Kahpe bizans mı köhne bizans mı ?

hangisi daha doğru ve gerçekçi, neden bu şekilde düşünüyorsunuz peki ?

0|0
3|4

En İyi Erkek Görüşü

• Bizans'a çok bağlıyım...

Bizans bizim medeniyetimizin kaynağıdır. 1123 yıllık bir medeniyettir. Bakalım camilerimize... Hepsi Aya sofya kopyasıdır. Bu kozmopolitan imparatorluk hakkında en az 30 küsür kitap, yazı, makale okumuşumdur.

Acımasız, zalim, özgün, görkemli, şerefli ve gururlu bir imparatorluk. Son gününe kadar kafir gördüğü papanın boyunduruğuna girmemiş. Son imparatoru savaşarak ölmüştür. Osmanlı devlet yapısını, askeri teşkilatlanmasını kökünden etkilemiştir.

Ecdadımızdır Bizans... Bizans kahpe değil, şerefli ve gururlu bir devlettir. Kara Murat filmlerine felan aldanmayın. Bizans töleranslıdır. Sarayına giren Türk esirler(Çaka Bey bunlardan birisi) bir gün sarayın en görkemli ünvanlarından birini alabilirdi.

Bizans'ı seviyorum... Kaphe değildir, köhne hiç değildir. Rönesans, İslam aydınlanması, Osmanlı temelini Bizans'a borçludur. İslam devleti antik yunan yazılarını arapçaya çevirmeseydi Bizans'tan alıp. İslam bu kadar görkem sahibi olabilecek miydi mesela? Hayır... Bizans yıkılıp İstanbuldakiler İtalya'ya kaçmasaydı Rönesans bu kadar görkemli olabilecek miydi? Yine Hayır...

Bizans iyidir.

2|3
    0|3
    • @Sify

Teşekkür ederim. :)

@Noktasız

Evet doğrusun. Ama Zira son imparator bile kendini "Basileus ton Rhomaion" yani Roma'nın İmparatoru olarak kabul etmiştir. Doğu Romayı, Kadim Romadan ayırmak için Bizans dedim başlığa istinaden. Yoksa bende onu kullanıyorum. :)

• Eksileyenleri Bizans İmparatoru...

Kızlar Ne Diyor 3

• link bunu düşünüyorum. Şanlı roma imparatorluğunun önemli bir parçası bu sıfatları hak etmiyor.

1|4
    0|1
  • İkisine de katılmıyorum.Zira Bizans gibi ihtişamlı bir imparatorluğun kahpelikle ya da köhnelikle bilr ilgisinin olabileceğini düşünmüyorum.

0|1
    0|1
  • hiçbiri

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 3

• "Doğu-Batı sentezinden kimseye zarar gelmez" :)))

Kahpe Bizans filminde ne güldüydek yav :)

Şaka bir yana Bizans diye bir imparatorluk yok, onun adı Roma'dır. Roma'nın muhteşemliğine katılıyorsak haliyle muhteşemdir. Dünyada gerçek manada çokuluslu iki imparatorluk vardır zaten biri Roma, ikincisi Türkiye İmparatorluğu (Osmanlı).

0|0
    0|0
  • köhne bizans.. Roma imparatorluğunun kalıntısı

0|0
    0|1
  • Kahpe bizans kulağa daha hoş geliyor cüneyt arkından kalma

0|1
    1|2
Yükleniyor...