Özgürlüğün ilk garantisi mülkiyettir

Filozof John Locke'ın bu sözü hakkında ne düşünüyorsunuz?

0|0
6|28

En İyi Erkek Görüşü

• Üye olduğumdan beri gördüğüm en mükemmel en özlenesi soru budur abi..

Nihayet bir zeka parıltısı!

bundan 400 sene önce yaşamış bir insan olarak ve liberalizmin fikir babası olarak aydınlanma çağının sırtlayıcısıdır kendisi.

Avrupalı Hristiyanlar aydınlanma çağından önce kilisenin siyasi politik ve ekonomik baskısı altında ezilirken John Locke gibi aydın insanlar, kilisenin dogmaları yerine aklına ihanet etmeyerek aklını ve beynini kullandılar. Gerçi İslamiyet'te ki "iman"da önc akılla tartığ ölçmeyi sonra kabul etmeyi ifade etsede biz hala Orta Çağ Avrupa'sından farksızız..

Her neyse; Hristiyanlar aklı ve beyni ile düşünüp tüm dini değerlerini buna göre değerlendirmeye başladıktan sonra ekonomik alanda özellikle ekonomik alanda kiliseden bağımsız düşünceler ürettiler. Çünkü Avrupanın tüm altını gümüşü Kilise'nin kontrolünden geçtiği için fikirleri hayatta tutmak için ekonomik bir model koymak zorundalardı. Artık Kilise'nin yap dediğini ya da kral'ın dük'ün yap dediğini değil halkın neyi yapmak istediğini düşünüyorlardı. daha sonraları Karl Marx bence mükemmel bir ekonomik bir yöntem buldu "Halka ihtiyacı kadarını ver, potansiyeli kadarını al" Ama Marx bile kendi halkı arasında bu kadar şerefsiz ve hırsız olabileceğini öngörememişti..

Locke'nin ilk Avrupai demokrasi fikirleri teoride mükemmeldir. Eski Yunan'dan sonra Orta Çağ'da ki ismi okunmayan Cumhuriyet'in en güzel tanımıdır. Ki böylelikle zaten Avrupa'da 2 adet olmak üzere bir de Amerika'da ki devrimlere sebep olan fikirleri ortaya atabilmiştir.. Mutlak ve kesin bir halk yönetimini model alan bu fikirden doğan bu söz orta çağ derebeylerinden kaynaklanır. Bunu şurdaki sözünden de anlayabilirsin "Her birey kendi kişiliğinin ve mülkiyetinin mutlak efendisidir." Demek ki birey ve mülkiyet sahibiyeti öncelikli özgürlüktü... Tanrının emirleri doğanın kurallarıdır diyerek sadece kutsal kitabı tanıyan ve Kilisenin dogmalarınıda yıkan adamdır...

Mülk Hanedan'ın ya da Landlord'un olduğu için. Eğer Allah'ın bir avuç toprağına "benim!" deme hakkına sahip değilsen tabii ki söz sahibi olamazsın... 1600lü yılların sonu ile 1700 lü yılların Avrupasını düşünürsek mülkiyet sahibi olmayan kölemen halkın ilk istediği şey mülk, özgürlük ve yaşama hakkıdır. Aldığı nefes bile birinin iki dudağı arasında olduğunu en iyisi Babası devlet memuru olduğu için kendisi bilen Locke Fotoğrafı duvara asılacak bir insandır benim için..

Bana burada fikirlerimi dökme fırsatı verdiğin için teşekkür ederim Süpersin...

2|2
    1|3
    • ''Locke fotoğrafı duvara asılacak bir insandır benim için..''

Bu sözün için diyebilirim ki; Asıl süper olan sensin :)

• Diyorsun ki arakladın :)))

O da güzel.. Sana da saygı duyuyorum :)))

• Ben 2005 yılından beri blog ve çeşitli online dergilere yazılar yazıyorum... Kitap diliyle yazmış olmam mercimek beyninizi karıştırmış olabilir öyle düşünmemenizi tavsiye ederim çok yakında kitabımı okuyacaksınız inşallah

Erkekler Ne Diyor 27

• dönem itibariyle doğru bir sözdur istisnalar hariç. Mülkiyetin olduğu vakit her yönden lider olursun, mülkiyetin olmadıği vakit sürekli birşeylerin birilerinin esiri olursun. Özgürlüğün bile bir değeri var anlayacağın her yönden kazanç gerek, tabisi bu mülkiyeti sırf maddi anlamda algılamıyorum hem ailevi hem aşk hem maddi hem sosyal hem çevre bakımından...

