Şu ayete bir bakın lütfen

"Sana içkiyi ve kumarı sorarlar, de ki. "Onlarda hem büyük günah hem de insanlar için bazı faydalar vardır. Ancak günahları faydalarından daha büyüktür." (Bakara, 2/219). buradan çıkan sonuç içki hara mı, değil mi?

Güncellemeler:
konu kapandı başka bir şey istemiyorum.

0|0
4|19

En İyi Erkek Görüşü

• konuyu gerçekten merak edenlere bu kitabın 123-133. sf.arasını okumalarını tavsiye ederim link

0|3
    0|1

Erkekler Ne Diyor 18

• İçki kesinlikle haramdır fakat içkinin yasaklanması insanlara kolaylık sağlaması açısından birden olmamıştır kademe kademe yasaklanmıştır .İçki ile ilgili ilk olarak sizin belirttiğiniz ayet indirilmiş insanlara içkinin zararlı olduğu uzak durulmaları söylemiştir

İçki ile ilgili ikinci olarak inen ayet

"Ey îmân edenler! Sarhoş olduğunuz zaman ne söylediğinizi bilinceye kadar, cünüp olduğunuz zaman da eğer yolcu değilseniz, gusledinceye kadar namaza yaklaşmayın."2

Bu ayetle müslümanlara içkili olarak namaza yaklaşmamaları bildirilerek müslümanların içki içmesi bir miktar kısıtlanıyor çünkü günde beş vakit namaz kılan müslümanların alkollü bir şekilde namaz kılamayacakları için içki kullanması kısıtlanmış oluyor

Son ayette ise içki açıl bir şekilde haram kılınıyor

"Ey îmân edenler! İçki, kumar, putlar ve kısmet çekilen fal okları hep şeytanın işinden birer pisliktir ondan kaçının ki kurtuluşa eresiniz.

"Şüphesiz şeytan, içki ve kumarla, aranıza düşmanlık ve kin sokmak, sizi Allah'ı anmaktan ve namazdan alıkoymak ister. Artık bunlardan vazgeçtiniz, değil mi?"3

0|0
    0|0
  • haramdıysa madem bu yasaklanmadan onceden berı asırlarca ınsanlar ıctı ılk basta neden yasaklanmadı

0|4
    0|0
    • +++ güzel soru ;)

• bu yasak asırlardır vardı sen kafanı yorma paşa...gıt bı araştırma yapp ondan sonra böle boş sorular sorma ezelden berı yasak islam dınınden öncede yasaktı incilde tevradda gitte bı arastır sonra böle soru sor

• bence sen arastır eskıden ıckı ıcıp namaz kılarlardı sonra omer ve peygamber dua etmeye basladılar bıze ıckı ıcelımmı ıcmeyelımmı beyanda bulun dedıler uzun bır zaman sonra onların ıstegı uzerıne ıcmeyın dıye ayet ındı. hrıstıyanlıkta ıckı yasak degıl kılıselerde sarap bıle bulunur herzaman ayınlerdede ıcerler bılmeden konusma

• en basit örnek.sen sımdı onca ınsan essek gıbı calısıyor para kazanıyor yoruluyor vucununun tum fonksıyonlarını calıstıyıor ter atıyor.ve parasını alıyor bırde

koca poposunun ustune oturmus.hıc emek harcamadan sadece 5 parmagını kımıltadarak onca parayı kazanıyor.veya aılesının rıskını kaybediyor aılesıne bakmıyor.sence herşeyden önce bızım mantıgımız bunu kabul edıyormu? senın kocan kumarda parayı yese sızı ac bıraksa senın ıcın kötu bı durum demı ıste buda zaten haram oldugunu anlamaya yeter.

0|0
    0|0
  • Alkolün bazı faydaları var. Bunu bugün modern tıp da söylüyor. Fakat zararı, faydasından daha büyük olduğu için alkol kullanmak günahtır. Daha sonra gönderilen ayetlerde, alkolün haram olduğuna dair daha açık hükümler de var.

0|1
    0|0
  • Sende şuna bakarmısın; Ey iman edenler! İçki, kumar, dikili taşlar (putlar) ve fal okları şeytan işi birer pisliktir. Bunlardan kaçının ki, kurtuluşa eresiniz. (5:90) Şeytan, içki ve kumarla sizin aranıza düşmanlık ve kin sokmak ve sizi Allah'ı anmaktan ve namazdan alıkoymak ister. Artık bunlardan vazgeçtiniz değil mi? (5:91)

1|0
    0|1
    • teşekkürler.

