R4bia olayı nedir?

link

sosyal paylasım sitelerinde hızla yayılan rabia resimleri ne oluyor ?

2 hafa tatile gittik geldik bin tane olay olmus haberimiz yok.

R4bia selamı da nedir ?

0|0
11|29

En İyi Erkek Görüşü

• Tayyibin gündem değiştirmek için kullandığı yeni bir zırva. Dinen ıvır zıvır olan bir isimmiş rabia, 4 demekmiş aynı zamanda. bunlarda onunla takılıyo bu aralar. Heralde bir kaç ihale peşkeş çekecekler her zaman ki gibi. O yüzden gündeme yeni bir saçmalık attılar.

12|14
    17|14
    • görsellerde tayyibin selamını görünce anlamıstım zaten yine gündem yine oyun :D

• sizin gündeminiz nedir dostum? insanlık dışında olduğun kesin? her olayı tayyipe bağlamanız hakikaten ruh sağlığınızla alakalı. mısırda okadar insan ölüyor ama siz hala tayyip diyorsunuz. tayyipinde sizin gibilerininde sonu gelmeyecek anlaşılan bu ülkede... insanlık öğrenin azıcık.

• ülkemizde herşey güllük gülistanlık, mısırdı derdimiz değil mi? 1-2 seneye kadar burada da iç savaş çıkar. Tarihten beri arkadamızdan vuran arapçıklarınızı görürüm o zaman sizi ne kadar seviyormuş. Mursi ve yandaşlarına sağlam bir mağlubiyet lazım insanlık için.

Erkekler Ne Diyor 28

• Tanım olarak darbe karşıtı insanların yapmış olduğu bir hareket

Kişisel Görüşüm Olarak daha önce kimse bilmiyordu ta ki Recep tayyip erdoğan konuşmasının ardından bu hareketi yapana kadar. Şimdi herkes biliyor ve profil resimleri değişmeye başladı.

Ülke topraklarımızda demokratik haklarını kullanırken öldürülen insanlara sessiz kalanların, sınırlarında yaşanan savaşta taraf olup acıları görmezden gelmek sonrasında Mısır'da taraf olanların ve bunun politik altyapısını, siyasi tercihini dayatanların hareketidir.

Ayrıca emir almadan halk hareketi yapabilen bilinçli bir kitleyle emir alıp hareket eden bir kitle arasında dağ kadar fark var,misal gezideki yaratıcı bireylerin sayısı oldukça fazlayken(bunu duvar yazıları ve slogan bolluğundan görebiliyoruz),mısır olayında tek bir işaretle ancak birlik oldular.

Ayrıca mısır'da hollanda'lı kadın muhabire toplu tecavüz edenlerin yaptığı hareket.

aynı zamanda hristiyan bir kadına sokak ortasında tecavüz edenlerin hareketi

link

bir de samimi bulmuyorum bu insanları çünkü

-reyhanlı için sustunuz

-gezi için sustunuz

-rojava için sustunuz

-hayatını kaybeden askerler için sustunuz

-roboski hatırladınız mı ? hayır ..! sustunuz

şimdi kalkıyorsunuz el hareketiyle demokrasiyi savunuyorsunuz darbeye karşıt olduğunuzu belirtiyorsunuz.

gezi olaylarında halkın üzerine ateş açtıran başbakan değil miydi?

onun verdiği direktifler sonucu yapılan zulüm karşısında 5 insan hayatını kaybetmedi mi ?

bunlar zulüm değil mi ?

Onun yüzünden ölen insanların kanları onun ellerinde ve aynı zamanda Türkiye'de ki olaylara ses çıkarmayıp Mısır için konuşanların ellerinde.

1|0
    0|0
    • en iyi cevabı hakeden bir cevap olmuş gerçekten çok dogru herkes için susuyorlar ama konu İslamcılar olunca kendi ülkelerindeki sorunları unutup onlara koşuyorlar zulme göz yumun demiyorum tamam ama önce bir kendi ülkenize dönüp bakın.

gezi direnişinde ölenler yaralananlar içinde aynısını yaptınız mı hayır şimdi Mısırdaki İslamcıları mı savunuyorsunuz 5 yaşındaki çocugu din için gözünü kırpmadan öldürebilecek elini ayagını kesebilecek ölülerle bile ilişkiye giren halk için konuşuyorlar..

