Uzay karanlık olmasına rağmen neden gökyüzüne baktığımız zaman havanın mavi olduğunu görürüz biliyor musunuz?

Hüzün_Kovan_Kuşu
Bu aslında #Güneş'in rengiyle alakalı bir durum. Güneş, herkesin bildiğinin aksine sarı renkte değildir, ağırlıklı olarak beyaz renktedir. Kristal bir taşı Güneş'e doğru tuttuğunuzda Güneş ışığının farklı renklerde kırıldığını gözlemleyebilirsiniz. Aynı şekilde ortaya çıkan gök kuşağının her rengi de Güneş'in renklerini oluşturmakta. Yani Güneş; mor, mavi, sarı, turuncu ve kırmızı renklerin karışımıdır.

ÖYLEYSE NEDEN GÖKYÜZÜ MOR, MAVİ, SARI, TURUNCU VE KIRMIZI RENKLERİN KARIŞIMINDA GÖZÜKMÜYOR?
Uzay karanlık olmasına rağmen neden gökyüzüne baktığımız zaman havanın mavi olduğunu görürüz biliyor musunuz ?
#Dünya'nın atmosferinden içeriye giren Güneş ışığı dağılır ve bir kısmı atmosfer tarafından emilir. Mor ve mavi renkler dışında geriye kalan; kırmızı, turuncu ve sarı renkler teğet geçer. Mor ise kırılarak dağılır ve atmosfere en çok yayılan renk de mavi olduğu için Dünya'dan gökyüzüne bakıldığı zaman mavi renkte görünür.

Kısacası gökyüzünün mavi olması, Güneş'in ışığı yüzündendir. Eğer kırmızı taraftaki renkler de atmosfere yayılsaydı gökyüzü kırmızı ve sarımsı renklerde olacaktı.
Uzay karanlık olmasına rağmen neden gökyüzüne baktığımız zaman havanın mavi olduğunu görürüz biliyor musunuz?