• bu internet sitesini öldürecem beni cok ugrastiriyor :) o acidan X)

• yazar burada ağzınla iç demeye çalışmış. Bir de zararı çok olduğu için günah deyip geçmiş. zararlarından bahsetme gereği duymamış. özet geçmiş.

0|0
    0|2
  • haram ama kötülüklerini biliyorsun kötü olduğunu anlıyorsun bunuda içmeden bilemezsin benhaftada bir içiyorum önceden daha çok içerdim çok içildiğinde herkeste en azından vucutta sorun oluyor günahları faydalarından büyük içkiliyken daha çok günah işlersin bunlar derin konular çok konuşulabilir ama herşeyin cevabının Kur'an-ı Kerim de yazılı olduğunu hissediyorum

0|0
    0|1
  • vodka içerken yaptığın şeye bak nere gidem şimdi nere

0|3
    1|2
  • Kardeşim eğer bir hastalığın felan varsa ne bileyim alkol almanı gerektircek sadece ozaman alabilirsin Bazı hastalıkları tedavide uyuşturucu kullanıyolar bildiğim kadarıyla

0|0
    0|0
  • Günahları faydalarından daha büyüktür diyor daha ne desin gayet açık değil mi. GÜNAH. Günahın olduğu birşeyin helal olduğunu gördün mü hiç.

0|0
    0|0
  • bazen içkinin tedavide kullanıldıgını duymuştum fazda derken onu demek istiyo heralde tabiki içki en büyük günahlar arasında tabiki en dogrusunu ALLAH CC bilir

0|0
    0|1
  • Elbette haramdir bu kesinlikle hadislerde de bildirilmistir günahları faydalarından daha büyüktür diyo hiç şüphesiz büyük gunahlar arasında girer

0|0
    0|1
  • içki haramdır

0|1
    0|3
  • Bunu yorumlayan sen değilsin yalnız bunada dikkat çekmeni isterim.

0|0
    0|0
  • sence

0|0
    0|0
  • tek bir ayet ile kuran olmaz. başka yerinde yasaklandığını belirtmiş

0|0
    0|1
    • ben burada içki haram mı değil mi diye sordum farkındaysan.ya doğru oku ya yorum yapma.ayeti verdim ve yorum istedim.

• tamam sağ ol.

• ii geceler

• e demiş ya ancak günahları faydalarından daha büyüktür haram tabi

0|0
    0|1
  • evet bazı hastalıklarda yararları varmış.ama günah diyosa keyif için içilmez yani

0|0
    0|1

Kızlar Ne Diyor 4

• haramdır.

0|0
    0|1
  • Allah içkiyi de kumarı da yasak etmiştir. Her ikisi de insanların arasına nifak sokan, insanları öfkelendiren birer faktördür. Kumarda insan kazansa da kaybetse de üzülür. Kazanan kişi haksız yere bir kazanç temin ettiği iç dünyasında bu yankıyı her zaman işitir. Kaybeden kişi ise kendisini, çoluğunun çocuğunun nafakasını başkasına kaptıran bir hüviyette görür. Karşısındakinin haksız yere kendi parasına el koyduğunu düşünür. Ve her iki açıdan da huzursuzluk hisseder. İçki ve kumarın zararları vardır ama faydaları da vardır. İçkinin tesiri altında birtakım kötülükleri yaptıktan sonra insanın nedamet (pişmanlık) duyması belki bir faydadır. İçkinin kalp damarlarını genişlettiği iddiasına rağmen Allahû Tealâ "içki size haram edildi" diyorsa faydası olsa bile onu hiçbir zaman kullanmamak gerekir.

0|0
    0|1
  • Kesinlikle haramdır bu konu bundan sonraki ayetler de açık hükümler şeklinde belirtilmiştir.

Zararı, faydasından çok olduğu için önemlidir. Daha önemlisi beyin fonksiyonlarını etkileyen herşeyi haram kılmıştır dinimiz.

0|0
    0|1
  • İnsanları rahatsız edicek boyutta içmemek gerek diye biliyorum.mesela başının dönmiceği kadar içsen bir şey olmazmış. Yanlışta olabilir ama ben böyle duydum.

0|1
    0|0
Yükleniyor...