• Rabia bir semboldür, bir çağrıdır, bir başkaldırış, bir kıyam (ayağa kalkıştır). Rabia sadece bir işaret değil, onu da aşan bir mücadeledir. Hakla Batılın mücadelesidir. Kabil'le Habil'in savaşıdır. Kabil taşı atıp Habil'i öldürürken Habil ona dedi ki:" Sen beni öldürsen de ben seni öldürmeyeceğim". Bu anlamda Rabia Meydanı zulme karşı küresel intifadanın işaret fişeğidir. Musalar için ağlayanların buluştuğu meydandır Rabia. Zulmün, topun ve tankın göğüslerdeki imana saldırısıdır. Rabia hak ve hukukun uzun metrajlı filmidir. Ve bu filmin kahramanları, Holywood sinemasının aktörleri değildir. Bu filmin kahramanları mübarek Nil'in suyundan içmiş Mısır'ın bağrı yanık asi çocuklarıdır. Onlar Baltacıların saldırısına, Sisi'nin tanklarına göğüslerini açtılar. Onlar Martin Luther King misali "I have a dream" Bir hayalim var dediler. Allah Onlardan razı Olsun. Zafer ve fetih onların üzerine olsun

7|1
    2|2
    • türkmenistandaki zulümü , rojavadaki zulümü , gezi parkındaki dedigin gibi başkaldırışı niye görmediniz? işinize gelince tabi yavşaklar sizi

• gezi aprkında ki kalleşliğe ortak olam istemedik çünkü..bu toprakların gzüel insanlarını sizin gibi leş kargalarına yedirmicez...

• Türkmenistandaki zulüm... Gezide yalanlarınızı gördük ama çoğrafya ve tarih bilginizin sefillğini de şimdi öğrendik. Gerçi bilmiyor değildik ama bu kadarda açığa vurmayın. Pardon da o Türkistan ya da Uygur Bölgesi olmasın? Türkmenistanmış... Bunlara Mısırı sorsan sana Arjantini falan gösterir... Süpercahiller ahalisi... Hem gezide ağacı protesto edeceğinize Taksimde çıkıp Çİn'i protesto etseydiniz. Rojavaymış... Esada muhalif Kürt lider Temo öldürüldüğünde bunlar susup kalmıştı... Riyakarlar...

• Arapçada "dördüncü, dört" anlamına gelen "Rabia" kelimesi Mısır'da darbe karşıtı direnişinin sembolü oldu. Katliamdan bir kaç saat önce Rabiatul Adeviyye Meydanı'nı dolduran onbinlerce kişi elleriyle "dört" işareti yaparak mesajlarını dünyaya duyurmaya çalışıtı.

5|1
    0|1
  • Rabia'tül Adeviye Tabiin (sahabeleri görüp onların sohbetinde bulunanlara verilen isim) devrinde yetişen büyük hanım evliyalardandır. Ailenin dördüncü!(rabia işareti))) çocuğu olduğundan ismini bu manaya gelen Rabia koydular. Rabia'tül Adeviyye genç bir kızken anne ve babası öldü, kız kardeşleri dağıldı. Basrada kıtlık baş göstermişti. O da bir ihtiyara hizmet etmeye başladı. Bir gece; 'Ya Rabbi, biliyorsun ki benim arzum senin emirlerine uymaktır. Eğer iş benim elimde olsa sana ibadetten bir an geri kalmazdım, fakat ihtiyara hizmet ettiğim için sana gereği gibi ibadet edemiyorum' derken efendisi bunları duydu ve onun nasıl bir kişi olduğunu anlayarak azat etti.

3|2
    1|0
  • Karabağ'da Türkler katledilirken,

Rabiatül Adeviye Meydanı'nda gösteri

yapan Mısırlı gördünüz mü siz, hiç ? Kerkük'de Türkmen katliamı yapılırken,

Gazze'de sokaklara dökülen Filistinli

gördünüz mü siz, hiç ? Ya da,Doğu Türkistan'da Türkler

katledilirken ''Müslüman Kardeşler'' (?)

neredeydi ? Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ni

tanıyan 1 tane (!) Arap ülkesi

gösterebilir misiniz ? Yapılanlara tepki göstermek, duruş

sergilemek ayrı bir şey,

Şuursuzlaşarak ve soysuzlaşarak başka

milletlerin sevdasına düşmek ayrı.. İslam Şuuru, Müslüman Kardeşliği ve ya

Ümmetçilik, söz konusu Türk olunca,

neden 'O' kardeşlerinizin aklına

gelmiyor ? İşte Bu Yüzden Hiç Bir Şeye Değişmem

Şu Öksüz Türklüğümü ...

0|2
    1|1
  • Hülooğğ'nun Mısır versiyonu, yapay gündem parçacığı...

