ali camide öldürüldüğü için. camiye girmezler. çoğu ramazanda oruç tutarlar ama 3 gün gibi kısa bir süre. ben,m neslimden gelenlere uyun gibi bir hadis var. o yüzden hz aliden gelen soy çok kıymetlidir. onlarla ilgili özel günleri vardır.

0|1
    0|0
    • peki bir sey sorucam gusül abdesti falan var mı

• alevilerden çok farklı insanlarla karşılaştım canım. sevgilinin ne kadar bilinçli olduğuna bağlı bence. ailesinin de keza.. boşver ama sonuçta çok eski zamanlar hadisler ne kadar güvenilir biz de bilmiyoruz. sahih hadis sayılan kütubu sitte de bile, binbir çelişki var birbiri arasında. sen cemevine gider eğlenir duanı edersin o da camiye gelir namaz kılar. çok önemli değil ibadet edilen allah olduktan sonra

• baya biliyorsun canım sen :)

• her alevi farklı yaşıyor genelleme yapamam

0|0
    0|0
Yükleniyor...