Cut.

1|0
    0|0
  • kapitalizmin temelini bu herif atmış kesin

3|1
    0|0
  • bence kelepçesidir. Sonuçta o mulkıyete sahıp olunca ozgur oldugunu dusunuyorsun fakat onlar senın efendın oluyor onlara baglı bır hayat yasamaya baslıyosun her zaman daha ıyısını ıstıyosun bu bana gore sadece tuketıcılık ozgurluk denen sey hıc bırseye maddı anlamda sahıp olmamaktır cunku sadece bu sayade ruhun halatlardan kurtulur nedenı ıse basıttır hıcbırseyın yok hıcbırseye sahıp degılsın kaybedecek hıc bırseyın yok ıste o zaman ıstedıgın her seyı yasabılır her duyguyu tatmaktan kokrmazsın.. :)

0|0
    0|0
  • Bu gunun TC sinde durum bu malin mulkun bol ise disarida eger donsuzsan iceridesin.zaten hakim beyin arka duvarinda "adalet mulkun temelidir" yazmiyormu.

1|0
    0|0
  • Bu düzen için doğru bir söz. Parası olanın söz sahibi olduğu, kayırıldığı bir zamanda yaşıyoruz. İmkanlar onlara açık. Ne yapalım düzen bu :))

0|0
    0|0
  • Bu sözü şimdikiler şöyle anlıyor bir taraflarından

'' Özgürlüğün ilk garantisi Araplaşmaktır .''

1|0
    0|2
    • Özgürlüğün kelimesini kaldır, ''Cennete gitmenin'' koy

• Bazıları da şöyle. "Faşistliğin ilk belirtisi her ulusa sövmektir."

• Evet faşist olanlar öyle lumoo

• kapitalist sistem için çok geçerli.

düşündüm de diğer sistemlerde de geçerli..

1|0
    0|0
  • Ah ne güzel mülkiyet sahibi olmak. Babadan kalma kumaş fabrikası , dededen kalma ev , tarla olduğu zaman bu özgürlük namelerini döktürmek gerçekten kolay oluyor. Sen hiç gördün mü asgari ücretle çalışıp fabrika alarak özgür olan bir işçiyi. Öyle özgür olunmaz çünkü , olunamaz. Yapacakları tek şey paylaşmaktır. Özel mülkiyeti kaldırmak istediğimiz için dehşete düşüyorsunuz. ama mevcut toplumunuzda özel mülkiyet üyelerinizin onda dokuzu için kalkmıştır ve tam da onda dokuzu için var olmadığı için vardır. Yani bizi, zorunlu ön koşulu toplumun çok büyük çoğunluğunun mülksüzlüğü olan bir mülkiyet biçimini kaldırmayı istemekle suçluyorsunuz.

0|0
    0|0
    • 20 yaşında işçilik ile başlayıp, 44 yaşında fabrikatör olan akrabamız var. Bunu şuan muhabbet olsun diye söylemiyorum, cidden gerçek bir durum. Nasıl becerdi bende bilmiyorum ama öğrenmek lazım.

Onda dokuzu derken gaza geldin bence Marx'cım. Senin Küba'ya, Finlandiya'ya gidecek paraya sahip olman bile bir mülktür. O para senindir ve senin mülkündür bir açıdan. Mülk illa yat kat değildir. John Locke'ın kast ettiği başka bir şey.

• Oyle islere girisecekseniz haber verin de biletimi onceden alayim :D. Evi motoru falan satayim.

• sen bendensin <3

• Tıpkı, Pierre-Joseph Proudhon'un ünlü sözü gibi:

''Mülkiyet, hırsızlıktır.''