2|3
    4|1
    • yapay gündem mi?700 insanın ölmesi yapay gündem öylemi?asıl günden ne peki?kutuplarda katledilen fok balıklarını gizlemek için mi böle bişe yapıyolar..sence?arkadaşım ne yazıkki salaksın..

• Hüloğğ ve g*t kılı olacağıma, salak olurum daha iyi.

Engeli yedin.

• Rabia arapçada dört demektir. Rabiatül Adeviyye'deki eylemler yani Rabia Meydanında eylemler nedeniyle eylemciler bu sembolü kullanmaya başladılar. Ve katliamla beraber yayıldı

4|1
    1|1
  • Yavşak demişken;Mısır'ı görüp Taksim'i görmeyende

Taksim'i görüp Mısır'ı görmeyen de yavşaktır.

Bu yavşaklardan bu ülkeyi temizleyeceğiz.

redhack kısaca anlatmış

not: tayyibin gündem degiştirmek için kulladıgı bir yöntem

2|2
    4|1
    • Mısırdakilerin öldürülmesininde bir sebebi var adamlar dindar takılıp kelle kesiyorlar haketmiyor degiller üzülüyorum onlar için ama yinede haketmiyorda degiller.

• evet gelecek için ( redhack )...

• Kendi ülkesinde dönen dolaplara karşı at gözlüğü takıp başka ülkelere salça olan boş beyinler demek.

3|2
    4|2
  • Tayyibin k*çından uydurduğu sembolle halkın dini zayıflığını kullanarak uydurduğu bişey

3|3
    4|0
  • Hiç takip etmiyordum, bu soru sayesinde bilgi edinmiş oldum. Teşekkürler.

1|0
    1|0
  • mısırdaki direnişin sembolü olan el işareti... Iyiye alamet şeyler değil.

1|1
    3|0
  • Mısır darbesine karşı 4 işareti yapıyorlar 4 demektir.

1|0
    0|0
  • Bugün çok kez soruldu bu

Rabia Arapça'da dört anlamına geliyor ve Mursi de Mısır'ın dördüncü cumhurbaşkanı olduğu için darbe karşıtları darbecilerin kullandığı zafer işareti kullanmamak için böyle bir işaret bulmuşlar

1|0
    0|0
  • mısır olaylarında birnevi simge

1|0
    0|0
  • Bos beles isler bunlar profil resmi degistirmeler falan sacmalik

2|1
    5|2
  • ablacım millet uzaya çıktı sen daha soruyon, sorsana google amcaya sana sersin herşeyi

0|1
    1|0
  • Misirda toplanilan meydanin adidir ve arapcada dort anlamina gelir. Misir halkinin direnisine bu yuzden sembol olmustur

1|1
    0|0
  • İnsanları yine bölmek için yeni bir taktik.

1|2
    2|0
  • mısırdaki katliamı elştrmek içn bir işaret

1|0
    0|0
  • Mısırda darbe karşıtı Mursi yandaşlarının simgesi.

0|1
    0|0
  • mısır darbe karşıtı insanların sembolik el hareketidir.

0|0
    0|0
  • Bi bitmediniz arrıq

1|1
    2|4
  • bir tek Turklugunuze sahip cikamadiniz...

1|0
    0|0
  • imanı zayıf kişilerin hareketi.

0|0
    3|0
  • arapçanızın da sizinde a. blnızı versin. ben arap değil, Türk'üm. Türk isen özünüze dönün artık! Dinden imandan soğudu insanlar sizin yüzünüzden yeter artık be .t herifler sysz yobazlar. Ne Mutlu Türk'üm Diyene!

0|0
    2|0
    • utan utan. Türk milleti tarihin hiçbir döneminde işkence ve zulüm altında olan hiçbir millete sırtını dönmemiştir. yazık sana diyorum başka bir şey demiyorum.

• siz utanın,Bosna'da 8000 müslüman bir gecede katledilirken

''Çetnik'' selamı vermediniz.

Hocalı'da onbinlerce müslüman dağ başında

yakılırken ''Taşnak'' selamı vermediniz.

Doğu Türkistan'da Budistler müslüman Uygurları

keserken '' Shaolin'' selamı da vermediniz.

Bu Rabia selamı ne şimdi?

Hergün Türk kanı akarken ''Bize ne'' diyen siz

embesiller 4 parmak selamı vererek Arapları mı

onure ettiğinizi zannediyorsunuz?

Bu Arap hayranlığı sünnet midir ?