Dogmatik bir bakış açısıyla bakmazsak, ikisi de kendi mantığında doğru olarak kabul edilebilir.

Proudhon'un görüşünü benimsemişimdir.

0|0
    0|0
  • tabula rasa.. insan zihni boş bir levha diyen adam değilmi bu

1|0
    0|0
    • mantıklı yanları yok değil esasında.. bu adam bana bir çocuk verin onu ister mühendis ister doktor isterseniz bir suçlu yapabiirm diyordu galiba.. yani tamamen çevre etkisinden bahsediyordu.. bilişselcilerde buna karşıydı biraz..

• Benim özgürlüğümün garantisi Hüloğğğ free yaşam alanı :)

2|0
    0|1
  • bu sağdık sevgilinin garantisi romantizmdir gibi bisey olmus :) filozofları hiç sevmem,laf ameleleri işte

0|0
    1|0
  • Buraya bir kaç gömlek büyük bir soru

1|0
    0|0
  • Özgürlük sadece hayal gücüyle sınırlıdır

1|0
    0|0
  • sahip olduklarının kölesi oluyorsun sonra

sıradan gercekli payı hiç olmayan bir söz bence

1|0
    0|0
  • müliyet özgürlüğün önündeki en büyük engeldir. insanlar arasında hayat şartlarını eşitleyeceksin ki hayata aynı çizgiden başlayabilsinler ve kendilerine özgürce yol çizebilsinler. özgürlük kişisel değil, toplumsal bir kavramdır. toplumdaki herkese eşit olanaklar sunamazsan özgürlüğün varlığından bahsedemezsin. bu da fabrika, banka, tarla, bilumum büyük ölçekli şirketin devletleştirilmesi ve konut-otomobil sahipliğine sınırlama getirilmesiyle gerçekleşir.

0|0
    0|1
  • biryere taşınacak olan insanlar burda kurulu düzenimiz var derler.bu kurulu düzen işyeri evi arsası falandır.ama komünist yönetim olsa istediği yere gider devlet ona orada ev ve iş verir hangisi özgür sence :)

1|0
    0|0
    • ne verdiğine göre özgürlüğü değişir :)

• En çok kullandıkları laf birde şu: Üstünlük takvadadır

Senin takvana :D

• ahaha namazı kim çok kılarsa o üstündür ^^

• Çok haklı,mülkiyet şart,tabi özel olanı.

0|0
    0|0
  • "Özgürlük sadece hayallerdedir". Diyorum.

0|0
    0|0
  • paran varsa range rover paran yoksa game over.

0|1
    0|0
  • Mülkiyet başkasının işgücünden serbestçe yararlanma yetisidir.

Yemişim öyle özgürlüğü.

0|0
    0|0
  • tabii adam o günlerde garanti bankasının kurulacağının mesajlarını vermişş :D

0|0
    0|0
  • Devlet varsa özgürlük yoktur. Özgürlük olduğunda devlet olmayacaktır.

0|0
    0|0
  • Kendisi Liberaldir. Kendi ideolojisine göre söylediği sözde doğrudur.

0|0
    0|0
  • Katılmıyorum

0|0
    0|0
  • Para mı olacak demek istiyo önce

0|0
    0|0
  • İnsan mal varlığı kadar özgürdür.

0|0
    0|1

Kızlar Ne Diyor 6

• doğru demiş.hele ist da evin yoksa bu şehir sana dar.

1|2
    0|0
  • Lanet kapitalizm.

2|0
    0|0
  • locke'a kılım hep sınavlarda ters köşe yapıyodu :p

1|1
    0|0
  • aslında tam tersi mülkiyetin yoksa daha özgürsün, mülk seni bir noktaya bağlar, hiç bir şeyin yoksa al başını git istediğin yere, ne sorumluluk ne dert.

0|2
    0|0
  • Kusların mülkiyeti var mı hepimizden özgürler :P

O degil de bence ozgurluk kimsenin gozunu dikmedigi yerlerde olmaktır

Ayrıca ne kadar az ihtiyac o kadar cok mutluluk

0|0
    0|0
  • +yemek+yol parası+sigorta

0|0
    0|0
Yükleniyor...