Biz Türkler Araplar için mi yaşıyoruz?

• Piramitlere gezmeye gidilemediği için isyan çıkmış

0|2
    3|4
    • tamam tamam mısıra sahip çıkıyoruz

• o değilde bugün metrobüs durağında metrobüse binmek için hamile kadını ezmişler kadın düşük yapmış

• bira içen çocuğa saldırıp birasını çalıp eline zemzem vermişler.. Hayra alamet değil. laiklik elden gidiyor

• internette paylaşılan resimler logolar insanlığı kurtaracak, ne mantıkla olacaksa

1|1
    3|3
    • karıncanın hikayesini bilirsin herhalde hangi tarafta olduğunuu belli etmekte önemlidir.

• tarafını belli etsen ne yazar onlara faydası olmadıktan sonra

Kızlar Ne Diyor 11

• bnde merak ettim geçen baktım mısır için yapıolrmş. millet anormal işi gücü bırakmş kendi ülkesne bakmıo şehidine ilgisz bunlarla ugraşıo. tamam orda yapılanlar hoş degil ama o insanlar da iğrenç bnce en azneden link bunu izledikten sonra o tarz insanlara yarar diye dşündm bide tayyipte rabia 4 blmm ne dedigine göre ülkem adına hayırlı bşi degil bence.

1|0
    1|0

• Mısırdaki halka yapılan zulümler hoş degil ama halkıda çok masum degil kesilen eller,küçücük çocuklara yapılan eziyetler,ölüyle ilişkiye girmeler halkın akıllanacagı yokmus yani hiçbirşey sebepsiz degil.

dedigin gibi Tayyipte kullanıyor gündem değiştirmek amacı ve her zamanki gibi din üzerinden oy kazanma çabaları..

• aynı fikirdeyim snnle. ama bzm halkımz çk aptal ya hmn gazı alıp başlıolr sırf bu olaylar yüzünden fikrim içn en yakın arkdşmla çok çirkin bir tartışma yaşadık sn ve snn gibi dşünenler ölsün dedi bana şoke oldum ya sen ölenler için çabalıyorsun madem ne demek bir insana sen öl demek blmiorm bu olaylar bzm ülkemz içn hç hyrlı degil brbrmze girer olduk üstelik kendi sorunlarımzı görmezden geliyorz çok yazık bizlere

• link

bir izah da bu :)

1|0
    1|0
  • Var ya yorumlari gordukce tuylerim diken diken oldu.Yazdikarinizi gordukten sonra o kadar elestirdigim Erdogana destek cikasim geldi.Ivir zivirmis sizin ben insanliginiza tukureyim.Tayyip gundem degistirmek icin yapmismismis Misir'i da o karistirdi demi ne kadar sig beyinlisiniz yaa.Soylediginiz bunca sozun vebalini iliklerinize kadar cekin insallah.Hdi basin bana eksi puani umrumda degil.Isinize gelmeyene camur atarsiniz cunku siz

0|1
    4|0
  • 0|0
    0|0
  • e herkes farklı bişey diyo hangi birine inanayım.

1|0
    0|0
    • Allah'a inancın varsa neye inanman gerektiğini biliyorsundur Krolofila..

• müslüman kardeşlerin, liderinin kızı öldürülmüş o kızda benim adaşımmış..ve kahire'Deki meydanın ismi hazreti rabia-tül adeviyye'nin ismi..ve isyanlar orada başladı.!

0|2
    0|0
  • Ben de merak ediyordum. Okuduğum kadarıyla Rabia Arapça'da dört,dördüncü demek o yüzden sembolü öyle.Mısır'daki katliama tepkisiz kalanlar için kullanılıyor ve hatta zafer işareti gibi yaygınlaşacağı da söyleniyor. Bildiklerim bu kadar :)

0|0
    0|0
  • Rabiatü'l-Adeviyye meydanının adıdır. Ayrıca ???? (dört) kökünden gelir, Yapılan R4BİA selamına gelince, mısırdaki olayların bilincinde olan tüm insanların kullandığı bir işarettir.

0|0
    1|0
  • mısırda eylem yapılan yerin adı olan "rabia", "4" anlamına gelmekteymiş, onlarda tahrir dekilerle aynı zafer işaretini yapmamak için kendilerine böyle bir zafer işareti bulmuşlar..

0|0
    1|0
  • Tayyibin gündem değiştirmek için G*tünden uydurduğu bişey .

1|1
    2|2
  • Bugün 99999999999999999999999999999999999999. r4bia sorusu

0|1
    0|2
Yükleniyor...